Mourinho i karantæne mod FC Midtjylland

Rygter omkring José Mourinhos deltagelse i Europa League-kampen mod FC Midtjylland har svirret, siden portugiseren gik til verbalt angreb på UEFA efter sidste uges kamp mod Lyon.



Opdatering onsdag den 29. januar: Efter udgivelsen af artiklen er det kommet frem, at José Mourinho alligevel er i karantæne og ikke på sidelinjen til opgøret mod FC Midtjylland.

Skal han overhovedet med til Danmark?

Rygterne har svirret, siden José Mourinho rasede mod UEFA over blandt andet VAR og dommerne efter sidste torsdags Europa League-kamp mod Lyon, der endte 0-0.

– Det var Hr. Paolo Mazzoleni, som forresten er meget berømt i Italien, der ikke kaldte dommeren ud [til muligt VAR-tjek for rødt kort til Lyon]. Dommeres fejl på banen er acceptable, VAR er der for at rette op på tingene, og det gjorde det ikke, sagde José Mourinho blandt andet om en situation, hvor Fenerbahce forlangte rødt kort i stedet for gult for en Lyon-spillers hårde tackling.

I weekenden var Mourinho i anden anledning i karantæne i den tyrkiske liga efter at have fået gult runden før og dermed ramt karantæne-grænsen, noget der ikke just kommer som et chok med tanke på portugiserens udfarende stil.

I Tyrkiet har der de seneste døgn været rygter om, at UEFA også ville stange en karantæne ud til Mourinho for de spidse bemærkninger efter Lyon-kampen, men ifølge Tipsbladets kilder tæt på klubben er den portugisiske stjernetræner med i Herning i morgen og torsdag og forventes at sidde på trænerbænken som vanligt.

Det er sjældent kedeligt at være i José Mourinhos selskab.

Da José Mourinho for 20 år siden var ved at slå sit navn fast som verdens måske største trænernavn som ny i jobbet i Chelsea, lagde portugiseren yderligere alen til sit ry som ultra-kompetitiv vinder ved at trodse en karantæne i en Champions League-kvartfinalen mod Bayern München.

Hjemme på Stamford Bridge dukkede portugiseren op til kampen allerede ved frokost-tid og fik Chelseas materialemand til at skjule sig i en stor snavsetøjskurv, så Mourinho kunne undgå at blive opdaget af UEFA-folkene, der havde en fornemmelse af, at portugiseren ville forsøge at omgå sin karantæne.

Ifølge historien, Mourinho selv siden har fortalt ved flere lejligheder, lykkedes det ham at holde kampoplægget før Bayern-kampen og pausesnakken, før det lykkedes Chelseas stab at smugle Mourinho ud af omklædningsrummet i snavsetøjskurven.







LIVE

LIVE: FCK-fans med markant budskab

FC København-krisen fortsætter

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Rasmus Højlund revser konkurrent

Josip Radošević på samtlige forsider

AGF – Brøndby IF

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Viborg FF – FC Midtjylland

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Benhård Brian Riemer-melding

FC København – FC Fredericia

Silkeborg klasker Randers

Protesterer efter dansk drømmekamp

Topchef får nyt job i FCK

FC Nordsjælland vinder i egen hule



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

I svime over Pelle Mattsson

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Afslører vild transfer-historie

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Barcelona tager smal sejr

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Dansker sammenlignes med Paul Pogba