,

Drømmebesked: Skadet FCM-profil tæt på comeback

Selv om han er ude på træningsbanen, passer FC Midtjylland godt på Franculino, der har haft en drilsk muskelskade siden slutningen af oktober.



HERNING (Tipsbladet): Onsdag formiddag var Franculino med på træningsbanen til FC Midtjyllands afsluttende træningspas før Europa League-kampen mod Fenerbahce.

Angriberen har ikke spillet en kamp for FC Midtjylland siden oktober, og det er usandsynligt, at han brager ind i startopstillingen mod Fenerbahce.

Men FCM kunne givetvis bruge Franculinos bevægelighed og uforudsigelige stil, der kan volde problemer for de fleste forsvarsspillere.

FCM har sagt farvel til Jan Kuchta og Victor Lind denne måned og kunne meget vel også sende Frederik Heiselberg videre, da han ikke lader til overhovedet at være inde i planerne hos Thomas Thomasberg.

Så bruge Franculino kunne FCM helt sikkert, og mens klubben passer godt på forwarden og har genoptrænet ham grundigt, åbnede Thomas Thomasberg på onsdagens pressemøde forud for kampen mod Fenerbahce for, at forwarden snart er tilbage, måske allerede torsdag.

– Franculino er på træningsbanen, og det har han været gennem lidt længere tid. Så må du se lidt senere, om han er med i truppen. Der er klar fremgang, og det er vi alle sammen glade for, for det er en dygtig spiller, vi har haft udenfor for længe,

Det lyder som om, han er klar til fodboldkampe igen inden for en overskuelig fremtid?

– Jah. Måske allerede inden for 36 timer, siger Thomas Thomasberg.

Franculino fik i begyndelsen af 2024 en form for muskelskade omkring lysken og låret på landsholdstjeneste med Guinea-Bissau til AFCON, og det er også en tilsvarende drilsk muskelskade, der nu har givet Franculino en masse bøvl og altså holdt ham fra kampe i tre måneder, siden han scorede i et meget kort indhop i de sidste minutter af kampen mod AGF 27. oktober.

FC Midtjylland ser ud til at stille op med Adam Buksa forrest i en 4-3-3-formation præcis som mod Ludogorets i sidste uge, hvor FCM vandt en vigtig 2-0-sejr i Bulgarien.





De burde drømme om denne Brøndby-spiller




LIVE

TransferLIVE: Superliga-stjerner efterudtaget

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Kasper Hjulmand fyret

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Benhård kritik af Danmark

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Vildt transferrygte skydes ned

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Der er al mulig grund til bekymring

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster