Bruun Larsen: Derfor blev jeg i Hoffenheim

Jacob Bruun Larsen var i høj kurs efter en glimrende sæson i Burnley, men er blevet i Hoffenheim, hvor han primært frister en tilværelse på bænken.



Jacob Bruun Larsen havde et brag af en sidste sæson. 

Pludselig var han Burnleys talisman i Premier League, hvor han strikkede en kanonsæson sammen og blev klubbens topscorer i Premier League. Belønningen blev en plads i Danmarks EM-trup. 

Siden er Jacob Bruun Larsen vendt retur til Hoffenheim, der ejer ham, og for nogen vil det måske være overraskende, at han ikke rykkede videre i sommer trods flere forskellige rygter.

Faktum er, at Bruun Larsen stadig er at finde i Hoffenheim, hvor han dog er henvist til bænken i sæsonstarten. På pressemødet forud for onsdagens Europa League-opgør mod FC Midtjylland fremhæver han dog en mand som afgørende for, at han ikke er rykket videre, og det er træner Pellegrino Matarazzo, som har bænket ham i de fire første Bundesliga-kampe.

– Det er meget simpelt (hvorfor han er blevet, red.). Jeg er pisseglad for min træner. Jeg kan rigtig godt lide den her klub, og jeg har valgt at blive i den her klub af de årsager. Jeg ved, at jeg kan udvikle mig, og jeg ved, hvad jeg har. Det er det eneste, jeg fokuserer på – at gøre det, jeg kan gøre noget ved. Det er at give den gas til træning.

– Selvfølgelig vil man gerne spille noget mere, men jeg har en træner, som jeg kan tale åbent og ærligt til, og det sætter jeg enormt stor pris på. Jeg kan lære rigtig meget af ham, og vi har en masse foran os, og det glæder jeg mig til at være en del af.

Jacob Bruun Larsen har fået en enkelt startplads i sæsonen, og det var i pokalturneringen. Ellers er det blevet til fire indhop. 

Tiden må vise, om han starter inde mod FC Midtjylland, og man skal lægge noget i, at det netop var ham, som var valgt til at snakke med pressen om kampen.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Supercomputer: De vinder VM

FCK henter svensk talent

Bud på 1,12 milliard afvist

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jonas Wind til danskerklub?

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning