United-stjerner driller Eriksen: Hvor er din søn?

Christian Eriksen glæder sig til EM-åbneren mod Slovenien søndag aften.



STUTTGART (Tipsbladet): Så er det lige om lidt!

Søndag indleder Danmark EM med et opgør mod Slovenien i Stuttgart, og det er en modstander, de rød-hvide kender særdeles godt. Danmark mødte som bekendt også slovenerne i kvalifikationen til slutrunden.

Men kvalifikation er én ting – noget andet er EM. 

Den danske stjerne Christian Eriksen forventer en svær kamp søndag aften, som naturligvis også bliver speciel for ham personligt. Ingen har selvfølgelig glemt, hvad der skete med Christian Eriksen ved seneste EM-slutrunde.

— Alt, der rækker længere end en kamp, vil jo være bedre for mig end sidst, siger Christian Eriksen med et skævt smil og tilføjer:

– Det var et mål for mig at komme tilbage på det højeste niveau, da jeg fik at vide, at jeg stadig kunne spille fodbold. Det er tre år siden nu, og det er ikke glemt, hvad der skete, men det er ikke noget, der hæmmer mig. Jeg glæder mig bare til at spille.

Spille skal Christian Eriksen nok komme til mod Slovenien, men konkurrencen er hård på den centrale midtbane, hvor andre også byder sig til. Det gør ikke Manchester United-stjernen det mindste. 

– Der har altid været god konkurrence på midtbanen på landsholdet. Sådan er det på alle pladser, og det er lige præcis sådan, det skal være på et landshold. Det er kun sundt og positivt, siger Eriksen.

På lørdagens pressemøde i Stuttgart blev Christian Eriksen også spurgt ind til forholdet til Rasmus Højlund, der som bekendt er midtbanespillerens holdkammerat på både klub- og landshold. I et opslag på Instagram for nyligt kaldte Højlund Eriksen for “far”.

– Han kalder mig far, fordi hver gang jeg går ind i et lokale i Manchester United, spørger alle, “hvor er din søn?”, og så kommer han lige bagefter, siger Eriksen og fortsætter:

– Rasmus er en person med masser af humør, men han er én person på banen og en anden udenfor. Inde på banen er han utrolig ærgerrig, og der er ikke en finger at sætte på ham.

Der er kickoff klokken 18.00 i morgen.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Færdig: Nu er han rejst til København

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Teaser for ny AGF-aftale

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Salah sender særlig besked

Lewandowski forlader FC Barcelona

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Så er det officielt

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF sluttede af med et brag