Var klar til at bringe ‘Zanka’ i spil

Mathias 'Zanka' Jørgensen kunne meget vel have fået en rolle mod Slovenien.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Mathias 'Zanka' Jørgensen blev først meget sent udtaget til Danmarks EM-trup, men alligevel kunne han sagtens have fået minutter på CV'et, hvis tingene havde udviklet sig anderledes mod Slovenien søndag aften. 

For forsvarsspilleren var i spil til at komme ind fremfor Simon Kjær, hvis nu der var sket et eller andet med de tre forsvarsspillere Joachim Andersen, Andreas Christensen og Jannik Vestergaard undervejs i kampen. 

Det fortæller landstræner Kasper Hjulmand dagen derpå fra Danmarks træningslejr i Freudenstadt, da han bliver spurgt ind til Simon Kjærs tilstand. 

– Han står bedre og bedre, og han er begyndt at få lagt på i sin intensitet. Vi har bygget rigtig godt på ham.

– Det var lidt for tidligt (at bruge ham søndag, red.). Jeg havde nok sat 'Zanka' ind først, hvis der var sket et eller andet. Men med en god hård træning så begynder det at ligne, at han er, hvor han skal være, fortæller landstræneren. 

Han forventer, at Simon Kjær er i spil til at spille mod England på torsdag.

– Ja, det vil jeg tro, han er. Vi kører hårdt på igen i dag, og så ser vi. Jeg vil gætte på, han er i spil til England.

Foto: Alamy

Lettet over 'AC'
Der er ingen tvivl om, at det vil forøge Danmarks chancer for en sejr mod England betragteligt, hvis Andreas Christensen er helt fit. Barcelona-stopperen var med afstand Danmarks bedste i bagkæden mod Slovenien, men hans fysiske tilstand har været til debat op til slutrunden, og Hjulmand har tidligere talt om, at han skal doseres. 

I og med at Andreas Christensen spillede hele kampen mod Slovenien, så er det interessant at følge, hvor han står henne fysisk op til den store kamp mod England, men Kasper Hjulmand er ved godt mod. 

– Det så fint ud. Jeg har ikke lige hørt fra hele medical. De er i gang på hotellet med at gå dem alle igennem. En af de meget positive ting ved det her er, at 'AC' så fin ud.

Svaret er leveret med et smil fra Kasper Hjulmand, som tydeligvis er lettet over, at Danmarks største forsvarsprofil ikke fik nogle skavanker mod Slovenien.

Det er på torsdag, at Danmark møder England.





Nu er der nyt om Mads Roerslev




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Frankrig – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Smadrer transferrekord

Dansk klub har lagt hele strategien om