Jon Dahl Tomasson har været landstræner for Sverige siden marts, og det er derfor ikke ham, der har haft ansvaret for, at svenskerne ikke er med til den nuværende EM-slutrunde. Alligevel er det noget, som går ham på.
Det fortæller han i et interview med Fotbollskanalen, hvor Tomasson fortæller om, hvordan det er ikke at deltage.
– Man vil altid være involveret. Dette er en fantastisk turnering. Alle de bedste lande er her. Det føles trist, at Sverige ikke er på dette niveau i øjeblikket. Vi bygger noget nyt. Vi er lige begyndt på det, siger han og fortsætter:
– Men det gør ondt, når et land som Sverige misser et mesterskab. Det gør ondt. Men resultaterne lyver aldrig, og det er selvfølgelig en tendens, vi forsøger at ændre. Vi forsøger at implementere en ny spillestil, vi tester spillere i forskellige positioner, vi lærer spillerne at kende, og vi søger efter svar, lyder det fra Jon Dahl Tomasson.
Selv følger Tomasson også godt med i turneringen, hvor han er imponeret over det, som landsholdene er kommet med.
– Der har været en fantastisk attitude fra mange hold. En meget positiv attitude. Der har ikke været nogen 0-0-kampe indtil videre, og normalt er der mange, siger han og tilføjer:
– Nogle mesterskaber gennem årene har vi kaldt kedelige, men jeg synes ikke, at dette har været kedeligt. Der har været åbne kampe, mange mål og nogle fantastiske langskud, der er blevet til mål, fortæller den danske træner.
Endelig løfter han også en pegefinger mod at kalde hold som Serbien og Danmark for svage i øjeblikket, da de trods alt er med til EM, og derfor kan man ikke kalde dem sådan noget.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
OPTAKT
FC København – OB
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW