,

Afsløring: FC Midtjylland afviser Galatasaray

Galatasaray har i løbet af de seneste par uger forsøgt at købe Ousmane Diao for et stort millionbeløb, men tyrkerne er blevet afvist af FC Midtjylland. Det kan Tipsbladet afsløre.



Store klubber flokkes om FC Midtjyllands profiler. 

Tipsbladet kan afsløre, at Tyrkiets største klub Galatasaray inden for de seneste par uger har forsøgt at købe Ousmane Diao for et stort millionbeløb. 

Men ifølge Tipsbladets oplysninger måtte tyrkerne tage hjem med uforrettet sag, da Superliga-mestrene afviste dem. 

FC Midtjylland står på ingen måde og mangler penge, men vægter de sportslige ambitioner højt, hvorfor tyrkerne skuffede indså, at de ikke lykkedes med at få Ousmane Diao til at udfylde den plads, som Victor Nelsson efterlod, da han tog til Roma. 

Ousmane Diao har kun været i FC Midtjylland i et halvt år, og han gik fra begyndelsen ind i startopstillingen med præstationer, som har fået større klubber til at åbne pengepungen allerede i det førstkommende transfervindue.

Jagtet af store klubber
Foruden sit eftertragtede forsvarsspil har den 20-årige senegaleser også vist sin styrke foran modstandernes mål med fem scoringer i Superligaen, Champions League-kvalifikationen og Europa League. 

Allerede inden skiftet til FC Midtjylland var kometen et stort emne for de portugisiske mastodonter Benfica og Sporting, og han var af samme årsag på forsiden af det anerkendte medie A Bola i maj. 

Men FC Midtjylland ryster ikke på hånden, selv om de store fisk vifter med millionerne, og Galatasaray er den seneste klub, der har fået den kolde skulder. 

Kontrakten går nemlig helt frem til sommeren 2029, og med den nuværende udvikling vil det næppe skorte på flere store klubber, der i fremtiden vil prøve at købe Ousmane Diao. 

Også FC Porto har oplevet samme afvisning som tyrkerne. 

Torsdag kunne Tipsbladet nemlig også løfte sløret for, at storklubben fra Portugal har forsøgt sig med et meget stort bud på Mikel Gogorza, men også de mødte en mur i Ikast.

FC Midtjylland sagde denne vinter farvel til Emiliano Martinez, der blev solgt for hele 75 millioner kroner til Palmeiras – for Ousmane Diao og Mikel Gogorza kom et muligt storsalg en postgang for tidligt.



Spanske medier i ekstase

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Tullberg skifter fire mand

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

– De skal skille sig af med ham!

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FC København – Sønderjyske

Randers FC – AGF

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Viborg FF – FC Midtjylland

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Trækker overskrifter i Sydkorea

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Kæmpe triumf for Frank

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Stjerner sender besked til Froholdt

Danskerscoringerne væltede ind

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten