Braithwaite: Vi kan vinde EM med mig på holdet

Martin Braithwaite banker i øjeblikket mål ind efter behag for Espanyol, og derfor forestiller han sig da også at gøre det samme for det danske landshold til EM i Tyskland til sommer.



Martin Braithwaite er topscorer i den næstbedste spanske række, hvor han har fundet målformen for Espanyol. 

Med under et halvt år til EM-slutrunden i Tyskland, er det da også det helt rigtige tidpsunkt at bevise sit værd overfor landstræner, Kasper Hjulmand. 

Den tidligere FC Barcelona-angriber har da også planer om at være en del af netop den slutrunde. Det fortæller han i et langt interview med B.T. 

– Jeg skal tilbage (på landsholdet, red), det er et must for mig. Det er det, jeg arbejder for hver dag. Jeg ved fra alle slutrunder, der har jeg præsteret. Statistisk set leverede jeg også gode præstationer til VM, selv om slutrunden var en stor skuffelse. Jeg fik ikke spilletid i den første kamp, kom så ind i pausen mod Frankrig og gjorde det så godt, at jeg startede inde i den sidste kamp mod Australien.

Og Martin Braitwaite vil ikke bare deltage ved slutrunden. Han vil også gøre sit for at Danmark kan gå hele vejen. 

– Hvis du ikke tror på dig selv, hvordan skal andre folk så kunne tro på dig? Det betyder også, at jeg ser meget positivt på min deltagelse til EM. Vi har en fantastisk landstræner med en stor tiltro på tingene, og vi har altid delt samme mindset. Han vil vinde den slutrunde, det er sådan, man skal være, og jeg tror på, at vi kan gøre det med mig som en del af holdet. 

Martin Braithwaites imponerende målform i denne sæson har da også tiltrukket stor inteserse fra nogle af de største klubber i Premier League, hvor blandt andet Chelsea og Manchester United har været nævnt som mulige destinationer for danskeren.

I denne sæson er det blevet til 11 mål på 21 kampe for den tidligere Esbjerg fB-spiller. 







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Supercomputer: De vinder VM

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

VM-spiller alvorligt skadet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier jubler over USA’s nedtur

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Stor nedtur for Superliga-komet

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Liam Rosenior tager til Paris

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby