Ellevild Uhre om Ibrox: Det emmer bare af historie

Angriberen ser frem til at spille på det legendariske stadion.



Mikael Uhre og resten af Brøndby-mandskabet står overfor en svær opgave, når de torsdag aften tørner sammen med Rangers FC i Europa League-gruppespillet. 

Udfordringen bliver bestemt ikke mindre af, at kampen spilles på Rangers’ hjemmebane Ibrox Stadium, som er notorisk kendt for at være et svært sted at spille grundet den massive opbakning fra lægterne. 

Det faktum skræmmer dog ikke Mikael Uhre, som mest af alt glæder sig til at opleve atmosfæren på stadion til kampen. 

– Det er fantastiske faciliteter, og det emmer bare af historie, det stadion her, så det er fantastisk at få lov til at opleve. Det bliver en fantastisk atmosfære, vi skal ind og spille i. Det vil jo være en af de her oplevelser, man vil se tilbage på, når karrieren engang slutter. Så jeg vil nyde det, men jeg vil også gå uimponeret til værks med drengene, siger han ifølge Brøndby IF’s hjemmeside. 

Uhre fortæller yderligere, at han ikke kan se, hvorfor Brøndby ikke skulle have en chance imod Rangers. 

– Jeg synes egentlig, vi kan få point mod alle hold i gruppen, hvis vi rammer dagen. Nogle mener, at Rangers er det hold i gruppen, vi skal have point mod, så det vidner også om en god gruppe, vi er havnet i. Men hvis vi spiller op til vores bedste, så er jeg sikker på, vi også kan lave noget godt herovre, siger han og fortsætter.

– Det er en kæmpe klub, vi skal op imod. Men det er ikke altid, at det er det, det kommer an på, når man kommer ud på banen, og spillet går i gang. Vi skal selvfølgelig ind og ramme dem på nogle af de ting, vi er gode til. Så vi skal spille på vores fart og noget hurtigt spil inde i midten med masser af tempo. Vi skal også være gode til at holde fast i bolden, når vi får den, for smider man den på det her niveau, så kan der gå længe, før man får den igen, siger han. 

Kampen mellem Rangers FC og Brøndby IF spilles torsdag med kampstart klokken 21:00. 





LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Her er prisen på Aral Simsir



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Kæmpebud på 16-årig

Brøndby tæt på Superliga-profil

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

FC København i forhandlinger med svensk klub

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Otte tunesere testet positive for forbudt stof



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Canada – Marokko

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Laudrup stopper på TV 2



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Paraguay – Frankrig

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’