Eriksen får hårde ord med på vejen efter fiasko

Ligesom holdkammeraterne havde Christian Eriksen en dårlig dag på kontoret, da Manchester United torsdag blev sendt ud af Europa League efter et samlet 5-2-nederlag til Sevilla.



Manchester United blev torsdag sendt ud af Europa League med et brag, da Christian Eriksen og kompagni tabte 3-0 til Sevilla på udebane. 

David de Gea blev den store skurk for Manchester United, men også Christian Eriksen har fået hårde ord med på vejen efter Manchester Uniteds fiasko i det sydlige Spanien. 

I Bruno Fernandes' karantænefravær fik Eriksen et større kreativt ansvar, men ligesom stort set alle sine holdkammerater havde den danske stjerne en dårlig dag på kontoret. 

– Han så ikke ud til at være klar til en kamp på dette niveau og med denne atmosfære. Var ude af stand til at tilbyde, hvad Fernandes typisk ville bidrage med, skriver The Independent, som har givet Eriksen karakteren 4. 

– Han mistede bolden ved flere lejligheder og kunne ikke håndtere Sevillas intensitet, skriver Goal, der har givet Eriksen karakteren 5. 

– Gjorde sig skyldig i flere fejl, da United havde brug for, at han var en rolig tilstedeværelse på banen, og Eriksen var ude af stand til vise sin rutine, skriver Manchester Evening News, der har givet Eriksen karakteren 4.

Efter torsdagens Europa League-exit venter der på søndag en FA Cup-kamp for Manchester United. Brighton er modstanderen. 







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Scorer heftig lønstigning

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Sønderjyske sælger profil

Superligaen er knækket

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Stor profil ude af Frankrig-brag

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Spanien – Belgien