Kasper Dolberg var på pletten for Anderlecht onsdag aften, da han scorede det kampafgørende mål i belgiernes 2-1-sejr over Ferencvaros.
Sejren blev den første, som den belgiske storklub har vundet, siden man skilte sig af med den forhænværende cheftræner Brian Riemer, der blev fyret tidligere på måneden.
Efter kampen mod Ferencvaros havde den danske landsholdsspiller kun ros til overs for den vikarierende cheftræner, David Hubert.
– Først og fremmest synes jeg, at David gør det rigtig godt. Han har en god idé om, hvad gruppen har brug for lige nu, men selvfølgelig vil det være godt, hvis der er en afklaring på trænerposten snarest, udtaler Kasper Dolberg til Niewsblad efter kampen.
Kasper Dolberg glæder sig også over, at man for første gang i lang tid fik en sejr, hvilket virkelig er noget, man har kigget langt efter i den seneste tid hos Anderlecht.
– Det er alt for lang tid siden. Jeg synes, at vi var det bedste hold, selvom vi havde svært ved at skabe store chancer i kampen.
– Jeg følte dog, at vi alligevel var i fuld kontrol gennem kampen. Og vi spillede med stor selvtillid i dag. Når vores fans er bag os som i aften, så er det en fantastisk følelse at vinde her.
Den danske landsholdsangriber har ligesom sit hold ikke fået den bedste start på sæsonen, hvor det indtil videre kun er blevet til to scoringer på klubplan.Derfor modtog Kasper Dolberg også ros efter kampen af den belgiske presse, fordi at han udover sin scoring havde været god i det offensive spil i gårdsdagens kamp.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
AVIS