Aberdeen FC's nyere fodboldhistorie bugner ikke ligefrem med store meritter.
Man vandt ganske vist den mindre af de to skotske pokalturneringer i 2014, men ellers har succeserne været få, hvilket ikke er så usædvanligt, da Celtic og Rangers som oftest sidder tungt på tronen i Skotland.
Men til den kommende sæson har Aberdeen noget ekstra at glæde sig over, da de med sidste sæsons tredeplads har kvalificeret sig til et europæisk gruppespil – enten i Europa League eller Conference League afhængig af deres succes i Europa League-kvalifikationen.
– Det er fantastisk at se Aberdeen i et europæisk gruppespil, så der er rigtig meget at se frem til for alle. Aberdeen sluttede sæson godt af. Hele byen summer over den måde, som sæsonen sluttede på med tredjepladsen og Europa, siger klubbens tidligere kantspiller Chris Clark til Press & Journal.
For at finde Aberdeens seneste europæiske gruppespil skal man helt tilbage til 2007/2008-sæsonen, hvor man var en del af Europa League. Europæiske aftener i Aberdeen kan bare noget særligt ifølge Chris Clark.
– Det var noget helt specielt, da vi slog FC København med 4-0 i gruppen. Det skyldtes også atmosfæren, siger Chris Clark til Press & Journal og tilføjer.
– Så mange mennesker taler stadig om dén aften mod FC København. Forhåbentligt vil den slags aftener vende tilbage til Pittodrie [klubbens stadion, red.], nu når de er i et gruppespil.
Sejren over FC København i efteråret 2007 betød også, at Aberdeen gik videre fra gruppespillet, hvor de på hjemmebane helt sensationelt spillede uafgjort mod Bayern München. Det efterfølgende opgør i Tyskland endte dog med en øretæve på 5-1.
Her var Chris Clark heller ikke i klubben længere, da han i januar 2008 skiftede til Plymouth Argyle. Den nu pensionerede skotte vendte to år efter tilbage til Aberdeen, inden han i 2015 lagde støvlerne på hylden i Cove Rangers.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT