STUTTGART (Tipsbladet): Så er det lige om lidt!
Søndag indleder Danmark EM med et opgør mod Slovenien i Stuttgart, og det er en modstander, de rød-hvide kender særdeles godt. Danmark mødte som bekendt også slovenerne i kvalifikationen til slutrunden.
Men kvalifikation er én ting – noget andet er EM.
Den danske stjerne Christian Eriksen forventer en svær kamp søndag aften, som naturligvis også bliver speciel for ham personligt. Ingen har selvfølgelig glemt, hvad der skete med Christian Eriksen ved seneste EM-slutrunde.
— Alt, der rækker længere end en kamp, vil jo være bedre for mig end sidst, siger Christian Eriksen med et skævt smil og tilføjer:
– Det var et mål for mig at komme tilbage på det højeste niveau, da jeg fik at vide, at jeg stadig kunne spille fodbold. Det er tre år siden nu, og det er ikke glemt, hvad der skete, men det er ikke noget, der hæmmer mig. Jeg glæder mig bare til at spille.
Spille skal Christian Eriksen nok komme til mod Slovenien, men konkurrencen er hård på den centrale midtbane, hvor andre også byder sig til. Det gør ikke Manchester United-stjernen det mindste.
– Der har altid været god konkurrence på midtbanen på landsholdet. Sådan er det på alle pladser, og det er lige præcis sådan, det skal være på et landshold. Det er kun sundt og positivt, siger Eriksen.
På lørdagens pressemøde i Stuttgart blev Christian Eriksen også spurgt ind til forholdet til Rasmus Højlund, der som bekendt er midtbanespillerens holdkammerat på både klub- og landshold. I et opslag på Instagram for nyligt kaldte Højlund Eriksen for “far”.
– Han kalder mig far, fordi hver gang jeg går ind i et lokale i Manchester United, spørger alle, “hvor er din søn?”, og så kommer han lige bagefter, siger Eriksen og fortsætter:
– Rasmus er en person med masser af humør, men han er én person på banen og en anden udenfor. Inde på banen er han utrolig ærgerrig, og der er ikke en finger at sætte på ham.
Der er kickoff klokken 18.00 i morgen.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig mandagskamp i New York
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED