,

Derfor blev FCM-debutant pillet ud i pausen

Thomas Thomasberg var godt tilfreds med debutanten Dani Silva men tog ham alligevel ud i pausen. FCM-cheftræneren forklarer her hvorfor.



HERNING (Tipsbladet): 45 minutter plus lidt tillægsminutter var, hvad det blev til for portugisiske Dani Silva i torsdagens Europa League-kamp mod Real Sociedad.

Tipsbladet havde ellers rost midtbanespillerens halvleg i høje vendinger, men ud røg Silva til fordel for den fysisk større og stærkere Pedro Bravo.

Colombianske Bravo spillede en fornuftig anden halvleg overfor Sociedads ligeledes indskiftede Martin Zubimendi, to indskiftninger der måske meget godt illustrerede forskellen på de to klubbers niveau og økonomi, da Zubimendi var med til at vinde EM med Spanien sidste sommer og lige nu er genstand for et heftigt tovtrækkeri mellem Real Madrid, FC Barcelona, Arsenal og Liverpool.

Så hvorfor skulle Silva ud?

Det forklarede cheftræner Thomas Thomasberg efter opgøret, hvor han gav interview til de skrevne danske medier efter en pressekonference og en række tv-interviews med stort opbud i Herning.

– Jeg tror, jeg skifter lidt senere, end jeg plejer. Og det vil vi fortsætte med. Vi har en dygtig trup med mange gode spillere. Der var nogle, der selvfølgelig havde håbet på, at de skulle starte inde, som startede ude. Der var også nogle af dem, der startede ude og slet ikke kom på banen.

– Der var nogle af dem, der var på banen, der også ønskede, at de skulle spille endnu mere. Det er sådan, det skal være, og det er den måde, vi kommer til at gøre det på, siger Thomas Thomasberg, der fortæller, at det ikke var planlagt eller i forbindelse med en skade, at Dani Silva blev taget ud halvvejs i debuten.

– Jeg synes, der var lidt omkring det fysiske spil derinde, hvor vi vurderede, at Bravo havde lidt mere at gøre med derinde. Men det, vi fik det lidt sværere ved, var i noget af det opspil, som lykkedes rigtig godt i første halvleg. Vi fik set sekvenser, hvor han [Silva] er dygtig og god med bolden. Men jeg synes også, Bravo kom ind og gjorde en fin indsats, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland skal nu jagte 1-2 i returkampen i San Sébastian om en uge, mens man søndag møder Lyngby i Superligaen.

Læs karaktererne fra torsdagens kamp her.







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

AGF jagter hollandsk talent

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Chelsea – Tottenham

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Snart sker det

Neymar er tilbage