Tyskland viste lørdag, at man stadig skal anse Danmarks nabo mod syd som en bejler til EM-titlen.
Efter et nederlag i den første kamp mod Frankrig rejste tyskerne sig på imponerende vis, da det mod Portugal blev til en sejr på 4-2 hjemme på Allianz Arena i München.
Portugal kom ellers foran, men to selvmål på fire minutter sendte Tyskland i front inden pausen. I anden halvleg satte Joachim Löws mandskab tingene på plads.
Sejren betyder, at gruppe F nu er helt åben inden de sidste kampe. Frankrig, Tyskland og Portugal har henholdsvis fire, tre og tre point, mens Ungarn i bunden har et enkelt.
Ungarn fik sit ene point tidligere lørdag, da det højst overraskende lykkedes at spille 1-1 med Frankrig.
Holdene i gruppe F skal i aktion igen onsdag aften, hvor Tyskland møder Ungarn, og Portugal tørner sammen med Frankrig i en duel mellem de forsvarende EM- og VM-vindere.
Kampen startede underholdende. Tyskerne kom farende ud af startboksen, og allerede efter en lille håndfuld minutter var der mål, men Robin Gosens’ scoring blev hurtigt underkendt for offside.
Tyskland fortsatte i samme rille, men efter et kvarter lå bolden i nettet bag Manuel Neuer i den anden ende af banen. Portugal slog til på en omstilling, der var som taget ud af lærebøgerne om, hvordan man slår kontra.
Det endte med, at Diogo Jota serverede bolden til Cristiano Ronaldo, der uden at blinke sendte den i et tomt mål.
Tyskland kæmpede videre, og ti minutter før pausen var der udlignet. Det, der lignede et forsøg på en afslutning af Robin Gosens, endte med at blive en assist. Inde foran mål fik Ruben Dias – hårdt presset af Kai Havertz – prikket bolden i eget net.
Portugal var på hælene, og blot et par minutter senere gik det galt igen. Raphaël Guerreiro forsøgte at cleare bolden tæt på egen målstreg, men fik i stedet sparket den i mål til en tysk føring.
Men selv om det var selvmål, der havde bragt tyskerne på 2-1, så var føringen ikke tilfældig. Fem minutter efter pausen blev det 3-1. Robin Gosens sparkede bolden ind foran mål, og Kai Havertz kunne nærmest bare løbe den ind.
Gosens, som Portugal slet ikke formåede at holde styr på, kom selv på måltavlen, da han ti minutter senere gjorde det til 4-1 ved at pande bolden ind.
Lige efter blev Atalanta-spilleren skiftet ud akkompagneret af stor applaus fra hjemmepublikum.
Diogo Jota gav Portugal lidt liv, da han i 67. minut reducerede til 2-4. Den komfortable føring lod til at gøre tyskerne en smule magelige, og Portugal tog teten i slutfasen. Men flere mål blev det altså ikke til.
/ritzau/
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
Her trækkes der lod til VM
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
MEDIE
Storklub meldes interesseret
Stor dansk chance!
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
Sikrer historisk VM-plads
TOPNYHED
Skuffet Brian Riemer reagerer
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Skuffer igen
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
