Opdatering onsdag den 29. januar: Efter udgivelsen af artiklen er det kommet frem, at José Mourinho alligevel er i karantæne og ikke på sidelinjen til opgøret mod FC Midtjylland.
Skal han overhovedet med til Danmark?
Rygterne har svirret, siden José Mourinho rasede mod UEFA over blandt andet VAR og dommerne efter sidste torsdags Europa League-kamp mod Lyon, der endte 0-0.
– Det var Hr. Paolo Mazzoleni, som forresten er meget berømt i Italien, der ikke kaldte dommeren ud [til muligt VAR-tjek for rødt kort til Lyon]. Dommeres fejl på banen er acceptable, VAR er der for at rette op på tingene, og det gjorde det ikke, sagde José Mourinho blandt andet om en situation, hvor Fenerbahce forlangte rødt kort i stedet for gult for en Lyon-spillers hårde tackling.
I weekenden var Mourinho i anden anledning i karantæne i den tyrkiske liga efter at have fået gult runden før og dermed ramt karantæne-grænsen, noget der ikke just kommer som et chok med tanke på portugiserens udfarende stil.
I Tyrkiet har der de seneste døgn været rygter om, at UEFA også ville stange en karantæne ud til Mourinho for de spidse bemærkninger efter Lyon-kampen, men ifølge Tipsbladets kilder tæt på klubben er den portugisiske stjernetræner med i Herning i morgen og torsdag og forventes at sidde på trænerbænken som vanligt.

Det er sjældent kedeligt at være i José Mourinhos selskab.
Da José Mourinho for 20 år siden var ved at slå sit navn fast som verdens måske største trænernavn som ny i jobbet i Chelsea, lagde portugiseren yderligere alen til sit ry som ultra-kompetitiv vinder ved at trodse en karantæne i en Champions League-kvartfinalen mod Bayern München.
Hjemme på Stamford Bridge dukkede portugiseren op til kampen allerede ved frokost-tid og fik Chelseas materialemand til at skjule sig i en stor snavsetøjskurv, så Mourinho kunne undgå at blive opdaget af UEFA-folkene, der havde en fornemmelse af, at portugiseren ville forsøge at omgå sin karantæne.
Ifølge historien, Mourinho selv siden har fortalt ved flere lejligheder, lykkedes det ham at holde kampoplægget før Bayern-kampen og pausesnakken, før det lykkedes Chelseas stab at smugle Mourinho ud af omklædningsrummet i snavsetøjskurven.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
TRANSFER