– Alle taler stadig om dén aften mod FC København

Skotske Aberdeen skal for første gang i mere end 15 år spille europæisk gruppespil til næste sæson. Sidste gang gik det ud over FC København.



Aberdeen FC's nyere fodboldhistorie bugner ikke ligefrem med store meritter.

Man vandt ganske vist den mindre af de to skotske pokalturneringer i 2014, men ellers har succeserne været få, hvilket ikke er så usædvanligt, da Celtic og Rangers som oftest sidder tungt på tronen i Skotland.

Men til den kommende sæson har Aberdeen noget ekstra at glæde sig over, da de med sidste sæsons tredeplads har kvalificeret sig til et europæisk gruppespil – enten i Europa League eller Conference League afhængig af deres succes i Europa League-kvalifikationen.

– Det er fantastisk at se Aberdeen i et europæisk gruppespil, så der er rigtig meget at se frem til for alle. Aberdeen sluttede sæson godt af. Hele byen summer over den måde, som sæsonen sluttede på med tredjepladsen og Europa, siger klubbens tidligere kantspiller Chris Clark til Press & Journal.

For at finde Aberdeens seneste europæiske gruppespil skal man helt tilbage til 2007/2008-sæsonen, hvor man var en del af Europa League. Europæiske aftener i Aberdeen kan bare noget særligt ifølge Chris Clark.

– Det var noget helt specielt, da vi slog FC København med 4-0 i gruppen. Det skyldtes også atmosfæren, siger Chris Clark til Press & Journal og tilføjer.

– Så mange mennesker taler stadig om dén aften mod FC København. Forhåbentligt vil den slags aftener vende tilbage til Pittodrie [klubbens stadion, red.], nu når de er i et gruppespil.

Sejren over FC København i efteråret 2007 betød også, at Aberdeen gik videre fra gruppespillet, hvor de på hjemmebane helt sensationelt spillede uafgjort mod Bayern München. Det efterfølgende opgør i Tyskland endte dog med en øretæve på 5-1.

Her var Chris Clark heller ikke i klubben længere, da han i januar 2008 skiftede til Plymouth Argyle. Den nu pensionerede skotte vendte to år efter tilbage til Aberdeen, inden han i 2015 lagde støvlerne på hylden i Cove Rangers.





‘Jeg forlader holdet’


Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

‘Jeg forlader holdet’

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

Pludselig nævnte Zorniger Moukoko

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’

Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!

FCK-krise: Helt nede på 11 procent nu!

Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers

Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin

Rundens Hold i Superligaen – 13. runde

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

Hent denne Superliga-profil, AGF!

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

– Ingen har pengene til at friste mig

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?

‘Nærmest et karaktermord’

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Scoring af Ekene Chukwuani

Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Skrækkeligt Napoli-nyt

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt

‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’

På røven over dansk stjerne

Tophold jagter to danskere

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Brendan Rodgers siger op i Celtic

Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal

Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene

Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…

Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende

Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB

Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper

Skidt nyt for Andreas Christensen

Sådan starter OB og Brøndby IF

Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale