Peter Piil har en af de mest velkendte fodboldstemmer overhovedet herhjemme efter adskillige år som kommentator hos først Danmarks Radio og siden SBS/Discovery, og derfor må det glæde fodboldseere herhjemme, at han er tilbage på skærmen efter fyringen hos Discovery.
Peter Piil har nemlig scoret job hos Disney+/ESPN, der har købt Europa League- og Conference League-rettighederne, og hans første opgave er allerede i aften, når han sammen med Emil Berggreen skal kommentere Manchester United – FC Twente.
Det skriver Peter Piil på sin Twitter-konto, som kan ses herunder.
Efter 18 gode år hos SBS/Discovery tørrede fodboldkilden ud. Men nu er det tid til endnu en omgang i manegen. Denne gang for Disney+ESPN, og jeg lægger ud med @ManUtd vs @fctwente sammen med ex. Twenteangriber @Emilberggreen11 hvor jeg så står for at bevare den neutrale balance. pic.twitter.com/fdCE16RBiA
— Peter Piil (@Piilsport) September 25, 2024
Tipsbladet har rakt ud til kommentatorlegenden for at for at finde hoved og hale i nyheden, for Peter Piil var ikke en af dem, som Disney præsenterede som en del af deres fodboldhold forrige fredag.
Her lyder det fra Peter Piil, at han har ret travlt i øjeblikket, hvilket var årsagen til, at han ikke var med til mødet. Han arbejder freelance og har en del opgaver.
– Jeg skal blandt andet være officiel speaker til VM i banecykling i Ballerup. Nu har jeg sagt ja til at være med til at løbe Europa League og Conference League i gang for Disney/ESPN. De næster runder skal jeg være en del af panelet i ESPN-matchcenter-studiet, siger han til Tipsbladet.
ESPN-matchcenter-studiet er navnet på deres "Goalshow"-program, der har Frederikke Walker som vært og Emil Berggreen, Jannick Liburd og så Peter Piil i panelet.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
INTERVIEW
Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
HELT VILDT