– Alle taler stadig om dén aften mod FC København

Skotske Aberdeen skal for første gang i mere end 15 år spille europæisk gruppespil til næste sæson. Sidste gang gik det ud over FC København.



Aberdeen FC's nyere fodboldhistorie bugner ikke ligefrem med store meritter.

Man vandt ganske vist den mindre af de to skotske pokalturneringer i 2014, men ellers har succeserne været få, hvilket ikke er så usædvanligt, da Celtic og Rangers som oftest sidder tungt på tronen i Skotland.

Men til den kommende sæson har Aberdeen noget ekstra at glæde sig over, da de med sidste sæsons tredeplads har kvalificeret sig til et europæisk gruppespil – enten i Europa League eller Conference League afhængig af deres succes i Europa League-kvalifikationen.

– Det er fantastisk at se Aberdeen i et europæisk gruppespil, så der er rigtig meget at se frem til for alle. Aberdeen sluttede sæson godt af. Hele byen summer over den måde, som sæsonen sluttede på med tredjepladsen og Europa, siger klubbens tidligere kantspiller Chris Clark til Press & Journal.

For at finde Aberdeens seneste europæiske gruppespil skal man helt tilbage til 2007/2008-sæsonen, hvor man var en del af Europa League. Europæiske aftener i Aberdeen kan bare noget særligt ifølge Chris Clark.

– Det var noget helt specielt, da vi slog FC København med 4-0 i gruppen. Det skyldtes også atmosfæren, siger Chris Clark til Press & Journal og tilføjer.

– Så mange mennesker taler stadig om dén aften mod FC København. Forhåbentligt vil den slags aftener vende tilbage til Pittodrie [klubbens stadion, red.], nu når de er i et gruppespil.

Sejren over FC København i efteråret 2007 betød også, at Aberdeen gik videre fra gruppespillet, hvor de på hjemmebane helt sensationelt spillede uafgjort mod Bayern München. Det efterfølgende opgør i Tyskland endte dog med en øretæve på 5-1.

Her var Chris Clark heller ikke i klubben længere, da han i januar 2008 skiftede til Plymouth Argyle. Den nu pensionerede skotte vendte to år efter tilbage til Aberdeen, inden han i 2015 lagde støvlerne på hylden i Cove Rangers.





Afsløring: OB køber Topi Keskinen




LIVE

TransferLIVE: Her er ‘VK’s nye klub

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uventet transferdrejning

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Spanien – Belgien

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Superligaen er knækket

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Har droppet stor dansk transfer