Hvis du vækker Jacob Bruun Larsen midt om natten og giver ham et minut til at opremse så mange FC Midtjylland-spillere som muligt, så slår han nok ikke nogle rekorder.
For selv om Bruun Larsens TSG Hoffenheim imorgen gæster FCM på MCH Arena, så er kendskabet til de forsvarende danske mestre særdeles begrænset.
Det gjorde han klart på tirsdagens pressemøde forud for kampen, hvor han af Tipsbladet blev spurgt ind til, hvilken spiller fra Ulvene, han vil advare sine holdkammerater imod.
– Jeg vil gerne være ærlig og sige, at jeg ikke har set så mange FC Midtjylland-kampe i de sidste par måneder. Jeg har haft meget fokus på mig selv og min egen udvikling. Men man følger da en lille smule med, lyder det indledningsvist fra ham, inden han bliver mere konkret.
– Jeg vil helst ikke udtale navnene forkert, men de har en spiller fra Chile, som jeg har ladet mig fortælle er en dygtig kantspiller. Men så meget mere vil jeg ikke gå i detaljer. Jeg har ikke analyseret dem intensivt nok, men jeg har selvfølgelig respekt for min modstander og glæder mig til at spille mod dem i morgen.
– Ærlig talt har jeg ikke fulgt alt for meget med i, hvordan FC Midtjylland gør det, siger han.
Han mener naturligvis Dario Osorio, som flere gange har vist sig som en forrygende individualist for midtjyderne. Osorio ramte dog et bump i weekenden, hvor han fik et torskedumt rødt kort mod Randers for en hævnaktion, men man kan forestille sig, at de kommende karantænedage i Superligaen gør, at han til gengæld nok skal vise sig frem i Europa.
Jacob Bruun Larsen er altså ikke FC Midtjylland-ekspert på nuværende tidspunkt, så hans kendskab til holdet kommer primært qua hans tid som ungdomsspiller i dansk fodbold.
– Jeg ved, hvad Midtjylland står for og har selvfølgelig lært dem at kende via min egen ungdomstid i Danmark. Men jeg vil ikke gå ind og nævne for mange spillere.
Han og resten af Hoffenheim-mandskabet ankom på dansk jord tidligere tirsdag, og her lagde han særligt mærke til én ting, der adskiller området i Jylland fra København, hvor han kommer fra.
– Vi har ikke kunnet se så meget. Vi landede her og så en masse skov, men jeg kender ikke så meget til den her del af landet. Jeg kommer selv fra København, men det var meget sjovt at se omgivelserne her, forklarer han.
Jacob Bruun Larsen og Hoffenheim møder FC Midtjylland onsdag aften klokken 21.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER