Jon Dahl Tomasson har været landstræner for Sverige siden marts, og det er derfor ikke ham, der har haft ansvaret for, at svenskerne ikke er med til den nuværende EM-slutrunde. Alligevel er det noget, som går ham på.
Det fortæller han i et interview med Fotbollskanalen, hvor Tomasson fortæller om, hvordan det er ikke at deltage.
– Man vil altid være involveret. Dette er en fantastisk turnering. Alle de bedste lande er her. Det føles trist, at Sverige ikke er på dette niveau i øjeblikket. Vi bygger noget nyt. Vi er lige begyndt på det, siger han og fortsætter:
– Men det gør ondt, når et land som Sverige misser et mesterskab. Det gør ondt. Men resultaterne lyver aldrig, og det er selvfølgelig en tendens, vi forsøger at ændre. Vi forsøger at implementere en ny spillestil, vi tester spillere i forskellige positioner, vi lærer spillerne at kende, og vi søger efter svar, lyder det fra Jon Dahl Tomasson.
Selv følger Tomasson også godt med i turneringen, hvor han er imponeret over det, som landsholdene er kommet med.
– Der har været en fantastisk attitude fra mange hold. En meget positiv attitude. Der har ikke været nogen 0-0-kampe indtil videre, og normalt er der mange, siger han og tilføjer:
– Nogle mesterskaber gennem årene har vi kaldt kedelige, men jeg synes ikke, at dette har været kedeligt. Der har været åbne kampe, mange mål og nogle fantastiske langskud, der er blevet til mål, fortæller den danske træner.
Endelig løfter han også en pegefinger mod at kalde hold som Serbien og Danmark for svage i øjeblikket, da de trods alt er med til EM, og derfor kan man ikke kalde dem sådan noget.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Messi-statue fjernes
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
Kasper Schmeichel stopper karrieren
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TIPSBLADET SPECIAL