,

Derfor blev FCM-debutant pillet ud i pausen

Thomas Thomasberg var godt tilfreds med debutanten Dani Silva men tog ham alligevel ud i pausen. FCM-cheftræneren forklarer her hvorfor.



HERNING (Tipsbladet): 45 minutter plus lidt tillægsminutter var, hvad det blev til for portugisiske Dani Silva i torsdagens Europa League-kamp mod Real Sociedad.

Tipsbladet havde ellers rost midtbanespillerens halvleg i høje vendinger, men ud røg Silva til fordel for den fysisk større og stærkere Pedro Bravo.

Colombianske Bravo spillede en fornuftig anden halvleg overfor Sociedads ligeledes indskiftede Martin Zubimendi, to indskiftninger der måske meget godt illustrerede forskellen på de to klubbers niveau og økonomi, da Zubimendi var med til at vinde EM med Spanien sidste sommer og lige nu er genstand for et heftigt tovtrækkeri mellem Real Madrid, FC Barcelona, Arsenal og Liverpool.

Så hvorfor skulle Silva ud?

Det forklarede cheftræner Thomas Thomasberg efter opgøret, hvor han gav interview til de skrevne danske medier efter en pressekonference og en række tv-interviews med stort opbud i Herning.

– Jeg tror, jeg skifter lidt senere, end jeg plejer. Og det vil vi fortsætte med. Vi har en dygtig trup med mange gode spillere. Der var nogle, der selvfølgelig havde håbet på, at de skulle starte inde, som startede ude. Der var også nogle af dem, der startede ude og slet ikke kom på banen.

– Der var nogle af dem, der var på banen, der også ønskede, at de skulle spille endnu mere. Det er sådan, det skal være, og det er den måde, vi kommer til at gøre det på, siger Thomas Thomasberg, der fortæller, at det ikke var planlagt eller i forbindelse med en skade, at Dani Silva blev taget ud halvvejs i debuten.

– Jeg synes, der var lidt omkring det fysiske spil derinde, hvor vi vurderede, at Bravo havde lidt mere at gøre med derinde. Men det, vi fik det lidt sværere ved, var i noget af det opspil, som lykkedes rigtig godt i første halvleg. Vi fik set sekvenser, hvor han [Silva] er dygtig og god med bolden. Men jeg synes også, Bravo kom ind og gjorde en fin indsats, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland skal nu jagte 1-2 i returkampen i San Sébastian om en uge, mens man søndag møder Lyngby i Superligaen.

Læs karaktererne fra torsdagens kamp her.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Thomas Frank: De vinder VM

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Transferbombe i Manchester United

Spændende transfermelding om Maxsø



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Dansk klub jagter én særlig forstærkning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tuchel forsvarer sin taktik

‘Det var verdens undergang’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Er han løsningen i AGF?

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Voldsom kritik