Bryder FCM endelig stimen efter 2073 dage?

Der er masser på spil for FC Midtjylland i dagens Europa League-kamp mod Røde Stjerne.



FC Midtjylland har mestret Superligaen med tre mesterskaber, og sidste år var klubben i Champions Leagues gruppespil.

Man vandt ganske vist ikke i puljen med Liverpool, Atalanta og Ajax, men det går så godt for FCM, at man nu har sat sig nye mål for niveauet i Europa.

Her vil man ligge i top 50 på UEFA’s rangliste, noget FC København har gjort en stor del af det seneste årti.

– Selvfølgelig er det en høj overligger. Det vil jo være mærkeligt, hvis vi ikke hævede overliggeren i Midtjylland, sagde administrerende direktør Claus Steinlein, da klubben præsenterede den ny målsætning tilbage i juni i forbindelse med, at en af Danmarks rigeste mænd, Anders Holch Povlsen, købte 25 procent af klubben.

– Det ligger i vores plan, at vi vil spille med i toppen af dansk fodbold hvert eneste år og være en del af Europa hvert eneste år, sagde Claus Steinlein.

Efter to kampe og kun ét point i Europa League-gruppespillet øges presset dermed på FC Midtjylland, hvis man vil nærmere målet om at komme i Top 50 inden for en årrække.

– Det er selvfølgelig lidt polemisk og tabloidt af mig at slå ned på lige præcis det tal. Selvfølgelig har FC Midtjylland nogle flotte sejre i kvalifikationen i den periode.

– Men FC Midtjylland sagde af egen drift, at man vil i Europas Top 50. Når man selv har sagt det, og det er altså ikke mig, mine kolleger eller andre, der sagde det, men FCM’s topledelse selv, så følger det også deraf, at man skal til at vinde kampe, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Hør, hvad det betyder for forventningerne til FC Midtjylland i aftenens kamp mod Røde Stjerne, og om den skade, der presser midtjyderne, i den videoanalyse, der ligger i toppen af dennne artikel.

Læs også mere om de økonomiske mulighederne, midtjyderne har, i denne artikel.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Dansk træner vinder stor pris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Bayern – PSG

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Freiburg – Braga

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Premier League-klub går all-in

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’