Der findes mange måder at forberede sig til en EM-slutrunde på – Serbien, som er én af Danmarks tre modstandere ved den kommende slutrunde i Tyskland, har valgt den mest kontroversielle af dem alle.
Serberne skal således møde Rusland i en testkamp den 24. marts, det oplyser det russiske fodboldforbund onsdag.
Сборные России и Сербии достигли договоренности о проведении товарищеского матча в марте 2024 года 🇷🇺🤝🇷🇸
— Сборная России (@TeamRussia) December 20, 2023
Об этом заявил президент РФС Александр Дюков.@FSSrbije #RussiaSerbia pic.twitter.com/wE3P07eh42
Rusland har været bandlyst i det meste af fodboldens verden, siden landet gik i krig med Ukraine i februar 2022, og russerne fik blandt andet ikke lov til at deltage i EM-kvalifikationen af UEFA.
Ikke siden invasionen i Ukraine har europæiske hold ønsket at røre Rusland med en ildtang, og holdet har måttet nøjes med at møde lande som Kirgistan, Tadsjikistan, Qatar og Cuba på fodboldbanen.
Men nu har Serbien altså valgt at tage Rusland til nåde, og det vækker enorm harme hos Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen.
– Vi må se, hvad der er hoved og hale, når UEFA og andre parter har forholdt sig til det her. Men passer det, at UEFA har nikket ja til at lade et UEFA-land spille mod Rusland, viser det jo endnu en gang, at man fra højeste sted i UEFA morderligt gerne vil have Rusland lukket ind i fodbold igen, selvom landets regime er ansvarlig for en angrebskrig i Europa og dertilhørende krigsforbrydelser mod civile og børn, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer:
– Det er sølle af det serbiske forbund, hvis de er gået med til sådan en kamp. Men det vil ikke være overraskende med tanke på de stærke, historiske bånd mellem de to lande. Jeg synes, man røvrender de serbiske spillere, der har valget mellem at blive betragtet som forrædere af eget forbund og store dele af hjemlandet ved ikke at stille op, mens de bliver svinet til Europa rundt, hvis de stiller til start.
– Det her viser igen, at Putins Rusland bruger fodbold politisk, og at UEFA-toppen med Ceferin i front spiller et farligt spil ved at gå det russiske regimes ærinde. Det hænger helt sikkert sammen med, at man i IOC forsøger at lukke så mange russiske atleter ind til OL i Paris, selvom flere af dem formelt er officerer i den russiske hær, der myrder løs i Ukraine. Det lugter fælt, det her.
– Og vi kan jo igen spørge os selv, hvordan Jesper Møller og DBU kan leve med at sidde i UEFA’s eksekutivkomite med Ruslands Aleksandar Dyukov, der som Gazprom-chef i øvrigt er direkte involveret i den russiske krigsindsats. Jeg er forbløffet, men ingen skal åbenbart have noget klinket med UEFA og Ceferins gode venner.
Sidste år takkede Bosnien-Hercegovina også ja til at møde Rusland, men flere af de bosniske spillere nægtede at spille kampen, som endte med at blive aflyst.
Danmark møder Serbien den 25. juni i München.
LIVE
Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
LIVE
TransferLIVE: Byder over 75 mio. på dansker
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TOPNYHED