Bryder FCM endelig stimen efter 2073 dage?

Der er masser på spil for FC Midtjylland i dagens Europa League-kamp mod Røde Stjerne.



FC Midtjylland har mestret Superligaen med tre mesterskaber, og sidste år var klubben i Champions Leagues gruppespil.

Man vandt ganske vist ikke i puljen med Liverpool, Atalanta og Ajax, men det går så godt for FCM, at man nu har sat sig nye mål for niveauet i Europa.

Her vil man ligge i top 50 på UEFA’s rangliste, noget FC København har gjort en stor del af det seneste årti.

– Selvfølgelig er det en høj overligger. Det vil jo være mærkeligt, hvis vi ikke hævede overliggeren i Midtjylland, sagde administrerende direktør Claus Steinlein, da klubben præsenterede den ny målsætning tilbage i juni i forbindelse med, at en af Danmarks rigeste mænd, Anders Holch Povlsen, købte 25 procent af klubben.

– Det ligger i vores plan, at vi vil spille med i toppen af dansk fodbold hvert eneste år og være en del af Europa hvert eneste år, sagde Claus Steinlein.

Efter to kampe og kun ét point i Europa League-gruppespillet øges presset dermed på FC Midtjylland, hvis man vil nærmere målet om at komme i Top 50 inden for en årrække.

– Det er selvfølgelig lidt polemisk og tabloidt af mig at slå ned på lige præcis det tal. Selvfølgelig har FC Midtjylland nogle flotte sejre i kvalifikationen i den periode.

– Men FC Midtjylland sagde af egen drift, at man vil i Europas Top 50. Når man selv har sagt det, og det er altså ikke mig, mine kolleger eller andre, der sagde det, men FCM’s topledelse selv, så følger det også deraf, at man skal til at vinde kampe, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Hør, hvad det betyder for forventningerne til FC Midtjylland i aftenens kamp mod Røde Stjerne, og om den skade, der presser midtjyderne, i den videoanalyse, der ligger i toppen af dennne artikel.

Læs også mere om de økonomiske mulighederne, midtjyderne har, i denne artikel.





LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stjerne sender Sverige videre ved VM

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Norge – Frankrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

I dialog om dansk bomber

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Uruguay – Spanien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’