Opdatering onsdag den 29. januar: Efter udgivelsen af artiklen er det kommet frem, at José Mourinho alligevel er i karantæne og ikke på sidelinjen til opgøret mod FC Midtjylland.
Skal han overhovedet med til Danmark?
Rygterne har svirret, siden José Mourinho rasede mod UEFA over blandt andet VAR og dommerne efter sidste torsdags Europa League-kamp mod Lyon, der endte 0-0.
– Det var Hr. Paolo Mazzoleni, som forresten er meget berømt i Italien, der ikke kaldte dommeren ud [til muligt VAR-tjek for rødt kort til Lyon]. Dommeres fejl på banen er acceptable, VAR er der for at rette op på tingene, og det gjorde det ikke, sagde José Mourinho blandt andet om en situation, hvor Fenerbahce forlangte rødt kort i stedet for gult for en Lyon-spillers hårde tackling.
I weekenden var Mourinho i anden anledning i karantæne i den tyrkiske liga efter at have fået gult runden før og dermed ramt karantæne-grænsen, noget der ikke just kommer som et chok med tanke på portugiserens udfarende stil.
I Tyrkiet har der de seneste døgn været rygter om, at UEFA også ville stange en karantæne ud til Mourinho for de spidse bemærkninger efter Lyon-kampen, men ifølge Tipsbladets kilder tæt på klubben er den portugisiske stjernetræner med i Herning i morgen og torsdag og forventes at sidde på trænerbænken som vanligt.

Det er sjældent kedeligt at være i José Mourinhos selskab.
Da José Mourinho for 20 år siden var ved at slå sit navn fast som verdens måske største trænernavn som ny i jobbet i Chelsea, lagde portugiseren yderligere alen til sit ry som ultra-kompetitiv vinder ved at trodse en karantæne i en Champions League-kvartfinalen mod Bayern München.
Hjemme på Stamford Bridge dukkede portugiseren op til kampen allerede ved frokost-tid og fik Chelseas materialemand til at skjule sig i en stor snavsetøjskurv, så Mourinho kunne undgå at blive opdaget af UEFA-folkene, der havde en fornemmelse af, at portugiseren ville forsøge at omgå sin karantæne.
Ifølge historien, Mourinho selv siden har fortalt ved flere lejligheder, lykkedes det ham at holde kampoplægget før Bayern-kampen og pausesnakken, før det lykkedes Chelseas stab at smugle Mourinho ud af omklædningsrummet i snavsetøjskurven.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
MEDIE
Klar til at gå shopamok
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
HELT VILDT