Hvis du vækker Jacob Bruun Larsen midt om natten og giver ham et minut til at opremse så mange FC Midtjylland-spillere som muligt, så slår han nok ikke nogle rekorder.
For selv om Bruun Larsens TSG Hoffenheim imorgen gæster FCM på MCH Arena, så er kendskabet til de forsvarende danske mestre særdeles begrænset.
Det gjorde han klart på tirsdagens pressemøde forud for kampen, hvor han af Tipsbladet blev spurgt ind til, hvilken spiller fra Ulvene, han vil advare sine holdkammerater imod.
– Jeg vil gerne være ærlig og sige, at jeg ikke har set så mange FC Midtjylland-kampe i de sidste par måneder. Jeg har haft meget fokus på mig selv og min egen udvikling. Men man følger da en lille smule med, lyder det indledningsvist fra ham, inden han bliver mere konkret.
– Jeg vil helst ikke udtale navnene forkert, men de har en spiller fra Chile, som jeg har ladet mig fortælle er en dygtig kantspiller. Men så meget mere vil jeg ikke gå i detaljer. Jeg har ikke analyseret dem intensivt nok, men jeg har selvfølgelig respekt for min modstander og glæder mig til at spille mod dem i morgen.
– Ærlig talt har jeg ikke fulgt alt for meget med i, hvordan FC Midtjylland gør det, siger han.
Han mener naturligvis Dario Osorio, som flere gange har vist sig som en forrygende individualist for midtjyderne. Osorio ramte dog et bump i weekenden, hvor han fik et torskedumt rødt kort mod Randers for en hævnaktion, men man kan forestille sig, at de kommende karantænedage i Superligaen gør, at han til gengæld nok skal vise sig frem i Europa.
Jacob Bruun Larsen er altså ikke FC Midtjylland-ekspert på nuværende tidspunkt, så hans kendskab til holdet kommer primært qua hans tid som ungdomsspiller i dansk fodbold.
– Jeg ved, hvad Midtjylland står for og har selvfølgelig lært dem at kende via min egen ungdomstid i Danmark. Men jeg vil ikke gå ind og nævne for mange spillere.
Han og resten af Hoffenheim-mandskabet ankom på dansk jord tidligere tirsdag, og her lagde han særligt mærke til én ting, der adskiller området i Jylland fra København, hvor han kommer fra.
– Vi har ikke kunnet se så meget. Vi landede her og så en masse skov, men jeg kender ikke så meget til den her del af landet. Jeg kommer selv fra København, men det var meget sjovt at se omgivelserne her, forklarer han.
Jacob Bruun Larsen og Hoffenheim møder FC Midtjylland onsdag aften klokken 21.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT