Dybt skuffet: Det kan vi ikke løbe fra

Jonas Lössl er dybt skuffet over at være ude af Europa League. De personlige fejl blev afgørende for nederlaget til Real Sociedad onsdag aften, fortæller han.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet)

Real Sociedad blev endestationen for FC Midtjyllands europæiske kampagne.

‘Ulvene’ tabte med hele 5-2 til baskerne onsdag aften og er dermed ude af Europa League med et samlet nederlag på 7-3.

Det var selvfølgelig ikke det, midtjyderne havde håbet på, og det var derfor også en tydeligt skuffet Jonas Lössl, der træffede Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter kampen.

– Jeg er forholdsvis skuffet, må jeg sige. Jeg er virkelig ærgerlig over, at det stopper her. Vi har jo spillet halvandet år for at nå hertil. Og næste kamp havde været Tottenham Stadium eller Old Trafford. Det kunne jeg godt have tænkt mig.

– Vi laver for mange fejl. Det kan vi ikke løbe fra. Vi skal træffe nogle bedre beslutninger. Det er sådan, det er. Der sker jo fejl nogle gange. Der er sket for mange i dag. Det er svært at svare på hvorfor. Vi må fremad, der er ikke andet for, fortæller han.

Selvom måltavlen viser fem indkasserede mål, stod den garvede keeper en ganske fremragende kamp. Det er dog en ringe trøst, når man netop er blevet sendt ud i mørket, fortæller Lössl.

– Jeg prøver at bidrage med det, jeg er blevet tilvalgt på. Det er svært at kommentere på redninger, når jeg har lukket fem ind. Mest af alt så fylder skuffelsen.

Og selvom rejsen fik en bitter slutning onsdag aften, mener den tidligere landsholdskeeper, at FC Midtjylland godt kan være stolt af deres præstationer i Europa.

– Vi ville gerne have skrevet historie. Det havde det været, hvis vi gik videre. Når det er sagt, har vi gjort et flot væsen af sig. Vi har spillet flotte kampe mod store hold. Vi har vist flaget. Nu må vi jo evaluere og rejse os. Det får vi allerede en god mulighed for på søndag.

Som Lössl nævner, får de forsvarende mestre ikke lang tid til at slikke sårene. Allerede på søndag venter der endnu et brag, hvor man gæster FC København i Parken.

– Jeg glæder mig til at komme ind i Parken og spille kampen. Det er de store kampe, der er fede. Jeg glæder mig til at matche op mod FC (København, red.), afslutter Lössl.

Kampen mellem FC Midtjylland og FC København bliver fløjtet i gang søndag klokken 18.00.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Canada – Qatar

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Succestræner død af kræft



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

England – Kroatien

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Klar transfermelding