Mikael Uhre og resten af Brøndby-mandskabet står overfor en svær opgave, når de torsdag aften tørner sammen med Rangers FC i Europa League-gruppespillet.
Udfordringen bliver bestemt ikke mindre af, at kampen spilles på Rangers’ hjemmebane Ibrox Stadium, som er notorisk kendt for at være et svært sted at spille grundet den massive opbakning fra lægterne.
Det faktum skræmmer dog ikke Mikael Uhre, som mest af alt glæder sig til at opleve atmosfæren på stadion til kampen.
– Det er fantastiske faciliteter, og det emmer bare af historie, det stadion her, så det er fantastisk at få lov til at opleve. Det bliver en fantastisk atmosfære, vi skal ind og spille i. Det vil jo være en af de her oplevelser, man vil se tilbage på, når karrieren engang slutter. Så jeg vil nyde det, men jeg vil også gå uimponeret til værks med drengene, siger han ifølge Brøndby IF’s hjemmeside.
Uhre fortæller yderligere, at han ikke kan se, hvorfor Brøndby ikke skulle have en chance imod Rangers.
– Jeg synes egentlig, vi kan få point mod alle hold i gruppen, hvis vi rammer dagen. Nogle mener, at Rangers er det hold i gruppen, vi skal have point mod, så det vidner også om en god gruppe, vi er havnet i. Men hvis vi spiller op til vores bedste, så er jeg sikker på, vi også kan lave noget godt herovre, siger han og fortsætter.
– Det er en kæmpe klub, vi skal op imod. Men det er ikke altid, at det er det, det kommer an på, når man kommer ud på banen, og spillet går i gang. Vi skal selvfølgelig ind og ramme dem på nogle af de ting, vi er gode til. Så vi skal spille på vores fart og noget hurtigt spil inde i midten med masser af tempo. Vi skal også være gode til at holde fast i bolden, når vi får den, for smider man den på det her niveau, så kan der gå længe, før man får den igen, siger han.
Kampen mellem Rangers FC og Brøndby IF spilles torsdag med kampstart klokken 21:00.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Bo Svensson skriver Superliga-historie
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Smider Salah-bombe
TIPSBLADETS DOM