Tyskland sparkede deres EM i gang med en af de mest imødesete kampe under dette EM, da de tirsdag mødte Frankrig.
Verdensmestrene fra 2014 mod verdensmestrene fra 2018.
Ikke desto mindre var der signifikant færre seere, der tunede ind for at se kampen i forhold til EM-slutrunden for fem år siden.
Samlet så 22,6 millioner mennesker i Tyskland med på ZDF (markedsandel på 67 procent, red.), da deres landshold tabte 1-0 til franskmændene, og selvom det kan lyde af meget, så var det væsentlig mindre end ved tyskernes åbningskamp i 2016, skriver Bild.
Dengang mødte Tyskland Ukraine, og her så 26,6 millioner med i 2-0 sejren. Det er en forskel på hele fire millioner seere, og det uden at markedsandelen er ændret væsentligt for den tyske kanal.
Alligevel er man godt tilfredse på den tyske kanal.
– Det er stadig helt vilde tal. 22,5 millioner i gennemsnit, det er da noget, lyder det fra sportsdirektør på ZDF, Thomas Furmann, ifølge Bild.
Og tyskerne gider heller ikke rigtig se de andre EM-kampe. Blot 9,8 millioner seere fulgte med i Italiens åbningskamp mod Tyrkiet, hvilket er knap seks millioner færre end for fem år siden.
Tyskland er med sine 83,2 millioner indbyggere det land i Europa, hvor der bor flest mennesker, men kun lige knap en fjerdedel gider altså at følge det tyske landshold, mens lidt under en ottendedel gad se åbningskampen ved EM.
Ifølge Bild kan én af forklaringerne på de lave seertal dog være, at der er kommet endnu en tv-udbyder til på markedet, der viser kampene fra europamesterskabet. Bild oplyser dig ikke, hvor mange seere MargentaTV har haft under de kampe, de har vist.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Frederiksen renser ud
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her kan du se Norge mod Senegal
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Et skridt tættere Englands største stadion
OPTAKT
Norge – Senegal
FC Københavns talenter gør rent bord
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
OPTAKT
