Jacob Bruun Larsen om FCM’er: Har hørt han er god

Jacob Bruun Larsen vinder nok ikke nogle pubquizzer, hvis emnet handler om det nuværende FC Midtjylland-hold.



Hvis du vækker Jacob Bruun Larsen midt om natten og giver ham et minut til at opremse så mange FC Midtjylland-spillere som muligt, så slår han nok ikke nogle rekorder.

For selv om Bruun Larsens TSG Hoffenheim imorgen gæster FCM på MCH Arena, så er kendskabet til de forsvarende danske mestre særdeles begrænset. 

Det gjorde han klart på tirsdagens pressemøde forud for kampen, hvor han af Tipsbladet blev spurgt ind til, hvilken spiller fra Ulvene, han vil advare sine holdkammerater imod. 

– Jeg vil gerne være ærlig og sige, at jeg ikke har set så mange FC Midtjylland-kampe i de sidste par måneder. Jeg har haft meget fokus på mig selv og min egen udvikling. Men man følger da en lille smule med, lyder det indledningsvist fra ham, inden han bliver mere konkret.

– Jeg vil helst ikke udtale navnene forkert, men de har en spiller fra Chile, som jeg har ladet mig fortælle er en dygtig kantspiller. Men så meget mere vil jeg ikke gå i detaljer. Jeg har ikke analyseret dem intensivt nok, men jeg har selvfølgelig respekt for min modstander og glæder mig til at spille mod dem i morgen.

– Ærlig talt har jeg ikke fulgt alt for meget med i, hvordan FC Midtjylland gør det, siger han.

Han mener naturligvis Dario Osorio, som flere gange har vist sig som en forrygende individualist for midtjyderne. Osorio ramte dog et bump i weekenden, hvor han fik et torskedumt rødt kort mod Randers for en hævnaktion, men man kan forestille sig, at de kommende karantænedage i Superligaen gør, at han til gengæld nok skal vise sig frem i Europa. 

Jacob Bruun Larsen er altså ikke FC Midtjylland-ekspert på nuværende tidspunkt, så hans kendskab til holdet kommer primært qua hans tid som ungdomsspiller i dansk fodbold.

– Jeg ved, hvad Midtjylland står for og har selvfølgelig lært dem at kende via min egen ungdomstid i Danmark. Men jeg vil ikke gå ind og nævne for mange spillere.

Han og resten af Hoffenheim-mandskabet ankom på dansk jord tidligere tirsdag, og her lagde han særligt mærke til én ting, der adskiller området i Jylland fra København, hvor han kommer fra.

– Vi har ikke kunnet se så meget. Vi landede her og så en masse skov, men jeg kender ikke så meget til den her del af landet. Jeg kommer selv fra København, men det var meget sjovt at se omgivelserne her, forklarer han. 

Jacob Bruun Larsen og Hoffenheim møder FC Midtjylland onsdag aften klokken 21.





Peger på ‘glemt’ FCK’er: Han skal skifte væk

Aldrig nogensinde FCK

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Stort Yussuf Poulsen-chok

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Her er AGF’s transferplaner

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Kæmpe gennembrud af Mattsson

– Lidt af en bombe

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Dansker færdig i Ajax?

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Medier i svime: Den bedste!

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Brøndby bekræfter salg

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kæmpe brag venter fredag

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’