HERNING (Tipsbladet): 45 minutter plus lidt tillægsminutter var, hvad det blev til for portugisiske Dani Silva i torsdagens Europa League-kamp mod Real Sociedad.
Tipsbladet havde ellers rost midtbanespillerens halvleg i høje vendinger, men ud røg Silva til fordel for den fysisk større og stærkere Pedro Bravo.
Colombianske Bravo spillede en fornuftig anden halvleg overfor Sociedads ligeledes indskiftede Martin Zubimendi, to indskiftninger der måske meget godt illustrerede forskellen på de to klubbers niveau og økonomi, da Zubimendi var med til at vinde EM med Spanien sidste sommer og lige nu er genstand for et heftigt tovtrækkeri mellem Real Madrid, FC Barcelona, Arsenal og Liverpool.
Så hvorfor skulle Silva ud?
Det forklarede cheftræner Thomas Thomasberg efter opgøret, hvor han gav interview til de skrevne danske medier efter en pressekonference og en række tv-interviews med stort opbud i Herning.
– Jeg tror, jeg skifter lidt senere, end jeg plejer. Og det vil vi fortsætte med. Vi har en dygtig trup med mange gode spillere. Der var nogle, der selvfølgelig havde håbet på, at de skulle starte inde, som startede ude. Der var også nogle af dem, der startede ude og slet ikke kom på banen.
– Der var nogle af dem, der var på banen, der også ønskede, at de skulle spille endnu mere. Det er sådan, det skal være, og det er den måde, vi kommer til at gøre det på, siger Thomas Thomasberg, der fortæller, at det ikke var planlagt eller i forbindelse med en skade, at Dani Silva blev taget ud halvvejs i debuten.
– Jeg synes, der var lidt omkring det fysiske spil derinde, hvor vi vurderede, at Bravo havde lidt mere at gøre med derinde. Men det, vi fik det lidt sværere ved, var i noget af det opspil, som lykkedes rigtig godt i første halvleg. Vi fik set sekvenser, hvor han [Silva] er dygtig og god med bolden. Men jeg synes også, Bravo kom ind og gjorde en fin indsats, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland skal nu jagte 1-2 i returkampen i San Sébastian om en uge, mens man søndag møder Lyngby i Superligaen.
Læs karaktererne fra torsdagens kamp her.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER