Advarer BIF: Han minder om en bisonokse og bjørn

Casper Højer Nielsen, der spiller i Sparta Prag, peger på en holdkammerat, som Brøndby IF skal holde godt øje med torsdag.



Brøndby IF indleder torsdag gruppespillet i Europa League mod Sparta Prag, og her skal de især være opmærksomme på tjekkernes angriber Adam Hložek. Det fortæller Casper Højer Nielsen til Discovery+.

I sidste sæson diskede den blot 19-årige angriber op med imponerende 15 fuldtræffere og otte oplæg på 19 kampe i den tjekkiske liga, og selveste Liverpool har tidligere været meldt interesserede.

Casper Højer Nielsen er selv skiftet fra AGF til netop Sparta Prag denne sommer, hvorfor han altså har set Adam Hložek imponere fra tætteste hold på træningsbanen og i kamp. Og danskeren peger altså på angriberen som en spiller, Brøndby IF skal holde særligt øje med torsdag. 

– Nu er der nogle stykker, vil jeg sige, men der er nok også nogle, der er skadede. Lad mig sige det sådan, at vores angriber Adam Hložek er voldsom. Jeg tror ikke, at der er det sted, hvor han ikke er rygtet til. Jeg hørte noget i sommer med, at de afslog et tilbud på 200 millioner.

– Han minder lidt om en bisonokse og bjørn, der kan løbe stærkt, heade og sparke hårdt, siger Casper Højer Nielsen til Discovery+.

I den indeværende sæson har Adam Hložek, der også har 10 landskampe for Tjekkiet på cv’et, scoret tre mål på 11 kampe.

Se klippet med Casper Højer Nielsen i videoen øverst i artiklen, hvor han også taler om livet i Sparta Prag og den skade, der gør, at han ikke vil komme i spil på Brøndby Stadion torsdag aften. 





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne

De vil have Victor Nelsson

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

AGF køber ham

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Han tager hjem fra VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Holland – Japan

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit