EL-debut som 38-årig: Derfor jeg kom til Brøndby

Han erkender dog, at han ikke lige havde regnet med at skulle spille den slags kampe.



38-årige Thomas Mikkelsen var for første gang i startelleveren, da Brøndby IF slog Vejle i søndagens Superliga-kamp. 

Årsagen hertil var, at førstevalget på målmandsposten Mads Hermansen havde pådraget sig en skade, og dermed var der altså blevet plads til den tidligere Lyngby-keeper. 

Scenariet ser ud til at gentage sig torsdag, hvor Brøndby gæster Rangers FC i Glasgow. Klubben har i hvert fald meldt ud, at Mads Hermansen ikke når at blive klar til kampen, og derfor tyder det altså på, at Thomas Mikkelsen i en alder af 38 år kommer til at få sin europæiske debut. 

Selv ser han utrolig meget frem til kampen, som han erkender, at han ikke lige have forestillet sig at skulle spille, da han skiftede Lyngby ud med Brøndby i sommer. Han fortæller dog, at muligheden for at komme i aktion i sådanne kampe spillede en stor rolle i, at han foretrak et skifte til vestegnen. 

– Europæisk debut for en mand i min alder – og det må jeg godt sige. Jeg havde ikke lige regnet med at skulle spille sådanne kampe, men det var derfor, jeg kom til Brøndby IF i sommer. Det var håbet om at komme til at det, siger han til Brøndby IF’s hjemmeside og fortsætter. 

– Det er en fantastisk fornemmelse, og jeg tror, jeg kan tale for hele truppen, når jeg siger, at vi glæder os. Det bliver fedt at omkring 1600 Brøndby-fans herover, og vi er klar til kampen. Der bliver nok lidt mere knald på vores boks end mod Vejle i søndags, så det bliver en hård kamp for os alle sammen, men det bliver fedt, siger Thomas Mikkelsen, der beretter om en spillertrup i godt humør, siger han. 

Kampen mellem Rangers FC og Brøndby IF fløjtes i gang torsdag klokken 21:00. 





Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København LIVE

LIVE: Delaney bliver – så lang er den nye kontrakt

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Afsløring: De er færdige i Randers

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Tiden er ved at rinde ud

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Felix Beijmo er færdig i AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Sats på disse ni spillere, FCK!