Vild melding om dansk stjerneskud: ‘Den bedste!’

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker er ikke i tvivl: Det danske stjerneskud Chido Obi Martin er klubbens bedste angriber.



Manchester United er i store problemer på angriberpositionen, hvorfra der næsten ikke bliver lavet nogen mål.

Rasmus Højlund har efterhånden sværere ved at finde netmaskerne end en nål i en høstak, hvilket har været med til at åbne op for spilletiden for det unge danske stjerneskud Chido Obi Martin, der har fået nogle indhop for Manchester United i de seneste runder.

Torsdag er den 17-årige angriber dog ikke i spil for Ruben Amorims mandskab, der ikke har registreret ham til Europa League, og det kan blive et problem, hvis man spørger den tidligere Manchester United-profil Paul Parker.

– Chido Obi Martin vil helt klart blive savnet mod Real Sociedad, fordi han er klubbens bedste angriber. Det er også derfor, jeg synes, at han skal starte mod Arsenal. Det er han nødt til, der er ingen vej udenom for Amorim, fortæller han i et interview til SpilXperten og fortsætter.

– Derfor er det nødvendigt at spille med Obi Martin nu. Amorim kan ikke bruge hans alder til at forsvare ikke at spille med ham, for de største talenter bryder igennem i den alder, og Obi Martin er et af verdens største talenter lige nu. De er nødt til at give ham en masse kampe, så han kan få noget erfaring.

Rasmus Højlund får i aftenens kamp endnu en chance for at vise sig frem, efter at han ellers har været inde i, hvad der kan virke som en uendelighed, siden han sidst scorede, hvilket var tilbage i december, hvor han nettede to gange mod Viktoria Plzen.

– Højlund er i gang med at blive ødelagt, og det påvirker også hans holdkammerater. De kan jo se, at han ikke nyder at være på banen. Han kæmper virkelig med det, og det er tydeligt, at når han træder ind på banen, så glæder han sig til, når kampen endelig er færdig, siger Paul Parker.

Manchester United spiller Premier League igen søndag, hvor de møder Chido Obi Martins tidligere klub, Arsenal.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

Topboss sviner Barça til

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Sammenligner Brøndby med Manchester United



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’