FREUDENSTADT (Tipsbladet): Mathias 'Zanka' Jørgensen blev først meget sent udtaget til Danmarks EM-trup, men alligevel kunne han sagtens have fået minutter på CV'et, hvis tingene havde udviklet sig anderledes mod Slovenien søndag aften.
For forsvarsspilleren var i spil til at komme ind fremfor Simon Kjær, hvis nu der var sket et eller andet med de tre forsvarsspillere Joachim Andersen, Andreas Christensen og Jannik Vestergaard undervejs i kampen.
Det fortæller landstræner Kasper Hjulmand dagen derpå fra Danmarks træningslejr i Freudenstadt, da han bliver spurgt ind til Simon Kjærs tilstand.
– Han står bedre og bedre, og han er begyndt at få lagt på i sin intensitet. Vi har bygget rigtig godt på ham.
– Det var lidt for tidligt (at bruge ham søndag, red.). Jeg havde nok sat 'Zanka' ind først, hvis der var sket et eller andet. Men med en god hård træning så begynder det at ligne, at han er, hvor han skal være, fortæller landstræneren.
Han forventer, at Simon Kjær er i spil til at spille mod England på torsdag.
– Ja, det vil jeg tro, han er. Vi kører hårdt på igen i dag, og så ser vi. Jeg vil gætte på, han er i spil til England.
Lettet over 'AC'
Der er ingen tvivl om, at det vil forøge Danmarks chancer for en sejr mod England betragteligt, hvis Andreas Christensen er helt fit. Barcelona-stopperen var med afstand Danmarks bedste i bagkæden mod Slovenien, men hans fysiske tilstand har været til debat op til slutrunden, og Hjulmand har tidligere talt om, at han skal doseres.
I og med at Andreas Christensen spillede hele kampen mod Slovenien, så er det interessant at følge, hvor han står henne fysisk op til den store kamp mod England, men Kasper Hjulmand er ved godt mod.
– Det så fint ud. Jeg har ikke lige hørt fra hele medical. De er i gang på hotellet med at gå dem alle igennem. En af de meget positive ting ved det her er, at 'AC' så fin ud.
Svaret er leveret med et smil fra Kasper Hjulmand, som tydeligvis er lettet over, at Danmarks største forsvarsprofil ikke fik nogle skavanker mod Slovenien.
Det er på torsdag, at Danmark møder England.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
Klar for FC København
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT