Mourinho i karantæne mod FC Midtjylland

Rygter omkring José Mourinhos deltagelse i Europa League-kampen mod FC Midtjylland har svirret, siden portugiseren gik til verbalt angreb på UEFA efter sidste uges kamp mod Lyon.



Opdatering onsdag den 29. januar: Efter udgivelsen af artiklen er det kommet frem, at José Mourinho alligevel er i karantæne og ikke på sidelinjen til opgøret mod FC Midtjylland.

Skal han overhovedet med til Danmark?

Rygterne har svirret, siden José Mourinho rasede mod UEFA over blandt andet VAR og dommerne efter sidste torsdags Europa League-kamp mod Lyon, der endte 0-0.

– Det var Hr. Paolo Mazzoleni, som forresten er meget berømt i Italien, der ikke kaldte dommeren ud [til muligt VAR-tjek for rødt kort til Lyon]. Dommeres fejl på banen er acceptable, VAR er der for at rette op på tingene, og det gjorde det ikke, sagde José Mourinho blandt andet om en situation, hvor Fenerbahce forlangte rødt kort i stedet for gult for en Lyon-spillers hårde tackling.

I weekenden var Mourinho i anden anledning i karantæne i den tyrkiske liga efter at have fået gult runden før og dermed ramt karantæne-grænsen, noget der ikke just kommer som et chok med tanke på portugiserens udfarende stil.

I Tyrkiet har der de seneste døgn været rygter om, at UEFA også ville stange en karantæne ud til Mourinho for de spidse bemærkninger efter Lyon-kampen, men ifølge Tipsbladets kilder tæt på klubben er den portugisiske stjernetræner med i Herning i morgen og torsdag og forventes at sidde på trænerbænken som vanligt.

Det er sjældent kedeligt at være i José Mourinhos selskab.

Da José Mourinho for 20 år siden var ved at slå sit navn fast som verdens måske største trænernavn som ny i jobbet i Chelsea, lagde portugiseren yderligere alen til sit ry som ultra-kompetitiv vinder ved at trodse en karantæne i en Champions League-kvartfinalen mod Bayern München.

Hjemme på Stamford Bridge dukkede portugiseren op til kampen allerede ved frokost-tid og fik Chelseas materialemand til at skjule sig i en stor snavsetøjskurv, så Mourinho kunne undgå at blive opdaget af UEFA-folkene, der havde en fornemmelse af, at portugiseren ville forsøge at omgå sin karantæne.

Ifølge historien, Mourinho selv siden har fortalt ved flere lejligheder, lykkedes det ham at holde kampoplægget før Bayern-kampen og pausesnakken, før det lykkedes Chelseas stab at smugle Mourinho ud af omklædningsrummet i snavsetøjskurven.





Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

‘Jeg hadede verden’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

FCM-profil – Riemer har ikke ringet



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Første gang nogensinde for Eriksen

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Stor overraskelse til FCM-træning

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Her skal Sepp Piontek begraves

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

‘Han er tilgivet’

Liverpool – West Ham United

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Ny hooliganpakke er vedtaget

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Endelig er der godt nyt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’