,

Buksa om tyrkiske transfer-rygter: For meget

Adam Buksa fortæller, at han kunne have spillet videre i Tyrkiet, da han sidste sommer valgte at skifte til FC Midtjylland efter et år på leje i Antalyaspor.



HERNING (Tipsbladet): Adam Buksa smilede bredt, da han hørte spørgsmålet.

Han har prøvet det før, den erfarne, polske angriber, der blev et godt navn i Tyrkiet og tyrkisk fodbold i sidste sæson, hvor han scorede regelmæssigt på leje i Antalyaspor.

Så Buksa er helt vant til, at der bliver spurgt til hans transfer-fremtid, og det blev der flittigt sidste sommer, efter Antalyaspor indså, de ikke kunne holde på angriberen, og andre, større tyrkiske klubber bød sig til.

Og spørgsmålet dukkede op igen på onsdagens pressemøde i Herning før FC Midtjylland-Fenerbahce, hvor der var lige så mange tyrkiske medier til stede som danske, for det kunne jo være, at Adam Buksa nu var klar på en ny tur i den tyrkiske transfermølle, hvis FC Midtjylland skulle ryge ud.

Men det er ikke tilfældet, fortæller angriberen.

– Efter at have spillet et år i Tyrkiet ved jeg, at transferspekulationer er det mest stillede spørgsmål overhovedet på tyrkisk tv og i tyrkiske medier. Jeg er ikke overrasket over, at du spørger mig. Som I kan se, valgte jeg FC Midtjylland som mit næste skridt, og jeg har en fireårig aftale her, siger Adam Buksa.

– Jeg havde nogle muligheder i Tyrkiet efter min sæson i Antalyaspor. Men af forskellige årsager valgte jeg Danmark, og det er jeg meget glad for. Og der er slet ikke gang i noget nu, jeg har ingen planer om at forlade klubben her. Jeg respekterer de tyrkiske spekulationer, men de er ofte for meget, siger Adam Buksa.

Torsdag aften er FC Midtjylland videre med et kryds mod Fenerbahce og sandsynligvis også selv i tilfælde af et nederlag, men det er sejr, FC Midtjylland i første omgang går efter, fortæller cheftræner Thomas Thomasberg.

– Vi vil vinde. Så kan vi gå videre med en uafgjort og måske også med et nederlag. Men i starten af kampen er vi her for én ting, og det er at vinde, og så ved vi, at vi holder Fenerbahce bag os med en uafgjort, siger Thomas Thomasberg.

Adam Buksa var ejet af franske Lens, da han sidste sommer skiftede til FC Midtjylland for en transfer på omkring 30 millioner kroner.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Ringet op af Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

Ivan Toney klar på choktransfer

Kan koste Brøndby flere millioner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

– Han vinder Ballon d’Or!

OB siger farvel til seks spillere

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Fremhæver stort Brøndby-talent



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Brøndby IF – Sønderjyske

Chelsea – Manchester United

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’