Store følelser på spil: Bange for stemmen knækkede

Stemningen fra Parken torsdag aften sidder stadig i den danske forsvarsspiller Jannik Vestergaard.



Torsdag aften blev de danske spillere båret frem af et fantastisk publikum i den danske nationalarena, der gav den alt, hvad remmer og tøjler kunne holde.

Det blev i den grad også bemærket på banen, hvor Jannik Vestergaard var ny mand i startopstillingen.

– Det var helt særligt. Det er en støtte og en opbakning, jeg ikke har mærket før. Der var noget elektrisk i luften, og det betød ekstremt meget.

– Jeg synes, det var noget, vi kunne mærke på hinanden og på os selv, og jeg tror også, at folk, der så kampen, kunne mærke det på os. Det var en kæmpe oplevelse, der betyder langt mere, end vi måske tror, fortæller han på til TV3 Sport.

Men det var ikke kun i Parken, at stemningen var euforisk. Det begyndte allerede, da spillerbussen forlod landsholdslejren i Helsingør.

– Det var overvældende. Da vi forlader Helsingør er der mennesker på begge sider af vejen hele vejen ude af byen, og det efterlader da en lille klump i maven, og under hymnen skulle jeg da ikke synge for kraftfuldt, for så tror jeg stemmen var knækket et par gange, lyder det fra Jannik Vestergaard, der også fortæller, at spillerne havde forsøgt at forberede sig på netop stemningen inden kampen.

– Vi havde talt om på forhånd, at der ville komme følelser, og at vi skulle forsøge, om vi ikke kunne kanalisere det om til energi, og baseret på især vores første halvleg og kampen generelt så synes jeg, det lykkedes meget godt, vurderer han.

Jannik Vestergaard fortæller, at landsholdsspillerne i den grad har mærket den enorme opbakning, de har fået fra fans og kollegaer rundt om i udlandet, og det blev i den grad kanaliseret ud på banen torsdag.

– De sidste par dage er der sket nogle ting, som har sat det hele lidt i perspektiv, og det, jeg så på banen, var en flok unge mænd, der brændte for at spille fodbold og Danmark, og jeg kunne ikke forestille mig en bedre måde at vise det på end at være modig og tage tyrene ved hornene. Det er også langt sjovere at spille fodbold på den måde.

Trods den store præstation mod verdensranglistens nummer et, så var det en blandet form for ærgrelse og opmuntring, der fyldte kroppen efter kampen. 

– Det er typisk svært at sove efter aftenkampe, men i går var særlig svært. Vi ville godt have haft et resultat, der kunne reflektere den følelse, som vi havde i kroppen efter en fantastisk præstation, men vi sad alligevel og var glade og stolte over det, vi leverede. Og vi ved også med os selv, at hvis vi kan finde det niveau, så er turneringen heller ikke slut for os.

Danmark møder Rusland på mandag klokken 21.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Skræmmende Chido Obi-scener

I chok over Manchester United

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Nu er Dreyer historisk

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Køber engelsk klub



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

631 millioner kroner

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

‘Han tisser isterninger’

Medier revser Real Madrid-træner

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

– Det vil jeg aldrig gøre!

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Bo Henriksen lander TV-job

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

– Burde have lukket langt tidligere!

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Mål i begge ender i Brighton

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse