Stor Højlund-ros: Så I kick off?

Rasmus Højlund lider lige nu under de manglende mål, men han bidrager på mange andre måder, og det fremhævede landstræner Kasper Hjulmand også dagen efter England-kampen.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Positive vinde blæser lige nu over det danske landshold, efter man torsdag formåede at levere en stærk indsats mod England, der kastede et enkelt point af sig. 

Men malurt i bægeret er, at angrebsstjernen Rasmus Højlund atter var uskarp nær det engelske mål. 

Ikke en eneste afslutning kunne han notere sig for, og han har foreløbig blot afsluttet en enkelt kamp under slutrunden. At han så heller ikke har scoret i seks landskampe i træk kan vække en smule bekymring.

Efterfølgende erkender Kasper Hjulmand, at de manglende mål er noget, der trykker lidt. 

– Hver eneste gang vi har mulighed for at slå et indlæg, så er han der. Han lider lidt under de manglende mål, og servicen til ham ikke kommer ind, siger Hjulmand. 

Men landstræneren slår fast, at han er meget tilfreds med Højlunds indsats mod England af flere årsager. 

– Han laver en kæmpe indsats! Så I kick off? Han blæser ind i Trent og smasker ind i John Stones… Så er vi lige som i gang, lyder det fra Hjulmand, som fortsætter:

– Han er en pain in the ass at spille imod gennem hele kampen. Han presser som en maniac.

Landstræneren påpeger, at Rasmus Højlund skal strække spillet dybt, så der kommer mere plads til de danske spillere, og det lykkedes han med mod England. 

Blandt andet kan det give plads til langskud, hvilket viste sig som et stærkt våben ved Morten Hjulmands forrygende udligning. Ser vi længere frem, så kan langskuddene give grobund for flere muligheder for Højlund, da modstanderne så skal fokusere på noget andet.

– Når det nu ser ud som om, at der bliver scoret så mange mål på de langskud, og vi også gør det, så læg mærke til anden gang, Morten sparker. Der går de ud i kødet på ham. Havde han spillet en lille bold til Rasmus, var han helt fri. De begynder at komme ud nu, og det kan måske åbne op for Rasmus.

– Han gør et kanon stort stykke arbejde, og en af de ting, der gør, at vi får den plads foran, er fordi Rasmus trykker, understreger Hjulmand. 

Rasmus Højlund blev udskiftet midtvejs i anden halvleg mod England. I stedet for kom Yussuf Poulsen på banen.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Elias Jelert færdig

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Overraskende melding om Oliver Christensen

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’