Jacob Bruun Larsen havde et brag af en sidste sæson.
Pludselig var han Burnleys talisman i Premier League, hvor han strikkede en kanonsæson sammen og blev klubbens topscorer i Premier League. Belønningen blev en plads i Danmarks EM-trup.
Siden er Jacob Bruun Larsen vendt retur til Hoffenheim, der ejer ham, og for nogen vil det måske være overraskende, at han ikke rykkede videre i sommer trods flere forskellige rygter.
Faktum er, at Bruun Larsen stadig er at finde i Hoffenheim, hvor han dog er henvist til bænken i sæsonstarten. På pressemødet forud for onsdagens Europa League-opgør mod FC Midtjylland fremhæver han dog en mand som afgørende for, at han ikke er rykket videre, og det er træner Pellegrino Matarazzo, som har bænket ham i de fire første Bundesliga-kampe.
– Det er meget simpelt (hvorfor han er blevet, red.). Jeg er pisseglad for min træner. Jeg kan rigtig godt lide den her klub, og jeg har valgt at blive i den her klub af de årsager. Jeg ved, at jeg kan udvikle mig, og jeg ved, hvad jeg har. Det er det eneste, jeg fokuserer på – at gøre det, jeg kan gøre noget ved. Det er at give den gas til træning.
– Selvfølgelig vil man gerne spille noget mere, men jeg har en træner, som jeg kan tale åbent og ærligt til, og det sætter jeg enormt stor pris på. Jeg kan lære rigtig meget af ham, og vi har en masse foran os, og det glæder jeg mig til at være en del af.
Jacob Bruun Larsen har fået en enkelt startplads i sæsonen, og det var i pokalturneringen. Ellers er det blevet til fire indhop.
Tiden må vise, om han starter inde mod FC Midtjylland, og man skal lægge noget i, at det netop var ham, som var valgt til at snakke med pressen om kampen.
LIVE
TransferLIVE: Chokskifte?
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
Her kan du se de danske hold i Europa
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER