STUTTGART (Tipsbladet): Så er det lige om lidt!
Søndag indleder Danmark EM med et opgør mod Slovenien i Stuttgart, og det er en modstander, de rød-hvide kender særdeles godt. Danmark mødte som bekendt også slovenerne i kvalifikationen til slutrunden.
Men kvalifikation er én ting – noget andet er EM.
Den danske stjerne Christian Eriksen forventer en svær kamp søndag aften, som naturligvis også bliver speciel for ham personligt. Ingen har selvfølgelig glemt, hvad der skete med Christian Eriksen ved seneste EM-slutrunde.
— Alt, der rækker længere end en kamp, vil jo være bedre for mig end sidst, siger Christian Eriksen med et skævt smil og tilføjer:
– Det var et mål for mig at komme tilbage på det højeste niveau, da jeg fik at vide, at jeg stadig kunne spille fodbold. Det er tre år siden nu, og det er ikke glemt, hvad der skete, men det er ikke noget, der hæmmer mig. Jeg glæder mig bare til at spille.
Spille skal Christian Eriksen nok komme til mod Slovenien, men konkurrencen er hård på den centrale midtbane, hvor andre også byder sig til. Det gør ikke Manchester United-stjernen det mindste.
– Der har altid været god konkurrence på midtbanen på landsholdet. Sådan er det på alle pladser, og det er lige præcis sådan, det skal være på et landshold. Det er kun sundt og positivt, siger Eriksen.
På lørdagens pressemøde i Stuttgart blev Christian Eriksen også spurgt ind til forholdet til Rasmus Højlund, der som bekendt er midtbanespillerens holdkammerat på både klub- og landshold. I et opslag på Instagram for nyligt kaldte Højlund Eriksen for “far”.
– Han kalder mig far, fordi hver gang jeg går ind i et lokale i Manchester United, spørger alle, “hvor er din søn?”, og så kommer han lige bagefter, siger Eriksen og fortsætter:
– Rasmus er en person med masser af humør, men han er én person på banen og en anden udenfor. Inde på banen er han utrolig ærgerrig, og der er ikke en finger at sætte på ham.
Der er kickoff klokken 18.00 i morgen.
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE