• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Europa League Oliver Okstrøm

Bach Bak: Derfor passer Feyenoord godt til FCM

Foto: Getty Images

Kristian Bach Bak peger også på den voldsomhed, som Feyenoords fans kommer med.

Af Oliver Okstrøm

FC Midtjylland-legenden Kristian Bach Bak er over sommeren gået fra at være en del af trænerstaben til at blive assisterende sportschef. Han er derudover den mand, som har mest praktisk viden om hollandsk fodbold, da han selv spillede dernede for Heerenveen i sin aktive karriere.

Derfor kender han også særdeles godt til FCM's kommende modstander i Europa League, Feyenoord. Det kendskab, som han har til dem, peger på en interessant kamp torsdag, fortæller han i et interview på klubbens hjemmeside.

- Feyenoord passer måske godt til der, hvor vores hold er lige nu. Det bliver en underholdende kamp, fordi vi også spiller virkelig flot fodbold. Det kunne godt ligne noget af det, som nogle af de hollandske hold gør, siger han og fortsætter:

- Vi har nogle dygtige spillere, og kan vi få organisationen på plads, bliver det en spændende kamp. Der vil altid være muligheder mod de hollandske hold, fordi de aldrig stiller sig ned, lyder det fra Bach Bak.

Fansene af Rotterdam-holdet er desuden også noget, som man skal være opmærksom på.

- De har nogle voldsomme fans, og Ajax og Feyenoord har et kæmpe derby, hvor de ofte ikke må have tilskuere med på udebaneafsnittet. De har vilde fans, og det er altid fedt at spille et sted, hvor der er knald på. Det skal vores spillere glæde sig til, fortæller den assisterende FCM-sportschef.

Han har desuden gode minder om Feyenoords ikoniske hjemmebane, De Kuip, hvor der er plads til 50.000 tilskuere. Det var nemlig her, at Bach Bak vandt pokalturneringen med Heerenveen.

Dommeren til kampen mellem FCM og Feyenoord har problemer med skattefar. Læs mere om det her.