Jacob Bruun Larsen havde et brag af en sidste sæson.
Pludselig var han Burnleys talisman i Premier League, hvor han strikkede en kanonsæson sammen og blev klubbens topscorer i Premier League. Belønningen blev en plads i Danmarks EM-trup.
Siden er Jacob Bruun Larsen vendt retur til Hoffenheim, der ejer ham, og for nogen vil det måske være overraskende, at han ikke rykkede videre i sommer trods flere forskellige rygter.
Faktum er, at Bruun Larsen stadig er at finde i Hoffenheim, hvor han dog er henvist til bænken i sæsonstarten. På pressemødet forud for onsdagens Europa League-opgør mod FC Midtjylland fremhæver han dog en mand som afgørende for, at han ikke er rykket videre, og det er træner Pellegrino Matarazzo, som har bænket ham i de fire første Bundesliga-kampe.
– Det er meget simpelt (hvorfor han er blevet, red.). Jeg er pisseglad for min træner. Jeg kan rigtig godt lide den her klub, og jeg har valgt at blive i den her klub af de årsager. Jeg ved, at jeg kan udvikle mig, og jeg ved, hvad jeg har. Det er det eneste, jeg fokuserer på – at gøre det, jeg kan gøre noget ved. Det er at give den gas til træning.
– Selvfølgelig vil man gerne spille noget mere, men jeg har en træner, som jeg kan tale åbent og ærligt til, og det sætter jeg enormt stor pris på. Jeg kan lære rigtig meget af ham, og vi har en masse foran os, og det glæder jeg mig til at være en del af.
Jacob Bruun Larsen har fået en enkelt startplads i sæsonen, og det var i pokalturneringen. Ellers er det blevet til fire indhop.
Tiden må vise, om han starter inde mod FC Midtjylland, og man skal lægge noget i, at det netop var ham, som var valgt til at snakke med pressen om kampen.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
OPTAKT
Skotland – Brasilien
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Marokko – Haiti
INTERVIEW