FREUDENSTADT (Tipsbladet): Positive vinde blæser lige nu over det danske landshold, efter man torsdag formåede at levere en stærk indsats mod England, der kastede et enkelt point af sig.
Men malurt i bægeret er, at angrebsstjernen Rasmus Højlund atter var uskarp nær det engelske mål.
Ikke en eneste afslutning kunne han notere sig for, og han har foreløbig blot afsluttet en enkelt kamp under slutrunden. At han så heller ikke har scoret i seks landskampe i træk kan vække en smule bekymring.
Efterfølgende erkender Kasper Hjulmand, at de manglende mål er noget, der trykker lidt.
– Hver eneste gang vi har mulighed for at slå et indlæg, så er han der. Han lider lidt under de manglende mål, og servicen til ham ikke kommer ind, siger Hjulmand.
Men landstræneren slår fast, at han er meget tilfreds med Højlunds indsats mod England af flere årsager.
– Han laver en kæmpe indsats! Så I kick off? Han blæser ind i Trent og smasker ind i John Stones… Så er vi lige som i gang, lyder det fra Hjulmand, som fortsætter:
– Han er en pain in the ass at spille imod gennem hele kampen. Han presser som en maniac.
Landstræneren påpeger, at Rasmus Højlund skal strække spillet dybt, så der kommer mere plads til de danske spillere, og det lykkedes han med mod England.
Blandt andet kan det give plads til langskud, hvilket viste sig som et stærkt våben ved Morten Hjulmands forrygende udligning. Ser vi længere frem, så kan langskuddene give grobund for flere muligheder for Højlund, da modstanderne så skal fokusere på noget andet.
– Når det nu ser ud som om, at der bliver scoret så mange mål på de langskud, og vi også gør det, så læg mærke til anden gang, Morten sparker. Der går de ud i kødet på ham. Havde han spillet en lille bold til Rasmus, var han helt fri. De begynder at komme ud nu, og det kan måske åbne op for Rasmus.
– Han gør et kanon stort stykke arbejde, og en af de ting, der gør, at vi får den plads foran, er fordi Rasmus trykker, understreger Hjulmand.
Rasmus Højlund blev udskiftet midtvejs i anden halvleg mod England. I stedet for kom Yussuf Poulsen på banen.
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
Frankrig – Spanien
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker