FC Midtjylland – Fenerbahce

FC Midtjylland får torsdag fint besøg i Europa League, når José Mourinhos stjernebesatte Fenerbahce gæster MCH Arena til en nervepirrende sidste spillerunde



Europa League

Dommer: Luis Godinho

Tor 30. jan kl. 21.00

Stream: Disney+

Spilforslag

Over 3.5 mål

Odds 2.38

Spil hos Bet365

Odds fra juli 18, 2026. Odds kan være ændret.

FC Midtjylland:

FC Midtjylland gik på vinterpause med tre Europa League-nederlag på stribe, og det der i starten af turneringen lignede et stensikkert videre avancement var pludselig ikke så sikkert længere.

Heldigvis for midtjyderne stemplede Thomas Thomasbergs tropper tilbage i sidste uge med en usandsynlig vigtig 2-0 sejr ude over Ludogorets.

Det var ikke voldsomt kønt, og i anden halvleg holdt det hårdt for ‘Ulvene’, men det er sådan set underordnet, for det altoverskyggende mål var en sejr, og det indfriede midtjyderne takket være et drømmemål af Dario Osorio i første halvleg og en sidste sekundsscoring fra Valdemar Byskov.

Ifølge de fleste beregninger er FC Midtjylland videre i turneringen med 96-97% chance, og det må give ro i sindet og sænkede skuldre inden sidste kamp mod Fenerbahce torsdag aften.

Danskerne var ikke meget på bolden i sidste uges kamp i Bulgarien, men var til gengæld skarpe i omstillingerne, og det bliver formentlig også udgangspunktet denne gang mod et tyrkisk mandskab, som skal frem over stepperne.

Cho Gue-sung, Franculino og Elias Olafsson er ude med skader, mens Emiliano Martínez i sidste uge blev solgt til Palmeiras.

Fenerbahce:

FC Midtjylland er snublende nær videre deltagelse i Europa League, men snakken er en lidt anden med det tyrkiske storhold Fenerbahce.

Tyrkerne, der trænes af legendariske José Mourinho, som selvfølgelig er karantæneramt til opgøret, befinder sig på 23. pladsen med kun ét point ned til den forkerte side af stregen.

De fire nederste i top-24 har alle ni point, men Fenerbahce har den næstdårligste målscore af de fire hold, og kan dermed langt fra vide sig sikre på videre avancement, selv ikke hvis det skulle blive til et enkelt point på MCH Arena.

Vi må derfor forvente, at Mourinhos disciple kommer til den jyske hede for at jagte sejren og afgøre tingene uden at skulle have gang i den helt store fintælling efter slutfløjtet.

Fenerbahce stiller til opgøret med en kavalkade af tidligere topspillere, og især offensiven med Tadic, Dzeko og En-Nesyri kan, hvis de rammer dagen, blive en ordentlig mundfuld for FC Midtjyllands bagkæde.

Sofyan Amrabat sidder ude med karantæne, mens målmand Livakovic, Muldur og Becao misser opgøret med skader. Og så er José Mourinho i karantæne til opgøret, så han er ikke på sidelinjen.

Karantæner:

FC Midtjylland: Ingen
Fenerbahce: Sofyan Amrabat

Bud på startopstillinger:

FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Andersson, Sørensen – Osorio, Buksa, Simsir

Fenerbahce: (3-4-1-2): Egribayat – Djiku, Soyuncu, Akcicek – Osayi-Samuel, Yandas, Fred, Szymanski – Tadic – Dzeko, En-Nesyri

Dom:

Fenerbahce er pressede, men har trods alt skæbnen i egne hænder, og kan med en sejr sikre videre deltagelse i Europa League.

Tyrkerne må således forventes at komme til Heden for at jagte sejren, da det er noget mere tvivlsomt om uafgjort er nok til at spille sig videre.

Det fordrer godt for underholdningen på MCH Arena, hvor FC Midtjylland kan stille sig tilbage på banen og lukrere på omstillinger til Simsir og Osorio.

Spændende og underholdende affære i vente. Dommen lyder på 2-2.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juli 18, 2026 11:54 am

Ligatabel:

Seneste resultater






Nu er der nyt om Mads Roerslev




LIVE

TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

‘Horsens var et helvede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – England

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Smadrer transferrekord

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Spanien har et ekstra øje på Messi

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere