Jon Dahl Tomasson har været landstræner for Sverige siden marts, og det er derfor ikke ham, der har haft ansvaret for, at svenskerne ikke er med til den nuværende EM-slutrunde. Alligevel er det noget, som går ham på.
Det fortæller han i et interview med Fotbollskanalen, hvor Tomasson fortæller om, hvordan det er ikke at deltage.
– Man vil altid være involveret. Dette er en fantastisk turnering. Alle de bedste lande er her. Det føles trist, at Sverige ikke er på dette niveau i øjeblikket. Vi bygger noget nyt. Vi er lige begyndt på det, siger han og fortsætter:
– Men det gør ondt, når et land som Sverige misser et mesterskab. Det gør ondt. Men resultaterne lyver aldrig, og det er selvfølgelig en tendens, vi forsøger at ændre. Vi forsøger at implementere en ny spillestil, vi tester spillere i forskellige positioner, vi lærer spillerne at kende, og vi søger efter svar, lyder det fra Jon Dahl Tomasson.
Selv følger Tomasson også godt med i turneringen, hvor han er imponeret over det, som landsholdene er kommet med.
– Der har været en fantastisk attitude fra mange hold. En meget positiv attitude. Der har ikke været nogen 0-0-kampe indtil videre, og normalt er der mange, siger han og tilføjer:
– Nogle mesterskaber gennem årene har vi kaldt kedelige, men jeg synes ikke, at dette har været kedeligt. Der har været åbne kampe, mange mål og nogle fantastiske langskud, der er blevet til mål, fortæller den danske træner.
Endelig løfter han også en pegefinger mod at kalde hold som Serbien og Danmark for svage i øjeblikket, da de trods alt er med til EM, og derfor kan man ikke kalde dem sådan noget.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
LIVE: AGF klarede presset!
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT