Advarer BIF: Han minder om en bisonokse og bjørn

Casper Højer Nielsen, der spiller i Sparta Prag, peger på en holdkammerat, som Brøndby IF skal holde godt øje med torsdag.



Brøndby IF indleder torsdag gruppespillet i Europa League mod Sparta Prag, og her skal de især være opmærksomme på tjekkernes angriber Adam Hložek. Det fortæller Casper Højer Nielsen til Discovery+.

I sidste sæson diskede den blot 19-årige angriber op med imponerende 15 fuldtræffere og otte oplæg på 19 kampe i den tjekkiske liga, og selveste Liverpool har tidligere været meldt interesserede.

Casper Højer Nielsen er selv skiftet fra AGF til netop Sparta Prag denne sommer, hvorfor han altså har set Adam Hložek imponere fra tætteste hold på træningsbanen og i kamp. Og danskeren peger altså på angriberen som en spiller, Brøndby IF skal holde særligt øje med torsdag. 

– Nu er der nogle stykker, vil jeg sige, men der er nok også nogle, der er skadede. Lad mig sige det sådan, at vores angriber Adam Hložek er voldsom. Jeg tror ikke, at der er det sted, hvor han ikke er rygtet til. Jeg hørte noget i sommer med, at de afslog et tilbud på 200 millioner.

– Han minder lidt om en bisonokse og bjørn, der kan løbe stærkt, heade og sparke hårdt, siger Casper Højer Nielsen til Discovery+.

I den indeværende sæson har Adam Hložek, der også har 10 landskampe for Tjekkiet på cv’et, scoret tre mål på 11 kampe.

Se klippet med Casper Højer Nielsen i videoen øverst i artiklen, hvor han også taler om livet i Sparta Prag og den skade, der gør, at han ikke vil komme i spil på Brøndby Stadion torsdag aften. 





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Monsterbud på vej

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Brasiliansk VM-mavepuster

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

De jagter Henrik Meister

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Arsenal-dansker vender hjem



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Melder ud om fremtiden efter nedrykning