Store klubber flokkes om FC Midtjyllands profiler.
Tipsbladet kan afsløre, at Tyrkiets største klub Galatasaray inden for de seneste par uger har forsøgt at købe Ousmane Diao for et stort millionbeløb.
Men ifølge Tipsbladets oplysninger måtte tyrkerne tage hjem med uforrettet sag, da Superliga-mestrene afviste dem.
FC Midtjylland står på ingen måde og mangler penge, men vægter de sportslige ambitioner højt, hvorfor tyrkerne skuffede indså, at de ikke lykkedes med at få Ousmane Diao til at udfylde den plads, som Victor Nelsson efterlod, da han tog til Roma.
Ousmane Diao har kun været i FC Midtjylland i et halvt år, og han gik fra begyndelsen ind i startopstillingen med præstationer, som har fået større klubber til at åbne pengepungen allerede i det førstkommende transfervindue.

Jagtet af store klubber
Foruden sit eftertragtede forsvarsspil har den 20-årige senegaleser også vist sin styrke foran modstandernes mål med fem scoringer i Superligaen, Champions League-kvalifikationen og Europa League.
Allerede inden skiftet til FC Midtjylland var kometen et stort emne for de portugisiske mastodonter Benfica og Sporting, og han var af samme årsag på forsiden af det anerkendte medie A Bola i maj.
Men FC Midtjylland ryster ikke på hånden, selv om de store fisk vifter med millionerne, og Galatasaray er den seneste klub, der har fået den kolde skulder.
Kontrakten går nemlig helt frem til sommeren 2029, og med den nuværende udvikling vil det næppe skorte på flere store klubber, der i fremtiden vil prøve at købe Ousmane Diao.
Også FC Porto har oplevet samme afvisning som tyrkerne.
Torsdag kunne Tipsbladet nemlig også løfte sløret for, at storklubben fra Portugal har forsøgt sig med et meget stort bud på Mikel Gogorza, men også de mødte en mur i Ikast.
FC Midtjylland sagde denne vinter farvel til Emiliano Martinez, der blev solgt for hele 75 millioner kroner til Palmeiras – for Ousmane Diao og Mikel Gogorza kom et muligt storsalg en postgang for tidligt.
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE
Forhandler med storklub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
Liverpool – Brentford
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE