Uha: Dansk EM-modstander vækker enorm opsigt

Danmarks kommende EM-modstander fra Serbien har valgt at takke ja til en testkamp mod Rusland kort inden slutrunden.



Der findes mange måder at forberede sig til en EM-slutrunde på – Serbien, som er én af Danmarks tre modstandere ved den kommende slutrunde i Tyskland, har valgt den mest kontroversielle af dem alle.

Serberne skal således møde Rusland i en testkamp den 24. marts, det oplyser det russiske fodboldforbund onsdag.

Rusland har været bandlyst i det meste af fodboldens verden, siden landet gik i krig med Ukraine i februar 2022, og russerne fik blandt andet ikke lov til at deltage i EM-kvalifikationen af UEFA. 

Ikke siden invasionen i Ukraine har europæiske hold ønsket at røre Rusland med en ildtang, og holdet har måttet nøjes med at møde lande som Kirgistan, Tadsjikistan, Qatar og Cuba på fodboldbanen. 

Men nu har Serbien altså valgt at tage Rusland til nåde, og det vækker enorm harme hos Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen.

– Vi må se, hvad der er hoved og hale, når UEFA og andre parter har forholdt sig til det her. Men passer det, at UEFA har nikket ja til at lade et UEFA-land spille mod Rusland, viser det jo endnu en gang, at man fra højeste sted i UEFA morderligt gerne vil have Rusland lukket ind i fodbold igen, selvom landets regime er ansvarlig for en angrebskrig i Europa og dertilhørende krigsforbrydelser mod civile og børn, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer:

– Det er sølle af det serbiske forbund, hvis de er gået med til sådan en kamp. Men det vil ikke være overraskende med tanke på de stærke, historiske bånd mellem de to lande. Jeg synes, man røvrender de serbiske spillere, der har valget mellem at blive betragtet som forrædere af eget forbund og store dele af hjemlandet ved ikke at stille op, mens de bliver svinet til Europa rundt, hvis de stiller til start.

– Det her viser igen, at Putins Rusland bruger fodbold politisk, og at UEFA-toppen med Ceferin i front spiller et farligt spil ved at gå det russiske regimes ærinde. Det hænger helt sikkert sammen med, at man i IOC forsøger at lukke så mange russiske atleter ind til OL i Paris, selvom flere af dem formelt er officerer i den russiske hær, der myrder løs i Ukraine. Det lugter fælt, det her.

– Og vi kan jo igen spørge os selv, hvordan Jesper Møller og DBU kan leve med at sidde i UEFA’s eksekutivkomite med Ruslands Aleksandar Dyukov, der som Gazprom-chef i øvrigt er direkte involveret i den russiske krigsindsats. Jeg er forbløffet, men ingen skal åbenbart have noget klinket med UEFA og Ceferins gode venner.

Sidste år takkede Bosnien-Hercegovina også ja til at møde Rusland, men flere af de bosniske spillere nægtede at spille kampen, som endte med at blive aflyst.

Danmark møder Serbien den 25. juni i München. 





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

Giver to spillere livstidskarantæne

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Brian Riemer giver klar besked

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

AGF tager pis på FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FC København skriver kontrakt med juvel

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Vil have ham væk fra FC København

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

– Han har måske været lagt lidt på is

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Han er Eriksen og co’s nye træner

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Froholdt på tavlen i storkamp

Kæmpe kærlighedserklæring

Mileta Rajovic i stor optur

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF