Torsdag aften blev de danske spillere båret frem af et fantastisk publikum i den danske nationalarena, der gav den alt, hvad remmer og tøjler kunne holde.
Det blev i den grad også bemærket på banen, hvor Jannik Vestergaard var ny mand i startopstillingen.
– Det var helt særligt. Det er en støtte og en opbakning, jeg ikke har mærket før. Der var noget elektrisk i luften, og det betød ekstremt meget.
– Jeg synes, det var noget, vi kunne mærke på hinanden og på os selv, og jeg tror også, at folk, der så kampen, kunne mærke det på os. Det var en kæmpe oplevelse, der betyder langt mere, end vi måske tror, fortæller han på til TV3 Sport.
Men det var ikke kun i Parken, at stemningen var euforisk. Det begyndte allerede, da spillerbussen forlod landsholdslejren i Helsingør.
– Det var overvældende. Da vi forlader Helsingør er der mennesker på begge sider af vejen hele vejen ude af byen, og det efterlader da en lille klump i maven, og under hymnen skulle jeg da ikke synge for kraftfuldt, for så tror jeg stemmen var knækket et par gange, lyder det fra Jannik Vestergaard, der også fortæller, at spillerne havde forsøgt at forberede sig på netop stemningen inden kampen.
– Vi havde talt om på forhånd, at der ville komme følelser, og at vi skulle forsøge, om vi ikke kunne kanalisere det om til energi, og baseret på især vores første halvleg og kampen generelt så synes jeg, det lykkedes meget godt, vurderer han.
Jannik Vestergaard fortæller, at landsholdsspillerne i den grad har mærket den enorme opbakning, de har fået fra fans og kollegaer rundt om i udlandet, og det blev i den grad kanaliseret ud på banen torsdag.
– De sidste par dage er der sket nogle ting, som har sat det hele lidt i perspektiv, og det, jeg så på banen, var en flok unge mænd, der brændte for at spille fodbold og Danmark, og jeg kunne ikke forestille mig en bedre måde at vise det på end at være modig og tage tyrene ved hornene. Det er også langt sjovere at spille fodbold på den måde.
Trods den store præstation mod verdensranglistens nummer et, så var det en blandet form for ærgrelse og opmuntring, der fyldte kroppen efter kampen.
– Det er typisk svært at sove efter aftenkampe, men i går var særlig svært. Vi ville godt have haft et resultat, der kunne reflektere den følelse, som vi havde i kroppen efter en fantastisk præstation, men vi sad alligevel og var glade og stolte over det, vi leverede. Og vi ved også med os selv, at hvis vi kan finde det niveau, så er turneringen heller ikke slut for os.
Danmark møder Rusland på mandag klokken 21.
LIVE
TransferLIVE: Jagter dansker
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
Verdensstjernes søn landet i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
MEDIE
På blokken i danskerklub
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
NYHEDER
Topscorer færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
– Vi er pressede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
