Der findes mange måder at forberede sig til en EM-slutrunde på – Serbien, som er én af Danmarks tre modstandere ved den kommende slutrunde i Tyskland, har valgt den mest kontroversielle af dem alle.
Serberne skal således møde Rusland i en testkamp den 24. marts, det oplyser det russiske fodboldforbund onsdag.
Сборные России и Сербии достигли договоренности о проведении товарищеского матча в марте 2024 года 🇷🇺🤝🇷🇸
— Сборная России (@TeamRussia) December 20, 2023
Об этом заявил президент РФС Александр Дюков.@FSSrbije #RussiaSerbia pic.twitter.com/wE3P07eh42
Rusland har været bandlyst i det meste af fodboldens verden, siden landet gik i krig med Ukraine i februar 2022, og russerne fik blandt andet ikke lov til at deltage i EM-kvalifikationen af UEFA.
Ikke siden invasionen i Ukraine har europæiske hold ønsket at røre Rusland med en ildtang, og holdet har måttet nøjes med at møde lande som Kirgistan, Tadsjikistan, Qatar og Cuba på fodboldbanen.
Men nu har Serbien altså valgt at tage Rusland til nåde, og det vækker enorm harme hos Tipsbladets kommentator Troels Bager Thøgersen.
– Vi må se, hvad der er hoved og hale, når UEFA og andre parter har forholdt sig til det her. Men passer det, at UEFA har nikket ja til at lade et UEFA-land spille mod Rusland, viser det jo endnu en gang, at man fra højeste sted i UEFA morderligt gerne vil have Rusland lukket ind i fodbold igen, selvom landets regime er ansvarlig for en angrebskrig i Europa og dertilhørende krigsforbrydelser mod civile og børn, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer:
– Det er sølle af det serbiske forbund, hvis de er gået med til sådan en kamp. Men det vil ikke være overraskende med tanke på de stærke, historiske bånd mellem de to lande. Jeg synes, man røvrender de serbiske spillere, der har valget mellem at blive betragtet som forrædere af eget forbund og store dele af hjemlandet ved ikke at stille op, mens de bliver svinet til Europa rundt, hvis de stiller til start.
– Det her viser igen, at Putins Rusland bruger fodbold politisk, og at UEFA-toppen med Ceferin i front spiller et farligt spil ved at gå det russiske regimes ærinde. Det hænger helt sikkert sammen med, at man i IOC forsøger at lukke så mange russiske atleter ind til OL i Paris, selvom flere af dem formelt er officerer i den russiske hær, der myrder løs i Ukraine. Det lugter fælt, det her.
– Og vi kan jo igen spørge os selv, hvordan Jesper Møller og DBU kan leve med at sidde i UEFA’s eksekutivkomite med Ruslands Aleksandar Dyukov, der som Gazprom-chef i øvrigt er direkte involveret i den russiske krigsindsats. Jeg er forbløffet, men ingen skal åbenbart have noget klinket med UEFA og Ceferins gode venner.
Sidste år takkede Bosnien-Hercegovina også ja til at møde Rusland, men flere af de bosniske spillere nægtede at spille kampen, som endte med at blive aflyst.
Danmark møder Serbien den 25. juni i München.
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT