Peter Piil har en af de mest velkendte fodboldstemmer overhovedet herhjemme efter adskillige år som kommentator hos først Danmarks Radio og siden SBS/Discovery, og derfor må det glæde fodboldseere herhjemme, at han er tilbage på skærmen efter fyringen hos Discovery.
Peter Piil har nemlig scoret job hos Disney+/ESPN, der har købt Europa League- og Conference League-rettighederne, og hans første opgave er allerede i aften, når han sammen med Emil Berggreen skal kommentere Manchester United – FC Twente.
Det skriver Peter Piil på sin Twitter-konto, som kan ses herunder.
Efter 18 gode år hos SBS/Discovery tørrede fodboldkilden ud. Men nu er det tid til endnu en omgang i manegen. Denne gang for Disney+ESPN, og jeg lægger ud med @ManUtd vs @fctwente sammen med ex. Twenteangriber @Emilberggreen11 hvor jeg så står for at bevare den neutrale balance. pic.twitter.com/fdCE16RBiA
— Peter Piil (@Piilsport) September 25, 2024
Tipsbladet har rakt ud til kommentatorlegenden for at for at finde hoved og hale i nyheden, for Peter Piil var ikke en af dem, som Disney præsenterede som en del af deres fodboldhold forrige fredag.
Her lyder det fra Peter Piil, at han har ret travlt i øjeblikket, hvilket var årsagen til, at han ikke var med til mødet. Han arbejder freelance og har en del opgaver.
– Jeg skal blandt andet være officiel speaker til VM i banecykling i Ballerup. Nu har jeg sagt ja til at være med til at løbe Europa League og Conference League i gang for Disney/ESPN. De næster runder skal jeg være en del af panelet i ESPN-matchcenter-studiet, siger han til Tipsbladet.
ESPN-matchcenter-studiet er navnet på deres "Goalshow"-program, der har Frederikke Walker som vært og Emil Berggreen, Jannick Liburd og så Peter Piil i panelet.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT