Brøndby IF indleder torsdag gruppespillet i Europa League mod Sparta Prag, og her skal de især være opmærksomme på tjekkernes angriber Adam Hložek. Det fortæller Casper Højer Nielsen til Discovery+.
I sidste sæson diskede den blot 19-årige angriber op med imponerende 15 fuldtræffere og otte oplæg på 19 kampe i den tjekkiske liga, og selveste Liverpool har tidligere været meldt interesserede.
Casper Højer Nielsen er selv skiftet fra AGF til netop Sparta Prag denne sommer, hvorfor han altså har set Adam Hložek imponere fra tætteste hold på træningsbanen og i kamp. Og danskeren peger altså på angriberen som en spiller, Brøndby IF skal holde særligt øje med torsdag.
– Nu er der nogle stykker, vil jeg sige, men der er nok også nogle, der er skadede. Lad mig sige det sådan, at vores angriber Adam Hložek er voldsom. Jeg tror ikke, at der er det sted, hvor han ikke er rygtet til. Jeg hørte noget i sommer med, at de afslog et tilbud på 200 millioner.
– Han minder lidt om en bisonokse og bjørn, der kan løbe stærkt, heade og sparke hårdt, siger Casper Højer Nielsen til Discovery+.
I den indeværende sæson har Adam Hložek, der også har 10 landskampe for Tjekkiet på cv’et, scoret tre mål på 11 kampe.
Se klippet med Casper Højer Nielsen i videoen øverst i artiklen, hvor han også taler om livet i Sparta Prag og den skade, der gør, at han ikke vil komme i spil på Brøndby Stadion torsdag aften.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
MEDIE
Surt show – dumpet!
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
Revser FC København: ‘Arrogant’
TOPNYHED
