EL-debut som 38-årig: Derfor jeg kom til Brøndby

Han erkender dog, at han ikke lige havde regnet med at skulle spille den slags kampe.



38-årige Thomas Mikkelsen var for første gang i startelleveren, da Brøndby IF slog Vejle i søndagens Superliga-kamp. 

Årsagen hertil var, at førstevalget på målmandsposten Mads Hermansen havde pådraget sig en skade, og dermed var der altså blevet plads til den tidligere Lyngby-keeper. 

Scenariet ser ud til at gentage sig torsdag, hvor Brøndby gæster Rangers FC i Glasgow. Klubben har i hvert fald meldt ud, at Mads Hermansen ikke når at blive klar til kampen, og derfor tyder det altså på, at Thomas Mikkelsen i en alder af 38 år kommer til at få sin europæiske debut. 

Selv ser han utrolig meget frem til kampen, som han erkender, at han ikke lige have forestillet sig at skulle spille, da han skiftede Lyngby ud med Brøndby i sommer. Han fortæller dog, at muligheden for at komme i aktion i sådanne kampe spillede en stor rolle i, at han foretrak et skifte til vestegnen. 

– Europæisk debut for en mand i min alder – og det må jeg godt sige. Jeg havde ikke lige regnet med at skulle spille sådanne kampe, men det var derfor, jeg kom til Brøndby IF i sommer. Det var håbet om at komme til at det, siger han til Brøndby IF’s hjemmeside og fortsætter. 

– Det er en fantastisk fornemmelse, og jeg tror, jeg kan tale for hele truppen, når jeg siger, at vi glæder os. Det bliver fedt at omkring 1600 Brøndby-fans herover, og vi er klar til kampen. Der bliver nok lidt mere knald på vores boks end mod Vejle i søndags, så det bliver en hård kamp for os alle sammen, men det bliver fedt, siger Thomas Mikkelsen, der beretter om en spillertrup i godt humør, siger han. 

Kampen mellem Rangers FC og Brøndby IF fløjtes i gang torsdag klokken 21:00. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent

Færdig: Nu er han rejst til København

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jess Thorup indlagt

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Dansk stortalents værdi eksploderer