,

Derfor blev FCM-debutant pillet ud i pausen

Thomas Thomasberg var godt tilfreds med debutanten Dani Silva men tog ham alligevel ud i pausen. FCM-cheftræneren forklarer her hvorfor.



HERNING (Tipsbladet): 45 minutter plus lidt tillægsminutter var, hvad det blev til for portugisiske Dani Silva i torsdagens Europa League-kamp mod Real Sociedad.

Tipsbladet havde ellers rost midtbanespillerens halvleg i høje vendinger, men ud røg Silva til fordel for den fysisk større og stærkere Pedro Bravo.

Colombianske Bravo spillede en fornuftig anden halvleg overfor Sociedads ligeledes indskiftede Martin Zubimendi, to indskiftninger der måske meget godt illustrerede forskellen på de to klubbers niveau og økonomi, da Zubimendi var med til at vinde EM med Spanien sidste sommer og lige nu er genstand for et heftigt tovtrækkeri mellem Real Madrid, FC Barcelona, Arsenal og Liverpool.

Så hvorfor skulle Silva ud?

Det forklarede cheftræner Thomas Thomasberg efter opgøret, hvor han gav interview til de skrevne danske medier efter en pressekonference og en række tv-interviews med stort opbud i Herning.

– Jeg tror, jeg skifter lidt senere, end jeg plejer. Og det vil vi fortsætte med. Vi har en dygtig trup med mange gode spillere. Der var nogle, der selvfølgelig havde håbet på, at de skulle starte inde, som startede ude. Der var også nogle af dem, der startede ude og slet ikke kom på banen.

– Der var nogle af dem, der var på banen, der også ønskede, at de skulle spille endnu mere. Det er sådan, det skal være, og det er den måde, vi kommer til at gøre det på, siger Thomas Thomasberg, der fortæller, at det ikke var planlagt eller i forbindelse med en skade, at Dani Silva blev taget ud halvvejs i debuten.

– Jeg synes, der var lidt omkring det fysiske spil derinde, hvor vi vurderede, at Bravo havde lidt mere at gøre med derinde. Men det, vi fik det lidt sværere ved, var i noget af det opspil, som lykkedes rigtig godt i første halvleg. Vi fik set sekvenser, hvor han [Silva] er dygtig og god med bolden. Men jeg synes også, Bravo kom ind og gjorde en fin indsats, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland skal nu jagte 1-2 i returkampen i San Sébastian om en uge, mens man søndag møder Lyngby i Superligaen.

Læs karaktererne fra torsdagens kamp her.





‘Det har irriteret mig helt vildt’




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Jakob Poulsen maner til ro

Thomas Frank er favorit til jobbet

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Sejr sender AGF på guldkurs

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Moukoko vækker opsigt i udlandet 



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Verdensstjerne roser Højlund

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Han kan meget vel ende som en lille legende



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Juventus tager vigtig skalp

Simeone fatter det ikke

Langer ud efter Superliga-stjerne

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

I tvivl om Bo Svenssons FCK

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Superliga-ekspert i svime over FCK

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Roser Superliga-træners søn

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Højlund stjæler overskrifter

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger