,

Buksa om tyrkiske transfer-rygter: For meget

Adam Buksa fortæller, at han kunne have spillet videre i Tyrkiet, da han sidste sommer valgte at skifte til FC Midtjylland efter et år på leje i Antalyaspor.



HERNING (Tipsbladet): Adam Buksa smilede bredt, da han hørte spørgsmålet.

Han har prøvet det før, den erfarne, polske angriber, der blev et godt navn i Tyrkiet og tyrkisk fodbold i sidste sæson, hvor han scorede regelmæssigt på leje i Antalyaspor.

Så Buksa er helt vant til, at der bliver spurgt til hans transfer-fremtid, og det blev der flittigt sidste sommer, efter Antalyaspor indså, de ikke kunne holde på angriberen, og andre, større tyrkiske klubber bød sig til.

Og spørgsmålet dukkede op igen på onsdagens pressemøde i Herning før FC Midtjylland-Fenerbahce, hvor der var lige så mange tyrkiske medier til stede som danske, for det kunne jo være, at Adam Buksa nu var klar på en ny tur i den tyrkiske transfermølle, hvis FC Midtjylland skulle ryge ud.

Men det er ikke tilfældet, fortæller angriberen.

– Efter at have spillet et år i Tyrkiet ved jeg, at transferspekulationer er det mest stillede spørgsmål overhovedet på tyrkisk tv og i tyrkiske medier. Jeg er ikke overrasket over, at du spørger mig. Som I kan se, valgte jeg FC Midtjylland som mit næste skridt, og jeg har en fireårig aftale her, siger Adam Buksa.

– Jeg havde nogle muligheder i Tyrkiet efter min sæson i Antalyaspor. Men af forskellige årsager valgte jeg Danmark, og det er jeg meget glad for. Og der er slet ikke gang i noget nu, jeg har ingen planer om at forlade klubben her. Jeg respekterer de tyrkiske spekulationer, men de er ofte for meget, siger Adam Buksa.

Torsdag aften er FC Midtjylland videre med et kryds mod Fenerbahce og sandsynligvis også selv i tilfælde af et nederlag, men det er sejr, FC Midtjylland i første omgang går efter, fortæller cheftræner Thomas Thomasberg.

– Vi vil vinde. Så kan vi gå videre med en uafgjort og måske også med et nederlag. Men i starten af kampen er vi her for én ting, og det er at vinde, og så ved vi, at vi holder Fenerbahce bag os med en uafgjort, siger Thomas Thomasberg.

Adam Buksa var ejet af franske Lens, da han sidste sommer skiftede til FC Midtjylland for en transfer på omkring 30 millioner kroner.



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Medier i svime: Den bedste!

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Brøndby bekræfter salg

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Hård kritik af FC København-stjerne

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Manchester United rasende

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Nu kommenterer han FC København-historie

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem