,

Drømmebesked: Skadet FCM-profil tæt på comeback

Selv om han er ude på træningsbanen, passer FC Midtjylland godt på Franculino, der har haft en drilsk muskelskade siden slutningen af oktober.



HERNING (Tipsbladet): Onsdag formiddag var Franculino med på træningsbanen til FC Midtjyllands afsluttende træningspas før Europa League-kampen mod Fenerbahce.

Angriberen har ikke spillet en kamp for FC Midtjylland siden oktober, og det er usandsynligt, at han brager ind i startopstillingen mod Fenerbahce.

Men FCM kunne givetvis bruge Franculinos bevægelighed og uforudsigelige stil, der kan volde problemer for de fleste forsvarsspillere.

FCM har sagt farvel til Jan Kuchta og Victor Lind denne måned og kunne meget vel også sende Frederik Heiselberg videre, da han ikke lader til overhovedet at være inde i planerne hos Thomas Thomasberg.

Så bruge Franculino kunne FCM helt sikkert, og mens klubben passer godt på forwarden og har genoptrænet ham grundigt, åbnede Thomas Thomasberg på onsdagens pressemøde forud for kampen mod Fenerbahce for, at forwarden snart er tilbage, måske allerede torsdag.

– Franculino er på træningsbanen, og det har han været gennem lidt længere tid. Så må du se lidt senere, om han er med i truppen. Der er klar fremgang, og det er vi alle sammen glade for, for det er en dygtig spiller, vi har haft udenfor for længe,

Det lyder som om, han er klar til fodboldkampe igen inden for en overskuelig fremtid?

– Jah. Måske allerede inden for 36 timer, siger Thomas Thomasberg.

Franculino fik i begyndelsen af 2024 en form for muskelskade omkring lysken og låret på landsholdstjeneste med Guinea-Bissau til AFCON, og det er også en tilsvarende drilsk muskelskade, der nu har givet Franculino en masse bøvl og altså holdt ham fra kampe i tre måneder, siden han scorede i et meget kort indhop i de sidste minutter af kampen mod AGF 27. oktober.

FC Midtjylland ser ud til at stille op med Adam Buksa forrest i en 4-3-3-formation præcis som mod Ludogorets i sidste uge, hvor FCM vandt en vigtig 2-0-sejr i Bulgarien.





Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Chelsea – Manchester City

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De overvejer Christian Eriksen

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Raser: Det er latterligt!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?