35. Så mange pladser adskiller de forsvarende verdensmestre fra Frankrig og Ungarn på Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) verdensrangliste over de bedste landshold.
Men det var svært at få øje på lørdag. Her fik Ungarn nemlig et overraskende point, da det endte 1-1 mod franskmændene.
Det skete foran et entusiastisk hjemmepublikum på Puskas Arena i Budapest, der som det eneste stadion under EM er fyldt til randen.
– Det er en af de bedste dage i mit liv, endda den bedste, siger Attila Fiola, der scorede Ungarns mål, ifølge nyhedsbureauet AFP.
– Vi fik et fantastisk resultat. Jeg er stolt over holdet og fansene, der skabte en fantastisk atmosfære, siger han.
Resultatet vil ærgre Frankrig. Ungarn er på papiret den klart nemmeste modstander i gruppe F, der også tæller den forsvarende europamester, Portugal, samt Tyskland.
Frankrig har nu fire point, mens Portugal har tre. Ungarn har et enkelt, og Tyskland har stadig sit første til gode. Portugal og Tyskland mødes senere lørdag i deres anden kamp i turneringen.
Frankrig var som ventet i kontrol fra start og formåede også at komme til flere chancer. Efter en halv time fik Karim Benzema en stor mulighed lige foran mål, men den ellers så formstærke angriber sendte bolden forbi.
Stik imod spillets gang var det så Ungarn, der kom foran i første halvlegs tillægstid. Attila Fiola blev sendt afsted mod mål og endte med kun Hugo Lloris foran sig.
Fiola var kølig og prikkede bolden forbi den franske målmand til en overraskende føring til hjemmeholdet, der sendte de tætpakkede tribuner på Puskas Arena i ekstase.
Den varede indtil 20 minutter inde i anden halvleg. Her fik Frankrig endelig noget afkast efter at have siddet tungt på kampen.
Kylian Mbappé sendte bolden på tværs i feltet. En ungarsk forsvarsspiller fik snittet bolden, så den røg en smule ud i feltet, hvor Antoine Griezmann dukkede op og hamrede udligningen ind.
Kampens slutfase stod på en fransk belejring af den ungarske ende af banen, men trods et højt pres måtte Frankrig altså tage til takke med uafgjort, der af Ungarn og de mange fans på lægterne blev fejret som en sejr.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
DAGENS SPILFORSLAG
Bier bidrager til målfest i Manchester
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
NYHEDER
Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
AVIS
