For anden gang i sæsonen formåede FC Midtjylland torsdag aften at besejre Nottingham Forest på Premier League-klubbens eget stadion, og dermed fortsætter Mike Tullberg og co. deres imponerende europæiske kampagne.
Og i det engelske fremhæves særligt en kvalitet ved FC Midtjylland.
Nemlig deres nådesløshed og tålmodighed. Det fremgår således hos både BBC, Sky Sports og The Athletics klubreporter.
– FC Midtjylland, der også slog Nottingham Forest 3-2 i ligafasen aog sluttede på tredjepladsen i den samlede stilling, var glade for at spille på kontraangreb og fik adskillige advarsler fra dommeren for tidsspild.
– Det danske hold red på heldet, men udnyttede med imponerende nådesløshed chancen, da den kom, mens Forest – der havde 22 skud – ikke havde noget at vise frem fra en dominerende præstation, skriver BBC.
Samme dom kommer altså fra Sky Sports.
– Midtjylland var nådesløse til sammenligning og scorede med kun deres andet skud på mål i kampen, selvom det ikke fortæller hele historien: Indskiftede Valdemar Andreasen ramte overliggeren og fremtvang en god redning fra Matz Sels.
– Men danskerne var tålmodige og blev dermed blot det fjerde hold i dette århundrede til at vinde to gange på City Ground i en enkelt sæson, skriver Sky Sports.

Paul Taylor, der dækker Nottingham Forest for The Athletic, har også ros til overs for FC Midtjylland i et opslag på X.
– Det var det. En 1-0-sejr til FC Midtjylland, der leverer en perfekt udebanepræstation. Nottingham Forest havde de bedste chancer, men formåede ikke at udnytte dem fuldt ud. Gæsterne var fuldstændig nådesløse, da de fik muligheden for at vinde, da Cho headede et mål ind sent i kampen. Suk, skriver Paul Taylor og tilføjer:
– Midtjylland er et imponerende organiseret, hårdt og ligefremt hold. De har vundet to gange her nu. Et par dark arts involveret. Men det virker. Det giver resultater.
Der er returopgør torsdag den 19. marts klokken 18.45 på MCH Arena.
Inden da skal Nottingham Forest dog spille en vigtig hjemmekamp i Premier League, hvor de kæmper for at undgå nedrykning, ligesom de få dage efter kampen i Danmark har en afgørende kamp mod Tottenham. Derfor spekuleres der i engelske medier også allerede om, hvor stærkt et hold englænderne vil stille til de forskellige kampe.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne med i truppen – én er ude
NYHEDER
Bayern ydmyger Leipzig
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer i Parken
EKSPERT
Ansæt IKKE Thomas Frank
NYHEDER
Christian Eriksen deler stor nyhed
OPTAKT
FC København – AGF
NYHEDER
Højlund med hovedrolle i Napoli-fadæse
EKSKLUSIVT Stopper karrieren: ‘Jeg savner Danmark’
EKSKLUSIVT
Farzam: Derfor hentede FCK ikke Jacob Bruun Larsen
HELT VILDT
Dansker går målamok: Bare han var kommet før
OPTAKT
OB – Brøndby IF
‘Han skider i egen rede’
NYHEDER
Her er mediernes dom over Jesper Lindstrøm
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
TOPNYHED
Rigmand vil ikke købe FCK: Er mere til Brøndby
NYHEDER
FCK-legende: Froholdt bliver et historisk salg
NYHEDER
‘Det må aldrig nogensinde overskygges’
Liverpool vender truende nederlag til sejr
NYHEDER
Vejle slår AaB og spejder mod toppen
HELT VILDT
Medier i chok over dansker – nu er han topscorer
NYHEDER
Var en profil i United – nu spiller han ‘gratis’
Det skriver portugisiske medier efter FCK’s sejr
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her kan du se Real Betis mod FC Barcelona
INTERVIEW
BIF-profil flået ud i pausen: Handler om umodenhed
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
OPTAKT
Lyngby BK – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
16-årig Superliga-komet bjergtager alle
INTERVIEW
Delaney: ‘Vi kommer til at savne ham’
INTERVIEW
Det giver stof til eftertanke for hele Superligaen
NYHEDER
– Det kan definere hele deres Superliga-sæson!
TIPSBLADETS DOM
Hvad i alverden skete der dér, AGF!?
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
NYHEDER