Vild melding om dansk stjerneskud: ‘Den bedste!’

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker er ikke i tvivl: Det danske stjerneskud Chido Obi Martin er klubbens bedste angriber.



Manchester United er i store problemer på angriberpositionen, hvorfra der næsten ikke bliver lavet nogen mål.

Rasmus Højlund har efterhånden sværere ved at finde netmaskerne end en nål i en høstak, hvilket har været med til at åbne op for spilletiden for det unge danske stjerneskud Chido Obi Martin, der har fået nogle indhop for Manchester United i de seneste runder.

Torsdag er den 17-årige angriber dog ikke i spil for Ruben Amorims mandskab, der ikke har registreret ham til Europa League, og det kan blive et problem, hvis man spørger den tidligere Manchester United-profil Paul Parker.

– Chido Obi Martin vil helt klart blive savnet mod Real Sociedad, fordi han er klubbens bedste angriber. Det er også derfor, jeg synes, at han skal starte mod Arsenal. Det er han nødt til, der er ingen vej udenom for Amorim, fortæller han i et interview til SpilXperten og fortsætter.

– Derfor er det nødvendigt at spille med Obi Martin nu. Amorim kan ikke bruge hans alder til at forsvare ikke at spille med ham, for de største talenter bryder igennem i den alder, og Obi Martin er et af verdens største talenter lige nu. De er nødt til at give ham en masse kampe, så han kan få noget erfaring.

Rasmus Højlund får i aftenens kamp endnu en chance for at vise sig frem, efter at han ellers har været inde i, hvad der kan virke som en uendelighed, siden han sidst scorede, hvilket var tilbage i december, hvor han nettede to gange mod Viktoria Plzen.

– Højlund er i gang med at blive ødelagt, og det påvirker også hans holdkammerater. De kan jo se, at han ikke nyder at være på banen. Han kæmper virkelig med det, og det er tydeligt, at når han træder ind på banen, så glæder han sig til, når kampen endelig er færdig, siger Paul Parker.

Manchester United spiller Premier League igen søndag, hvor de møder Chido Obi Martins tidligere klub, Arsenal.



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

‘Den værste transfer nogensinde’

Raser over dansk stjerne

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Supercomputer: Værste nogensinde!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Brøndby-stjerne med stor donation

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

– Han har været en decideret atombombe

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Klart ønske fra Ruben Amorim

Henter dansker – får god pakke

Det er til dumpekarakter

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Marokko mishandler Mali

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’