FREUDENSTADT (Tipsbladet): Mathias 'Zanka' Jørgensen blev først meget sent udtaget til Danmarks EM-trup, men alligevel kunne han sagtens have fået minutter på CV'et, hvis tingene havde udviklet sig anderledes mod Slovenien søndag aften.
For forsvarsspilleren var i spil til at komme ind fremfor Simon Kjær, hvis nu der var sket et eller andet med de tre forsvarsspillere Joachim Andersen, Andreas Christensen og Jannik Vestergaard undervejs i kampen.
Det fortæller landstræner Kasper Hjulmand dagen derpå fra Danmarks træningslejr i Freudenstadt, da han bliver spurgt ind til Simon Kjærs tilstand.
– Han står bedre og bedre, og han er begyndt at få lagt på i sin intensitet. Vi har bygget rigtig godt på ham.
– Det var lidt for tidligt (at bruge ham søndag, red.). Jeg havde nok sat 'Zanka' ind først, hvis der var sket et eller andet. Men med en god hård træning så begynder det at ligne, at han er, hvor han skal være, fortæller landstræneren.
Han forventer, at Simon Kjær er i spil til at spille mod England på torsdag.
– Ja, det vil jeg tro, han er. Vi kører hårdt på igen i dag, og så ser vi. Jeg vil gætte på, han er i spil til England.
Lettet over 'AC'
Der er ingen tvivl om, at det vil forøge Danmarks chancer for en sejr mod England betragteligt, hvis Andreas Christensen er helt fit. Barcelona-stopperen var med afstand Danmarks bedste i bagkæden mod Slovenien, men hans fysiske tilstand har været til debat op til slutrunden, og Hjulmand har tidligere talt om, at han skal doseres.
I og med at Andreas Christensen spillede hele kampen mod Slovenien, så er det interessant at følge, hvor han står henne fysisk op til den store kamp mod England, men Kasper Hjulmand er ved godt mod.
– Det så fint ud. Jeg har ikke lige hørt fra hele medical. De er i gang på hotellet med at gå dem alle igennem. En af de meget positive ting ved det her er, at 'AC' så fin ud.
Svaret er leveret med et smil fra Kasper Hjulmand, som tydeligvis er lettet over, at Danmarks største forsvarsprofil ikke fik nogle skavanker mod Slovenien.
Det er på torsdag, at Danmark møder England.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
NYHEDER