Der venter FC Midtjylland to enorme opgaver den 16. og 23. februar næste år.
Her skal Albert Capellas' mandskab nemlig møde Sporting fra Portugal i play-off-runden i Europa League.
Og Claus Steinlein glæder sig helt vildt til de to fodboldkampe. Det fortæller FC Midtjyllands administrerende direktør i et interview med Tipsbladet.
– Det fortæller lidt om, hvad Europa League er blevet til, når den første lodtrækning er Manchester United mod FC Barcelona. Det er kæmpestort, at vi er blandt de hold.
– Sportsligt kunne vi kun trække gode modstandere. Det er et godt sted, vi skal hen. Og det er lige i vinterferien, så vi kan håbe, at nogen tager den i Portugal. Der var bedre modstandere, men det er en okay lodtrækning.
Kunne I godt have tænkt jer en af de helt store klubber som Barcelona eller Juventus?
– Barcelona er et af verdens største sportsbrands. Det er ikke hver dag, du kan trække dem. Slet ikke efter jul. Det plejer at være i Champions Leagues gruppespil, hvis man er kvalificeret. Det havde været rigtig sjovt med Barcelona, men vi har også fået en klasse modstander i Sporting.
I mandagens lodtrækning kunne FC Midtjylland kun møde hold, som var blevet nummer tre i gruppespillet i Champions League.
Derfor var Manchester United ikke en mulighed, da storklubben – ligesom FC Midtjylland – blev nummer to i deres Europa League-gruppe.
Superliga-klubben er naturligvis underdogs mod Sporting over to kampe, men Claus Steinlein er alligevel optimistisk.
– Sporting er en traditionsklub, som er gode. Men vi har altid en chance. Det er sådan, vi er skabt. Der er dog ingen tvivl om, at portugisisk fodbold er på et højt niveau. Det så vi, da vi mødte Benfica.
Hvor stor betydning får succesen i Europa League rent økonomisk?
– Jeg tror, det har en betydning, at vi er det eneste hold i Skandinavien i Champions League og Europa League, som skal spille til foråret – også økonomisk.
– Men det får ikke betydning for, hvor meget vi kan handle for i det kommende transfervindue. Her har vi lagt en strategi, og den går ud på, vi skal forstærke os lidt i hver eneste vindue, lyder det afsluttende fra Claus Steinlein.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
OPTAKT
Norge – England
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
OPTAKT
Argentina – Schweiz
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
EKSKLUSIVT
PC afslører: Sådan pressede vi prisen op
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
OPTAKT
Spanien – Belgien
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
EKSKLUSIVT