– Det får økonomisk betydning

Claus Steinlein glæder sig til kampene i Europa League i begyndelsen af 2023.



Der venter FC Midtjylland to enorme opgaver den 16. og 23. februar næste år. 

Her skal Albert Capellas' mandskab nemlig møde Sporting fra Portugal i play-off-runden i Europa League. 

Og Claus Steinlein glæder sig helt vildt til de to fodboldkampe. Det fortæller FC Midtjyllands administrerende direktør i et interview med Tipsbladet. 

– Det fortæller lidt om, hvad Europa League er blevet til, når den første lodtrækning er Manchester United mod FC Barcelona. Det er kæmpestort, at vi er blandt de hold. 

– Sportsligt kunne vi kun trække gode modstandere. Det er et godt sted, vi skal hen. Og det er lige i vinterferien, så vi kan håbe, at nogen tager den i Portugal. Der var bedre modstandere, men det er en okay lodtrækning. 

Kunne I godt have tænkt jer en af de helt store klubber som Barcelona eller Juventus? 

– Barcelona er et af verdens største sportsbrands. Det er ikke hver dag, du kan trække dem. Slet ikke efter jul. Det plejer at være i Champions Leagues gruppespil, hvis man er kvalificeret. Det havde været rigtig sjovt med Barcelona, men vi har også fået en klasse modstander i Sporting. 

I mandagens lodtrækning kunne FC Midtjylland kun møde hold, som var blevet nummer tre i gruppespillet i Champions League. 

Derfor var Manchester United ikke en mulighed, da storklubben – ligesom FC Midtjylland – blev nummer to i deres Europa League-gruppe. 

Superliga-klubben er naturligvis underdogs mod Sporting over to kampe, men Claus Steinlein er alligevel optimistisk. 

– Sporting er en traditionsklub, som er gode. Men vi har altid en chance. Det er sådan, vi er skabt. Der er dog ingen tvivl om, at portugisisk fodbold er på et højt niveau. Det så vi, da vi mødte Benfica. 

Hvor stor betydning får succesen i Europa League rent økonomisk?

– Jeg tror, det har en betydning, at vi er det eneste hold i Skandinavien i Champions League og Europa League, som skal spille til foråret – også økonomisk. 

– Men det får ikke betydning for, hvor meget vi kan handle for i det kommende transfervindue. Her har vi lagt en strategi, og den går ud på, vi skal forstærke os lidt i hver eneste vindue, lyder det afsluttende fra Claus Steinlein. 







LIVE

TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’

Slår transferrekord for Superliga-angriber

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

Har budt en milliard

Han er ny landstræner for Italien

Bekræfter: Salah-transfer droppet

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Rodri er blevet opereret i ryggen

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det