Var klar til at bringe ‘Zanka’ i spil

Mathias 'Zanka' Jørgensen kunne meget vel have fået en rolle mod Slovenien.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Mathias 'Zanka' Jørgensen blev først meget sent udtaget til Danmarks EM-trup, men alligevel kunne han sagtens have fået minutter på CV'et, hvis tingene havde udviklet sig anderledes mod Slovenien søndag aften. 

For forsvarsspilleren var i spil til at komme ind fremfor Simon Kjær, hvis nu der var sket et eller andet med de tre forsvarsspillere Joachim Andersen, Andreas Christensen og Jannik Vestergaard undervejs i kampen. 

Det fortæller landstræner Kasper Hjulmand dagen derpå fra Danmarks træningslejr i Freudenstadt, da han bliver spurgt ind til Simon Kjærs tilstand. 

– Han står bedre og bedre, og han er begyndt at få lagt på i sin intensitet. Vi har bygget rigtig godt på ham.

– Det var lidt for tidligt (at bruge ham søndag, red.). Jeg havde nok sat 'Zanka' ind først, hvis der var sket et eller andet. Men med en god hård træning så begynder det at ligne, at han er, hvor han skal være, fortæller landstræneren. 

Han forventer, at Simon Kjær er i spil til at spille mod England på torsdag.

– Ja, det vil jeg tro, han er. Vi kører hårdt på igen i dag, og så ser vi. Jeg vil gætte på, han er i spil til England.

Foto: Alamy

Lettet over 'AC'
Der er ingen tvivl om, at det vil forøge Danmarks chancer for en sejr mod England betragteligt, hvis Andreas Christensen er helt fit. Barcelona-stopperen var med afstand Danmarks bedste i bagkæden mod Slovenien, men hans fysiske tilstand har været til debat op til slutrunden, og Hjulmand har tidligere talt om, at han skal doseres. 

I og med at Andreas Christensen spillede hele kampen mod Slovenien, så er det interessant at følge, hvor han står henne fysisk op til den store kamp mod England, men Kasper Hjulmand er ved godt mod. 

– Det så fint ud. Jeg har ikke lige hørt fra hele medical. De er i gang på hotellet med at gå dem alle igennem. En af de meget positive ting ved det her er, at 'AC' så fin ud.

Svaret er leveret med et smil fra Kasper Hjulmand, som tydeligvis er lettet over, at Danmarks største forsvarsprofil ikke fik nogle skavanker mod Slovenien.

Det er på torsdag, at Danmark møder England.





Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Peter Schmeichel lander stort job

Køber snart Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Frygter Christian Eriksen-problem

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

– Det var en af de værste dage

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Liverpool – Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen