,

Buksa om tyrkiske transfer-rygter: For meget

Adam Buksa fortæller, at han kunne have spillet videre i Tyrkiet, da han sidste sommer valgte at skifte til FC Midtjylland efter et år på leje i Antalyaspor.



HERNING (Tipsbladet): Adam Buksa smilede bredt, da han hørte spørgsmålet.

Han har prøvet det før, den erfarne, polske angriber, der blev et godt navn i Tyrkiet og tyrkisk fodbold i sidste sæson, hvor han scorede regelmæssigt på leje i Antalyaspor.

Så Buksa er helt vant til, at der bliver spurgt til hans transfer-fremtid, og det blev der flittigt sidste sommer, efter Antalyaspor indså, de ikke kunne holde på angriberen, og andre, større tyrkiske klubber bød sig til.

Og spørgsmålet dukkede op igen på onsdagens pressemøde i Herning før FC Midtjylland-Fenerbahce, hvor der var lige så mange tyrkiske medier til stede som danske, for det kunne jo være, at Adam Buksa nu var klar på en ny tur i den tyrkiske transfermølle, hvis FC Midtjylland skulle ryge ud.

Men det er ikke tilfældet, fortæller angriberen.

– Efter at have spillet et år i Tyrkiet ved jeg, at transferspekulationer er det mest stillede spørgsmål overhovedet på tyrkisk tv og i tyrkiske medier. Jeg er ikke overrasket over, at du spørger mig. Som I kan se, valgte jeg FC Midtjylland som mit næste skridt, og jeg har en fireårig aftale her, siger Adam Buksa.

– Jeg havde nogle muligheder i Tyrkiet efter min sæson i Antalyaspor. Men af forskellige årsager valgte jeg Danmark, og det er jeg meget glad for. Og der er slet ikke gang i noget nu, jeg har ingen planer om at forlade klubben her. Jeg respekterer de tyrkiske spekulationer, men de er ofte for meget, siger Adam Buksa.

Torsdag aften er FC Midtjylland videre med et kryds mod Fenerbahce og sandsynligvis også selv i tilfælde af et nederlag, men det er sejr, FC Midtjylland i første omgang går efter, fortæller cheftræner Thomas Thomasberg.

– Vi vil vinde. Så kan vi gå videre med en uafgjort og måske også med et nederlag. Men i starten af kampen er vi her for én ting, og det er at vinde, og så ved vi, at vi holder Fenerbahce bag os med en uafgjort, siger Thomas Thomasberg.

Adam Buksa var ejet af franske Lens, da han sidste sommer skiftede til FC Midtjylland for en transfer på omkring 30 millioner kroner.





Brøndby IF og Feyenoord er i dialog




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Belgien – Senegal

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub



LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Norge og Elfenbenskysten

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

‘Han ryger 100 procent!’

Kryptisk transfermelding

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Frankrig – Sverige

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller