Opdatering onsdag den 29. januar: Efter udgivelsen af artiklen er det kommet frem, at José Mourinho alligevel er i karantæne og ikke på sidelinjen til opgøret mod FC Midtjylland.
Skal han overhovedet med til Danmark?
Rygterne har svirret, siden José Mourinho rasede mod UEFA over blandt andet VAR og dommerne efter sidste torsdags Europa League-kamp mod Lyon, der endte 0-0.
– Det var Hr. Paolo Mazzoleni, som forresten er meget berømt i Italien, der ikke kaldte dommeren ud [til muligt VAR-tjek for rødt kort til Lyon]. Dommeres fejl på banen er acceptable, VAR er der for at rette op på tingene, og det gjorde det ikke, sagde José Mourinho blandt andet om en situation, hvor Fenerbahce forlangte rødt kort i stedet for gult for en Lyon-spillers hårde tackling.
I weekenden var Mourinho i anden anledning i karantæne i den tyrkiske liga efter at have fået gult runden før og dermed ramt karantæne-grænsen, noget der ikke just kommer som et chok med tanke på portugiserens udfarende stil.
I Tyrkiet har der de seneste døgn været rygter om, at UEFA også ville stange en karantæne ud til Mourinho for de spidse bemærkninger efter Lyon-kampen, men ifølge Tipsbladets kilder tæt på klubben er den portugisiske stjernetræner med i Herning i morgen og torsdag og forventes at sidde på trænerbænken som vanligt.

Det er sjældent kedeligt at være i José Mourinhos selskab.
Da José Mourinho for 20 år siden var ved at slå sit navn fast som verdens måske største trænernavn som ny i jobbet i Chelsea, lagde portugiseren yderligere alen til sit ry som ultra-kompetitiv vinder ved at trodse en karantæne i en Champions League-kvartfinalen mod Bayern München.
Hjemme på Stamford Bridge dukkede portugiseren op til kampen allerede ved frokost-tid og fik Chelseas materialemand til at skjule sig i en stor snavsetøjskurv, så Mourinho kunne undgå at blive opdaget af UEFA-folkene, der havde en fornemmelse af, at portugiseren ville forsøge at omgå sin karantæne.
Ifølge historien, Mourinho selv siden har fortalt ved flere lejligheder, lykkedes det ham at holde kampoplægget før Bayern-kampen og pausesnakken, før det lykkedes Chelseas stab at smugle Mourinho ud af omklædningsrummet i snavsetøjskurven.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Offentliggøres i dag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
INTERVIEW