– Det får økonomisk betydning

Claus Steinlein glæder sig til kampene i Europa League i begyndelsen af 2023.



Der venter FC Midtjylland to enorme opgaver den 16. og 23. februar næste år. 

Her skal Albert Capellas' mandskab nemlig møde Sporting fra Portugal i play-off-runden i Europa League. 

Og Claus Steinlein glæder sig helt vildt til de to fodboldkampe. Det fortæller FC Midtjyllands administrerende direktør i et interview med Tipsbladet. 

– Det fortæller lidt om, hvad Europa League er blevet til, når den første lodtrækning er Manchester United mod FC Barcelona. Det er kæmpestort, at vi er blandt de hold. 

– Sportsligt kunne vi kun trække gode modstandere. Det er et godt sted, vi skal hen. Og det er lige i vinterferien, så vi kan håbe, at nogen tager den i Portugal. Der var bedre modstandere, men det er en okay lodtrækning. 

Kunne I godt have tænkt jer en af de helt store klubber som Barcelona eller Juventus? 

– Barcelona er et af verdens største sportsbrands. Det er ikke hver dag, du kan trække dem. Slet ikke efter jul. Det plejer at være i Champions Leagues gruppespil, hvis man er kvalificeret. Det havde været rigtig sjovt med Barcelona, men vi har også fået en klasse modstander i Sporting. 

I mandagens lodtrækning kunne FC Midtjylland kun møde hold, som var blevet nummer tre i gruppespillet i Champions League. 

Derfor var Manchester United ikke en mulighed, da storklubben – ligesom FC Midtjylland – blev nummer to i deres Europa League-gruppe. 

Superliga-klubben er naturligvis underdogs mod Sporting over to kampe, men Claus Steinlein er alligevel optimistisk. 

– Sporting er en traditionsklub, som er gode. Men vi har altid en chance. Det er sådan, vi er skabt. Der er dog ingen tvivl om, at portugisisk fodbold er på et højt niveau. Det så vi, da vi mødte Benfica. 

Hvor stor betydning får succesen i Europa League rent økonomisk?

– Jeg tror, det har en betydning, at vi er det eneste hold i Skandinavien i Champions League og Europa League, som skal spille til foråret – også økonomisk. 

– Men det får ikke betydning for, hvor meget vi kan handle for i det kommende transfervindue. Her har vi lagt en strategi, og den går ud på, vi skal forstærke os lidt i hver eneste vindue, lyder det afsluttende fra Claus Steinlein. 





På vippen i FCN: Afklaring meget snart




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gaveregn over FC Midtjylland

En vild energibombe er kommet til Superligaen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Vil ikke juble i Parken

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr