Torsdag aften blev de danske spillere båret frem af et fantastisk publikum i den danske nationalarena, der gav den alt, hvad remmer og tøjler kunne holde.
Det blev i den grad også bemærket på banen, hvor Jannik Vestergaard var ny mand i startopstillingen.
– Det var helt særligt. Det er en støtte og en opbakning, jeg ikke har mærket før. Der var noget elektrisk i luften, og det betød ekstremt meget.
– Jeg synes, det var noget, vi kunne mærke på hinanden og på os selv, og jeg tror også, at folk, der så kampen, kunne mærke det på os. Det var en kæmpe oplevelse, der betyder langt mere, end vi måske tror, fortæller han på til TV3 Sport.
Men det var ikke kun i Parken, at stemningen var euforisk. Det begyndte allerede, da spillerbussen forlod landsholdslejren i Helsingør.
– Det var overvældende. Da vi forlader Helsingør er der mennesker på begge sider af vejen hele vejen ude af byen, og det efterlader da en lille klump i maven, og under hymnen skulle jeg da ikke synge for kraftfuldt, for så tror jeg stemmen var knækket et par gange, lyder det fra Jannik Vestergaard, der også fortæller, at spillerne havde forsøgt at forberede sig på netop stemningen inden kampen.
– Vi havde talt om på forhånd, at der ville komme følelser, og at vi skulle forsøge, om vi ikke kunne kanalisere det om til energi, og baseret på især vores første halvleg og kampen generelt så synes jeg, det lykkedes meget godt, vurderer han.
Jannik Vestergaard fortæller, at landsholdsspillerne i den grad har mærket den enorme opbakning, de har fået fra fans og kollegaer rundt om i udlandet, og det blev i den grad kanaliseret ud på banen torsdag.
– De sidste par dage er der sket nogle ting, som har sat det hele lidt i perspektiv, og det, jeg så på banen, var en flok unge mænd, der brændte for at spille fodbold og Danmark, og jeg kunne ikke forestille mig en bedre måde at vise det på end at være modig og tage tyrene ved hornene. Det er også langt sjovere at spille fodbold på den måde.
Trods den store præstation mod verdensranglistens nummer et, så var det en blandet form for ærgrelse og opmuntring, der fyldte kroppen efter kampen.
– Det er typisk svært at sove efter aftenkampe, men i går var særlig svært. Vi ville godt have haft et resultat, der kunne reflektere den følelse, som vi havde i kroppen efter en fantastisk præstation, men vi sad alligevel og var glade og stolte over det, vi leverede. Og vi ved også med os selv, at hvis vi kan finde det niveau, så er turneringen heller ikke slut for os.
Danmark møder Rusland på mandag klokken 21.
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
Kamil Grabara-opslag bemærkes
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
– Lidt af en bombe
Åge Hareide er død
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
MEDIE
Han er IKKE i spil
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
NYHEDER
