Eriksen og Man United i stort europæisk kollaps

Et ivrigt og aggressivt Sevilla-mandskab pillede pynten af Christian Eriksen og er klar til semifinalen.



Sevilla fylder mange sider i Europa Leagues historiebøger, og torsdag blev endnu en side føjet til.

Klubben, der har vundet turneringen seks gange i dette årtusind, overmatchede Manchester United og Christian Eriksen i kvartfinalens returopgør og er nu et skridt tættere på en ny triumf.

I egen hule var spanierne voldsomt overlegne og vandt med 3-0 over et lamslået United-mandskab, som var præget af et par kæmpe brølere fra Harry Maguire og David De Gea.

Dermed er Sevilla klar til semifinalen med en samlet 5-2-sejr.

I semifinalen venter Juventus, der i Lissabon fuldendte en stor torsdag.

Tidligt på aftenen blev klubbens Serie A-straf på 15 point annulleret ved Den Italienske Olympiske Komités domstol, og sent på aftenen fik klubben 1-1 mod Sporting CP. Dermed er klubben videre med en samlet 2-1-sejr.

Allerede i første halvleg var det tydeligt, at det kunne gå galt for Manchester United i torsdagens opgør på Estadio Ramón Sánchez Pizjuán.

Med sine ellevilde fans i ryggen diskede de 11 Sevilla-spillere op med en utrolig vildskab, som tog United fuldstændig på sengen.

Et aggressivt pres lammede gæsterne, og efter otte minutter fremprovokerede værterne en fejl.

United-keeper David De Gea spillede bolden fladt ud i fødderne på Harry Maguire, som lynhurtigt blev omringet af tre modspillere.

Den engelske forsvarsspiller, der har stået for flere uheldige aktioner i sin karriere, spillede bolden lige ind i fødderne på Erik Lamela. Youssef En-Nesyri overtog bolden og scorede fra en helt fri position i feltet.

United fik et par muligheder, men Sevilla blev ved med at overrumple gæsterne. Og efter 40 minutter var den gal igen. Lucas Ocampos scorede efter en ny opspilsfejl fra United. Uheldigvis for ham var Marcos Acuña offside, da han lagde op til målet, som blev annulleret.

Der gik imidlertid kun et minut af anden halvleg, før Sevilla lykkedes med at udbygge føringen. Loic Bade steg op til et hjørnespark og stødte bolden over hovedet på David De Gea og ind i målet med sin skulder.

Sevilla trak sig en smule tilbage i kampens slutfase og lod Manchester United styre spillet. Men gæsterne kom aldrig rigtig tæt på, og efter 81 minutter blev det hele afgjort.

Denne gang lavede David De Gea en kæmpe fejl, da han gik langt ud af sit felt og forsøgte at ramme bolden. Det lykkedes kun halvt. Bolden havnede hos En-Nesyri, som sparkede den i tomt mål.

/ritzau/



Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

FC Midtjylland kan score gode penge

Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Kæmpe nedtur for AaB

Bo Svensson favorit til stort job 

Superliga-legende stråler som 41-årig

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Her er Kamil Wilczek i dag

Kongesæson – de køber Pep Biel

FC Nordsjælland – FC Fredericia

FC København – Brøndby IF

I svime over German Onugkha

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

– Agger og Kahlenberg var specielt

Randers FC – OB

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Newcastle spænder ben for Manchester City

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele