Store klubber flokkes om FC Midtjyllands profiler.
Tipsbladet kan afsløre, at Tyrkiets største klub Galatasaray inden for de seneste par uger har forsøgt at købe Ousmane Diao for et stort millionbeløb.
Men ifølge Tipsbladets oplysninger måtte tyrkerne tage hjem med uforrettet sag, da Superliga-mestrene afviste dem.
FC Midtjylland står på ingen måde og mangler penge, men vægter de sportslige ambitioner højt, hvorfor tyrkerne skuffede indså, at de ikke lykkedes med at få Ousmane Diao til at udfylde den plads, som Victor Nelsson efterlod, da han tog til Roma.
Ousmane Diao har kun været i FC Midtjylland i et halvt år, og han gik fra begyndelsen ind i startopstillingen med præstationer, som har fået større klubber til at åbne pengepungen allerede i det førstkommende transfervindue.

Jagtet af store klubber
Foruden sit eftertragtede forsvarsspil har den 20-årige senegaleser også vist sin styrke foran modstandernes mål med fem scoringer i Superligaen, Champions League-kvalifikationen og Europa League.
Allerede inden skiftet til FC Midtjylland var kometen et stort emne for de portugisiske mastodonter Benfica og Sporting, og han var af samme årsag på forsiden af det anerkendte medie A Bola i maj.
Men FC Midtjylland ryster ikke på hånden, selv om de store fisk vifter med millionerne, og Galatasaray er den seneste klub, der har fået den kolde skulder.
Kontrakten går nemlig helt frem til sommeren 2029, og med den nuværende udvikling vil det næppe skorte på flere store klubber, der i fremtiden vil prøve at købe Ousmane Diao.
Også FC Porto har oplevet samme afvisning som tyrkerne.
Torsdag kunne Tipsbladet nemlig også løfte sløret for, at storklubben fra Portugal har forsøgt sig med et meget stort bud på Mikel Gogorza, men også de mødte en mur i Ikast.
FC Midtjylland sagde denne vinter farvel til Emiliano Martinez, der blev solgt for hele 75 millioner kroner til Palmeiras – for Ousmane Diao og Mikel Gogorza kom et muligt storsalg en postgang for tidligt.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
CUSTOM
Mexico – England
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
OPTAKT
Portugal – Spanien
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
FCK-direktør får job i West Ham
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
NYHEDER