Jacob Bruun Larsen om FCM’er: Har hørt han er god

Jacob Bruun Larsen vinder nok ikke nogle pubquizzer, hvis emnet handler om det nuværende FC Midtjylland-hold.



Hvis du vækker Jacob Bruun Larsen midt om natten og giver ham et minut til at opremse så mange FC Midtjylland-spillere som muligt, så slår han nok ikke nogle rekorder.

For selv om Bruun Larsens TSG Hoffenheim imorgen gæster FCM på MCH Arena, så er kendskabet til de forsvarende danske mestre særdeles begrænset. 

Det gjorde han klart på tirsdagens pressemøde forud for kampen, hvor han af Tipsbladet blev spurgt ind til, hvilken spiller fra Ulvene, han vil advare sine holdkammerater imod. 

– Jeg vil gerne være ærlig og sige, at jeg ikke har set så mange FC Midtjylland-kampe i de sidste par måneder. Jeg har haft meget fokus på mig selv og min egen udvikling. Men man følger da en lille smule med, lyder det indledningsvist fra ham, inden han bliver mere konkret.

– Jeg vil helst ikke udtale navnene forkert, men de har en spiller fra Chile, som jeg har ladet mig fortælle er en dygtig kantspiller. Men så meget mere vil jeg ikke gå i detaljer. Jeg har ikke analyseret dem intensivt nok, men jeg har selvfølgelig respekt for min modstander og glæder mig til at spille mod dem i morgen.

– Ærlig talt har jeg ikke fulgt alt for meget med i, hvordan FC Midtjylland gør det, siger han.

Han mener naturligvis Dario Osorio, som flere gange har vist sig som en forrygende individualist for midtjyderne. Osorio ramte dog et bump i weekenden, hvor han fik et torskedumt rødt kort mod Randers for en hævnaktion, men man kan forestille sig, at de kommende karantænedage i Superligaen gør, at han til gengæld nok skal vise sig frem i Europa. 

Jacob Bruun Larsen er altså ikke FC Midtjylland-ekspert på nuværende tidspunkt, så hans kendskab til holdet kommer primært qua hans tid som ungdomsspiller i dansk fodbold.

– Jeg ved, hvad Midtjylland står for og har selvfølgelig lært dem at kende via min egen ungdomstid i Danmark. Men jeg vil ikke gå ind og nævne for mange spillere.

Han og resten af Hoffenheim-mandskabet ankom på dansk jord tidligere tirsdag, og her lagde han særligt mærke til én ting, der adskiller området i Jylland fra København, hvor han kommer fra.

– Vi har ikke kunnet se så meget. Vi landede her og så en masse skov, men jeg kender ikke så meget til den her del af landet. Jeg kommer selv fra København, men det var meget sjovt at se omgivelserne her, forklarer han. 

Jacob Bruun Larsen og Hoffenheim møder FC Midtjylland onsdag aften klokken 21.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afviser monsterbud på Simsir

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Eksperter raser: Hvad med Messi?

AGF-scoop: Hijackede transfer

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub