Danmark er blandt de nationer, der skal dyste ved EM-slutrunden i Tyskland til sommer, og Kasper Schmeichel og kompagni ventes at få massiv opbakning fra medrejsende danskere syd for grænsen.
De danskere, som planlægger at tage afsted, må dog formentlig gå lidt på kompromis med sommerferiebudgettet.
For selv om der ikke er langt til Tyskland, skal der alligevel tages et dybt spadestik i pengetanken, hvis man vil benytte sig af ét af de rejseselskaber, der tilbyder en pakkeløsning til Danmarks kampe ved EM.
Tipsbladet giver dig her et overblik over nogle af mulighederne.
LA Travel:
Hos LA Travel kan man købe flere forskellige pakker alt efter, om man ønsker at se en, to eller tre danske gruppekampe. Går man efter fuld plade, som er tre kampe og 11 overnatninger, skal man punge ud med knap 55.000 kroner pr. mand. Kan man nøjes med eksempelvis at se Danmarks første EM-kamp, er prisen 16.495 kroner.
– Lige nu oplever vi en ret lille aktivitet, men vi forventer naturligvis, at der kommer gang i salget, når Danmarks modstandere er kendte, og det står klart, i hvilke byer kampene spilles, siger Ronnie Hansen, der er salgsleder hos La Travel, til Tipsbladet.
Travel Sense:
Travel Sense er officiel rejseleverandør for DBU, og selskabet tilbyder to pakker – en pakke, hvor man er sikret kampbilletter, og en pakke, hvor man ikke er.
Pakkerejsen, som er inkl. UEFA Hospitality billetter, er inkluderet flybillet og hotel, og den anden pakke er ligeledes med fly og hotel, men her skal man selv på jagt efter billetter.
Travel Sense oplyser til Tipsbladet, at man på nuværende tidspunkt ikke har det fulde overblik over, hvad de to pakker kommer til at koste. Det vides først, når gruppekampene er endeligt fastlagte.
Landsholdsrejser.dk
Landsholdsrejser.dk er ligeledes officiel rejsepartner for DBU.
Direktør Nicolai Bryde Nielsen fortæller til Tipsbladet, at man kommer til at arrangere busser til samtlige af Danmarks kampe, og der vil være mulighed for overnatning i Tyskland, hvis man ønsker det. Billetten til de danske kampe skal man selv anskaffe sig hjemmefra.
Nicolai Bryde Nielsen fastslår, at han forventer mange busture med feststemte fodboldfans, og han har ligeledes en forvetning om, at mange fodboldglade danskere vil tage til Tyskland uden at have en billet til kampene, men blot for at være en del af EM-festen i de tyske gader.
Han forventer, at prislejet er mellem 1.000 og 4.000 kroner pr. tur.
Spies
Også Spies er officiel rejsepartner for DBU, men bureauet har endnu ikke meldt noget ud om rejserne til sommerens EM-slutrunde i Tyskland. Spies er ikke vendt tilbage på Tipsbladets henvendelse.
Billetter til Danmarks kampe
Hvis man ikke allierer sig med et rejseselskab, er der naturligvis mulighed for at planlægge turen selv. Det kan være, man ønsker at flyve til Tyskland, men der er også den mulighed, at man smækker klaphatten og landsholdstrøjen om på bagsædet af bilen og selv kører mod syd.
Ens for alle løsninger er naturligvis, at man helst skal have fingrene i en billet, hvis EM-feberen for alvor skal stige til kogepunktet – og det er ikke helt nemt.
DBU oplyser, at det efter selve lodtrækningen i Hamborg vil blive afklaret, hvor mange billetter UEFA kommer til at uddele til hvert enkelt forbund. På forhånd er der dog opstillet en række kriterier for de danskere, der gerne vil have billetter gennem DBU:
– 45% af billetterne pr. kamp går til de fans med flest loyalitetspoint i ForDanmark.
Her kan fans købe to billetter pr. person til ALLE tre kampe. Dvs. at man kan tage en ven med – også selvom denne ikke er en del af loyalitetsprogrammet. Man skal have et aktivt abonnement for at være med i lodtrækningen.
– 45% af billetterne pr. kamp går efter en vægtet lodtrækning hvor hvert 10 loyalitetspoint giver et lod i bowlen. Fx 170 point = 17 lodder, 20 point = 2 lodder. Altså, jo flere point, jo flere lodder i puljen og jo større chance for billetter.
I denne lodtrækning får man kun mulighed for at købe billetter til én af kampene. Man kan købe to billetter pr person til én kamp. Ligesom ovenfor kan man tage en ven med – også selvom denne ikke er en del af loyalitetsprogrammet. Man skal have et aktivt abonnement for at være med i lodtrækningen.
– De resterende 10% af billetterne pr. kamp går i lodtrækning. Her kan alle købe – også fanklubmedlemmer. Man kan købe to billetter pr person til én kamp.
Foruden den pulje af billetter, der gives til de enkelte forbund, er det UEFA, der håndterer billetsalget – disse billetter finder du her.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
STORT INTERVIEW