Vender EM ryggen: Mister millioner af tv-seere

De to store tyske kanaler ARD og ZDF mister millioner af i forhold til EM-slutrunden i 2016.



Tyskland sparkede deres EM i gang med en af de mest imødesete kampe under dette EM, da de tirsdag mødte Frankrig.

Verdensmestrene fra 2014 mod verdensmestrene fra 2018.

Ikke desto mindre var der signifikant færre seere, der tunede ind for at se kampen i forhold til EM-slutrunden for fem år siden.

Samlet så 22,6 millioner mennesker i Tyskland med på ZDF (markedsandel på 67 procent, red.), da deres landshold tabte 1-0 til franskmændene, og selvom det kan lyde af meget, så var det væsentlig mindre end ved tyskernes åbningskamp i 2016, skriver Bild.

Dengang mødte Tyskland Ukraine, og her så 26,6 millioner med i 2-0 sejren. Det er en forskel på hele fire millioner seere, og det uden at markedsandelen er ændret væsentligt for den tyske kanal.

Alligevel er man godt tilfredse på den tyske kanal.

– Det er stadig helt vilde tal. 22,5 millioner i gennemsnit, det er da noget, lyder det fra sportsdirektør på ZDF, Thomas Furmann, ifølge Bild.

Og tyskerne gider heller ikke rigtig se de andre EM-kampe. Blot 9,8 millioner seere fulgte med i Italiens åbningskamp mod Tyrkiet, hvilket er knap seks millioner færre end for fem år siden.

Tyskland er med sine 83,2 millioner indbyggere det land i Europa, hvor der bor flest mennesker, men kun lige knap en fjerdedel gider altså at følge det tyske landshold, mens lidt under en ottendedel gad se åbningskampen ved EM.

Ifølge Bild kan én af forklaringerne på de lave seertal dog være, at der er kommet endnu en tv-udbyder til på markedet, der viser kampene fra europamesterskabet. Bild oplyser dig ikke, hvor mange seere MargentaTV har haft under de kampe, de har vist.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Paraguay – Australien

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Tyrkiet – USA

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kap Verde – Saudi-Arabien

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

I dialog om dansk bomber

New Zealand – Belgien

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Norge – Frankrig

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Tunesien – Holland