35. Så mange pladser adskiller de forsvarende verdensmestre fra Frankrig og Ungarn på Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) verdensrangliste over de bedste landshold.
Men det var svært at få øje på lørdag. Her fik Ungarn nemlig et overraskende point, da det endte 1-1 mod franskmændene.
Det skete foran et entusiastisk hjemmepublikum på Puskas Arena i Budapest, der som det eneste stadion under EM er fyldt til randen.
– Det er en af de bedste dage i mit liv, endda den bedste, siger Attila Fiola, der scorede Ungarns mål, ifølge nyhedsbureauet AFP.
– Vi fik et fantastisk resultat. Jeg er stolt over holdet og fansene, der skabte en fantastisk atmosfære, siger han.
Resultatet vil ærgre Frankrig. Ungarn er på papiret den klart nemmeste modstander i gruppe F, der også tæller den forsvarende europamester, Portugal, samt Tyskland.
Frankrig har nu fire point, mens Portugal har tre. Ungarn har et enkelt, og Tyskland har stadig sit første til gode. Portugal og Tyskland mødes senere lørdag i deres anden kamp i turneringen.
Frankrig var som ventet i kontrol fra start og formåede også at komme til flere chancer. Efter en halv time fik Karim Benzema en stor mulighed lige foran mål, men den ellers så formstærke angriber sendte bolden forbi.
Stik imod spillets gang var det så Ungarn, der kom foran i første halvlegs tillægstid. Attila Fiola blev sendt afsted mod mål og endte med kun Hugo Lloris foran sig.
Fiola var kølig og prikkede bolden forbi den franske målmand til en overraskende føring til hjemmeholdet, der sendte de tætpakkede tribuner på Puskas Arena i ekstase.
Den varede indtil 20 minutter inde i anden halvleg. Her fik Frankrig endelig noget afkast efter at have siddet tungt på kampen.
Kylian Mbappé sendte bolden på tværs i feltet. En ungarsk forsvarsspiller fik snittet bolden, så den røg en smule ud i feltet, hvor Antoine Griezmann dukkede op og hamrede udligningen ind.
Kampens slutfase stod på en fransk belejring af den ungarske ende af banen, men trods et højt pres måtte Frankrig altså tage til takke med uafgjort, der af Ungarn og de mange fans på lægterne blev fejret som en sejr.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
OPTAKT
Østrig – Jordan
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
OPTAKT
Iran – New Zealand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
OPTAKT
Irak – Norge
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
NYHEDER
