Store klubber flokkes om FC Midtjyllands profiler.
Tipsbladet kan afsløre, at Tyrkiets største klub Galatasaray inden for de seneste par uger har forsøgt at købe Ousmane Diao for et stort millionbeløb.
Men ifølge Tipsbladets oplysninger måtte tyrkerne tage hjem med uforrettet sag, da Superliga-mestrene afviste dem.
FC Midtjylland står på ingen måde og mangler penge, men vægter de sportslige ambitioner højt, hvorfor tyrkerne skuffede indså, at de ikke lykkedes med at få Ousmane Diao til at udfylde den plads, som Victor Nelsson efterlod, da han tog til Roma.
Ousmane Diao har kun været i FC Midtjylland i et halvt år, og han gik fra begyndelsen ind i startopstillingen med præstationer, som har fået større klubber til at åbne pengepungen allerede i det førstkommende transfervindue.

Jagtet af store klubber
Foruden sit eftertragtede forsvarsspil har den 20-årige senegaleser også vist sin styrke foran modstandernes mål med fem scoringer i Superligaen, Champions League-kvalifikationen og Europa League.
Allerede inden skiftet til FC Midtjylland var kometen et stort emne for de portugisiske mastodonter Benfica og Sporting, og han var af samme årsag på forsiden af det anerkendte medie A Bola i maj.
Men FC Midtjylland ryster ikke på hånden, selv om de store fisk vifter med millionerne, og Galatasaray er den seneste klub, der har fået den kolde skulder.
Kontrakten går nemlig helt frem til sommeren 2029, og med den nuværende udvikling vil det næppe skorte på flere store klubber, der i fremtiden vil prøve at købe Ousmane Diao.
Også FC Porto har oplevet samme afvisning som tyrkerne.
Torsdag kunne Tipsbladet nemlig også løfte sløret for, at storklubben fra Portugal har forsøgt sig med et meget stort bud på Mikel Gogorza, men også de mødte en mur i Ikast.
FC Midtjylland sagde denne vinter farvel til Emiliano Martinez, der blev solgt for hele 75 millioner kroner til Palmeiras – for Ousmane Diao og Mikel Gogorza kom et muligt storsalg en postgang for tidligt.
LIVE
LIVE: Forlænger med Barcelona
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Randers FC – OB
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM