Der findes mange måder at forberede sig til en EM-slutrunde på – Serbien, som er én af Danmarks tre modstandere ved den kommende slutrunde i Tyskland, har valgt den mest kontroversielle af dem alle.
Serberne skal således møde Rusland i en testkamp den 24. marts, det oplyser det russiske fodboldforbund onsdag.
Сборные России и Сербии достигли договоренности о проведении товарищеского матча в марте 2024 года 🇷🇺🤝🇷🇸
— Сборная России (@TeamRussia) December 20, 2023
Об этом заявил президент РФС Александр Дюков.@FSSrbije #RussiaSerbia pic.twitter.com/wE3P07eh42
Rusland har været bandlyst i det meste af fodboldens verden, siden landet gik i krig med Ukraine i februar 2022, og russerne fik blandt andet ikke lov til at deltage i EM-kvalifikationen af UEFA.
Ikke siden invasionen i Ukraine har europæiske hold ønsket at røre Rusland med en ildtang, og holdet har måttet nøjes med at møde lande som Kirgistan, Tadsjikistan, Qatar og Cuba på fodboldbanen.
Men nu har Serbien altså valgt at tage Rusland til nåde, og det vækker enorm harme hos Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen.
– Vi må se, hvad der er hoved og hale, når UEFA og andre parter har forholdt sig til det her. Men passer det, at UEFA har nikket ja til at lade et UEFA-land spille mod Rusland, viser det jo endnu en gang, at man fra højeste sted i UEFA morderligt gerne vil have Rusland lukket ind i fodbold igen, selvom landets regime er ansvarlig for en angrebskrig i Europa og dertilhørende krigsforbrydelser mod civile og børn, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer:
– Det er sølle af det serbiske forbund, hvis de er gået med til sådan en kamp. Men det vil ikke være overraskende med tanke på de stærke, historiske bånd mellem de to lande. Jeg synes, man røvrender de serbiske spillere, der har valget mellem at blive betragtet som forrædere af eget forbund og store dele af hjemlandet ved ikke at stille op, mens de bliver svinet til Europa rundt, hvis de stiller til start.
– Det her viser igen, at Putins Rusland bruger fodbold politisk, og at UEFA-toppen med Ceferin i front spiller et farligt spil ved at gå det russiske regimes ærinde. Det hænger helt sikkert sammen med, at man i IOC forsøger at lukke så mange russiske atleter ind til OL i Paris, selvom flere af dem formelt er officerer i den russiske hær, der myrder løs i Ukraine. Det lugter fælt, det her.
– Og vi kan jo igen spørge os selv, hvordan Jesper Møller og DBU kan leve med at sidde i UEFA’s eksekutivkomite med Ruslands Aleksandar Dyukov, der som Gazprom-chef i øvrigt er direkte involveret i den russiske krigsindsats. Jeg er forbløffet, men ingen skal åbenbart have noget klinket med UEFA og Ceferins gode venner.
Sidste år takkede Bosnien-Hercegovina også ja til at møde Rusland, men flere af de bosniske spillere nægtede at spille kampen, som endte med at blive aflyst.
Danmark møder Serbien den 25. juni i München.
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
MEDIE
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER