Tyskland viste lørdag, at man stadig skal anse Danmarks nabo mod syd som en bejler til EM-titlen.
Efter et nederlag i den første kamp mod Frankrig rejste tyskerne sig på imponerende vis, da det mod Portugal blev til en sejr på 4-2 hjemme på Allianz Arena i München.
Portugal kom ellers foran, men to selvmål på fire minutter sendte Tyskland i front inden pausen. I anden halvleg satte Joachim Löws mandskab tingene på plads.
Sejren betyder, at gruppe F nu er helt åben inden de sidste kampe. Frankrig, Tyskland og Portugal har henholdsvis fire, tre og tre point, mens Ungarn i bunden har et enkelt.
Ungarn fik sit ene point tidligere lørdag, da det højst overraskende lykkedes at spille 1-1 med Frankrig.
Holdene i gruppe F skal i aktion igen onsdag aften, hvor Tyskland møder Ungarn, og Portugal tørner sammen med Frankrig i en duel mellem de forsvarende EM- og VM-vindere.
Kampen startede underholdende. Tyskerne kom farende ud af startboksen, og allerede efter en lille håndfuld minutter var der mål, men Robin Gosens’ scoring blev hurtigt underkendt for offside.
Tyskland fortsatte i samme rille, men efter et kvarter lå bolden i nettet bag Manuel Neuer i den anden ende af banen. Portugal slog til på en omstilling, der var som taget ud af lærebøgerne om, hvordan man slår kontra.
Det endte med, at Diogo Jota serverede bolden til Cristiano Ronaldo, der uden at blinke sendte den i et tomt mål.
Tyskland kæmpede videre, og ti minutter før pausen var der udlignet. Det, der lignede et forsøg på en afslutning af Robin Gosens, endte med at blive en assist. Inde foran mål fik Ruben Dias – hårdt presset af Kai Havertz – prikket bolden i eget net.
Portugal var på hælene, og blot et par minutter senere gik det galt igen. Raphaël Guerreiro forsøgte at cleare bolden tæt på egen målstreg, men fik i stedet sparket den i mål til en tysk føring.
Men selv om det var selvmål, der havde bragt tyskerne på 2-1, så var føringen ikke tilfældig. Fem minutter efter pausen blev det 3-1. Robin Gosens sparkede bolden ind foran mål, og Kai Havertz kunne nærmest bare løbe den ind.
Gosens, som Portugal slet ikke formåede at holde styr på, kom selv på måltavlen, da han ti minutter senere gjorde det til 4-1 ved at pande bolden ind.
Lige efter blev Atalanta-spilleren skiftet ud akkompagneret af stor applaus fra hjemmepublikum.
Diogo Jota gav Portugal lidt liv, da han i 67. minut reducerede til 2-4. Den komfortable føring lod til at gøre tyskerne en smule magelige, og Portugal tog teten i slutfasen. Men flere mål blev det altså ikke til.
/ritzau/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
UEFA med ny stor FC København-straf
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
I svime over Højlund
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
MEDIE
Choktransfer?
Vild udtalelse om Nathan Trott
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
OPTAKT
