Dansk træner om mediers karakterer: De er bullshit

Brian Priske har ikke meget tilovers for de vurderinger, som journalister kommer med i forbindelse med kampe.



Tipsbladet og mange andre medier har i årevis givet både karakterer og bedømmelser af spillere og trænere, men den slags duer journalister overhovedet ikke til. Det mener den danske Sparta Prag-cheftræner Brian Priske.

Det fortæller han i et interview med tjekkiske Footballclub.cz, hvor han blev spurgt til, hvorvidt han følger med i vurderingerne i medierne.

– Slet ikke. Det er noget bullshit. Når en eller to journalister vurderer dusinvis af spillere, går det aldrig godt. Det er helt subjektivt, og jeg har ikke tænkt mig at spilde tid på det, siger han og forstætter:

– Generelt bruger jeg minimal tid på at følge, hvad der skrives om os. Måske irriterer jeg nogle journalister og fodboldeksperter, men jeg mener virkelig ikke, de forstår noget om fodbold, lyder det fra Priske.

Derudover peger han på, at det ikke kvalificerer nogen til at være ekspert, fordi man har spillet fodbold for ti eller femten år siden. 

– Jeg værdsætter folk med en universitetsuddannelse, der skriver doktorafhandlinger om fodbold. Men folk foretrækker at lytte til influencere frem for akademikere. Og det skader hele fodbolden. Derfor læser jeg helst ikke medierne, fastslår den tidligere FC Midtjylland-cheftræner.

Brian Priske slår desuden fast, at spillerne heller ikke har brug for nogen, der ikke forstår noget om fodbold, der fortæller dem, hvad de gør er forkert og hvad de kan gøre bedre.

– Det var det samme i Danmark og Belgien, forklarer Sparta Prag-træneren.

Selv har Brian Priske senest taget skylden for en fejl af sin målmand. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken overvejede at sige op



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Spår stor transferaktivitet i FC København

Kalder tronskifte i Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

FC Midtjylland-spiller stukket ned