HERNING (Tipsbladet): Adam Buksa smilede bredt, da han hørte spørgsmålet.
Han har prøvet det før, den erfarne, polske angriber, der blev et godt navn i Tyrkiet og tyrkisk fodbold i sidste sæson, hvor han scorede regelmæssigt på leje i Antalyaspor.
Så Buksa er helt vant til, at der bliver spurgt til hans transfer-fremtid, og det blev der flittigt sidste sommer, efter Antalyaspor indså, de ikke kunne holde på angriberen, og andre, større tyrkiske klubber bød sig til.
Og spørgsmålet dukkede op igen på onsdagens pressemøde i Herning før FC Midtjylland-Fenerbahce, hvor der var lige så mange tyrkiske medier til stede som danske, for det kunne jo være, at Adam Buksa nu var klar på en ny tur i den tyrkiske transfermølle, hvis FC Midtjylland skulle ryge ud.

Men det er ikke tilfældet, fortæller angriberen.
– Efter at have spillet et år i Tyrkiet ved jeg, at transferspekulationer er det mest stillede spørgsmål overhovedet på tyrkisk tv og i tyrkiske medier. Jeg er ikke overrasket over, at du spørger mig. Som I kan se, valgte jeg FC Midtjylland som mit næste skridt, og jeg har en fireårig aftale her, siger Adam Buksa.
– Jeg havde nogle muligheder i Tyrkiet efter min sæson i Antalyaspor. Men af forskellige årsager valgte jeg Danmark, og det er jeg meget glad for. Og der er slet ikke gang i noget nu, jeg har ingen planer om at forlade klubben her. Jeg respekterer de tyrkiske spekulationer, men de er ofte for meget, siger Adam Buksa.
Torsdag aften er FC Midtjylland videre med et kryds mod Fenerbahce og sandsynligvis også selv i tilfælde af et nederlag, men det er sejr, FC Midtjylland i første omgang går efter, fortæller cheftræner Thomas Thomasberg.
– Vi vil vinde. Så kan vi gå videre med en uafgjort og måske også med et nederlag. Men i starten af kampen er vi her for én ting, og det er at vinde, og så ved vi, at vi holder Fenerbahce bag os med en uafgjort, siger Thomas Thomasberg.
Adam Buksa var ejet af franske Lens, da han sidste sommer skiftede til FC Midtjylland for en transfer på omkring 30 millioner kroner.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
MEDIE
City med vildt rekordbud
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TIPSBLADET SPECIAL