SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet)
Real Sociedad blev endestationen for FC Midtjyllands europæiske kampagne.
‘Ulvene’ tabte med hele 5-2 til baskerne onsdag aften og er dermed ude af Europa League med et samlet nederlag på 7-3.
Det var selvfølgelig ikke det, midtjyderne havde håbet på, og det var derfor også en tydeligt skuffet Jonas Lössl, der træffede Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter kampen.
– Jeg er forholdsvis skuffet, må jeg sige. Jeg er virkelig ærgerlig over, at det stopper her. Vi har jo spillet halvandet år for at nå hertil. Og næste kamp havde været Tottenham Stadium eller Old Trafford. Det kunne jeg godt have tænkt mig.
– Vi laver for mange fejl. Det kan vi ikke løbe fra. Vi skal træffe nogle bedre beslutninger. Det er sådan, det er. Der sker jo fejl nogle gange. Der er sket for mange i dag. Det er svært at svare på hvorfor. Vi må fremad, der er ikke andet for, fortæller han.
Selvom måltavlen viser fem indkasserede mål, stod den garvede keeper en ganske fremragende kamp. Det er dog en ringe trøst, når man netop er blevet sendt ud i mørket, fortæller Lössl.
– Jeg prøver at bidrage med det, jeg er blevet tilvalgt på. Det er svært at kommentere på redninger, når jeg har lukket fem ind. Mest af alt så fylder skuffelsen.
Og selvom rejsen fik en bitter slutning onsdag aften, mener den tidligere landsholdskeeper, at FC Midtjylland godt kan være stolt af deres præstationer i Europa.
– Vi ville gerne have skrevet historie. Det havde det været, hvis vi gik videre. Når det er sagt, har vi gjort et flot væsen af sig. Vi har spillet flotte kampe mod store hold. Vi har vist flaget. Nu må vi jo evaluere og rejse os. Det får vi allerede en god mulighed for på søndag.
Som Lössl nævner, får de forsvarende mestre ikke lang tid til at slikke sårene. Allerede på søndag venter der endnu et brag, hvor man gæster FC København i Parken.
– Jeg glæder mig til at komme ind i Parken og spille kampen. Det er de store kampe, der er fede. Jeg glæder mig til at matche op mod FC (København, red.), afslutter Lössl.
Kampen mellem FC Midtjylland og FC København bliver fløjtet i gang søndag klokken 18.00.
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TOPNYHED