Vil du til EM i Tyskland? Sådan kommer du afsted

Danmark spiller ikke langt væk hjemmefra, når der er EM til sommer, men det kan alligevel blive en dyr fornøjelse, hvis man vil følge de danske drenge under slutrunden.



Danmark er blandt de nationer, der skal dyste ved EM-slutrunden i Tyskland til sommer, og Kasper Schmeichel og kompagni ventes at få massiv opbakning fra medrejsende danskere syd for grænsen.

De danskere, som planlægger at tage afsted, må dog formentlig gå lidt på kompromis med sommerferiebudgettet. 

For selv om der ikke er langt til Tyskland, skal der alligevel tages et dybt spadestik i pengetanken, hvis man vil benytte sig af ét af de rejseselskaber, der tilbyder en pakkeløsning til Danmarks kampe ved EM.

Tipsbladet giver dig her et overblik over nogle af mulighederne.

LA Travel:

Hos LA Travel kan man købe flere forskellige pakker alt efter, om man ønsker at se en, to eller tre danske gruppekampe. Går man efter fuld plade, som er tre kampe og 11 overnatninger, skal man punge ud med knap 55.000 kroner pr. mand. Kan man nøjes med eksempelvis at se Danmarks første EM-kamp, er prisen 16.495 kroner. 

– Lige nu oplever vi en ret lille aktivitet, men vi forventer naturligvis, at der kommer gang i salget, når Danmarks modstandere er kendte, og det står klart, i hvilke byer kampene spilles, siger Ronnie Hansen, der er salgsleder hos La Travel, til Tipsbladet.

Travel Sense:

Travel Sense er officiel rejseleverandør for DBU, og selskabet tilbyder to pakker – en pakke, hvor man er sikret kampbilletter, og en pakke, hvor man ikke er.

Pakkerejsen, som er inkl. UEFA Hospitality billetter, er inkluderet flybillet og hotel, og den anden pakke er ligeledes med fly og hotel, men her skal man selv på jagt efter billetter. 

Travel Sense oplyser til Tipsbladet, at man på nuværende tidspunkt ikke har det fulde overblik over, hvad de to pakker kommer til at koste. Det vides først, når gruppekampene er endeligt fastlagte. 

Landsholdsrejser.dk

Landsholdsrejser.dk er ligeledes officiel rejsepartner for DBU.

Direktør Nicolai Bryde Nielsen fortæller til Tipsbladet, at man kommer til at arrangere busser til samtlige af Danmarks kampe, og der vil være mulighed for overnatning i Tyskland, hvis man ønsker det. Billetten til de danske kampe skal man selv anskaffe sig hjemmefra.

Nicolai Bryde Nielsen fastslår, at han forventer mange busture med feststemte fodboldfans, og han har ligeledes en forvetning om, at mange fodboldglade danskere vil tage til Tyskland uden at have en billet til kampene, men blot for at være en del af EM-festen i de tyske gader. 

Han forventer, at prislejet er mellem 1.000 og 4.000 kroner pr. tur. 

Spies

Også Spies er officiel rejsepartner for DBU, men bureauet har endnu ikke meldt noget ud om rejserne til sommerens EM-slutrunde i Tyskland. Spies er ikke vendt tilbage på Tipsbladets henvendelse. 

Billetter til Danmarks kampe
Hvis man ikke allierer sig med et rejseselskab, er der naturligvis mulighed for at planlægge turen selv. Det kan være, man ønsker at flyve til Tyskland, men der er også den mulighed, at man smækker klaphatten og landsholdstrøjen om på bagsædet af bilen og selv kører mod syd.

Ens for alle løsninger er naturligvis, at man helst skal have fingrene i en billet, hvis EM-feberen for alvor skal stige til kogepunktet – og det er ikke helt nemt. 

DBU oplyser, at det efter selve lodtrækningen i Hamborg vil blive afklaret, hvor mange billetter UEFA kommer til at uddele til hvert enkelt forbund. På forhånd er der dog opstillet en række kriterier for de danskere, der gerne vil have billetter gennem DBU:

– 45% af billetterne pr. kamp går til de fans med flest loyalitetspoint i ForDanmark.
Her kan fans købe to billetter pr. person til ALLE tre kampe. Dvs. at man kan tage en ven med – også selvom denne ikke er en del af loyalitetsprogrammet. Man skal have et aktivt abonnement for at være med i lodtrækningen.

– 45% af billetterne pr. kamp går efter en vægtet lodtrækning hvor hvert 10 loyalitetspoint giver et lod i bowlen. Fx 170 point = 17 lodder, 20 point = 2 lodder. Altså, jo flere point, jo flere lodder i puljen og jo større chance for billetter.
I denne lodtrækning får man kun mulighed for at købe billetter til én af kampene. Man kan købe to billetter pr person til én kamp. Ligesom ovenfor kan man tage en ven med – også selvom denne ikke er en del af loyalitetsprogrammet. Man skal have et aktivt abonnement for at være med i lodtrækningen.

– De resterende 10% af billetterne pr. kamp går i lodtrækning. Her kan alle købe – også fanklubmedlemmer. Man kan købe to billetter pr person til én kamp.

Foruden den pulje af billetter, der gives til de enkelte forbund, er det UEFA, der håndterer billetsalget – disse billetter finder du her.





Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Kevin Diks skriver historie

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Blev informeret om mulig fyring onsdag



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Han stiller ultimative krav

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Voldsom udmelding om Froholdt

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Supercomputer spår FCM-nedtur

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

AGF-fans raser over Superliga-klub

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

De må have mareridt om ham i nat!

– En gigantisk nedtur!

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF