,

Afsløring: FC Midtjylland afviser Galatasaray

Galatasaray har i løbet af de seneste par uger forsøgt at købe Ousmane Diao for et stort millionbeløb, men tyrkerne er blevet afvist af FC Midtjylland. Det kan Tipsbladet afsløre.



Store klubber flokkes om FC Midtjyllands profiler. 

Tipsbladet kan afsløre, at Tyrkiets største klub Galatasaray inden for de seneste par uger har forsøgt at købe Ousmane Diao for et stort millionbeløb. 

Men ifølge Tipsbladets oplysninger måtte tyrkerne tage hjem med uforrettet sag, da Superliga-mestrene afviste dem. 

FC Midtjylland står på ingen måde og mangler penge, men vægter de sportslige ambitioner højt, hvorfor tyrkerne skuffede indså, at de ikke lykkedes med at få Ousmane Diao til at udfylde den plads, som Victor Nelsson efterlod, da han tog til Roma. 

Ousmane Diao har kun været i FC Midtjylland i et halvt år, og han gik fra begyndelsen ind i startopstillingen med præstationer, som har fået større klubber til at åbne pengepungen allerede i det førstkommende transfervindue.

Jagtet af store klubber
Foruden sit eftertragtede forsvarsspil har den 20-årige senegaleser også vist sin styrke foran modstandernes mål med fem scoringer i Superligaen, Champions League-kvalifikationen og Europa League. 

Allerede inden skiftet til FC Midtjylland var kometen et stort emne for de portugisiske mastodonter Benfica og Sporting, og han var af samme årsag på forsiden af det anerkendte medie A Bola i maj. 

Men FC Midtjylland ryster ikke på hånden, selv om de store fisk vifter med millionerne, og Galatasaray er den seneste klub, der har fået den kolde skulder. 

Kontrakten går nemlig helt frem til sommeren 2029, og med den nuværende udvikling vil det næppe skorte på flere store klubber, der i fremtiden vil prøve at købe Ousmane Diao. 

Også FC Porto har oplevet samme afvisning som tyrkerne. 

Torsdag kunne Tipsbladet nemlig også løfte sløret for, at storklubben fra Portugal har forsøgt sig med et meget stort bud på Mikel Gogorza, men også de mødte en mur i Ikast.

FC Midtjylland sagde denne vinter farvel til Emiliano Martinez, der blev solgt for hele 75 millioner kroner til Palmeiras – for Ousmane Diao og Mikel Gogorza kom et muligt storsalg en postgang for tidligt.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

FC Barcelona køber VM-angriber

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Åbner op for sommertransfer

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FCK går på rov i Viborg

Tjekkiet – Mexico

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’