Selv om Danmark har fået 0 point ud af de to første kampe til EM, har landsholdet stadig fine chancer for at gå videre fra gruppe B. Det skyldes ikke mindst, at Rusland slog Finland 1-0 onsdag eftermiddag.
I denne artikel vil vi koncentrere os om Danmarks muligheder for at blive to, men det er også værd at have i baghovedet, at fire af de seks hold, der ender på tredjepladsen i deres respektive puljer, går videre.
I forhold til treerregnskabet fik to hold fire point ved EM i 2016, mens yderligere to hold sneg sig videre blandt de bedste treere med tre point. De havde en målscore på 0.
Lad os lige genopfriske stillingen forud for sidste spillerunde på mandag:
Danmark skal først og fremmest vinde over Rusland. Lige så vigtigt er det, at Belgien slår Finland. Så har både Danmark, Finland og Rusland tre point, og det gælder indbyrdes opgør.
Hvis Danmark vinder 1-0 over Rusland, er alle tre hold helt lige indbyrdes. Dermed gælder den samlede målscore i gruppen. Her er Danmark bedre end Rusland, mens landsholdet skal håbe, at Belgien vinder 1-0 eller med mere end ét mål over finnerne, for så har Danmark enten en bedre målscore eller lavet flere mål end finnerne, og så går Danmark altså videre som to’er. Omvendt går finnerne videre som to’er, hvis Danmark vinder 1-0 over Rusland, og finnerne taber 2-3, 3-4, 4-5 og så videre.
Helt vildt bliver det, hvis Danmark vinder 1-0 over Rusland, og Finland taber 1-2 til Belgien. Så er Danmark og Finland så lige, at det skal afgøres på reglen om færrest disciplinære point. Aktuelt har Danmark raget tre gule kort til sig, Finland fire. Danmark er altså foran på det punkt.
Vinder Danmark med to mål eller scorer mindst to gange og for eksempel vinder 2-1, 3-2 og så videre, bliver Danmark også nummer to på baggrund af flere scorede mål i de indbyrdes kampe mod Finland og Rusland. Og så er man altså videre som to’er til ottendedelsfinalen.
Kampen om tredjepladsen
Man kan som sagt også gå videre som treer, da de fire bedste treere går videre til ottendedelsfinalen. Her ser dog i skrivende stund ud til, at det kommer til at kræve fire point at gå videre, hvilket det danske landshold af naturlige årsager ikke kan nå.
Schweiz er i gruppe A allerede på fire point på tredjepladsen efter tre kampe. I gruppe C tabte Ukraine til Østrig, hvilket betød, at ukrainerne endte på tre point og en målscore på -1. Danmark skal vinde med to over Finland for at have en bedre målscore end Ukraine.
Gruppe D har både Tjekkiet og England fire point som førerhold, imens at Kroatien og Skotland begge står på et point. Netop Kroatien og Skotland mødes i en kamp, hvor begge hold, vil være ude ved en uafgjort – det vil sige, at begge hold kommer til at kæmpe for det sidste for tre point – hvilket heller ikke taler som en fordel for Danmark.
I Gruppe E må man formode at Spanien, der i øjeblikket har to point som nummer tre i gruppen, vinder over Slovakiet, der dermed dumper ned som nummer tre med tre point, hvilket er godt for Danmark. Det scenarium kan dog blive ødelagt, hvis Polen på samme tid vinder over Sverige, for så vil gruppe E også have en treer med fire point.
I dynamit-gruppen F står Frankrig med fire point, Tyskland og Portugal med tre point og Ungarn med et. Tyskland møder Ungarn og må formodes at vinde kampen og dermed stryge frem på seks point. Hvis Portugal henter point mod Frankrig, er det heller ikke her, at Danmark får hjælp.
Men det er fodbold, alt kan ske, så i første omgang handler det om for det danske landshold at nedlægge Rusland i Parken mandag aften.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
LIVE
LIVE: Tjekkisk stjerne delte Mads Hermansen-info
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
Rasmus Højlund har ikke set det før
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
Tottenham præsenterer ny træner
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Kæmpe stjerne besøger København
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
Pinligt! Danmark brænder på stribe
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
Stor profil glad for Brøndby
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
