Store følelser på spil: Bange for stemmen knækkede

Stemningen fra Parken torsdag aften sidder stadig i den danske forsvarsspiller Jannik Vestergaard.



Torsdag aften blev de danske spillere båret frem af et fantastisk publikum i den danske nationalarena, der gav den alt, hvad remmer og tøjler kunne holde.

Det blev i den grad også bemærket på banen, hvor Jannik Vestergaard var ny mand i startopstillingen.

– Det var helt særligt. Det er en støtte og en opbakning, jeg ikke har mærket før. Der var noget elektrisk i luften, og det betød ekstremt meget.

– Jeg synes, det var noget, vi kunne mærke på hinanden og på os selv, og jeg tror også, at folk, der så kampen, kunne mærke det på os. Det var en kæmpe oplevelse, der betyder langt mere, end vi måske tror, fortæller han på til TV3 Sport.

Men det var ikke kun i Parken, at stemningen var euforisk. Det begyndte allerede, da spillerbussen forlod landsholdslejren i Helsingør.

– Det var overvældende. Da vi forlader Helsingør er der mennesker på begge sider af vejen hele vejen ude af byen, og det efterlader da en lille klump i maven, og under hymnen skulle jeg da ikke synge for kraftfuldt, for så tror jeg stemmen var knækket et par gange, lyder det fra Jannik Vestergaard, der også fortæller, at spillerne havde forsøgt at forberede sig på netop stemningen inden kampen.

– Vi havde talt om på forhånd, at der ville komme følelser, og at vi skulle forsøge, om vi ikke kunne kanalisere det om til energi, og baseret på især vores første halvleg og kampen generelt så synes jeg, det lykkedes meget godt, vurderer han.

Jannik Vestergaard fortæller, at landsholdsspillerne i den grad har mærket den enorme opbakning, de har fået fra fans og kollegaer rundt om i udlandet, og det blev i den grad kanaliseret ud på banen torsdag.

– De sidste par dage er der sket nogle ting, som har sat det hele lidt i perspektiv, og det, jeg så på banen, var en flok unge mænd, der brændte for at spille fodbold og Danmark, og jeg kunne ikke forestille mig en bedre måde at vise det på end at være modig og tage tyrene ved hornene. Det er også langt sjovere at spille fodbold på den måde.

Trods den store præstation mod verdensranglistens nummer et, så var det en blandet form for ærgrelse og opmuntring, der fyldte kroppen efter kampen. 

– Det er typisk svært at sove efter aftenkampe, men i går var særlig svært. Vi ville godt have haft et resultat, der kunne reflektere den følelse, som vi havde i kroppen efter en fantastisk præstation, men vi sad alligevel og var glade og stolte over det, vi leverede. Og vi ved også med os selv, at hvis vi kan finde det niveau, så er turneringen heller ikke slut for os.

Danmark møder Rusland på mandag klokken 21.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stort Brøndby-boost

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

FC København – FC Nordsjælland

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

– Enten FCK eller også stopper han?

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Neestrup må undvære profil igen



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

FC København-boss reagerer på tilråb

Godt nyt – nu er han landet i København



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Danmark indleder med et brag mod Norge

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Derfor var Moukoko vraget

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Randers FC – Vejle Boldklub

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’