FC Midtjylland har mestret Superligaen med tre mesterskaber, og sidste år var klubben i Champions Leagues gruppespil.
Man vandt ganske vist ikke i puljen med Liverpool, Atalanta og Ajax, men det går så godt for FCM, at man nu har sat sig nye mål for niveauet i Europa.
Her vil man ligge i top 50 på UEFA’s rangliste, noget FC København har gjort en stor del af det seneste årti.
– Selvfølgelig er det en høj overligger. Det vil jo være mærkeligt, hvis vi ikke hævede overliggeren i Midtjylland, sagde administrerende direktør Claus Steinlein, da klubben præsenterede den ny målsætning tilbage i juni i forbindelse med, at en af Danmarks rigeste mænd, Anders Holch Povlsen, købte 25 procent af klubben.
– Det ligger i vores plan, at vi vil spille med i toppen af dansk fodbold hvert eneste år og være en del af Europa hvert eneste år, sagde Claus Steinlein.
Efter to kampe og kun ét point i Europa League-gruppespillet øges presset dermed på FC Midtjylland, hvis man vil nærmere målet om at komme i Top 50 inden for en årrække.
– Det er selvfølgelig lidt polemisk og tabloidt af mig at slå ned på lige præcis det tal. Selvfølgelig har FC Midtjylland nogle flotte sejre i kvalifikationen i den periode.
– Men FC Midtjylland sagde af egen drift, at man vil i Europas Top 50. Når man selv har sagt det, og det er altså ikke mig, mine kolleger eller andre, der sagde det, men FCM’s topledelse selv, så følger det også deraf, at man skal til at vinde kampe, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
Hør, hvad det betyder for forventningerne til FC Midtjylland i aftenens kamp mod Røde Stjerne, og om den skade, der presser midtjyderne, i den videoanalyse, der ligger i toppen af dennne artikel.
Læs også mere om de økonomiske mulighederne, midtjyderne har, i denne artikel.
LIVE
LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
UEFA med vild ændring
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT