Bruun Larsen: Derfor blev jeg i Hoffenheim

Jacob Bruun Larsen var i høj kurs efter en glimrende sæson i Burnley, men er blevet i Hoffenheim, hvor han primært frister en tilværelse på bænken.



Jacob Bruun Larsen havde et brag af en sidste sæson. 

Pludselig var han Burnleys talisman i Premier League, hvor han strikkede en kanonsæson sammen og blev klubbens topscorer i Premier League. Belønningen blev en plads i Danmarks EM-trup. 

Siden er Jacob Bruun Larsen vendt retur til Hoffenheim, der ejer ham, og for nogen vil det måske være overraskende, at han ikke rykkede videre i sommer trods flere forskellige rygter.

Faktum er, at Bruun Larsen stadig er at finde i Hoffenheim, hvor han dog er henvist til bænken i sæsonstarten. På pressemødet forud for onsdagens Europa League-opgør mod FC Midtjylland fremhæver han dog en mand som afgørende for, at han ikke er rykket videre, og det er træner Pellegrino Matarazzo, som har bænket ham i de fire første Bundesliga-kampe.

– Det er meget simpelt (hvorfor han er blevet, red.). Jeg er pisseglad for min træner. Jeg kan rigtig godt lide den her klub, og jeg har valgt at blive i den her klub af de årsager. Jeg ved, at jeg kan udvikle mig, og jeg ved, hvad jeg har. Det er det eneste, jeg fokuserer på – at gøre det, jeg kan gøre noget ved. Det er at give den gas til træning.

– Selvfølgelig vil man gerne spille noget mere, men jeg har en træner, som jeg kan tale åbent og ærligt til, og det sætter jeg enormt stor pris på. Jeg kan lære rigtig meget af ham, og vi har en masse foran os, og det glæder jeg mig til at være en del af.

Jacob Bruun Larsen har fået en enkelt startplads i sæsonen, og det var i pokalturneringen. Ellers er det blevet til fire indhop. 

Tiden må vise, om han starter inde mod FC Midtjylland, og man skal lægge noget i, at det netop var ham, som var valgt til at snakke med pressen om kampen.



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

FC Barcelona går på rov i danskerklub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Er dette Oliver Christensens næste klub?

‘Han skal ingen steder’

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

I chok over Nicolai Poulsen

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby takker nej til to spillere

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Mohamed Salah har sagt undskyld

Vild Diant Ramaj-historie

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Storklubber følger FCN-juvel

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

– Når jeg var alene, græd jeg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes