Dansk kommentatorlegende scorer nyt fodboldjob

Peter Piil vender tilbage i kommentatorrollen hos Disney/ESPN, og allerede i aften kommenterer han Europa League-kampen mellem Manchester United og Twente.



Peter Piil har en af de mest velkendte fodboldstemmer overhovedet herhjemme efter adskillige år som kommentator hos først Danmarks Radio og siden SBS/Discovery, og derfor må det glæde fodboldseere herhjemme, at han er tilbage på skærmen efter fyringen hos Discovery. 

Peter Piil har nemlig scoret job hos Disney+/ESPN, der har købt Europa League- og Conference League-rettighederne, og hans første opgave er allerede i aften, når han sammen med Emil Berggreen skal kommentere Manchester United – FC Twente. 

Det skriver Peter Piil på sin Twitter-konto, som kan ses herunder.

Tipsbladet har rakt ud til kommentatorlegenden for at for at finde hoved og hale i nyheden, for Peter Piil var ikke en af dem, som Disney præsenterede som en del af deres fodboldhold forrige fredag.

Her lyder det fra Peter Piil, at han har ret travlt i øjeblikket, hvilket var årsagen til, at han ikke var med til mødet. Han arbejder freelance og har en del opgaver.

–  Jeg skal blandt andet være officiel speaker til VM i banecykling i Ballerup. Nu har jeg sagt ja til at være med til at løbe Europa League og Conference League i gang for Disney/ESPN. De næster runder skal jeg være en del af panelet i ESPN-matchcenter-studiet, siger han til Tipsbladet. 

ESPN-matchcenter-studiet er navnet på deres "Goalshow"-program, der har Frederikke Walker som vært og Emil Berggreen, Jannick Liburd og så Peter Piil i panelet.





LIVE

TransferLIVE: Ny cheftræner på plads

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De 10 største stjerner, der misser VM

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner