David Nielsen revser stjernetræner efter kollaps

Den tidligere AGF-træner er ikke imponeret over Erik ten Hags beslutning om at spare profilen, da Manchester United smed sejren mod Sevilla.



Manchester United havde kurs mod en sikker sejr i første opgør mod Sevilla, da man hjemme på Old Trafford førte 2-0 og havde skabt chance på chance. 

Efter 61 minutter skiftede Erik ten Hag trioen Jadon Sancho, Anthony Martial og Bruno Fernandes ud, og så tabte man momentum. Sevilla scorede to gange i slutfasen og sikrede sig en flot uafgjort inden returkampen i næste uge.

Særligt udskiftningen af Bruno Fernandes fik betydning, og det endte med at koste dyrt at spare spillere.

Efter kampen var TV 2-ekspert David Nielsen heller ikke imponeret over beslutningen, som han tror, at Erik ten Hag i dag vil gøre om.

– Når man tager en så vigtig spiller som Bruno Fernandes ud på det tidspunkt og ender med at give en 2-0-føring fra sig, så er det ikke optimalt – og slet ikke, at han ikke selv er interesseret i at komme ud og hvile.

– Ten Hag må kende Bruno Fernandes så godt, at han godt ved, at han kan og vil spille, når han er derinde. Så det her er sådan en fejl, man helst ikke vil lave som træner. Det tror jeg gerne, han ville have gjort om – specielt med resultatet in mente, siger David Nielsen til TV 2.

Hans medekspert Mads Junker er enig i analysen, og han mener, at ten Hag skal se sig selv i spejlet, for han slog tonen an ved at udskifte portugiseren. 

Begge er enige om, at det også handler om det signal, som ten Hag sendte til holdet – at man var tilfredse med resultatet og bare ville i mål.

Manchester United spiller mange kampe i øjeblikket, og efter sejren over Everton i sidste weekend var Erik ten Hag ude og kritisere det tætte kampprogram. Det skete i forlængelse af, at stjerneangriberen Marcus Rashford udgik med en skade. 







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



Kæmpekøb retur til FC København?

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FC Nordsjælland – AGF

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Brøndby tog vigtig overtidssejr

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere