Dybt skuffet: Det kan vi ikke løbe fra

Jonas Lössl er dybt skuffet over at være ude af Europa League. De personlige fejl blev afgørende for nederlaget til Real Sociedad onsdag aften, fortæller han.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet)

Real Sociedad blev endestationen for FC Midtjyllands europæiske kampagne.

‘Ulvene’ tabte med hele 5-2 til baskerne onsdag aften og er dermed ude af Europa League med et samlet nederlag på 7-3.

Det var selvfølgelig ikke det, midtjyderne havde håbet på, og det var derfor også en tydeligt skuffet Jonas Lössl, der træffede Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter kampen.

– Jeg er forholdsvis skuffet, må jeg sige. Jeg er virkelig ærgerlig over, at det stopper her. Vi har jo spillet halvandet år for at nå hertil. Og næste kamp havde været Tottenham Stadium eller Old Trafford. Det kunne jeg godt have tænkt mig.

– Vi laver for mange fejl. Det kan vi ikke løbe fra. Vi skal træffe nogle bedre beslutninger. Det er sådan, det er. Der sker jo fejl nogle gange. Der er sket for mange i dag. Det er svært at svare på hvorfor. Vi må fremad, der er ikke andet for, fortæller han.

Selvom måltavlen viser fem indkasserede mål, stod den garvede keeper en ganske fremragende kamp. Det er dog en ringe trøst, når man netop er blevet sendt ud i mørket, fortæller Lössl.

– Jeg prøver at bidrage med det, jeg er blevet tilvalgt på. Det er svært at kommentere på redninger, når jeg har lukket fem ind. Mest af alt så fylder skuffelsen.

Og selvom rejsen fik en bitter slutning onsdag aften, mener den tidligere landsholdskeeper, at FC Midtjylland godt kan være stolt af deres præstationer i Europa.

– Vi ville gerne have skrevet historie. Det havde det været, hvis vi gik videre. Når det er sagt, har vi gjort et flot væsen af sig. Vi har spillet flotte kampe mod store hold. Vi har vist flaget. Nu må vi jo evaluere og rejse os. Det får vi allerede en god mulighed for på søndag.

Som Lössl nævner, får de forsvarende mestre ikke lang tid til at slikke sårene. Allerede på søndag venter der endnu et brag, hvor man gæster FC København i Parken.

– Jeg glæder mig til at komme ind i Parken og spille kampen. Det er de store kampe, der er fede. Jeg glæder mig til at matche op mod FC (København, red.), afslutter Lössl.

Kampen mellem FC Midtjylland og FC København bliver fløjtet i gang søndag klokken 18.00.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Arbejder på Brøndby-exit

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Toptræner hylder Danmark og FC København

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord

Hylder kæmpe FCM-transfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA

Supercomputer: De vinder VM

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Uwe Rösler henter dansker

Dybt forundret over Superliga-flop

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Frankrig – Marokko

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar