Bruun Larsen: Derfor blev jeg i Hoffenheim

Jacob Bruun Larsen var i høj kurs efter en glimrende sæson i Burnley, men er blevet i Hoffenheim, hvor han primært frister en tilværelse på bænken.



Jacob Bruun Larsen havde et brag af en sidste sæson. 

Pludselig var han Burnleys talisman i Premier League, hvor han strikkede en kanonsæson sammen og blev klubbens topscorer i Premier League. Belønningen blev en plads i Danmarks EM-trup. 

Siden er Jacob Bruun Larsen vendt retur til Hoffenheim, der ejer ham, og for nogen vil det måske være overraskende, at han ikke rykkede videre i sommer trods flere forskellige rygter.

Faktum er, at Bruun Larsen stadig er at finde i Hoffenheim, hvor han dog er henvist til bænken i sæsonstarten. På pressemødet forud for onsdagens Europa League-opgør mod FC Midtjylland fremhæver han dog en mand som afgørende for, at han ikke er rykket videre, og det er træner Pellegrino Matarazzo, som har bænket ham i de fire første Bundesliga-kampe.

– Det er meget simpelt (hvorfor han er blevet, red.). Jeg er pisseglad for min træner. Jeg kan rigtig godt lide den her klub, og jeg har valgt at blive i den her klub af de årsager. Jeg ved, at jeg kan udvikle mig, og jeg ved, hvad jeg har. Det er det eneste, jeg fokuserer på – at gøre det, jeg kan gøre noget ved. Det er at give den gas til træning.

– Selvfølgelig vil man gerne spille noget mere, men jeg har en træner, som jeg kan tale åbent og ærligt til, og det sætter jeg enormt stor pris på. Jeg kan lære rigtig meget af ham, og vi har en masse foran os, og det glæder jeg mig til at være en del af.

Jacob Bruun Larsen har fået en enkelt startplads i sæsonen, og det var i pokalturneringen. Ellers er det blevet til fire indhop. 

Tiden må vise, om han starter inde mod FC Midtjylland, og man skal lægge noget i, at det netop var ham, som var valgt til at snakke med pressen om kampen.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Åbner for flere Brøndby-salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Argentina – Schweiz

PSG meldes enig med Barca-profil

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Et kæmpestort skifte’

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Norge – England

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub