Europa League
Dommer: Luis Godinho
Tor 30. jan kl. 21.00
Stream: Disney+
Spilforslag
Over 3.5 mål
Odds 2.38
Odds fra december 17, 2025. Odds kan være ændret.
FC Midtjylland:
FC Midtjylland gik på vinterpause med tre Europa League-nederlag på stribe, og det der i starten af turneringen lignede et stensikkert videre avancement var pludselig ikke så sikkert længere.
Heldigvis for midtjyderne stemplede Thomas Thomasbergs tropper tilbage i sidste uge med en usandsynlig vigtig 2-0 sejr ude over Ludogorets.
Det var ikke voldsomt kønt, og i anden halvleg holdt det hårdt for ‘Ulvene’, men det er sådan set underordnet, for det altoverskyggende mål var en sejr, og det indfriede midtjyderne takket være et drømmemål af Dario Osorio i første halvleg og en sidste sekundsscoring fra Valdemar Byskov.
Ifølge de fleste beregninger er FC Midtjylland videre i turneringen med 96-97% chance, og det må give ro i sindet og sænkede skuldre inden sidste kamp mod Fenerbahce torsdag aften.
Danskerne var ikke meget på bolden i sidste uges kamp i Bulgarien, men var til gengæld skarpe i omstillingerne, og det bliver formentlig også udgangspunktet denne gang mod et tyrkisk mandskab, som skal frem over stepperne.
Cho Gue-sung, Franculino og Elias Olafsson er ude med skader, mens Emiliano Martínez i sidste uge blev solgt til Palmeiras.
Fenerbahce:
FC Midtjylland er snublende nær videre deltagelse i Europa League, men snakken er en lidt anden med det tyrkiske storhold Fenerbahce.
Tyrkerne, der trænes af legendariske José Mourinho, som selvfølgelig er karantæneramt til opgøret, befinder sig på 23. pladsen med kun ét point ned til den forkerte side af stregen.
De fire nederste i top-24 har alle ni point, men Fenerbahce har den næstdårligste målscore af de fire hold, og kan dermed langt fra vide sig sikre på videre avancement, selv ikke hvis det skulle blive til et enkelt point på MCH Arena.
Vi må derfor forvente, at Mourinhos disciple kommer til den jyske hede for at jagte sejren og afgøre tingene uden at skulle have gang i den helt store fintælling efter slutfløjtet.
Fenerbahce stiller til opgøret med en kavalkade af tidligere topspillere, og især offensiven med Tadic, Dzeko og En-Nesyri kan, hvis de rammer dagen, blive en ordentlig mundfuld for FC Midtjyllands bagkæde.
Sofyan Amrabat sidder ude med karantæne, mens målmand Livakovic, Muldur og Becao misser opgøret med skader. Og så er José Mourinho i karantæne til opgøret, så han er ikke på sidelinjen.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Fenerbahce: Sofyan Amrabat
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Andersson, Sørensen – Osorio, Buksa, Simsir
Fenerbahce: (3-4-1-2): Egribayat – Djiku, Soyuncu, Akcicek – Osayi-Samuel, Yandas, Fred, Szymanski – Tadic – Dzeko, En-Nesyri
Dom:
Fenerbahce er pressede, men har trods alt skæbnen i egne hænder, og kan med en sejr sikre videre deltagelse i Europa League.
Tyrkerne må således forventes at komme til Heden for at jagte sejren, da det er noget mere tvivlsomt om uafgjort er nok til at spille sig videre.
Det fordrer godt for underholdningen på MCH Arena, hvor FC Midtjylland kan stille sig tilbage på banen og lukrere på omstillinger til Simsir og Osorio.
Spændende og underholdende affære i vente. Dommen lyder på 2-2.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated december 17, 2025 01:08 am
Ligatabel:
Seneste resultater

Tor, 22 jan ![]() ![]() | 17:45 |
Søn, 14 dec ![]() 2 ![]() 1 | |
Tor, 11 dec ![]() 1 ![]() 0 |
Søn, 7 dec ![]() (0.99 xG) 3 ![]() (1.66 xG) 3 |
Tor, 4 dec ![]() 5 ![]() 1 |
Søn, 30 nov ![]() (2.85 xG) 6 ![]() (0.14 xG) 0 |

Lør, 20 dec ![]() ![]() | 14:00 |
Man, 15 dec ![]() 4 ![]() 0 | |
Tor, 11 dec ![]() 0 ![]() 4 |
Lør, 6 dec ![]() 1 ![]() 1 |
Man, 1 dec ![]() 1 ![]() 1 |
Tor, 27 nov ![]() 1 ![]() 1 |
Hård kritik af FC København-stjerne
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
Aldrig set før
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Målmand håber på Brøndby-transfer
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
TOPNYHED
Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
MEDIE








