Europa League
Dommer: Luis Godinho
Tor 30. jan kl. 21.00
Stream: Disney+
Spilforslag
Over 3.5 mål
Odds 2.38
Odds fra december 18, 2025. Odds kan være ændret.
FC Midtjylland:
FC Midtjylland gik på vinterpause med tre Europa League-nederlag på stribe, og det der i starten af turneringen lignede et stensikkert videre avancement var pludselig ikke så sikkert længere.
Heldigvis for midtjyderne stemplede Thomas Thomasbergs tropper tilbage i sidste uge med en usandsynlig vigtig 2-0 sejr ude over Ludogorets.
Det var ikke voldsomt kønt, og i anden halvleg holdt det hårdt for ‘Ulvene’, men det er sådan set underordnet, for det altoverskyggende mål var en sejr, og det indfriede midtjyderne takket være et drømmemål af Dario Osorio i første halvleg og en sidste sekundsscoring fra Valdemar Byskov.
Ifølge de fleste beregninger er FC Midtjylland videre i turneringen med 96-97% chance, og det må give ro i sindet og sænkede skuldre inden sidste kamp mod Fenerbahce torsdag aften.
Danskerne var ikke meget på bolden i sidste uges kamp i Bulgarien, men var til gengæld skarpe i omstillingerne, og det bliver formentlig også udgangspunktet denne gang mod et tyrkisk mandskab, som skal frem over stepperne.
Cho Gue-sung, Franculino og Elias Olafsson er ude med skader, mens Emiliano Martínez i sidste uge blev solgt til Palmeiras.
Fenerbahce:
FC Midtjylland er snublende nær videre deltagelse i Europa League, men snakken er en lidt anden med det tyrkiske storhold Fenerbahce.
Tyrkerne, der trænes af legendariske José Mourinho, som selvfølgelig er karantæneramt til opgøret, befinder sig på 23. pladsen med kun ét point ned til den forkerte side af stregen.
De fire nederste i top-24 har alle ni point, men Fenerbahce har den næstdårligste målscore af de fire hold, og kan dermed langt fra vide sig sikre på videre avancement, selv ikke hvis det skulle blive til et enkelt point på MCH Arena.
Vi må derfor forvente, at Mourinhos disciple kommer til den jyske hede for at jagte sejren og afgøre tingene uden at skulle have gang i den helt store fintælling efter slutfløjtet.
Fenerbahce stiller til opgøret med en kavalkade af tidligere topspillere, og især offensiven med Tadic, Dzeko og En-Nesyri kan, hvis de rammer dagen, blive en ordentlig mundfuld for FC Midtjyllands bagkæde.
Sofyan Amrabat sidder ude med karantæne, mens målmand Livakovic, Muldur og Becao misser opgøret med skader. Og så er José Mourinho i karantæne til opgøret, så han er ikke på sidelinjen.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Fenerbahce: Sofyan Amrabat
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Andersson, Sørensen – Osorio, Buksa, Simsir
Fenerbahce: (3-4-1-2): Egribayat – Djiku, Soyuncu, Akcicek – Osayi-Samuel, Yandas, Fred, Szymanski – Tadic – Dzeko, En-Nesyri
Dom:
Fenerbahce er pressede, men har trods alt skæbnen i egne hænder, og kan med en sejr sikre videre deltagelse i Europa League.
Tyrkerne må således forventes at komme til Heden for at jagte sejren, da det er noget mere tvivlsomt om uafgjort er nok til at spille sig videre.
Det fordrer godt for underholdningen på MCH Arena, hvor FC Midtjylland kan stille sig tilbage på banen og lukrere på omstillinger til Simsir og Osorio.
Spændende og underholdende affære i vente. Dommen lyder på 2-2.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated december 18, 2025 07:53 am
Ligatabel:
Seneste resultater

Tor, 22 jan ![]() ![]() | 17:45 |
Søn, 14 dec ![]() 2 ![]() 1 | |
Tor, 11 dec ![]() 1 ![]() 0 |
Søn, 7 dec ![]() (0.99 xG) 3 ![]() (1.66 xG) 3 |
Tor, 4 dec ![]() 5 ![]() 1 |
Søn, 30 nov ![]() (2.85 xG) 6 ![]() (0.14 xG) 0 |

Lør, 20 dec ![]() ![]() | 14:00 |
Man, 15 dec ![]() 4 ![]() 0 | |
Tor, 11 dec ![]() 0 ![]() 4 |
Lør, 6 dec ![]() 1 ![]() 1 |
Man, 1 dec ![]() 1 ![]() 1 |
Tor, 27 nov ![]() 1 ![]() 1 |
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
Hård kritik af FC København-stjerne
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
Manchester City klar til semifinale
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
MEDIE
Manchester United rasende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE








