HERNING (Tipsbladet): Adam Buksa smilede bredt, da han hørte spørgsmålet.
Han har prøvet det før, den erfarne, polske angriber, der blev et godt navn i Tyrkiet og tyrkisk fodbold i sidste sæson, hvor han scorede regelmæssigt på leje i Antalyaspor.
Så Buksa er helt vant til, at der bliver spurgt til hans transfer-fremtid, og det blev der flittigt sidste sommer, efter Antalyaspor indså, de ikke kunne holde på angriberen, og andre, større tyrkiske klubber bød sig til.
Og spørgsmålet dukkede op igen på onsdagens pressemøde i Herning før FC Midtjylland-Fenerbahce, hvor der var lige så mange tyrkiske medier til stede som danske, for det kunne jo være, at Adam Buksa nu var klar på en ny tur i den tyrkiske transfermølle, hvis FC Midtjylland skulle ryge ud.

Men det er ikke tilfældet, fortæller angriberen.
– Efter at have spillet et år i Tyrkiet ved jeg, at transferspekulationer er det mest stillede spørgsmål overhovedet på tyrkisk tv og i tyrkiske medier. Jeg er ikke overrasket over, at du spørger mig. Som I kan se, valgte jeg FC Midtjylland som mit næste skridt, og jeg har en fireårig aftale her, siger Adam Buksa.
– Jeg havde nogle muligheder i Tyrkiet efter min sæson i Antalyaspor. Men af forskellige årsager valgte jeg Danmark, og det er jeg meget glad for. Og der er slet ikke gang i noget nu, jeg har ingen planer om at forlade klubben her. Jeg respekterer de tyrkiske spekulationer, men de er ofte for meget, siger Adam Buksa.
Torsdag aften er FC Midtjylland videre med et kryds mod Fenerbahce og sandsynligvis også selv i tilfælde af et nederlag, men det er sejr, FC Midtjylland i første omgang går efter, fortæller cheftræner Thomas Thomasberg.
– Vi vil vinde. Så kan vi gå videre med en uafgjort og måske også med et nederlag. Men i starten af kampen er vi her for én ting, og det er at vinde, og så ved vi, at vi holder Fenerbahce bag os med en uafgjort, siger Thomas Thomasberg.
Adam Buksa var ejet af franske Lens, da han sidste sommer skiftede til FC Midtjylland for en transfer på omkring 30 millioner kroner.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER