FC Midtjylland – Eintracht Frankfurt

Der venter en svær opgave for FC Midtjylland torsdag aften, når den aktuelle toer fra Bundesligaen, Frankfurt, gæster MCH Arena til et spændende opgør i Europa League.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Craig Pawson, England
På TV: Disney+

Holdnyt:
FC Midtjylland:
De midtjyske ulve tog mandag første skridt væk fra det, der var begyndt at ligne en krise.

Silkeborg blev besejret med 1-0 hjemme på MCH Arena efter et flot hovedstødsmål af Adam Buksa.

Dermed holder Thomasbergs tropper sig á point med FCK på Superligaens førsteplads, og i Europa League er der også masser at glæde sig over.

Med syv point i de første fire kampe står midtjyderne nemlig med gode kort på hånden for at sikre videre avancement, om end man selvfølgelig ikke skal sælge skindet, før bjørnen er skudt.

De fleste udregninger lyder på, at det kræver minimum 10 point for at spille sig videre til knockout-fasen, så der skal altså stadig leveres i de sidste fire kampe mod Frankfurt, Porto, Ferencváros og Fenerbahce, som ikke ser helt ukomplicerede ud.

Offensivt er FC Midtjylland hårdt ramt af skader til flere at holdets mest lysende profiler i form af Cho Gue-sung, Osorio, Aral Simsir og Franculino, så det tyder altså på, at det er defensiven, som skal sørge for at skrabe point i land mod formstærke Frankfurt torsdag aften. 

Eintracht Frankfurt:
Det er en overordentlig svær opgave, som venter FC Midtjylland i Europa Leagues femte spillerunde.

Frankfurt er nemlig kommet buldrende afsted i indeværende sæson med en aktuel andenplads i Bundesligaen samt 10 point i de første fire europæiske kampe.

Tyskerne står noteret for blot et enkelt nederlag i de seneste 15 kampe på tværs af turneringer, og er aktuelt et af Europas mest formstærke mandskaber.

Offensivt er gæsterne voldsomt godt kørende med 27 scoringer i 11 ligakampe, og angrebsduoen med Omar Marmoush og den tidligere Vejle-spiller Hugo Ekitike virker til at lave mål efter behag.

Opgøret byder på et gensyn med en gammel kending på den jyske hede, da Rasmus Nissen Kristensen har klarmeldt sig til opgøret mod sin tidligere klub efter at have siddet ude med en skade i den seneste måneds tid.

Frankfurts anden dansker Oscar Højlund misser til gengæld turen til Danmark med en skade.

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Eintracht Frankfurt: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Andersson – Sørensen, Martinez, Askildsen, Gogorza – Chilufya, Buksa

Eintracht Frankfurt (4-4-2): Trapp – Collins, Tuta, Koch, Theate – Knauff, Skhiri, Götze, Brown – Ekitike, Marmoush

Dom:
Efter fire nederlag i rap stemplede FC Midtjylland tilbage med en sejr over Silkeborg mandag, men i Europa League venter der altså modstand af en helt anden kaliber.

Frankfurt har været fyr og flamme i denne sæson, hvor de byder sig til helt fremme i både Europa og Bundesliga, og tyskerne skal have fine forudsætninger for at fortsætte den gode form mod skadesplagede og formsvage FC Midtjylland.

Forsvaret bliver alfa og omega for midtjyderne, men mod brandvarme Marmoush og Ekitike bliver det svært at stå distancen over 90 minutter.

2-0 til Frankfurt.

Spilforslag:
Eintracht Frankfurt vinder til odds 2.10 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Vil have dansk stjerne til Brøndby

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Andreas Christensen afviser tilbud

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Den største genistreg i Superligaen?