Martin Braithwaite er topscorer i den næstbedste spanske række, hvor han har fundet målformen for Espanyol.
Med under et halvt år til EM-slutrunden i Tyskland, er det da også det helt rigtige tidpsunkt at bevise sit værd overfor landstræner, Kasper Hjulmand.
Den tidligere FC Barcelona-angriber har da også planer om at være en del af netop den slutrunde. Det fortæller han i et langt interview med B.T.
– Jeg skal tilbage (på landsholdet, red), det er et must for mig. Det er det, jeg arbejder for hver dag. Jeg ved fra alle slutrunder, der har jeg præsteret. Statistisk set leverede jeg også gode præstationer til VM, selv om slutrunden var en stor skuffelse. Jeg fik ikke spilletid i den første kamp, kom så ind i pausen mod Frankrig og gjorde det så godt, at jeg startede inde i den sidste kamp mod Australien.
Og Martin Braitwaite vil ikke bare deltage ved slutrunden. Han vil også gøre sit for at Danmark kan gå hele vejen.
– Hvis du ikke tror på dig selv, hvordan skal andre folk så kunne tro på dig? Det betyder også, at jeg ser meget positivt på min deltagelse til EM. Vi har en fantastisk landstræner med en stor tiltro på tingene, og vi har altid delt samme mindset. Han vil vinde den slutrunde, det er sådan, man skal være, og jeg tror på, at vi kan gøre det med mig som en del af holdet.
Martin Braithwaites imponerende målform i denne sæson har da også tiltrukket stor inteserse fra nogle af de største klubber i Premier League, hvor blandt andet Chelsea og Manchester United har været nævnt som mulige destinationer for danskeren.
I denne sæson er det blevet til 11 mål på 21 kampe for den tidligere Esbjerg fB-spiller.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
– Det vil være VM’s største overraskelse!
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
OB henter finsk landsholdsspiller
OPTAKT
Spanien – Belgien
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE