Sevilla fylder mange sider i Europa Leagues historiebøger, og torsdag blev endnu en side føjet til.
Klubben, der har vundet turneringen seks gange i dette årtusind, overmatchede Manchester United og Christian Eriksen i kvartfinalens returopgør og er nu et skridt tættere på en ny triumf.
I egen hule var spanierne voldsomt overlegne og vandt med 3-0 over et lamslået United-mandskab, som var præget af et par kæmpe brølere fra Harry Maguire og David De Gea.
Dermed er Sevilla klar til semifinalen med en samlet 5-2-sejr.
I semifinalen venter Juventus, der i Lissabon fuldendte en stor torsdag.
Tidligt på aftenen blev klubbens Serie A-straf på 15 point annulleret ved Den Italienske Olympiske Komités domstol, og sent på aftenen fik klubben 1-1 mod Sporting CP. Dermed er klubben videre med en samlet 2-1-sejr.
Allerede i første halvleg var det tydeligt, at det kunne gå galt for Manchester United i torsdagens opgør på Estadio Ramón Sánchez Pizjuán.
Med sine ellevilde fans i ryggen diskede de 11 Sevilla-spillere op med en utrolig vildskab, som tog United fuldstændig på sengen.
Et aggressivt pres lammede gæsterne, og efter otte minutter fremprovokerede værterne en fejl.
United-keeper David De Gea spillede bolden fladt ud i fødderne på Harry Maguire, som lynhurtigt blev omringet af tre modspillere.
Den engelske forsvarsspiller, der har stået for flere uheldige aktioner i sin karriere, spillede bolden lige ind i fødderne på Erik Lamela. Youssef En-Nesyri overtog bolden og scorede fra en helt fri position i feltet.
United fik et par muligheder, men Sevilla blev ved med at overrumple gæsterne. Og efter 40 minutter var den gal igen. Lucas Ocampos scorede efter en ny opspilsfejl fra United. Uheldigvis for ham var Marcos Acuña offside, da han lagde op til målet, som blev annulleret.
Der gik imidlertid kun et minut af anden halvleg, før Sevilla lykkedes med at udbygge føringen. Loic Bade steg op til et hjørnespark og stødte bolden over hovedet på David De Gea og ind i målet med sin skulder.
Sevilla trak sig en smule tilbage i kampens slutfase og lod Manchester United styre spillet. Men gæsterne kom aldrig rigtig tæt på, og efter 81 minutter blev det hele afgjort.
Denne gang lavede David De Gea en kæmpe fejl, da han gik langt ud af sit felt og forsøgte at ramme bolden. Det lykkedes kun halvt. Bolden havnede hos En-Nesyri, som sparkede den i tomt mål.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
OPTAKT