Jacob Bruun Larsen om FCM’er: Har hørt han er god

Jacob Bruun Larsen vinder nok ikke nogle pubquizzer, hvis emnet handler om det nuværende FC Midtjylland-hold.



Hvis du vækker Jacob Bruun Larsen midt om natten og giver ham et minut til at opremse så mange FC Midtjylland-spillere som muligt, så slår han nok ikke nogle rekorder.

For selv om Bruun Larsens TSG Hoffenheim imorgen gæster FCM på MCH Arena, så er kendskabet til de forsvarende danske mestre særdeles begrænset. 

Det gjorde han klart på tirsdagens pressemøde forud for kampen, hvor han af Tipsbladet blev spurgt ind til, hvilken spiller fra Ulvene, han vil advare sine holdkammerater imod. 

– Jeg vil gerne være ærlig og sige, at jeg ikke har set så mange FC Midtjylland-kampe i de sidste par måneder. Jeg har haft meget fokus på mig selv og min egen udvikling. Men man følger da en lille smule med, lyder det indledningsvist fra ham, inden han bliver mere konkret.

– Jeg vil helst ikke udtale navnene forkert, men de har en spiller fra Chile, som jeg har ladet mig fortælle er en dygtig kantspiller. Men så meget mere vil jeg ikke gå i detaljer. Jeg har ikke analyseret dem intensivt nok, men jeg har selvfølgelig respekt for min modstander og glæder mig til at spille mod dem i morgen.

– Ærlig talt har jeg ikke fulgt alt for meget med i, hvordan FC Midtjylland gør det, siger han.

Han mener naturligvis Dario Osorio, som flere gange har vist sig som en forrygende individualist for midtjyderne. Osorio ramte dog et bump i weekenden, hvor han fik et torskedumt rødt kort mod Randers for en hævnaktion, men man kan forestille sig, at de kommende karantænedage i Superligaen gør, at han til gengæld nok skal vise sig frem i Europa. 

Jacob Bruun Larsen er altså ikke FC Midtjylland-ekspert på nuværende tidspunkt, så hans kendskab til holdet kommer primært qua hans tid som ungdomsspiller i dansk fodbold.

– Jeg ved, hvad Midtjylland står for og har selvfølgelig lært dem at kende via min egen ungdomstid i Danmark. Men jeg vil ikke gå ind og nævne for mange spillere.

Han og resten af Hoffenheim-mandskabet ankom på dansk jord tidligere tirsdag, og her lagde han særligt mærke til én ting, der adskiller området i Jylland fra København, hvor han kommer fra.

– Vi har ikke kunnet se så meget. Vi landede her og så en masse skov, men jeg kender ikke så meget til den her del af landet. Jeg kommer selv fra København, men det var meget sjovt at se omgivelserne her, forklarer han. 

Jacob Bruun Larsen og Hoffenheim møder FC Midtjylland onsdag aften klokken 21.





Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danmark – Nordmakedonien

FCK-talenter ydmyger Brøndby

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Kæmpe nyhed i udlandet

Klar tale: Han bør fyres nu

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Divisionsforeningen med markant udmelding

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Nu flytter anfører til Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Presset er på Danmark!

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

LIVE: Det er slut

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Dansker drillet af Mourinho

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Av, FCK! Her er de værst af alle

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Albert Rudé er færdig i Kolding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Mbappé afviser teori

The Gunners deprimerer The Blues

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Alexander Lind blæst bagover

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn