FC Midtjyllands europæiske eventyr sluttede torsdag aften, hvor det ikke lykkedes Kenneth Andersens mandskab at vende 2-4-nederlaget fra det første opgør på MCH Arena.
Midtjyderne tabte returopgøret i Skotland med 3-1 og er ude af Europa League-kvalfikationen med samlet 7-3.
Efter opgøret kunne Erik Sviatchenko alligevel glæde sig over, at holdet gav flere unge spillere muligheden for at vise sig frem på den europæiske scene.
– Det, vi skal fremhæve, er, at vi har nogle unge spillere, som får muligheden for at vise sig frem på den allerhøjeste hylde, forklarer han over for FCM TV og uddyber:
– Vi starter inde med Mikael Andersson, med Jens (Lys Cajuste), med Joel (Andersson), Frank (Onyeka), Evander; alle de spillere får en fantastisk mulighed for at spille de kampe, ligesom jeg selv var i den situation, da jeg var ung. Så det er den første positive ting: at vi tror på vores unge spillere.
– Den anden ting er, at vi i momenter også får skabt nogle chancer og på en eller anden måde godt kan være med. Jeg ved godt, at kampen er tabt på en eller anden måde, men i anden halvleg viser vi trods alt en eller anden form for karakter, selvom det jo igen er, hvor vi har mistet det hele, og det er jeg selvfølgelig skuffet over.
Og netop skuffelsen over at lave for mange fejl var også noget, der fyldte hos forsvarsspilleren, da han blev interviewet efter kampen.
– Jamen der er jo noget individuelt på det her niveau, som vi som hold bare skal gøre bedre, og desværre over de her to kampe laver vi allesammen for mange fejl defensivt og offensivt, hvor vi ikke får scoret på de chancer, vi har.
– Vi starter jo med at have en kæmpechance efter et halvt minut, og havde vi scoret der, havde det måske set anderledes ud. Men fodbold er også nogle gange bare så uretfærdigt, at så laver man én fejl den ene vej, og så hedder det pludselig 1-0 til dem, og så er kampen slut på en eller anden måde.
Den tidligere Celtic-spiller slår dog fast, at det tager noget tid for de mange unge spillere at vænne sig til europæisk fodbold – især når man møder et rigtig godt hold.
– Vi var så tæt på og alligevel så langt væk fra, men vi må se frem til næste mulighed, vi får, som er om lang tid, men jeg er stadig stolt af den måde, vi som klub giver chancen til de unge.
– Vi skal stadig bygge på, bygge på, bygge på, ligesom jeg selv fik chancen som 17-18-19-årig, men hvis ingen havde troet på mig, så havde jeg heller ikke stået her i dag og spillet de her kampe og spillet mange kampe for Midtjylland.
– Så på den måde skal vi jo starte et sted, og det tager noget tid at give de her unge spillere noget erfaring i Europa, og i dag og i sidste kamp møder vi jo bare et hold, som også er på et rigtig, rigtig højt niveau og er kyniske og scorer på de chancer, de får.
Næste opgave for Sviatchenko og co. er søndagens hjemmekamp mod Hobro, som spilles klokken 16.00.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
‘Det er tæt på uforklarligt’
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Dansk drømmehug i Serie A
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Superliga-træner enormt stolt
