Mourinho i karantæne mod FC Midtjylland

Rygter omkring José Mourinhos deltagelse i Europa League-kampen mod FC Midtjylland har svirret, siden portugiseren gik til verbalt angreb på UEFA efter sidste uges kamp mod Lyon.



Opdatering onsdag den 29. januar: Efter udgivelsen af artiklen er det kommet frem, at José Mourinho alligevel er i karantæne og ikke på sidelinjen til opgøret mod FC Midtjylland.

Skal han overhovedet med til Danmark?

Rygterne har svirret, siden José Mourinho rasede mod UEFA over blandt andet VAR og dommerne efter sidste torsdags Europa League-kamp mod Lyon, der endte 0-0.

– Det var Hr. Paolo Mazzoleni, som forresten er meget berømt i Italien, der ikke kaldte dommeren ud [til muligt VAR-tjek for rødt kort til Lyon]. Dommeres fejl på banen er acceptable, VAR er der for at rette op på tingene, og det gjorde det ikke, sagde José Mourinho blandt andet om en situation, hvor Fenerbahce forlangte rødt kort i stedet for gult for en Lyon-spillers hårde tackling.

I weekenden var Mourinho i anden anledning i karantæne i den tyrkiske liga efter at have fået gult runden før og dermed ramt karantæne-grænsen, noget der ikke just kommer som et chok med tanke på portugiserens udfarende stil.

I Tyrkiet har der de seneste døgn været rygter om, at UEFA også ville stange en karantæne ud til Mourinho for de spidse bemærkninger efter Lyon-kampen, men ifølge Tipsbladets kilder tæt på klubben er den portugisiske stjernetræner med i Herning i morgen og torsdag og forventes at sidde på trænerbænken som vanligt.

Det er sjældent kedeligt at være i José Mourinhos selskab.

Da José Mourinho for 20 år siden var ved at slå sit navn fast som verdens måske største trænernavn som ny i jobbet i Chelsea, lagde portugiseren yderligere alen til sit ry som ultra-kompetitiv vinder ved at trodse en karantæne i en Champions League-kvartfinalen mod Bayern München.

Hjemme på Stamford Bridge dukkede portugiseren op til kampen allerede ved frokost-tid og fik Chelseas materialemand til at skjule sig i en stor snavsetøjskurv, så Mourinho kunne undgå at blive opdaget af UEFA-folkene, der havde en fornemmelse af, at portugiseren ville forsøge at omgå sin karantæne.

Ifølge historien, Mourinho selv siden har fortalt ved flere lejligheder, lykkedes det ham at holde kampoplægget før Bayern-kampen og pausesnakken, før det lykkedes Chelseas stab at smugle Mourinho ud af omklædningsrummet i snavsetøjskurven.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kommer til AGF efter monstersæson

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Brøndby har IKKE budt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Han skal væk fra FC Midtjylland 

FC København byder på kantspiller

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Stærk FCK-trup – han må ikke spille



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Det er ret let at se’

I chok over Tottenham

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Brøndby forhandler om stor transfer

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Voldsom lønnedgang i Brøndby

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb