HERNING (Tipsbladet): 45 minutter plus lidt tillægsminutter var, hvad det blev til for portugisiske Dani Silva i torsdagens Europa League-kamp mod Real Sociedad.
Tipsbladet havde ellers rost midtbanespillerens halvleg i høje vendinger, men ud røg Silva til fordel for den fysisk større og stærkere Pedro Bravo.
Colombianske Bravo spillede en fornuftig anden halvleg overfor Sociedads ligeledes indskiftede Martin Zubimendi, to indskiftninger der måske meget godt illustrerede forskellen på de to klubbers niveau og økonomi, da Zubimendi var med til at vinde EM med Spanien sidste sommer og lige nu er genstand for et heftigt tovtrækkeri mellem Real Madrid, FC Barcelona, Arsenal og Liverpool.
Så hvorfor skulle Silva ud?
Det forklarede cheftræner Thomas Thomasberg efter opgøret, hvor han gav interview til de skrevne danske medier efter en pressekonference og en række tv-interviews med stort opbud i Herning.
– Jeg tror, jeg skifter lidt senere, end jeg plejer. Og det vil vi fortsætte med. Vi har en dygtig trup med mange gode spillere. Der var nogle, der selvfølgelig havde håbet på, at de skulle starte inde, som startede ude. Der var også nogle af dem, der startede ude og slet ikke kom på banen.
– Der var nogle af dem, der var på banen, der også ønskede, at de skulle spille endnu mere. Det er sådan, det skal være, og det er den måde, vi kommer til at gøre det på, siger Thomas Thomasberg, der fortæller, at det ikke var planlagt eller i forbindelse med en skade, at Dani Silva blev taget ud halvvejs i debuten.
– Jeg synes, der var lidt omkring det fysiske spil derinde, hvor vi vurderede, at Bravo havde lidt mere at gøre med derinde. Men det, vi fik det lidt sværere ved, var i noget af det opspil, som lykkedes rigtig godt i første halvleg. Vi fik set sekvenser, hvor han [Silva] er dygtig og god med bolden. Men jeg synes også, Bravo kom ind og gjorde en fin indsats, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland skal nu jagte 1-2 i returkampen i San Sébastian om en uge, mens man søndag møder Lyngby i Superligaen.
Læs karaktererne fra torsdagens kamp her.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
MEDIE
Forhandler med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
HELT VILDT
Værste i 16 år
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
EKSKLUSIVT