Advarer BIF: Han minder om en bisonokse og bjørn

Casper Højer Nielsen, der spiller i Sparta Prag, peger på en holdkammerat, som Brøndby IF skal holde godt øje med torsdag.



Brøndby IF indleder torsdag gruppespillet i Europa League mod Sparta Prag, og her skal de især være opmærksomme på tjekkernes angriber Adam Hložek. Det fortæller Casper Højer Nielsen til Discovery+.

I sidste sæson diskede den blot 19-årige angriber op med imponerende 15 fuldtræffere og otte oplæg på 19 kampe i den tjekkiske liga, og selveste Liverpool har tidligere været meldt interesserede.

Casper Højer Nielsen er selv skiftet fra AGF til netop Sparta Prag denne sommer, hvorfor han altså har set Adam Hložek imponere fra tætteste hold på træningsbanen og i kamp. Og danskeren peger altså på angriberen som en spiller, Brøndby IF skal holde særligt øje med torsdag. 

– Nu er der nogle stykker, vil jeg sige, men der er nok også nogle, der er skadede. Lad mig sige det sådan, at vores angriber Adam Hložek er voldsom. Jeg tror ikke, at der er det sted, hvor han ikke er rygtet til. Jeg hørte noget i sommer med, at de afslog et tilbud på 200 millioner.

– Han minder lidt om en bisonokse og bjørn, der kan løbe stærkt, heade og sparke hårdt, siger Casper Højer Nielsen til Discovery+.

I den indeværende sæson har Adam Hložek, der også har 10 landskampe for Tjekkiet på cv’et, scoret tre mål på 11 kampe.

Se klippet med Casper Højer Nielsen i videoen øverst i artiklen, hvor han også taler om livet i Sparta Prag og den skade, der gør, at han ikke vil komme i spil på Brøndby Stadion torsdag aften. 







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Overbevisende: To chok i Parken

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

PSG – Bayern München



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe