HERNING (Tipsbladet): Onsdag formiddag var Franculino med på træningsbanen til FC Midtjyllands afsluttende træningspas før Europa League-kampen mod Fenerbahce.
Angriberen har ikke spillet en kamp for FC Midtjylland siden oktober, og det er usandsynligt, at han brager ind i startopstillingen mod Fenerbahce.
Men FCM kunne givetvis bruge Franculinos bevægelighed og uforudsigelige stil, der kan volde problemer for de fleste forsvarsspillere.
FCM har sagt farvel til Jan Kuchta og Victor Lind denne måned og kunne meget vel også sende Frederik Heiselberg videre, da han ikke lader til overhovedet at være inde i planerne hos Thomas Thomasberg.
Så bruge Franculino kunne FCM helt sikkert, og mens klubben passer godt på forwarden og har genoptrænet ham grundigt, åbnede Thomas Thomasberg på onsdagens pressemøde forud for kampen mod Fenerbahce for, at forwarden snart er tilbage, måske allerede torsdag.
– Franculino er på træningsbanen, og det har han været gennem lidt længere tid. Så må du se lidt senere, om han er med i truppen. Der er klar fremgang, og det er vi alle sammen glade for, for det er en dygtig spiller, vi har haft udenfor for længe,
Det lyder som om, han er klar til fodboldkampe igen inden for en overskuelig fremtid?
– Jah. Måske allerede inden for 36 timer, siger Thomas Thomasberg.
Franculino fik i begyndelsen af 2024 en form for muskelskade omkring lysken og låret på landsholdstjeneste med Guinea-Bissau til AFCON, og det er også en tilsvarende drilsk muskelskade, der nu har givet Franculino en masse bøvl og altså holdt ham fra kampe i tre måneder, siden han scorede i et meget kort indhop i de sidste minutter af kampen mod AGF 27. oktober.
FC Midtjylland ser ud til at stille op med Adam Buksa forrest i en 4-3-3-formation præcis som mod Ludogorets i sidste uge, hvor FCM vandt en vigtig 2-0-sejr i Bulgarien.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
Smider Salah-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
OPTAKT