Jacob Bruun Larsen om FCM’er: Har hørt han er god

Jacob Bruun Larsen vinder nok ikke nogle pubquizzer, hvis emnet handler om det nuværende FC Midtjylland-hold.



Hvis du vækker Jacob Bruun Larsen midt om natten og giver ham et minut til at opremse så mange FC Midtjylland-spillere som muligt, så slår han nok ikke nogle rekorder.

For selv om Bruun Larsens TSG Hoffenheim imorgen gæster FCM på MCH Arena, så er kendskabet til de forsvarende danske mestre særdeles begrænset. 

Det gjorde han klart på tirsdagens pressemøde forud for kampen, hvor han af Tipsbladet blev spurgt ind til, hvilken spiller fra Ulvene, han vil advare sine holdkammerater imod. 

– Jeg vil gerne være ærlig og sige, at jeg ikke har set så mange FC Midtjylland-kampe i de sidste par måneder. Jeg har haft meget fokus på mig selv og min egen udvikling. Men man følger da en lille smule med, lyder det indledningsvist fra ham, inden han bliver mere konkret.

– Jeg vil helst ikke udtale navnene forkert, men de har en spiller fra Chile, som jeg har ladet mig fortælle er en dygtig kantspiller. Men så meget mere vil jeg ikke gå i detaljer. Jeg har ikke analyseret dem intensivt nok, men jeg har selvfølgelig respekt for min modstander og glæder mig til at spille mod dem i morgen.

– Ærlig talt har jeg ikke fulgt alt for meget med i, hvordan FC Midtjylland gør det, siger han.

Han mener naturligvis Dario Osorio, som flere gange har vist sig som en forrygende individualist for midtjyderne. Osorio ramte dog et bump i weekenden, hvor han fik et torskedumt rødt kort mod Randers for en hævnaktion, men man kan forestille sig, at de kommende karantænedage i Superligaen gør, at han til gengæld nok skal vise sig frem i Europa. 

Jacob Bruun Larsen er altså ikke FC Midtjylland-ekspert på nuværende tidspunkt, så hans kendskab til holdet kommer primært qua hans tid som ungdomsspiller i dansk fodbold.

– Jeg ved, hvad Midtjylland står for og har selvfølgelig lært dem at kende via min egen ungdomstid i Danmark. Men jeg vil ikke gå ind og nævne for mange spillere.

Han og resten af Hoffenheim-mandskabet ankom på dansk jord tidligere tirsdag, og her lagde han særligt mærke til én ting, der adskiller området i Jylland fra København, hvor han kommer fra.

– Vi har ikke kunnet se så meget. Vi landede her og så en masse skov, men jeg kender ikke så meget til den her del af landet. Jeg kommer selv fra København, men det var meget sjovt at se omgivelserne her, forklarer han. 

Jacob Bruun Larsen og Hoffenheim møder FC Midtjylland onsdag aften klokken 21.





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FCK-boss melder klar målsætning ud

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Farzam: En gave for FC København

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Brøndby i transfer-kovending?

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Supercomputer spår FCM-nedtur

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Tæt på at sende millioner til FC København

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Fem bud på David Nielsens afløser

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Manchester United – Aston Villa

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen