Jacob Bruun Larsen havde et brag af en sidste sæson.
Pludselig var han Burnleys talisman i Premier League, hvor han strikkede en kanonsæson sammen og blev klubbens topscorer i Premier League. Belønningen blev en plads i Danmarks EM-trup.
Siden er Jacob Bruun Larsen vendt retur til Hoffenheim, der ejer ham, og for nogen vil det måske være overraskende, at han ikke rykkede videre i sommer trods flere forskellige rygter.
Faktum er, at Bruun Larsen stadig er at finde i Hoffenheim, hvor han dog er henvist til bænken i sæsonstarten. På pressemødet forud for onsdagens Europa League-opgør mod FC Midtjylland fremhæver han dog en mand som afgørende for, at han ikke er rykket videre, og det er træner Pellegrino Matarazzo, som har bænket ham i de fire første Bundesliga-kampe.
– Det er meget simpelt (hvorfor han er blevet, red.). Jeg er pisseglad for min træner. Jeg kan rigtig godt lide den her klub, og jeg har valgt at blive i den her klub af de årsager. Jeg ved, at jeg kan udvikle mig, og jeg ved, hvad jeg har. Det er det eneste, jeg fokuserer på – at gøre det, jeg kan gøre noget ved. Det er at give den gas til træning.
– Selvfølgelig vil man gerne spille noget mere, men jeg har en træner, som jeg kan tale åbent og ærligt til, og det sætter jeg enormt stor pris på. Jeg kan lære rigtig meget af ham, og vi har en masse foran os, og det glæder jeg mig til at være en del af.
Jacob Bruun Larsen har fået en enkelt startplads i sæsonen, og det var i pokalturneringen. Ellers er det blevet til fire indhop.
Tiden må vise, om han starter inde mod FC Midtjylland, og man skal lægge noget i, at det netop var ham, som var valgt til at snakke med pressen om kampen.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
Brasiliansk boost før Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
Historien taler for norsk triumf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER