STUTTGART (Tipsbladet): Så er det lige om lidt!
Søndag indleder Danmark EM med et opgør mod Slovenien i Stuttgart, og det er en modstander, de rød-hvide kender særdeles godt. Danmark mødte som bekendt også slovenerne i kvalifikationen til slutrunden.
Men kvalifikation er én ting – noget andet er EM.
Den danske stjerne Christian Eriksen forventer en svær kamp søndag aften, som naturligvis også bliver speciel for ham personligt. Ingen har selvfølgelig glemt, hvad der skete med Christian Eriksen ved seneste EM-slutrunde.
— Alt, der rækker længere end en kamp, vil jo være bedre for mig end sidst, siger Christian Eriksen med et skævt smil og tilføjer:
– Det var et mål for mig at komme tilbage på det højeste niveau, da jeg fik at vide, at jeg stadig kunne spille fodbold. Det er tre år siden nu, og det er ikke glemt, hvad der skete, men det er ikke noget, der hæmmer mig. Jeg glæder mig bare til at spille.
Spille skal Christian Eriksen nok komme til mod Slovenien, men konkurrencen er hård på den centrale midtbane, hvor andre også byder sig til. Det gør ikke Manchester United-stjernen det mindste.
– Der har altid været god konkurrence på midtbanen på landsholdet. Sådan er det på alle pladser, og det er lige præcis sådan, det skal være på et landshold. Det er kun sundt og positivt, siger Eriksen.
På lørdagens pressemøde i Stuttgart blev Christian Eriksen også spurgt ind til forholdet til Rasmus Højlund, der som bekendt er midtbanespillerens holdkammerat på både klub- og landshold. I et opslag på Instagram for nyligt kaldte Højlund Eriksen for “far”.
– Han kalder mig far, fordi hver gang jeg går ind i et lokale i Manchester United, spørger alle, “hvor er din søn?”, og så kommer han lige bagefter, siger Eriksen og fortsætter:
– Rasmus er en person med masser af humør, men han er én person på banen og en anden udenfor. Inde på banen er han utrolig ærgerrig, og der er ikke en finger at sætte på ham.
Der er kickoff klokken 18.00 i morgen.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
OPTAKT