EM-håbet lever: Sådan går Danmark videre

Danmark kan stadig gå videre fra gruppen til EM. Få overblikket over landsholdets chancer her.



Selv om Danmark har fået 0 point ud af de to første kampe til EM, har landsholdet stadig fine chancer for at gå videre fra gruppe B. Det skyldes ikke mindst, at Rusland slog Finland 1-0 onsdag eftermiddag.

I denne artikel vil vi koncentrere os om Danmarks muligheder for at blive to, men det er også værd at have i baghovedet, at fire af de seks hold, der ender på tredjepladsen i deres respektive puljer, går videre.

I forhold til treerregnskabet fik to hold fire point ved EM i 2016, mens yderligere to hold sneg sig videre blandt de bedste treere med tre point. De havde en målscore på 0.

Lad os lige genopfriske stillingen forud for sidste spillerunde på mandag:

Danmark skal først og fremmest vinde over Rusland. Lige så vigtigt er det, at Belgien slår Finland. Så har både Danmark, Finland og Rusland tre point, og det gælder indbyrdes opgør.

Hvis Danmark vinder 1-0 over Rusland, er alle tre hold helt lige indbyrdes. Dermed gælder den samlede målscore i gruppen. Her er Danmark bedre end Rusland, mens landsholdet skal håbe, at Belgien vinder 1-0 eller med mere end ét mål over finnerne, for så har Danmark enten en bedre målscore eller lavet flere mål end finnerne, og så går Danmark altså videre som to’er. Omvendt går finnerne videre som to’er, hvis Danmark vinder 1-0 over Rusland, og finnerne taber 2-3, 3-4, 4-5 og så videre.

Helt vildt bliver det, hvis Danmark vinder 1-0 over Rusland, og Finland taber 1-2 til Belgien. Så er Danmark og Finland så lige, at det skal afgøres på reglen om færrest disciplinære point. Aktuelt har Danmark raget tre gule kort til sig, Finland fire. Danmark er altså foran på det punkt.

Vinder Danmark med to mål eller scorer mindst to gange og for eksempel vinder 2-1, 3-2 og så videre, bliver Danmark også nummer to på baggrund af flere scorede mål i de indbyrdes kampe mod Finland og Rusland. Og så er man altså videre som to’er til ottendedelsfinalen.

Kampen om tredjepladsen
Man kan som sagt også gå videre som treer, da de fire bedste treere går videre til ottendedelsfinalen. Her ser dog i skrivende stund ud til, at det kommer til at kræve fire point at gå videre, hvilket det danske landshold af naturlige årsager ikke kan nå.

Schweiz er i gruppe A allerede på fire point på tredjepladsen efter tre kampe. I gruppe C tabte Ukraine til Østrig, hvilket betød, at ukrainerne endte på tre point og en målscore på -1. Danmark skal vinde med to over Finland for at have en bedre målscore end Ukraine. 

Gruppe D har både Tjekkiet og England fire point som førerhold, imens at Kroatien og Skotland begge står på et point. Netop Kroatien og Skotland mødes i en kamp, hvor begge hold, vil være ude ved en uafgjort – det vil sige, at begge hold kommer til at kæmpe for det sidste for tre point – hvilket heller ikke taler som en fordel for Danmark.

I Gruppe E må man formode at Spanien, der i øjeblikket har to point som nummer tre i gruppen, vinder over Slovakiet, der dermed dumper ned som nummer tre med tre point, hvilket er godt for Danmark. Det scenarium kan dog blive ødelagt, hvis Polen på samme tid vinder over Sverige, for så vil gruppe E også have en treer med fire point.

I dynamit-gruppen F står Frankrig med fire point, Tyskland og Portugal med tre point og Ungarn med et. Tyskland møder Ungarn og må formodes at vinde kampen og dermed stryge frem på seks point. Hvis Portugal henter point mod Frankrig, er det heller ikke her, at Danmark får hjælp.

Men det er fodbold, alt kan ske, så i første omgang handler det om for det danske landshold at nedlægge Rusland i Parken mandag aften.






LIVE: Brøndby ansætter ny chef




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Presset træner vil rotere mod FCM

Skal denne angriber nu til Superligaen?

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Barcelona vandt 7-2

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nu forklarer Noah Nartey

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Barcelona – Newcastle United

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’