Store følelser på spil: Bange for stemmen knækkede

Stemningen fra Parken torsdag aften sidder stadig i den danske forsvarsspiller Jannik Vestergaard.



Torsdag aften blev de danske spillere båret frem af et fantastisk publikum i den danske nationalarena, der gav den alt, hvad remmer og tøjler kunne holde.

Det blev i den grad også bemærket på banen, hvor Jannik Vestergaard var ny mand i startopstillingen.

– Det var helt særligt. Det er en støtte og en opbakning, jeg ikke har mærket før. Der var noget elektrisk i luften, og det betød ekstremt meget.

– Jeg synes, det var noget, vi kunne mærke på hinanden og på os selv, og jeg tror også, at folk, der så kampen, kunne mærke det på os. Det var en kæmpe oplevelse, der betyder langt mere, end vi måske tror, fortæller han på til TV3 Sport.

Men det var ikke kun i Parken, at stemningen var euforisk. Det begyndte allerede, da spillerbussen forlod landsholdslejren i Helsingør.

– Det var overvældende. Da vi forlader Helsingør er der mennesker på begge sider af vejen hele vejen ude af byen, og det efterlader da en lille klump i maven, og under hymnen skulle jeg da ikke synge for kraftfuldt, for så tror jeg stemmen var knækket et par gange, lyder det fra Jannik Vestergaard, der også fortæller, at spillerne havde forsøgt at forberede sig på netop stemningen inden kampen.

– Vi havde talt om på forhånd, at der ville komme følelser, og at vi skulle forsøge, om vi ikke kunne kanalisere det om til energi, og baseret på især vores første halvleg og kampen generelt så synes jeg, det lykkedes meget godt, vurderer han.

Jannik Vestergaard fortæller, at landsholdsspillerne i den grad har mærket den enorme opbakning, de har fået fra fans og kollegaer rundt om i udlandet, og det blev i den grad kanaliseret ud på banen torsdag.

– De sidste par dage er der sket nogle ting, som har sat det hele lidt i perspektiv, og det, jeg så på banen, var en flok unge mænd, der brændte for at spille fodbold og Danmark, og jeg kunne ikke forestille mig en bedre måde at vise det på end at være modig og tage tyrene ved hornene. Det er også langt sjovere at spille fodbold på den måde.

Trods den store præstation mod verdensranglistens nummer et, så var det en blandet form for ærgrelse og opmuntring, der fyldte kroppen efter kampen. 

– Det er typisk svært at sove efter aftenkampe, men i går var særlig svært. Vi ville godt have haft et resultat, der kunne reflektere den følelse, som vi havde i kroppen efter en fantastisk præstation, men vi sad alligevel og var glade og stolte over det, vi leverede. Og vi ved også med os selv, at hvis vi kan finde det niveau, så er turneringen heller ikke slut for os.

Danmark møder Rusland på mandag klokken 21.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Viaplay deler stor nyhed

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Bournemouth knækker Liverpool



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Rekordtransfer?

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Chokskifte?

Klubber holder øje med AaB-profil

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

To danske klubber jagter formstærk angriber

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse