Store følelser på spil: Bange for stemmen knækkede

Stemningen fra Parken torsdag aften sidder stadig i den danske forsvarsspiller Jannik Vestergaard.



Torsdag aften blev de danske spillere båret frem af et fantastisk publikum i den danske nationalarena, der gav den alt, hvad remmer og tøjler kunne holde.

Det blev i den grad også bemærket på banen, hvor Jannik Vestergaard var ny mand i startopstillingen.

– Det var helt særligt. Det er en støtte og en opbakning, jeg ikke har mærket før. Der var noget elektrisk i luften, og det betød ekstremt meget.

– Jeg synes, det var noget, vi kunne mærke på hinanden og på os selv, og jeg tror også, at folk, der så kampen, kunne mærke det på os. Det var en kæmpe oplevelse, der betyder langt mere, end vi måske tror, fortæller han på til TV3 Sport.

Men det var ikke kun i Parken, at stemningen var euforisk. Det begyndte allerede, da spillerbussen forlod landsholdslejren i Helsingør.

– Det var overvældende. Da vi forlader Helsingør er der mennesker på begge sider af vejen hele vejen ude af byen, og det efterlader da en lille klump i maven, og under hymnen skulle jeg da ikke synge for kraftfuldt, for så tror jeg stemmen var knækket et par gange, lyder det fra Jannik Vestergaard, der også fortæller, at spillerne havde forsøgt at forberede sig på netop stemningen inden kampen.

– Vi havde talt om på forhånd, at der ville komme følelser, og at vi skulle forsøge, om vi ikke kunne kanalisere det om til energi, og baseret på især vores første halvleg og kampen generelt så synes jeg, det lykkedes meget godt, vurderer han.

Jannik Vestergaard fortæller, at landsholdsspillerne i den grad har mærket den enorme opbakning, de har fået fra fans og kollegaer rundt om i udlandet, og det blev i den grad kanaliseret ud på banen torsdag.

– De sidste par dage er der sket nogle ting, som har sat det hele lidt i perspektiv, og det, jeg så på banen, var en flok unge mænd, der brændte for at spille fodbold og Danmark, og jeg kunne ikke forestille mig en bedre måde at vise det på end at være modig og tage tyrene ved hornene. Det er også langt sjovere at spille fodbold på den måde.

Trods den store præstation mod verdensranglistens nummer et, så var det en blandet form for ærgrelse og opmuntring, der fyldte kroppen efter kampen. 

– Det er typisk svært at sove efter aftenkampe, men i går var særlig svært. Vi ville godt have haft et resultat, der kunne reflektere den følelse, som vi havde i kroppen efter en fantastisk præstation, men vi sad alligevel og var glade og stolte over det, vi leverede. Og vi ved også med os selv, at hvis vi kan finde det niveau, så er turneringen heller ikke slut for os.

Danmark møder Rusland på mandag klokken 21.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Kæmpebud på 16-årig

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

– Schwartau-handel giver ingen mening

Canada – Marokko

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub