Efter tre uafgjorte kampe i gruppespillet har Danmark spillet sig videre til ottendedelsfinalerne ved EM, og lørdag venter så et brag mod værtsnationen Tyskland i Dortmund.
Trods avancementet har der dog alligevel været en del kritik af Danmark, særligt efter tirsdagens 0-0-kamp mod Serbien, hvor Tipsbladets EM-ekspert Thomas Gravesen i DR’s studie slog fast, at anden halvleg var ‘frygtelig at se på’.
I dag var Thomas Gravesen igen med i Tipsbladets EM-show, ledaget af David Boysen og vært Amanda Bodenhoff, og her blev den tidligere landsholdsstjerne spurgt om, hvorvidt en sejr mod Tyskland vil ændre stemningen omkring Kasper Hjulmand
– Jeg ved ikke, om det vil ændre stemningen omkring Kasper Hjulmand. Jeg synes jo, at det er landsholdet, det drejer sig om. Det drejer sig ikke om Kasper Hjulmand eller nogen anden. Det handler om fodboldspillet og landsholdet.
– Kasper Hjulmand er til diskussion, på godt og ondt, fordi han sidder på den øverste trænerpost. Og det er et privilegie at være træner for det danske landshold. Du skal levere hele tiden og du skal kunne stå på mål for alt det, som alle os danskere elsker ved det her landshold. Det er en vigtig ting. Jeg ved ikke, om hans position er til diskussion mere på grund af det ene eller det andet, men den er meget til diskussion lige i øjeblikket, lød svaret fra ‘Graver’.
Jeg er bestemt ikke enig i, at han (Kasper Hjulmand, red.) ser intelligent ud lige i øjeblikket. Jeg synes, at siden Qatar-kampene har vi ikke set den Hjulmand, der kom ind og overtog landsholdet. Vi har set en Hjulmand, som har været på vej nedad, med måden, han ønsker at spille fodbold på.
Thomas GravesenTipsbladets EM-ekspert og tidligere dansk landsholdsspiller
Uenighed i panelet
David Boysen blev herefter spurgt, om tiden er kommet til at finde en anden landstræner end Kasper Hjulmand.
– Det kommer an på den her Tyskland-kamp, og det mener jeg kun negativt. Hvis vi taber 4-0 mod Tyskland, så er det svært ikke at gå ud dagen og spørge: ‘Skal der ske noget nyt?’ Kommer vi med en god præstation og ryger ud, så synes jeg ikke, at det er noget, man kan gå ud og sige det dagen efter.
– Så er der klogere mennesker end mig, der må kigge på det. Hvis vi vinder, så ser han da meget godt ud, synes jeg. Der tager jeg måske ordene lidt væk fra ‘Graver’, men hvis vi vinder, så synes jeg jo lige pludselig, at han ser intelligent nok ud, lød svaret fra den tidligere Brøndby-spiller.
Thomas Gravesen blev herefter spurgt, om han var enig med David Boysen, og her kom svaret prompte.
– Nej, det er jeg ikke! Jeg er bestemt ikke enig i, at han ser intelligent ud lige i øjeblikket. Jeg synes, at siden Qatar-kampene har vi ikke set den Hjulmand, der kom ind og overtog landsholdet. Vi har set en Hjulmand, som har været på vej nedad, med måden, han ønsker at spille fodbold på, lød det fra Tipsbladets EM-ekspert.
Thomas Gravesen pegede herefter på, at Danmark har en trup med masser af kvalitet og dygtige spillere, og at forventningerne derfor er derefter.
– Vi skal huske på, hvad Kasper Hjulmand kom ind med. Han kom ind og sagde: ‘Vi vil spille moderne fodbold. Vi vil spille angrebsfodbold. Vi vil forsøge at skabe og være mere styrende. Siden Qatar har det danske hold stået ned bagi, hvor man har forsvaret med 10 mand. Der har ikke været nogen udvikling under Kasper Hjulmand.
– Det er et privilegie at være landstræner, det er ikke noget, der er givet. Kasper Hjulmand kan afløses af en moderne tænkende fodboldtræner. Kasper Hjulmand var en moderne tænkende fodboldtræner, men han er blevet ramt af, at der er sket alle de her ting, og nu står vi nede bagi, ligesom vi gjorde med Åge Hareide, lød det fra Gravesen.
Ifølge ‘Graver’ er der derfor ingen tvivl om, at Kasper Hjulmands job som landstræner bør være til diskussion, uanset hvordan det går lørdag aften.
– Den succes, vi har nu, den var der også under Åge Hareide. Nøjagtig magen til det, vi har nu. Det, Kasper Hjulmand kom med, og det, han lovede den danske befolkning, det var, at nu skal vi spille ud fra et stabilt fundament. Vi har aldrig været i tvivl om danskernes formåen i det defensive, men vi mangler det offensive, og det er en kæmpe mangelvare i øjeblikket. Vi er slet ikke til stede i det offensive. Så Kasper Hjulmand er klart til diskussion, uanset om man vinder eller taber mod Tyskland.
I afspilleren over artiklen kan du se hele torsdagens udsendelse af Tipsbladets EM-show med Thomas Gravesen, David Boysen og Amanda Bodenhoff.

Nathan Trott: Mit forhold til Neestrup er slut

– Det er altså ikke “big club mentality”, Brøndby!

Taylor Swift til Brøndby?

Genistreg, Neestrup – er du vimmer, han var god!

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

I svime over FCK-komet: ‘Det er kæmpestort’

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

Medier revser stjerner efter storsejr i København

‘Jeg mistede halvandet år’

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Har underskrevet hemmelig kontrakt

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

Napoli-stjernes interview chokerer

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

Bekræfter Brøndby-forhandlinger

Stort talent på besøg i Danmark

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Ryster på hovedet: ‘Fuldstændig vanvittigt!’

Brøndby-boss med klokkeklart budskab

Sammenligner Champions League-helt med Dolberg

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

‘Han er langt fra den spiller, FCK håbede på’

Michael Laudrup: ‘Det er helt udelukket’

Afsløring: FCN forlænger med stjernen Yirenkyi

Svarer igen på hård kritik: Usagligt!

Brøndby afvist – Benjamin Schmedes giver status

‘Jeg er ked af at sige det her’

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Tidligere FCK-back i voldsomt uheld

Stort samtaleemne – her er Achouris svar

FC København ansætter belgisk topchef

Skidt nyt for Oscar Højlund

Real Madrid-chef er på vagt

FCK-boss svarer på Jacob Neestrups opråb

Nedlagde FCK: ‘Vi vil spille attraktivt’

Sender danske landshold på arbejde i ny turnering

Dansker skifter cykelhold

Her er Carlos Zecas nye job

‘Vi tabte kampen på syv minutter’

Så du det? FCK-stjerner forklarer

Gudinde straffer slaver

Hjulmand og Leverkusen ydmyget

Arsenal holder legestue i Champions League

Dortmund gør det onde ved FCK

Dropper kontroversiel Barcelona-kamp
