BIF-træner: Kan skifte fire uden at svække

Niels Frederiksen kan ikke mærke på spillerne, at de har spillet omkring 30 kampe i efterårssæsonen.



Brøndby kan med en sejr torsdag aften sikre sig en plads i Conference Leagues 16-delsfinaler, som der er adgang til, hvis de blågule rammer på tredjepladsen i Europa League-gruppespillet.

Her bliver modstanderen tjekkiske Sparta Prag, hvor Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen slår fast, at der er godt med krafter, selvom de har haft et hårdere kampprogram end normalt. Det fortæller han på klubbens hjemmeside.

– Vi har haft et rigtig travlt efterår med omkring 30 kampe, men det kan man ikke mærke på spillerne. Vi føler, at vi lige nu er et rigtig godt sted, hvor vi har en trup som er frisk og har masser af vilje og tro på tingene. Derfor skal staben omkring holdet have en kæmpe ros for et flot stykke arbejde, siger han og fortsætter:

– Vores nye spillere er samtidig kommet rigtig godt ind på holdet, og lige nu er der vel tre-fire positioner på holdet, som vi kan skifte på, uden at vi nødvendigvis bliver svækket. Så vi kommer til at stille et rigtig stærkt hold i morgen med en god bænk, og vi skal se, om vi kan udnytte nogle af de tætte relationer, der er bygget op gennem efteråret til at få sejren i land, lyder det fra Frederiksen.

Han peger desuden på, at de godt er klar over, at de ikke kan bruge et enkelt point til noget, og derfor arbejdes der på forskellige planer for, hvad de skal gøre, hvis de mangler et mål undervejs i opgøret.

– Vi vil starte kampen, som vi altid gør, det vil sige, at vi ønsker at angribe kampen, men også er opmærksomme på, at vi ikke smider det hele væk fra start og kaster derfor ikke alt over bord fra første fløjt. Men det er klart, at hvis vi ikke har det resultat, vi skal bruge undervejs i kampen, så kommer vi til at satse mere, fortæller Brøndby-træneren.

Kampen mellem Sparta Prag og Brøndby spilles torsdag klokken 18.45. Se BIF-truppen her.





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

De er tilbage i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Iran kommer med krav før VM

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Barcelona – Real Madrid

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Atletico Madrid interesseret i dansker

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..