Dansk træner om mediers karakterer: De er bullshit

Brian Priske har ikke meget tilovers for de vurderinger, som journalister kommer med i forbindelse med kampe.



Tipsbladet og mange andre medier har i årevis givet både karakterer og bedømmelser af spillere og trænere, men den slags duer journalister overhovedet ikke til. Det mener den danske Sparta Prag-cheftræner Brian Priske.

Det fortæller han i et interview med tjekkiske Footballclub.cz, hvor han blev spurgt til, hvorvidt han følger med i vurderingerne i medierne.

– Slet ikke. Det er noget bullshit. Når en eller to journalister vurderer dusinvis af spillere, går det aldrig godt. Det er helt subjektivt, og jeg har ikke tænkt mig at spilde tid på det, siger han og forstætter:

– Generelt bruger jeg minimal tid på at følge, hvad der skrives om os. Måske irriterer jeg nogle journalister og fodboldeksperter, men jeg mener virkelig ikke, de forstår noget om fodbold, lyder det fra Priske.

Derudover peger han på, at det ikke kvalificerer nogen til at være ekspert, fordi man har spillet fodbold for ti eller femten år siden. 

– Jeg værdsætter folk med en universitetsuddannelse, der skriver doktorafhandlinger om fodbold. Men folk foretrækker at lytte til influencere frem for akademikere. Og det skader hele fodbolden. Derfor læser jeg helst ikke medierne, fastslår den tidligere FC Midtjylland-cheftræner.

Brian Priske slår desuden fast, at spillerne heller ikke har brug for nogen, der ikke forstår noget om fodbold, der fortæller dem, hvad de gør er forkert og hvad de kan gøre bedre.

– Det var det samme i Danmark og Belgien, forklarer Sparta Prag-træneren.

Selv har Brian Priske senest taget skylden for en fejl af sin målmand. Læs mere om det her.





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Conte stopper i Napoli

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Topboss sviner Barça til

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bekymring om Lionel Messi før VM

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand