Eriksen får hårde ord med på vejen efter fiasko

Ligesom holdkammeraterne havde Christian Eriksen en dårlig dag på kontoret, da Manchester United torsdag blev sendt ud af Europa League efter et samlet 5-2-nederlag til Sevilla.



Manchester United blev torsdag sendt ud af Europa League med et brag, da Christian Eriksen og kompagni tabte 3-0 til Sevilla på udebane. 

David de Gea blev den store skurk for Manchester United, men også Christian Eriksen har fået hårde ord med på vejen efter Manchester Uniteds fiasko i det sydlige Spanien. 

I Bruno Fernandes' karantænefravær fik Eriksen et større kreativt ansvar, men ligesom stort set alle sine holdkammerater havde den danske stjerne en dårlig dag på kontoret. 

– Han så ikke ud til at være klar til en kamp på dette niveau og med denne atmosfære. Var ude af stand til at tilbyde, hvad Fernandes typisk ville bidrage med, skriver The Independent, som har givet Eriksen karakteren 4. 

– Han mistede bolden ved flere lejligheder og kunne ikke håndtere Sevillas intensitet, skriver Goal, der har givet Eriksen karakteren 5. 

– Gjorde sig skyldig i flere fejl, da United havde brug for, at han var en rolig tilstedeværelse på banen, og Eriksen var ude af stand til vise sin rutine, skriver Manchester Evening News, der har givet Eriksen karakteren 4.

Efter torsdagens Europa League-exit venter der på søndag en FA Cup-kamp for Manchester United. Brighton er modstanderen. 






FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her




LIVE

Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer

En sort plet på hans eftermæle

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

OB vil have tidligere Superliga-profil



LIVE

TransferLIVE: FCK forlænger med talent

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København afviser millionbud

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Siger op: Superliga-ekspert stopper