Video : Tipsbladet
Europa League

Fans planlægger protest: Klopp håber på løsning

Liverpools fans er ikke vilde med den prisstigning på sæsonkort, som ser ud til at være på vej.

Liverpool annoncerede i sidste uge, at de har planer om at hæve prisen på sæsonkort til næste sæson, og det er ikke faldet i god jord blandt klubbens fans. Derfor er der planlagt prostester i torsdagens Europa League-kamp.

Helt præcist vil der givetvis ikke være nogen flag på den ene endetribune 'The Kop'. Det er noget, som manager Jürgen Klopp håber, at man finder en løsning på, fortæller han ved klubbens pressemøde onsdag.

- Jeg forstår bekymringerne og diskussionen. Det er en svær situation set fra mit synspunkt. Vi ønsker at have folk på stadion, og vi ønsker at have det tilgængeligt for alle, siger han og fortsætter:

- Vi er en egen-finansieret klub. Så længe jeg har været her, kan jeg fortælle alle, at hver eneste krone, vi har tjent, er gået direkte tilbage til fodbolden. Der er mange gode ting, man kan sige om, hvad klubben gør, men jeg forstår, hvor supporterne kommer fra, lyder det fra Klopp.

Han peger desuden på, at det ikke kommer til at gøre den store forskel, hvorvidt der er flag på stadion, men at det handler om, at fansene er der.

- Jeg er ret sikker på, at de vil finde en løsning. Det, vi skal sikre os, er, at der ikke er noget, der kommer imellem os og supporterne. Mellem de to fløjt skal vi bare være Liverpool, fortæller Klopp.

Prisstigningen forventes at være på to procent.

I Europa League-kvartfinalen møder Liverpool italienske Atalanta. Det er en kamp, som spilles klokken 21, og den bliver vist på TV 2 Sport X.