Dybt skuffet: Det kan vi ikke løbe fra

Jonas Lössl er dybt skuffet over at være ude af Europa League. De personlige fejl blev afgørende for nederlaget til Real Sociedad onsdag aften, fortæller han.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet)

Real Sociedad blev endestationen for FC Midtjyllands europæiske kampagne.

‘Ulvene’ tabte med hele 5-2 til baskerne onsdag aften og er dermed ude af Europa League med et samlet nederlag på 7-3.

Det var selvfølgelig ikke det, midtjyderne havde håbet på, og det var derfor også en tydeligt skuffet Jonas Lössl, der træffede Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter kampen.

– Jeg er forholdsvis skuffet, må jeg sige. Jeg er virkelig ærgerlig over, at det stopper her. Vi har jo spillet halvandet år for at nå hertil. Og næste kamp havde været Tottenham Stadium eller Old Trafford. Det kunne jeg godt have tænkt mig.

– Vi laver for mange fejl. Det kan vi ikke løbe fra. Vi skal træffe nogle bedre beslutninger. Det er sådan, det er. Der sker jo fejl nogle gange. Der er sket for mange i dag. Det er svært at svare på hvorfor. Vi må fremad, der er ikke andet for, fortæller han.

Selvom måltavlen viser fem indkasserede mål, stod den garvede keeper en ganske fremragende kamp. Det er dog en ringe trøst, når man netop er blevet sendt ud i mørket, fortæller Lössl.

– Jeg prøver at bidrage med det, jeg er blevet tilvalgt på. Det er svært at kommentere på redninger, når jeg har lukket fem ind. Mest af alt så fylder skuffelsen.

Og selvom rejsen fik en bitter slutning onsdag aften, mener den tidligere landsholdskeeper, at FC Midtjylland godt kan være stolt af deres præstationer i Europa.

– Vi ville gerne have skrevet historie. Det havde det været, hvis vi gik videre. Når det er sagt, har vi gjort et flot væsen af sig. Vi har spillet flotte kampe mod store hold. Vi har vist flaget. Nu må vi jo evaluere og rejse os. Det får vi allerede en god mulighed for på søndag.

Som Lössl nævner, får de forsvarende mestre ikke lang tid til at slikke sårene. Allerede på søndag venter der endnu et brag, hvor man gæster FC København i Parken.

– Jeg glæder mig til at komme ind i Parken og spille kampen. Det er de store kampe, der er fede. Jeg glæder mig til at matche op mod FC (København, red.), afslutter Lössl.

Kampen mellem FC Midtjylland og FC København bliver fløjtet i gang søndag klokken 18.00.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

‘De har grinet deres røv i laser’

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Superliga-klub bedst i hele verden

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Nu er han pludselig syg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Thomas Delaney er fortid’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Har været uenig med Steve Cooper

Peter Schmeichel hylder superstjerner

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Han er Superligaens ringeste målmand!

Thomas Frank er favorit til jobbet

Glem det, Leicester!

Gift Links hylder FCK-legende

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Liverpool-chef sætter pris på ny chance



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Danmark har aldrig haft så mange før

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Barcelona – Atletico

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Han kan meget vel ende som en lille legende

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern