HERNING (Tipsbladet): Onsdag formiddag var Franculino med på træningsbanen til FC Midtjyllands afsluttende træningspas før Europa League-kampen mod Fenerbahce.
Angriberen har ikke spillet en kamp for FC Midtjylland siden oktober, og det er usandsynligt, at han brager ind i startopstillingen mod Fenerbahce.
Men FCM kunne givetvis bruge Franculinos bevægelighed og uforudsigelige stil, der kan volde problemer for de fleste forsvarsspillere.
FCM har sagt farvel til Jan Kuchta og Victor Lind denne måned og kunne meget vel også sende Frederik Heiselberg videre, da han ikke lader til overhovedet at være inde i planerne hos Thomas Thomasberg.
Så bruge Franculino kunne FCM helt sikkert, og mens klubben passer godt på forwarden og har genoptrænet ham grundigt, åbnede Thomas Thomasberg på onsdagens pressemøde forud for kampen mod Fenerbahce for, at forwarden snart er tilbage, måske allerede torsdag.
– Franculino er på træningsbanen, og det har han været gennem lidt længere tid. Så må du se lidt senere, om han er med i truppen. Der er klar fremgang, og det er vi alle sammen glade for, for det er en dygtig spiller, vi har haft udenfor for længe,
Det lyder som om, han er klar til fodboldkampe igen inden for en overskuelig fremtid?
– Jah. Måske allerede inden for 36 timer, siger Thomas Thomasberg.
Franculino fik i begyndelsen af 2024 en form for muskelskade omkring lysken og låret på landsholdstjeneste med Guinea-Bissau til AFCON, og det er også en tilsvarende drilsk muskelskade, der nu har givet Franculino en masse bøvl og altså holdt ham fra kampe i tre måneder, siden han scorede i et meget kort indhop i de sidste minutter af kampen mod AGF 27. oktober.
FC Midtjylland ser ud til at stille op med Adam Buksa forrest i en 4-3-3-formation præcis som mod Ludogorets i sidste uge, hvor FCM vandt en vigtig 2-0-sejr i Bulgarien.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
DAGENS SPILFORSLAG
Vikinger & Kanariefugle underholder
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
FCK-direktør får job i West Ham
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT