Uha: Dansk EM-modstander vækker enorm opsigt

Danmarks kommende EM-modstander fra Serbien har valgt at takke ja til en testkamp mod Rusland kort inden slutrunden.



Der findes mange måder at forberede sig til en EM-slutrunde på – Serbien, som er én af Danmarks tre modstandere ved den kommende slutrunde i Tyskland, har valgt den mest kontroversielle af dem alle.

Serberne skal således møde Rusland i en testkamp den 24. marts, det oplyser det russiske fodboldforbund onsdag.

Rusland har været bandlyst i det meste af fodboldens verden, siden landet gik i krig med Ukraine i februar 2022, og russerne fik blandt andet ikke lov til at deltage i EM-kvalifikationen af UEFA. 

Ikke siden invasionen i Ukraine har europæiske hold ønsket at røre Rusland med en ildtang, og holdet har måttet nøjes med at møde lande som Kirgistan, Tadsjikistan, Qatar og Cuba på fodboldbanen. 

Men nu har Serbien altså valgt at tage Rusland til nåde, og det vækker enorm harme hos Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen.

– Vi må se, hvad der er hoved og hale, når UEFA og andre parter har forholdt sig til det her. Men passer det, at UEFA har nikket ja til at lade et UEFA-land spille mod Rusland, viser det jo endnu en gang, at man fra højeste sted i UEFA morderligt gerne vil have Rusland lukket ind i fodbold igen, selvom landets regime er ansvarlig for en angrebskrig i Europa og dertilhørende krigsforbrydelser mod civile og børn, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer:

– Det er sølle af det serbiske forbund, hvis de er gået med til sådan en kamp. Men det vil ikke være overraskende med tanke på de stærke, historiske bånd mellem de to lande. Jeg synes, man røvrender de serbiske spillere, der har valget mellem at blive betragtet som forrædere af eget forbund og store dele af hjemlandet ved ikke at stille op, mens de bliver svinet til Europa rundt, hvis de stiller til start.

– Det her viser igen, at Putins Rusland bruger fodbold politisk, og at UEFA-toppen med Ceferin i front spiller et farligt spil ved at gå det russiske regimes ærinde. Det hænger helt sikkert sammen med, at man i IOC forsøger at lukke så mange russiske atleter ind til OL i Paris, selvom flere af dem formelt er officerer i den russiske hær, der myrder løs i Ukraine. Det lugter fælt, det her.

– Og vi kan jo igen spørge os selv, hvordan Jesper Møller og DBU kan leve med at sidde i UEFA’s eksekutivkomite med Ruslands Aleksandar Dyukov, der som Gazprom-chef i øvrigt er direkte involveret i den russiske krigsindsats. Jeg er forbløffet, men ingen skal åbenbart have noget klinket med UEFA og Ceferins gode venner.

Sidste år takkede Bosnien-Hercegovina også ja til at møde Rusland, men flere af de bosniske spillere nægtede at spille kampen, som endte med at blive aflyst.

Danmark møder Serbien den 25. juni i München. 





Superliga-boss: Han skal slå transferrekord


Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

AGF henter Ibrahim Traoré

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

To trænere færdige i Superliga-klub

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Angriber er færdig i Randers FC

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Går i kødet på Rasmus Højlund

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

– Cooper skyder på Schmedes

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

FC København-stjerne frifundet

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

OB – Silkeborg IF

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Et slag fra førstepladsen

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp