Hvis du vækker Jacob Bruun Larsen midt om natten og giver ham et minut til at opremse så mange FC Midtjylland-spillere som muligt, så slår han nok ikke nogle rekorder.
For selv om Bruun Larsens TSG Hoffenheim imorgen gæster FCM på MCH Arena, så er kendskabet til de forsvarende danske mestre særdeles begrænset.
Det gjorde han klart på tirsdagens pressemøde forud for kampen, hvor han af Tipsbladet blev spurgt ind til, hvilken spiller fra Ulvene, han vil advare sine holdkammerater imod.
– Jeg vil gerne være ærlig og sige, at jeg ikke har set så mange FC Midtjylland-kampe i de sidste par måneder. Jeg har haft meget fokus på mig selv og min egen udvikling. Men man følger da en lille smule med, lyder det indledningsvist fra ham, inden han bliver mere konkret.
– Jeg vil helst ikke udtale navnene forkert, men de har en spiller fra Chile, som jeg har ladet mig fortælle er en dygtig kantspiller. Men så meget mere vil jeg ikke gå i detaljer. Jeg har ikke analyseret dem intensivt nok, men jeg har selvfølgelig respekt for min modstander og glæder mig til at spille mod dem i morgen.
– Ærlig talt har jeg ikke fulgt alt for meget med i, hvordan FC Midtjylland gør det, siger han.
Han mener naturligvis Dario Osorio, som flere gange har vist sig som en forrygende individualist for midtjyderne. Osorio ramte dog et bump i weekenden, hvor han fik et torskedumt rødt kort mod Randers for en hævnaktion, men man kan forestille sig, at de kommende karantænedage i Superligaen gør, at han til gengæld nok skal vise sig frem i Europa.
Jacob Bruun Larsen er altså ikke FC Midtjylland-ekspert på nuværende tidspunkt, så hans kendskab til holdet kommer primært qua hans tid som ungdomsspiller i dansk fodbold.
– Jeg ved, hvad Midtjylland står for og har selvfølgelig lært dem at kende via min egen ungdomstid i Danmark. Men jeg vil ikke gå ind og nævne for mange spillere.
Han og resten af Hoffenheim-mandskabet ankom på dansk jord tidligere tirsdag, og her lagde han særligt mærke til én ting, der adskiller området i Jylland fra København, hvor han kommer fra.
– Vi har ikke kunnet se så meget. Vi landede her og så en masse skov, men jeg kender ikke så meget til den her del af landet. Jeg kommer selv fra København, men det var meget sjovt at se omgivelserne her, forklarer han.
Jacob Bruun Larsen og Hoffenheim møder FC Midtjylland onsdag aften klokken 21.

TransferLIVE: Nu handler det KUN om Harder

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Er det Christian Eriksens næste klub?

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

Så fik han hul på bylden

SL-klub tæt på ny spiller fra ‘meget høj hylde’

På vej til FCK? Han var altdominerende

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

– Det har jeg aldrig set før i dansk fodbold

Ny melding: FCM betaler monsterpris for Billing

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Blæst bagover af Thomas Frank

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Højbjerg reagerer på skandale

Randers FC har modtaget bud på stor profil

Neestrup forklarer: Derfor er Onugkha tilbage

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

FC København har taget kontakt

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Det var helt sygt! Brøndby røg ned i et hul

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud

Philip Billing tæt på Superligaen – her er prisen

I chok: ‘Han bliver en af de bedste nogensinde’

Afsløring: Felix Beijmo afviser hollandsk klub

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Vilde Roony matchvinder med panenka

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Zorniger: ‘Ren overlevelse – vi var døde!’

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Theo Sander: ‘Drømmer om god fremtid i OB’

Agent til møde med kæmpeklub

FC Midtjylland bekræfter interesse i dansk stjerne

Flere klubber lurer: Er det Dolbergs sidste kamp?

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Tonni Adamsen holder dør på klem for transfer

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Brøndby må undvære skadet profil

Fransk topboss: ‘Vi har ikke nogen aftale med FCK’

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Afslører millionløn og særlig aftale

Åben for at forlænge med FC København

Drømmedag for Jonas Vingegaard

Offensive profiler stråler i FCM-sejr

FC Fredericias drømmestart fortsætter

Wow – det skal du gøre noget oftere, Osorio!

LIVE: Brøndby tabte til Sønderjyske

Klar besked til Riemer: Stjerne skal ikke udtages

FCM er uden stjerne mod Silkeborg

Hjulpet af superstjerne: ‘Det vil aldrig ske igen’

Flick: Sejr efter besværlig kamp kan løfte os