Bryder FCM endelig stimen efter 2073 dage?

Der er masser på spil for FC Midtjylland i dagens Europa League-kamp mod Røde Stjerne.



FC Midtjylland har mestret Superligaen med tre mesterskaber, og sidste år var klubben i Champions Leagues gruppespil.

Man vandt ganske vist ikke i puljen med Liverpool, Atalanta og Ajax, men det går så godt for FCM, at man nu har sat sig nye mål for niveauet i Europa.

Her vil man ligge i top 50 på UEFA’s rangliste, noget FC København har gjort en stor del af det seneste årti.

– Selvfølgelig er det en høj overligger. Det vil jo være mærkeligt, hvis vi ikke hævede overliggeren i Midtjylland, sagde administrerende direktør Claus Steinlein, da klubben præsenterede den ny målsætning tilbage i juni i forbindelse med, at en af Danmarks rigeste mænd, Anders Holch Povlsen, købte 25 procent af klubben.

– Det ligger i vores plan, at vi vil spille med i toppen af dansk fodbold hvert eneste år og være en del af Europa hvert eneste år, sagde Claus Steinlein.

Efter to kampe og kun ét point i Europa League-gruppespillet øges presset dermed på FC Midtjylland, hvis man vil nærmere målet om at komme i Top 50 inden for en årrække.

– Det er selvfølgelig lidt polemisk og tabloidt af mig at slå ned på lige præcis det tal. Selvfølgelig har FC Midtjylland nogle flotte sejre i kvalifikationen i den periode.

– Men FC Midtjylland sagde af egen drift, at man vil i Europas Top 50. Når man selv har sagt det, og det er altså ikke mig, mine kolleger eller andre, der sagde det, men FCM’s topledelse selv, så følger det også deraf, at man skal til at vinde kampe, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Hør, hvad det betyder for forventningerne til FC Midtjylland i aftenens kamp mod Røde Stjerne, og om den skade, der presser midtjyderne, i den videoanalyse, der ligger i toppen af dennne artikel.

Læs også mere om de økonomiske mulighederne, midtjyderne har, i denne artikel.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Arsenal – Fulham

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Chok i Wolfsburg

Martin Jørgensen lander nyt job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

– Vi har alle fejlet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Arsenal-træner er rasende