Manchester United er i store problemer på angriberpositionen, hvorfra der næsten ikke bliver lavet nogen mål.
Rasmus Højlund har efterhånden sværere ved at finde netmaskerne end en nål i en høstak, hvilket har været med til at åbne op for spilletiden for det unge danske stjerneskud Chido Obi Martin, der har fået nogle indhop for Manchester United i de seneste runder.
Torsdag er den 17-årige angriber dog ikke i spil for Ruben Amorims mandskab, der ikke har registreret ham til Europa League, og det kan blive et problem, hvis man spørger den tidligere Manchester United-profil Paul Parker.
– Chido Obi Martin vil helt klart blive savnet mod Real Sociedad, fordi han er klubbens bedste angriber. Det er også derfor, jeg synes, at han skal starte mod Arsenal. Det er han nødt til, der er ingen vej udenom for Amorim, fortæller han i et interview til SpilXperten og fortsætter.
– Derfor er det nødvendigt at spille med Obi Martin nu. Amorim kan ikke bruge hans alder til at forsvare ikke at spille med ham, for de største talenter bryder igennem i den alder, og Obi Martin er et af verdens største talenter lige nu. De er nødt til at give ham en masse kampe, så han kan få noget erfaring.
Rasmus Højlund får i aftenens kamp endnu en chance for at vise sig frem, efter at han ellers har været inde i, hvad der kan virke som en uendelighed, siden han sidst scorede, hvilket var tilbage i december, hvor han nettede to gange mod Viktoria Plzen.
– Højlund er i gang med at blive ødelagt, og det påvirker også hans holdkammerater. De kan jo se, at han ikke nyder at være på banen. Han kæmper virkelig med det, og det er tydeligt, at når han træder ind på banen, så glæder han sig til, når kampen endelig er færdig, siger Paul Parker.
Manchester United spiller Premier League igen søndag, hvor de møder Chido Obi Martins tidligere klub, Arsenal.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Chok – henter første VM-point nogensinde
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
OPTAKT
Holland – Japan
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
OPTAKT
Tyskland – Curacao
MEDIE
AGF køber ham
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
NYHEDER