Vild melding om dansk stjerneskud: ‘Den bedste!’

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker er ikke i tvivl: Det danske stjerneskud Chido Obi Martin er klubbens bedste angriber.



Manchester United er i store problemer på angriberpositionen, hvorfra der næsten ikke bliver lavet nogen mål.

Rasmus Højlund har efterhånden sværere ved at finde netmaskerne end en nål i en høstak, hvilket har været med til at åbne op for spilletiden for det unge danske stjerneskud Chido Obi Martin, der har fået nogle indhop for Manchester United i de seneste runder.

Torsdag er den 17-årige angriber dog ikke i spil for Ruben Amorims mandskab, der ikke har registreret ham til Europa League, og det kan blive et problem, hvis man spørger den tidligere Manchester United-profil Paul Parker.

– Chido Obi Martin vil helt klart blive savnet mod Real Sociedad, fordi han er klubbens bedste angriber. Det er også derfor, jeg synes, at han skal starte mod Arsenal. Det er han nødt til, der er ingen vej udenom for Amorim, fortæller han i et interview til SpilXperten og fortsætter.

– Derfor er det nødvendigt at spille med Obi Martin nu. Amorim kan ikke bruge hans alder til at forsvare ikke at spille med ham, for de største talenter bryder igennem i den alder, og Obi Martin er et af verdens største talenter lige nu. De er nødt til at give ham en masse kampe, så han kan få noget erfaring.

Rasmus Højlund får i aftenens kamp endnu en chance for at vise sig frem, efter at han ellers har været inde i, hvad der kan virke som en uendelighed, siden han sidst scorede, hvilket var tilbage i december, hvor han nettede to gange mod Viktoria Plzen.

– Højlund er i gang med at blive ødelagt, og det påvirker også hans holdkammerater. De kan jo se, at han ikke nyder at være på banen. Han kæmper virkelig med det, og det er tydeligt, at når han træder ind på banen, så glæder han sig til, når kampen endelig er færdig, siger Paul Parker.

Manchester United spiller Premier League igen søndag, hvor de møder Chido Obi Martins tidligere klub, Arsenal.



Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Jacob Neestrup spøger i denne klub

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Anbefaler FC Midtjylland til alle

OB-boss med spændende transferbesked

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Brøndby afvist

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Sergio Ramos i chokskifte?

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Neestrup erkender FCM-misundelse

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Storhylder Christian Nørgaard

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Conrad Harder assisterer i nederlag

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Indkalder Salah til afgørende samtale

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter