Brøndby IF tabte torsdag aften til Braga i kvalifikationen til Europa League, hvor det sluttede 2-4 efter en seværdig kamp på Brøndby Stadion.
Efter få minutter var Brøndby tæt på at få en regulær drømmestart, da Kamil Wilczek flot lobbede bolden i mål. Polakken var dog akkurat offside, og målet blev derfor annulleret.
Det var imidlertid de blågule værter, der kom først på måltavlen. Efter 15 minutter leverede Dominik Kaiser nemlig et fantastisk mål, da han bragede bolden helt op i krydset fra kanten af feltet.
Men herefter gik det helt galt for Brøndby.
Umiddelbart efter Kaisers føringsmål udlignede Paulinho for Braga, da han headede et indlæg fra Andre Horta i kassen.
Og kort efter var Andre Horta igen involveret, da han bragte Braga foran efter et gevaldig forsvarskoks fra Brøndbys Josip Radosevic. Radosevic lagde næsten bolden til rette for Horta foran Brøndby-målet, hvor portugiseren sikkert sendte bolden i mål.
Der stod også Braga på det meste efterfølgende, og flere gange så Brøndby-forsvaret usikkert ud. Det lykkedes dog ikke for portugiserne at udbygge føringen før pausen.
Efter pausen lagde Brøndby et hurtigt og markant pres på portugiserne, og det kastede også en scoring af sig. Igen var Dominik Kaiser således på pletten, da han med endnu en flot scoring bragte balance i regnskabet.
Med en elegant førsteberøring satte han to Braga-forsvarsspillere, før han med venstrebenet fik dirigeret bolden forbi Bragas keeper og i mål.
Brøndby var herefter det bedste hold, og de kom frem til et par chancer. Især Mikael Uhre havde en stor chance, men angriberens afslutning sejlede forbi mål. Også Kaiser var tæt på at score efter et velspillet angreb, men tyskerens forsøg blev reddet.
Brøndby fik dog ikke scoret, men det fik Braga til gengæld. I tillægstiden lykkedes det nemlig for Ricardo Horta at sende bolden i mål til 2-3 efter en forsvarsfejl af Paulus Arajuuri.
Det blev heller ikke det sidste mål, da Hjortur Hermannsson scorede et selvmål kort efter, og opgøret sluttede med en 4-2-sejr til Braga . I næste uge spilles det afgørende opgør i Portugal.

Spændende nyt om Simon Kjær

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

En komplet katastrofe, siger FCK-spiller

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Tour de France-hold lukker og slukker

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Vil sprænge banken for Harry Kane

‘Pengemaskinen’ Pogacar skovler millioner ind

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Stor mystik omkring Emil Højlund

Viktor Claesson siger stop

Gratis om lidt – Neestrup hylder ham

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

– Det skal I ikke sige til FCK!

Han er ikke Schmeichel, endnu!

Elver bliver hjemme fra VM-test

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Kom med forslag til Riemer

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Holger Rune-succes i drama

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

– Han er en toptræner

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

Afslører interesse for dansk stjerne

Skader værre end først antaget

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’
