FC Midtjyllands europæiske eventyr sluttede torsdag aften, hvor det ikke lykkedes Kenneth Andersens mandskab at vende 2-4-nederlaget fra det første opgør på MCH Arena.
Midtjyderne tabte returopgøret i Skotland med 3-1 og er ude af Europa League-kvalfikationen med samlet 7-3.
Efter opgøret kunne Erik Sviatchenko alligevel glæde sig over, at holdet gav flere unge spillere muligheden for at vise sig frem på den europæiske scene.
– Det, vi skal fremhæve, er, at vi har nogle unge spillere, som får muligheden for at vise sig frem på den allerhøjeste hylde, forklarer han over for FCM TV og uddyber:
– Vi starter inde med Mikael Andersson, med Jens (Lys Cajuste), med Joel (Andersson), Frank (Onyeka), Evander; alle de spillere får en fantastisk mulighed for at spille de kampe, ligesom jeg selv var i den situation, da jeg var ung. Så det er den første positive ting: at vi tror på vores unge spillere.
– Den anden ting er, at vi i momenter også får skabt nogle chancer og på en eller anden måde godt kan være med. Jeg ved godt, at kampen er tabt på en eller anden måde, men i anden halvleg viser vi trods alt en eller anden form for karakter, selvom det jo igen er, hvor vi har mistet det hele, og det er jeg selvfølgelig skuffet over.
Og netop skuffelsen over at lave for mange fejl var også noget, der fyldte hos forsvarsspilleren, da han blev interviewet efter kampen.
– Jamen der er jo noget individuelt på det her niveau, som vi som hold bare skal gøre bedre, og desværre over de her to kampe laver vi allesammen for mange fejl defensivt og offensivt, hvor vi ikke får scoret på de chancer, vi har.
– Vi starter jo med at have en kæmpechance efter et halvt minut, og havde vi scoret der, havde det måske set anderledes ud. Men fodbold er også nogle gange bare så uretfærdigt, at så laver man én fejl den ene vej, og så hedder det pludselig 1-0 til dem, og så er kampen slut på en eller anden måde.
Den tidligere Celtic-spiller slår dog fast, at det tager noget tid for de mange unge spillere at vænne sig til europæisk fodbold – især når man møder et rigtig godt hold.
– Vi var så tæt på og alligevel så langt væk fra, men vi må se frem til næste mulighed, vi får, som er om lang tid, men jeg er stadig stolt af den måde, vi som klub giver chancen til de unge.
– Vi skal stadig bygge på, bygge på, bygge på, ligesom jeg selv fik chancen som 17-18-19-årig, men hvis ingen havde troet på mig, så havde jeg heller ikke stået her i dag og spillet de her kampe og spillet mange kampe for Midtjylland.
– Så på den måde skal vi jo starte et sted, og det tager noget tid at give de her unge spillere noget erfaring i Europa, og i dag og i sidste kamp møder vi jo bare et hold, som også er på et rigtig, rigtig højt niveau og er kyniske og scorer på de chancer, de får.
Næste opgave for Sviatchenko og co. er søndagens hjemmekamp mod Hobro, som spilles klokken 16.00.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
United overvejer disse fem managers
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
AaB-krisen fortsætter
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Supercomputer spår FCM-nedtur
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
OPTAKT
OB – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
