Dansk kommentatorlegende scorer nyt fodboldjob

Peter Piil vender tilbage i kommentatorrollen hos Disney/ESPN, og allerede i aften kommenterer han Europa League-kampen mellem Manchester United og Twente.



Peter Piil har en af de mest velkendte fodboldstemmer overhovedet herhjemme efter adskillige år som kommentator hos først Danmarks Radio og siden SBS/Discovery, og derfor må det glæde fodboldseere herhjemme, at han er tilbage på skærmen efter fyringen hos Discovery. 

Peter Piil har nemlig scoret job hos Disney+/ESPN, der har købt Europa League- og Conference League-rettighederne, og hans første opgave er allerede i aften, når han sammen med Emil Berggreen skal kommentere Manchester United – FC Twente. 

Det skriver Peter Piil på sin Twitter-konto, som kan ses herunder.

Tipsbladet har rakt ud til kommentatorlegenden for at for at finde hoved og hale i nyheden, for Peter Piil var ikke en af dem, som Disney præsenterede som en del af deres fodboldhold forrige fredag.

Her lyder det fra Peter Piil, at han har ret travlt i øjeblikket, hvilket var årsagen til, at han ikke var med til mødet. Han arbejder freelance og har en del opgaver.

–  Jeg skal blandt andet være officiel speaker til VM i banecykling i Ballerup. Nu har jeg sagt ja til at være med til at løbe Europa League og Conference League i gang for Disney/ESPN. De næster runder skal jeg være en del af panelet i ESPN-matchcenter-studiet, siger han til Tipsbladet. 

ESPN-matchcenter-studiet er navnet på deres "Goalshow"-program, der har Frederikke Walker som vært og Emil Berggreen, Jannick Liburd og så Peter Piil i panelet.





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Flere Superliga-kamp rykkes

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Ecuador – Curacao

Viaplay med stor AGF-nyhed

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Sønderjyske køber ny cheftræner

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

USA – Australien

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Skotland – Marokko

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Zanka ville spille gratis for FC København