For det første skal du naturligvis have en billet, hvis du skal til EM i Parken. Det giver lidt sig selv. Men derudover er der faktisk også en del andre ting at tage hensyn til.
Det er en anderledes tid med coronapandemien, og der er derfor også en del restriktioner for Parkens besøgende. Der kommer 15.900 til kampene i Parken.
Vi lister her de vigtigste af reglerne – bemærk, der kan blive opdateret undervejs af UEFA og DBU. Du kan løbende læse meget mere her.
– Alle over 15 år skal fremvise gyldigt coronapas, når man skal i Parken.
– Man skal huske at medbringe mundbind, have sin billet på telefonen via appen EURO-billetter, husk et id-kort, f.eks. pas, da man skal vise cpr-nummer i forbindelse med coronapas.
– Du skal komme i det anviste tidsrum. UEFA har tildelt tider til de forskellige billetholdere, så der kan sikres god afstand i forbindelse med indgang på stadion.
– Husk at holde afstand og spritte hænder af. Når du sidder ned på din plads, må du gerne tage din maske af. Undgå kontakt og håndtryk, sid ikke andre steder end den anviste plads og følg anvisningerne på stadion.
– Din indgang fremgår af din billet – skal du på tribune A eller D skal du via Jagtvej eller Gunnar Nu Hansens Plads for at komme til tribunen. Har du billet til tribune B eller C skal du via Blegdemsvej/Nordre Frihavnsgade for at komme til stadion.
– Ingen tasker over A4-størrelse kan medbringes inde på stadion, men din taske kan opbevares mod et beløb på 50 kroner. Der er også restriktioner på flag og andet – læs mere her. Du må eksempelvis godt medbringe en powerbank.
– Du må ikke medbringe professionelt fotoudstyr eller videokameraer. Du må heller ikke tage mad og drikke med ind. Eller heller en paraply, hvis vejret skulle være dårligt.
– Skal du drikke en øl eller en sodavand, så vær opmærksom på, at der lukkes for køb af mad og drikke 10 minutter efter pausen af opgøret.
– Ingen rygning på stadion.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Australien – Egypten
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
EKSKLUSIVT
