Der findes mange måder at forberede sig til en EM-slutrunde på – Serbien, som er én af Danmarks tre modstandere ved den kommende slutrunde i Tyskland, har valgt den mest kontroversielle af dem alle.
Serberne skal således møde Rusland i en testkamp den 24. marts, det oplyser det russiske fodboldforbund onsdag.
Сборные России и Сербии достигли договоренности о проведении товарищеского матча в марте 2024 года 🇷🇺🤝🇷🇸
— Сборная России (@TeamRussia) December 20, 2023
Об этом заявил президент РФС Александр Дюков.@FSSrbije #RussiaSerbia pic.twitter.com/wE3P07eh42
Rusland har været bandlyst i det meste af fodboldens verden, siden landet gik i krig med Ukraine i februar 2022, og russerne fik blandt andet ikke lov til at deltage i EM-kvalifikationen af UEFA.
Ikke siden invasionen i Ukraine har europæiske hold ønsket at røre Rusland med en ildtang, og holdet har måttet nøjes med at møde lande som Kirgistan, Tadsjikistan, Qatar og Cuba på fodboldbanen.
Men nu har Serbien altså valgt at tage Rusland til nåde, og det vækker enorm harme hos Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen.
– Vi må se, hvad der er hoved og hale, når UEFA og andre parter har forholdt sig til det her. Men passer det, at UEFA har nikket ja til at lade et UEFA-land spille mod Rusland, viser det jo endnu en gang, at man fra højeste sted i UEFA morderligt gerne vil have Rusland lukket ind i fodbold igen, selvom landets regime er ansvarlig for en angrebskrig i Europa og dertilhørende krigsforbrydelser mod civile og børn, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer:
– Det er sølle af det serbiske forbund, hvis de er gået med til sådan en kamp. Men det vil ikke være overraskende med tanke på de stærke, historiske bånd mellem de to lande. Jeg synes, man røvrender de serbiske spillere, der har valget mellem at blive betragtet som forrædere af eget forbund og store dele af hjemlandet ved ikke at stille op, mens de bliver svinet til Europa rundt, hvis de stiller til start.
– Det her viser igen, at Putins Rusland bruger fodbold politisk, og at UEFA-toppen med Ceferin i front spiller et farligt spil ved at gå det russiske regimes ærinde. Det hænger helt sikkert sammen med, at man i IOC forsøger at lukke så mange russiske atleter ind til OL i Paris, selvom flere af dem formelt er officerer i den russiske hær, der myrder løs i Ukraine. Det lugter fælt, det her.
– Og vi kan jo igen spørge os selv, hvordan Jesper Møller og DBU kan leve med at sidde i UEFA’s eksekutivkomite med Ruslands Aleksandar Dyukov, der som Gazprom-chef i øvrigt er direkte involveret i den russiske krigsindsats. Jeg er forbløffet, men ingen skal åbenbart have noget klinket med UEFA og Ceferins gode venner.
Sidste år takkede Bosnien-Hercegovina også ja til at møde Rusland, men flere af de bosniske spillere nægtede at spille kampen, som endte med at blive aflyst.
Danmark møder Serbien den 25. juni i München.
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
MEDIE
I dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
En kæmpe sejr
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
TIPSBLADET SPECIAL