Video : Tipsbladet
Europa League

- Alle taler stadig om dén aften mod FC København

Skotske Aberdeen skal for første gang i mere end 15 år spille europæisk gruppespil til næste sæson. Sidste gang gik det ud over FC København.

Aberdeen FC's nyere fodboldhistorie bugner ikke ligefrem med store meritter.

Man vandt ganske vist den mindre af de to skotske pokalturneringer i 2014, men ellers har succeserne været få, hvilket ikke er så usædvanligt, da Celtic og Rangers som oftest sidder tungt på tronen i Skotland.

Men til den kommende sæson har Aberdeen noget ekstra at glæde sig over, da de med sidste sæsons tredeplads har kvalificeret sig til et europæisk gruppespil - enten i Europa League eller Conference League afhængig af deres succes i Europa League-kvalifikationen.

- Det er fantastisk at se Aberdeen i et europæisk gruppespil, så der er rigtig meget at se frem til for alle. Aberdeen sluttede sæson godt af. Hele byen summer over den måde, som sæsonen sluttede på med tredjepladsen og Europa, siger klubbens tidligere kantspiller Chris Clark til Press & Journal.

For at finde Aberdeens seneste europæiske gruppespil skal man helt tilbage til 2007/2008-sæsonen, hvor man var en del af Europa League. Europæiske aftener i Aberdeen kan bare noget særligt ifølge Chris Clark.

- Det var noget helt specielt, da vi slog FC København med 4-0 i gruppen. Det skyldtes også atmosfæren, siger Chris Clark til Press & Journal og tilføjer.

- Så mange mennesker taler stadig om dén aften mod FC København. Forhåbentligt vil den slags aftener vende tilbage til Pittodrie [klubbens stadion, red.], nu når de er i et gruppespil.

Sejren over FC København i efteråret 2007 betød også, at Aberdeen gik videre fra gruppespillet, hvor de på hjemmebane helt sensationelt spillede uafgjort mod Bayern München. Det efterfølgende opgør i Tyskland endte dog med en øretæve på 5-1.

Her var Chris Clark heller ikke i klubben længere, da han i januar 2008 skiftede til Plymouth Argyle. Den nu pensionerede skotte vendte to år efter tilbage til Aberdeen, inden han i 2015 lagde støvlerne på hylden i Cove Rangers.