– Det får økonomisk betydning

Claus Steinlein glæder sig til kampene i Europa League i begyndelsen af 2023.



Der venter FC Midtjylland to enorme opgaver den 16. og 23. februar næste år. 

Her skal Albert Capellas' mandskab nemlig møde Sporting fra Portugal i play-off-runden i Europa League. 

Og Claus Steinlein glæder sig helt vildt til de to fodboldkampe. Det fortæller FC Midtjyllands administrerende direktør i et interview med Tipsbladet. 

– Det fortæller lidt om, hvad Europa League er blevet til, når den første lodtrækning er Manchester United mod FC Barcelona. Det er kæmpestort, at vi er blandt de hold. 

– Sportsligt kunne vi kun trække gode modstandere. Det er et godt sted, vi skal hen. Og det er lige i vinterferien, så vi kan håbe, at nogen tager den i Portugal. Der var bedre modstandere, men det er en okay lodtrækning. 

Kunne I godt have tænkt jer en af de helt store klubber som Barcelona eller Juventus? 

– Barcelona er et af verdens største sportsbrands. Det er ikke hver dag, du kan trække dem. Slet ikke efter jul. Det plejer at være i Champions Leagues gruppespil, hvis man er kvalificeret. Det havde været rigtig sjovt med Barcelona, men vi har også fået en klasse modstander i Sporting. 

I mandagens lodtrækning kunne FC Midtjylland kun møde hold, som var blevet nummer tre i gruppespillet i Champions League. 

Derfor var Manchester United ikke en mulighed, da storklubben – ligesom FC Midtjylland – blev nummer to i deres Europa League-gruppe. 

Superliga-klubben er naturligvis underdogs mod Sporting over to kampe, men Claus Steinlein er alligevel optimistisk. 

– Sporting er en traditionsklub, som er gode. Men vi har altid en chance. Det er sådan, vi er skabt. Der er dog ingen tvivl om, at portugisisk fodbold er på et højt niveau. Det så vi, da vi mødte Benfica. 

Hvor stor betydning får succesen i Europa League rent økonomisk?

– Jeg tror, det har en betydning, at vi er det eneste hold i Skandinavien i Champions League og Europa League, som skal spille til foråret – også økonomisk. 

– Men det får ikke betydning for, hvor meget vi kan handle for i det kommende transfervindue. Her har vi lagt en strategi, og den går ud på, vi skal forstærke os lidt i hver eneste vindue, lyder det afsluttende fra Claus Steinlein. 







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om

‘Det er ufatteligt imponerende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby tæt på ny forstærkning

Transferbombe i Manchester United

Thomas Frank: De vinder VM

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det var verdens undergang’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Skamroses af Thomas Nørgaard

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Spændende transfermelding om Maxsø

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Tuchel forsvarer sin taktik

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret