,

Derfor blev FCM-debutant pillet ud i pausen

Thomas Thomasberg var godt tilfreds med debutanten Dani Silva men tog ham alligevel ud i pausen. FCM-cheftræneren forklarer her hvorfor.



HERNING (Tipsbladet): 45 minutter plus lidt tillægsminutter var, hvad det blev til for portugisiske Dani Silva i torsdagens Europa League-kamp mod Real Sociedad.

Tipsbladet havde ellers rost midtbanespillerens halvleg i høje vendinger, men ud røg Silva til fordel for den fysisk større og stærkere Pedro Bravo.

Colombianske Bravo spillede en fornuftig anden halvleg overfor Sociedads ligeledes indskiftede Martin Zubimendi, to indskiftninger der måske meget godt illustrerede forskellen på de to klubbers niveau og økonomi, da Zubimendi var med til at vinde EM med Spanien sidste sommer og lige nu er genstand for et heftigt tovtrækkeri mellem Real Madrid, FC Barcelona, Arsenal og Liverpool.

Så hvorfor skulle Silva ud?

Det forklarede cheftræner Thomas Thomasberg efter opgøret, hvor han gav interview til de skrevne danske medier efter en pressekonference og en række tv-interviews med stort opbud i Herning.

– Jeg tror, jeg skifter lidt senere, end jeg plejer. Og det vil vi fortsætte med. Vi har en dygtig trup med mange gode spillere. Der var nogle, der selvfølgelig havde håbet på, at de skulle starte inde, som startede ude. Der var også nogle af dem, der startede ude og slet ikke kom på banen.

– Der var nogle af dem, der var på banen, der også ønskede, at de skulle spille endnu mere. Det er sådan, det skal være, og det er den måde, vi kommer til at gøre det på, siger Thomas Thomasberg, der fortæller, at det ikke var planlagt eller i forbindelse med en skade, at Dani Silva blev taget ud halvvejs i debuten.

– Jeg synes, der var lidt omkring det fysiske spil derinde, hvor vi vurderede, at Bravo havde lidt mere at gøre med derinde. Men det, vi fik det lidt sværere ved, var i noget af det opspil, som lykkedes rigtig godt i første halvleg. Vi fik set sekvenser, hvor han [Silva] er dygtig og god med bolden. Men jeg synes også, Bravo kom ind og gjorde en fin indsats, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland skal nu jagte 1-2 i returkampen i San Sébastian om en uge, mens man søndag møder Lyngby i Superligaen.

Læs karaktererne fra torsdagens kamp her.





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

Vil have ham væk fra FC København

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Oskarsson går viralt med kæmpe hit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund står til at slå personlige rekorder

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Rasmus Højlund i massiv modvind

Mourinho tog røven på Zeca

FCM ansætter ny topboss



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

De danske kvinder tager førstepladsen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Narteys krav til ny kontrakt

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

– Der får David at vide, at han er fyret

Chido Obi nomineret til pris

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Rigtig glad på fansenes vegne

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker