– Det får økonomisk betydning

Claus Steinlein glæder sig til kampene i Europa League i begyndelsen af 2023.



Der venter FC Midtjylland to enorme opgaver den 16. og 23. februar næste år. 

Her skal Albert Capellas' mandskab nemlig møde Sporting fra Portugal i play-off-runden i Europa League. 

Og Claus Steinlein glæder sig helt vildt til de to fodboldkampe. Det fortæller FC Midtjyllands administrerende direktør i et interview med Tipsbladet. 

– Det fortæller lidt om, hvad Europa League er blevet til, når den første lodtrækning er Manchester United mod FC Barcelona. Det er kæmpestort, at vi er blandt de hold. 

– Sportsligt kunne vi kun trække gode modstandere. Det er et godt sted, vi skal hen. Og det er lige i vinterferien, så vi kan håbe, at nogen tager den i Portugal. Der var bedre modstandere, men det er en okay lodtrækning. 

Kunne I godt have tænkt jer en af de helt store klubber som Barcelona eller Juventus? 

– Barcelona er et af verdens største sportsbrands. Det er ikke hver dag, du kan trække dem. Slet ikke efter jul. Det plejer at være i Champions Leagues gruppespil, hvis man er kvalificeret. Det havde været rigtig sjovt med Barcelona, men vi har også fået en klasse modstander i Sporting. 

I mandagens lodtrækning kunne FC Midtjylland kun møde hold, som var blevet nummer tre i gruppespillet i Champions League. 

Derfor var Manchester United ikke en mulighed, da storklubben – ligesom FC Midtjylland – blev nummer to i deres Europa League-gruppe. 

Superliga-klubben er naturligvis underdogs mod Sporting over to kampe, men Claus Steinlein er alligevel optimistisk. 

– Sporting er en traditionsklub, som er gode. Men vi har altid en chance. Det er sådan, vi er skabt. Der er dog ingen tvivl om, at portugisisk fodbold er på et højt niveau. Det så vi, da vi mødte Benfica. 

Hvor stor betydning får succesen i Europa League rent økonomisk?

– Jeg tror, det har en betydning, at vi er det eneste hold i Skandinavien i Champions League og Europa League, som skal spille til foråret – også økonomisk. 

– Men det får ikke betydning for, hvor meget vi kan handle for i det kommende transfervindue. Her har vi lagt en strategi, og den går ud på, vi skal forstærke os lidt i hver eneste vindue, lyder det afsluttende fra Claus Steinlein. 







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Thomas Frank: De vinder VM

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Begejstret for Jacob Neestrup

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Maxsø træner med i Brøndby

Transferbombe i Manchester United

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Spændende transfermelding om Maxsø



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København i intense transferforhandlinger

‘Det var verdens undergang’

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Melder ud om Mbappé

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei