Dansk kommentatorlegende scorer nyt fodboldjob

Peter Piil vender tilbage i kommentatorrollen hos Disney/ESPN, og allerede i aften kommenterer han Europa League-kampen mellem Manchester United og Twente.



Peter Piil har en af de mest velkendte fodboldstemmer overhovedet herhjemme efter adskillige år som kommentator hos først Danmarks Radio og siden SBS/Discovery, og derfor må det glæde fodboldseere herhjemme, at han er tilbage på skærmen efter fyringen hos Discovery. 

Peter Piil har nemlig scoret job hos Disney+/ESPN, der har købt Europa League- og Conference League-rettighederne, og hans første opgave er allerede i aften, når han sammen med Emil Berggreen skal kommentere Manchester United – FC Twente. 

Det skriver Peter Piil på sin Twitter-konto, som kan ses herunder.

Tipsbladet har rakt ud til kommentatorlegenden for at for at finde hoved og hale i nyheden, for Peter Piil var ikke en af dem, som Disney præsenterede som en del af deres fodboldhold forrige fredag.

Her lyder det fra Peter Piil, at han har ret travlt i øjeblikket, hvilket var årsagen til, at han ikke var med til mødet. Han arbejder freelance og har en del opgaver.

–  Jeg skal blandt andet være officiel speaker til VM i banecykling i Ballerup. Nu har jeg sagt ja til at være med til at løbe Europa League og Conference League i gang for Disney/ESPN. De næster runder skal jeg være en del af panelet i ESPN-matchcenter-studiet, siger han til Tipsbladet. 

ESPN-matchcenter-studiet er navnet på deres "Goalshow"-program, der har Frederikke Walker som vært og Emil Berggreen, Jannick Liburd og så Peter Piil i panelet.





Afsløring: FC København sælger Theo Sander




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Chokskifte på vej?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Til lægetjek i Superliga-klub

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Lurer på Superliga-stjerne

England – Ghana

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Frederiksen renser ud

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Et skridt tættere Englands største stadion

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Portugal – Usbekistan

Panama – Kroatien

Colombia – DR Congo

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen