Ellevild Uhre om Ibrox: Det emmer bare af historie

Angriberen ser frem til at spille på det legendariske stadion.



Mikael Uhre og resten af Brøndby-mandskabet står overfor en svær opgave, når de torsdag aften tørner sammen med Rangers FC i Europa League-gruppespillet. 

Udfordringen bliver bestemt ikke mindre af, at kampen spilles på Rangers’ hjemmebane Ibrox Stadium, som er notorisk kendt for at være et svært sted at spille grundet den massive opbakning fra lægterne. 

Det faktum skræmmer dog ikke Mikael Uhre, som mest af alt glæder sig til at opleve atmosfæren på stadion til kampen. 

– Det er fantastiske faciliteter, og det emmer bare af historie, det stadion her, så det er fantastisk at få lov til at opleve. Det bliver en fantastisk atmosfære, vi skal ind og spille i. Det vil jo være en af de her oplevelser, man vil se tilbage på, når karrieren engang slutter. Så jeg vil nyde det, men jeg vil også gå uimponeret til værks med drengene, siger han ifølge Brøndby IF’s hjemmeside. 

Uhre fortæller yderligere, at han ikke kan se, hvorfor Brøndby ikke skulle have en chance imod Rangers. 

– Jeg synes egentlig, vi kan få point mod alle hold i gruppen, hvis vi rammer dagen. Nogle mener, at Rangers er det hold i gruppen, vi skal have point mod, så det vidner også om en god gruppe, vi er havnet i. Men hvis vi spiller op til vores bedste, så er jeg sikker på, vi også kan lave noget godt herovre, siger han og fortsætter.

– Det er en kæmpe klub, vi skal op imod. Men det er ikke altid, at det er det, det kommer an på, når man kommer ud på banen, og spillet går i gang. Vi skal selvfølgelig ind og ramme dem på nogle af de ting, vi er gode til. Så vi skal spille på vores fart og noget hurtigt spil inde i midten med masser af tempo. Vi skal også være gode til at holde fast i bolden, når vi får den, for smider man den på det her niveau, så kan der gå længe, før man får den igen, siger han. 

Kampen mellem Rangers FC og Brøndby IF spilles torsdag med kampstart klokken 21:00. 





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Ruben Amorim favorit til dette job

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Atletico Madrid interesseret i dansker

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Barcelona – Real Madrid

VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’