Tyskland sparkede deres EM i gang med en af de mest imødesete kampe under dette EM, da de tirsdag mødte Frankrig.
Verdensmestrene fra 2014 mod verdensmestrene fra 2018.
Ikke desto mindre var der signifikant færre seere, der tunede ind for at se kampen i forhold til EM-slutrunden for fem år siden.
Samlet så 22,6 millioner mennesker i Tyskland med på ZDF (markedsandel på 67 procent, red.), da deres landshold tabte 1-0 til franskmændene, og selvom det kan lyde af meget, så var det væsentlig mindre end ved tyskernes åbningskamp i 2016, skriver Bild.
Dengang mødte Tyskland Ukraine, og her så 26,6 millioner med i 2-0 sejren. Det er en forskel på hele fire millioner seere, og det uden at markedsandelen er ændret væsentligt for den tyske kanal.
Alligevel er man godt tilfredse på den tyske kanal.
– Det er stadig helt vilde tal. 22,5 millioner i gennemsnit, det er da noget, lyder det fra sportsdirektør på ZDF, Thomas Furmann, ifølge Bild.
Og tyskerne gider heller ikke rigtig se de andre EM-kampe. Blot 9,8 millioner seere fulgte med i Italiens åbningskamp mod Tyrkiet, hvilket er knap seks millioner færre end for fem år siden.
Tyskland er med sine 83,2 millioner indbyggere det land i Europa, hvor der bor flest mennesker, men kun lige knap en fjerdedel gider altså at følge det tyske landshold, mens lidt under en ottendedel gad se åbningskampen ved EM.
Ifølge Bild kan én af forklaringerne på de lave seertal dog være, at der er kommet endnu en tv-udbyder til på markedet, der viser kampene fra europamesterskabet. Bild oplyser dig ikke, hvor mange seere MargentaTV har haft under de kampe, de har vist.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere Superliga-profil i skifte
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
England – DR Congo
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
TRANSFER
