Vild melding om dansk stjerneskud: ‘Den bedste!’

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker er ikke i tvivl: Det danske stjerneskud Chido Obi Martin er klubbens bedste angriber.



Manchester United er i store problemer på angriberpositionen, hvorfra der næsten ikke bliver lavet nogen mål.

Rasmus Højlund har efterhånden sværere ved at finde netmaskerne end en nål i en høstak, hvilket har været med til at åbne op for spilletiden for det unge danske stjerneskud Chido Obi Martin, der har fået nogle indhop for Manchester United i de seneste runder.

Torsdag er den 17-årige angriber dog ikke i spil for Ruben Amorims mandskab, der ikke har registreret ham til Europa League, og det kan blive et problem, hvis man spørger den tidligere Manchester United-profil Paul Parker.

– Chido Obi Martin vil helt klart blive savnet mod Real Sociedad, fordi han er klubbens bedste angriber. Det er også derfor, jeg synes, at han skal starte mod Arsenal. Det er han nødt til, der er ingen vej udenom for Amorim, fortæller han i et interview til SpilXperten og fortsætter.

– Derfor er det nødvendigt at spille med Obi Martin nu. Amorim kan ikke bruge hans alder til at forsvare ikke at spille med ham, for de største talenter bryder igennem i den alder, og Obi Martin er et af verdens største talenter lige nu. De er nødt til at give ham en masse kampe, så han kan få noget erfaring.

Rasmus Højlund får i aftenens kamp endnu en chance for at vise sig frem, efter at han ellers har været inde i, hvad der kan virke som en uendelighed, siden han sidst scorede, hvilket var tilbage i december, hvor han nettede to gange mod Viktoria Plzen.

– Højlund er i gang med at blive ødelagt, og det påvirker også hans holdkammerater. De kan jo se, at han ikke nyder at være på banen. Han kæmper virkelig med det, og det er tydeligt, at når han træder ind på banen, så glæder han sig til, når kampen endelig er færdig, siger Paul Parker.

Manchester United spiller Premier League igen søndag, hvor de møder Chido Obi Martins tidligere klub, Arsenal.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Hårdt angreb på DBU-boss

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Topboss sviner Barça til

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Stor klub bekræfter interesse for dansker



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FC København kan få Jens Stage-millioner

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb