Braithwaite: Vi kan vinde EM med mig på holdet

Martin Braithwaite banker i øjeblikket mål ind efter behag for Espanyol, og derfor forestiller han sig da også at gøre det samme for det danske landshold til EM i Tyskland til sommer.



Martin Braithwaite er topscorer i den næstbedste spanske række, hvor han har fundet målformen for Espanyol. 

Med under et halvt år til EM-slutrunden i Tyskland, er det da også det helt rigtige tidpsunkt at bevise sit værd overfor landstræner, Kasper Hjulmand. 

Den tidligere FC Barcelona-angriber har da også planer om at være en del af netop den slutrunde. Det fortæller han i et langt interview med B.T. 

– Jeg skal tilbage (på landsholdet, red), det er et must for mig. Det er det, jeg arbejder for hver dag. Jeg ved fra alle slutrunder, der har jeg præsteret. Statistisk set leverede jeg også gode præstationer til VM, selv om slutrunden var en stor skuffelse. Jeg fik ikke spilletid i den første kamp, kom så ind i pausen mod Frankrig og gjorde det så godt, at jeg startede inde i den sidste kamp mod Australien.

Og Martin Braitwaite vil ikke bare deltage ved slutrunden. Han vil også gøre sit for at Danmark kan gå hele vejen. 

– Hvis du ikke tror på dig selv, hvordan skal andre folk så kunne tro på dig? Det betyder også, at jeg ser meget positivt på min deltagelse til EM. Vi har en fantastisk landstræner med en stor tiltro på tingene, og vi har altid delt samme mindset. Han vil vinde den slutrunde, det er sådan, man skal være, og jeg tror på, at vi kan gøre det med mig som en del af holdet. 

Martin Braithwaites imponerende målform i denne sæson har da også tiltrukket stor inteserse fra nogle af de største klubber i Premier League, hvor blandt andet Chelsea og Manchester United har været nævnt som mulige destinationer for danskeren.

I denne sæson er det blevet til 11 mål på 21 kampe for den tidligere Esbjerg fB-spiller. 





LIVE

VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Optakt: Mexico – Sydafrika

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Det er slut’

Succestræner forlader Premier League-klub