Det var en sort aften for tysk fodbold og den danske landsholdsspiller Robert Skov, da de torsdag blev slået ud af den norske klub Molde.
Klubben fra den lille by med 25.000 indbyggere har ikke spillet en hjemlig turneringskamp siden november, og eneste mulighed for at træne fodbold er på kunstgræsbaner eller i indendørshaller med græstæppe.
Modsat er den tyske liga i fuld gang og Hoffenheim ligger midt i tabellen langt fra nedrykning, men også langt fra europæiske pladser næste sæson. Derfor havde de heller ingen grund til at spare på kræfterne mod de upåagtede nordmænd.
Læs også:Siden debuten mod FCM: PL-stjerne i vild udvikling
Alligevel tabte de 2-0, og dermed kan Manchester United-manager, Ole Gunnar Solskjær øjne et spektakulært møde med sin tidligere klub. Nordmanden stod nemlig i spidsen for netop Molde, inden han tog over i United, og han er ikke i tvivl om, hvem han vil møde i næste runde.
– Selvfølgelig mit tidligere hold. Det var en fantastisk kamp. Det er helt utroligt at vinde på udebane mod Hoffenheim i februar, siger Solskjær til norsk TV2
– Jeg snakkede med Erling (Moe) (Molde-træner, red.), og vi havde en fin kort samtale. De havde mange skader og karantæner, så 2-0 på udebane må være den største præstation i denne runde, fortsætter han.
Læs også:Schmeichel roser Prag-dansker og Co. efter EL-exit
Erling Moe var assistent i Molde under Ole Gunnar Solskjærs ledelse, og det kan derfor også blive et spændene gensyn mellem de to trænere, ligesom da Manchester United mødte FC København, der dengang blev trænet af Ståle Solbakken, i selsamme turnering tilbage i august.
En anden spiller der også håber på, at Molde skal møde Manchester United, er Molde-spilleren Magnus Wolff Eikrem, der som 16-årig skiftede til netop Manchester United.
Læs også:Manchester United cruiser videre i Europa League
Læs også:Overblik: Disse hold er videre i Europa League
Læs også:Torsdagens rygtebørs: PSG overvejer Liverpool-midt
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
Kæmpekøb retur til FC København?
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TOPNYHED
