Dybt skuffet: Det kan vi ikke løbe fra

Jonas Lössl er dybt skuffet over at være ude af Europa League. De personlige fejl blev afgørende for nederlaget til Real Sociedad onsdag aften, fortæller han.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet)

Real Sociedad blev endestationen for FC Midtjyllands europæiske kampagne.

‘Ulvene’ tabte med hele 5-2 til baskerne onsdag aften og er dermed ude af Europa League med et samlet nederlag på 7-3.

Det var selvfølgelig ikke det, midtjyderne havde håbet på, og det var derfor også en tydeligt skuffet Jonas Lössl, der træffede Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter kampen.

– Jeg er forholdsvis skuffet, må jeg sige. Jeg er virkelig ærgerlig over, at det stopper her. Vi har jo spillet halvandet år for at nå hertil. Og næste kamp havde været Tottenham Stadium eller Old Trafford. Det kunne jeg godt have tænkt mig.

– Vi laver for mange fejl. Det kan vi ikke løbe fra. Vi skal træffe nogle bedre beslutninger. Det er sådan, det er. Der sker jo fejl nogle gange. Der er sket for mange i dag. Det er svært at svare på hvorfor. Vi må fremad, der er ikke andet for, fortæller han.

Selvom måltavlen viser fem indkasserede mål, stod den garvede keeper en ganske fremragende kamp. Det er dog en ringe trøst, når man netop er blevet sendt ud i mørket, fortæller Lössl.

– Jeg prøver at bidrage med det, jeg er blevet tilvalgt på. Det er svært at kommentere på redninger, når jeg har lukket fem ind. Mest af alt så fylder skuffelsen.

Og selvom rejsen fik en bitter slutning onsdag aften, mener den tidligere landsholdskeeper, at FC Midtjylland godt kan være stolt af deres præstationer i Europa.

– Vi ville gerne have skrevet historie. Det havde det været, hvis vi gik videre. Når det er sagt, har vi gjort et flot væsen af sig. Vi har spillet flotte kampe mod store hold. Vi har vist flaget. Nu må vi jo evaluere og rejse os. Det får vi allerede en god mulighed for på søndag.

Som Lössl nævner, får de forsvarende mestre ikke lang tid til at slikke sårene. Allerede på søndag venter der endnu et brag, hvor man gæster FC København i Parken.

– Jeg glæder mig til at komme ind i Parken og spille kampen. Det er de store kampe, der er fede. Jeg glæder mig til at matche op mod FC (København, red.), afslutter Lössl.

Kampen mellem FC Midtjylland og FC København bliver fløjtet i gang søndag klokken 18.00.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Hvor er I vilde, AGF!



LIVE

Superliga-LIVE: Stor FCM-bet: Ramt af ny skade

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Tottenham-flop i stor transfer

De vil have Jelert

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Nærmer sig vild FCK-præstation

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Vildt Superliga-rygte afvises

Surt show – dumpet!

Ny FC København-stjerne imponerer

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Her er FC Københavns pris på William Clem

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag