Eriksen får hårde ord med på vejen efter fiasko

Ligesom holdkammeraterne havde Christian Eriksen en dårlig dag på kontoret, da Manchester United torsdag blev sendt ud af Europa League efter et samlet 5-2-nederlag til Sevilla.



Manchester United blev torsdag sendt ud af Europa League med et brag, da Christian Eriksen og kompagni tabte 3-0 til Sevilla på udebane. 

David de Gea blev den store skurk for Manchester United, men også Christian Eriksen har fået hårde ord med på vejen efter Manchester Uniteds fiasko i det sydlige Spanien. 

I Bruno Fernandes' karantænefravær fik Eriksen et større kreativt ansvar, men ligesom stort set alle sine holdkammerater havde den danske stjerne en dårlig dag på kontoret. 

– Han så ikke ud til at være klar til en kamp på dette niveau og med denne atmosfære. Var ude af stand til at tilbyde, hvad Fernandes typisk ville bidrage med, skriver The Independent, som har givet Eriksen karakteren 4. 

– Han mistede bolden ved flere lejligheder og kunne ikke håndtere Sevillas intensitet, skriver Goal, der har givet Eriksen karakteren 5. 

– Gjorde sig skyldig i flere fejl, da United havde brug for, at han var en rolig tilstedeværelse på banen, og Eriksen var ude af stand til vise sin rutine, skriver Manchester Evening News, der har givet Eriksen karakteren 4.

Efter torsdagens Europa League-exit venter der på søndag en FA Cup-kamp for Manchester United. Brighton er modstanderen. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



LIVE

VM-LIVE: Fyring lurer – Jürgen Klopp meldes klar

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Kolding køber stor profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Han ryger 100 procent!’

Kryptisk transfermelding

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent