Eriksen får hårde ord med på vejen efter fiasko

Ligesom holdkammeraterne havde Christian Eriksen en dårlig dag på kontoret, da Manchester United torsdag blev sendt ud af Europa League efter et samlet 5-2-nederlag til Sevilla.



Manchester United blev torsdag sendt ud af Europa League med et brag, da Christian Eriksen og kompagni tabte 3-0 til Sevilla på udebane. 

David de Gea blev den store skurk for Manchester United, men også Christian Eriksen har fået hårde ord med på vejen efter Manchester Uniteds fiasko i det sydlige Spanien. 

I Bruno Fernandes' karantænefravær fik Eriksen et større kreativt ansvar, men ligesom stort set alle sine holdkammerater havde den danske stjerne en dårlig dag på kontoret. 

– Han så ikke ud til at være klar til en kamp på dette niveau og med denne atmosfære. Var ude af stand til at tilbyde, hvad Fernandes typisk ville bidrage med, skriver The Independent, som har givet Eriksen karakteren 4. 

– Han mistede bolden ved flere lejligheder og kunne ikke håndtere Sevillas intensitet, skriver Goal, der har givet Eriksen karakteren 5. 

– Gjorde sig skyldig i flere fejl, da United havde brug for, at han var en rolig tilstedeværelse på banen, og Eriksen var ude af stand til vise sin rutine, skriver Manchester Evening News, der har givet Eriksen karakteren 4.

Efter torsdagens Europa League-exit venter der på søndag en FA Cup-kamp for Manchester United. Brighton er modstanderen. 







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Åbner for flere Brøndby-salg

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

PSG meldes enig med Barca-profil

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Et kæmpestort skifte’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Diant Ramaj forhandler om et skifte