David Nielsen revser stjernetræner efter kollaps

Den tidligere AGF-træner er ikke imponeret over Erik ten Hags beslutning om at spare profilen, da Manchester United smed sejren mod Sevilla.



Manchester United havde kurs mod en sikker sejr i første opgør mod Sevilla, da man hjemme på Old Trafford førte 2-0 og havde skabt chance på chance. 

Efter 61 minutter skiftede Erik ten Hag trioen Jadon Sancho, Anthony Martial og Bruno Fernandes ud, og så tabte man momentum. Sevilla scorede to gange i slutfasen og sikrede sig en flot uafgjort inden returkampen i næste uge.

Særligt udskiftningen af Bruno Fernandes fik betydning, og det endte med at koste dyrt at spare spillere.

Efter kampen var TV 2-ekspert David Nielsen heller ikke imponeret over beslutningen, som han tror, at Erik ten Hag i dag vil gøre om.

– Når man tager en så vigtig spiller som Bruno Fernandes ud på det tidspunkt og ender med at give en 2-0-føring fra sig, så er det ikke optimalt – og slet ikke, at han ikke selv er interesseret i at komme ud og hvile.

– Ten Hag må kende Bruno Fernandes så godt, at han godt ved, at han kan og vil spille, når han er derinde. Så det her er sådan en fejl, man helst ikke vil lave som træner. Det tror jeg gerne, han ville have gjort om – specielt med resultatet in mente, siger David Nielsen til TV 2.

Hans medekspert Mads Junker er enig i analysen, og han mener, at ten Hag skal se sig selv i spejlet, for han slog tonen an ved at udskifte portugiseren. 

Begge er enige om, at det også handler om det signal, som ten Hag sendte til holdet – at man var tilfredse med resultatet og bare ville i mål.

Manchester United spiller mange kampe i øjeblikket, og efter sejren over Everton i sidste weekend var Erik ten Hag ude og kritisere det tætte kampprogram. Det skete i forlængelse af, at stjerneangriberen Marcus Rashford udgik med en skade. 







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Portugal kan sejre i iberisk nabodyst

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

“Du er en fucking maskine!”

Mexico – England



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Belgien i chok over Balogun-beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

FCK-direktør får job i West Ham

FCK tjener millioner på ung stopper

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’