Hvis du vækker Jacob Bruun Larsen midt om natten og giver ham et minut til at opremse så mange FC Midtjylland-spillere som muligt, så slår han nok ikke nogle rekorder.
For selv om Bruun Larsens TSG Hoffenheim imorgen gæster FCM på MCH Arena, så er kendskabet til de forsvarende danske mestre særdeles begrænset.
Det gjorde han klart på tirsdagens pressemøde forud for kampen, hvor han af Tipsbladet blev spurgt ind til, hvilken spiller fra Ulvene, han vil advare sine holdkammerater imod.
– Jeg vil gerne være ærlig og sige, at jeg ikke har set så mange FC Midtjylland-kampe i de sidste par måneder. Jeg har haft meget fokus på mig selv og min egen udvikling. Men man følger da en lille smule med, lyder det indledningsvist fra ham, inden han bliver mere konkret.
– Jeg vil helst ikke udtale navnene forkert, men de har en spiller fra Chile, som jeg har ladet mig fortælle er en dygtig kantspiller. Men så meget mere vil jeg ikke gå i detaljer. Jeg har ikke analyseret dem intensivt nok, men jeg har selvfølgelig respekt for min modstander og glæder mig til at spille mod dem i morgen.
– Ærlig talt har jeg ikke fulgt alt for meget med i, hvordan FC Midtjylland gør det, siger han.
Han mener naturligvis Dario Osorio, som flere gange har vist sig som en forrygende individualist for midtjyderne. Osorio ramte dog et bump i weekenden, hvor han fik et torskedumt rødt kort mod Randers for en hævnaktion, men man kan forestille sig, at de kommende karantænedage i Superligaen gør, at han til gengæld nok skal vise sig frem i Europa.
Jacob Bruun Larsen er altså ikke FC Midtjylland-ekspert på nuværende tidspunkt, så hans kendskab til holdet kommer primært qua hans tid som ungdomsspiller i dansk fodbold.
– Jeg ved, hvad Midtjylland står for og har selvfølgelig lært dem at kende via min egen ungdomstid i Danmark. Men jeg vil ikke gå ind og nævne for mange spillere.
Han og resten af Hoffenheim-mandskabet ankom på dansk jord tidligere tirsdag, og her lagde han særligt mærke til én ting, der adskiller området i Jylland fra København, hvor han kommer fra.
– Vi har ikke kunnet se så meget. Vi landede her og så en masse skov, men jeg kender ikke så meget til den her del af landet. Jeg kommer selv fra København, men det var meget sjovt at se omgivelserne her, forklarer han.
Jacob Bruun Larsen og Hoffenheim møder FC Midtjylland onsdag aften klokken 21.
LIVE
VM-LIVE: Slimane raser efter exit
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT
Norge – Senegal
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
VM-vækkeuret: Lugter af et kæmpe VM-gennembrud!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT