,

Drømmebesked: Skadet FCM-profil tæt på comeback

Selv om han er ude på træningsbanen, passer FC Midtjylland godt på Franculino, der har haft en drilsk muskelskade siden slutningen af oktober.



HERNING (Tipsbladet): Onsdag formiddag var Franculino med på træningsbanen til FC Midtjyllands afsluttende træningspas før Europa League-kampen mod Fenerbahce.

Angriberen har ikke spillet en kamp for FC Midtjylland siden oktober, og det er usandsynligt, at han brager ind i startopstillingen mod Fenerbahce.

Men FCM kunne givetvis bruge Franculinos bevægelighed og uforudsigelige stil, der kan volde problemer for de fleste forsvarsspillere.

FCM har sagt farvel til Jan Kuchta og Victor Lind denne måned og kunne meget vel også sende Frederik Heiselberg videre, da han ikke lader til overhovedet at være inde i planerne hos Thomas Thomasberg.

Så bruge Franculino kunne FCM helt sikkert, og mens klubben passer godt på forwarden og har genoptrænet ham grundigt, åbnede Thomas Thomasberg på onsdagens pressemøde forud for kampen mod Fenerbahce for, at forwarden snart er tilbage, måske allerede torsdag.

– Franculino er på træningsbanen, og det har han været gennem lidt længere tid. Så må du se lidt senere, om han er med i truppen. Der er klar fremgang, og det er vi alle sammen glade for, for det er en dygtig spiller, vi har haft udenfor for længe,

Det lyder som om, han er klar til fodboldkampe igen inden for en overskuelig fremtid?

– Jah. Måske allerede inden for 36 timer, siger Thomas Thomasberg.

Franculino fik i begyndelsen af 2024 en form for muskelskade omkring lysken og låret på landsholdstjeneste med Guinea-Bissau til AFCON, og det er også en tilsvarende drilsk muskelskade, der nu har givet Franculino en masse bøvl og altså holdt ham fra kampe i tre måneder, siden han scorede i et meget kort indhop i de sidste minutter af kampen mod AGF 27. oktober.

FC Midtjylland ser ud til at stille op med Adam Buksa forrest i en 4-3-3-formation præcis som mod Ludogorets i sidste uge, hvor FCM vandt en vigtig 2-0-sejr i Bulgarien.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FCK henter svensk talent

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

OB jagter tidligere Superliga-profil

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bud på 1,12 milliard afvist

Jonas Wind til danskerklub?

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Klar melding fra Thomas Gravesen

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Sat til salg – så dyr er han

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen