FC Midtjylland – Fenerbahce

FC Midtjylland får torsdag fint besøg i Europa League, når José Mourinhos stjernebesatte Fenerbahce gæster MCH Arena til en nervepirrende sidste spillerunde



Europa League

Dommer: Luis Godinho

Tor 30. jan kl. 21.00

Stream: Disney+

Spilforslag

Over 3.5 mål

Odds 2.38

Spil hos Bet365

Odds fra januar 17, 2026. Odds kan være ændret.

FC Midtjylland:

FC Midtjylland gik på vinterpause med tre Europa League-nederlag på stribe, og det der i starten af turneringen lignede et stensikkert videre avancement var pludselig ikke så sikkert længere.

Heldigvis for midtjyderne stemplede Thomas Thomasbergs tropper tilbage i sidste uge med en usandsynlig vigtig 2-0 sejr ude over Ludogorets.

Det var ikke voldsomt kønt, og i anden halvleg holdt det hårdt for ‘Ulvene’, men det er sådan set underordnet, for det altoverskyggende mål var en sejr, og det indfriede midtjyderne takket være et drømmemål af Dario Osorio i første halvleg og en sidste sekundsscoring fra Valdemar Byskov.

Ifølge de fleste beregninger er FC Midtjylland videre i turneringen med 96-97% chance, og det må give ro i sindet og sænkede skuldre inden sidste kamp mod Fenerbahce torsdag aften.

Danskerne var ikke meget på bolden i sidste uges kamp i Bulgarien, men var til gengæld skarpe i omstillingerne, og det bliver formentlig også udgangspunktet denne gang mod et tyrkisk mandskab, som skal frem over stepperne.

Cho Gue-sung, Franculino og Elias Olafsson er ude med skader, mens Emiliano Martínez i sidste uge blev solgt til Palmeiras.

Fenerbahce:

FC Midtjylland er snublende nær videre deltagelse i Europa League, men snakken er en lidt anden med det tyrkiske storhold Fenerbahce.

Tyrkerne, der trænes af legendariske José Mourinho, som selvfølgelig er karantæneramt til opgøret, befinder sig på 23. pladsen med kun ét point ned til den forkerte side af stregen.

De fire nederste i top-24 har alle ni point, men Fenerbahce har den næstdårligste målscore af de fire hold, og kan dermed langt fra vide sig sikre på videre avancement, selv ikke hvis det skulle blive til et enkelt point på MCH Arena.

Vi må derfor forvente, at Mourinhos disciple kommer til den jyske hede for at jagte sejren og afgøre tingene uden at skulle have gang i den helt store fintælling efter slutfløjtet.

Fenerbahce stiller til opgøret med en kavalkade af tidligere topspillere, og især offensiven med Tadic, Dzeko og En-Nesyri kan, hvis de rammer dagen, blive en ordentlig mundfuld for FC Midtjyllands bagkæde.

Sofyan Amrabat sidder ude med karantæne, mens målmand Livakovic, Muldur og Becao misser opgøret med skader. Og så er José Mourinho i karantæne til opgøret, så han er ikke på sidelinjen.

Karantæner:

FC Midtjylland: Ingen
Fenerbahce: Sofyan Amrabat

Bud på startopstillinger:

FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Andersson, Sørensen – Osorio, Buksa, Simsir

Fenerbahce: (3-4-1-2): Egribayat – Djiku, Soyuncu, Akcicek – Osayi-Samuel, Yandas, Fred, Szymanski – Tadic – Dzeko, En-Nesyri

Dom:

Fenerbahce er pressede, men har trods alt skæbnen i egne hænder, og kan med en sejr sikre videre deltagelse i Europa League.

Tyrkerne må således forventes at komme til Heden for at jagte sejren, da det er noget mere tvivlsomt om uafgjort er nok til at spille sig videre.

Det fordrer godt for underholdningen på MCH Arena, hvor FC Midtjylland kan stille sig tilbage på banen og lukrere på omstillinger til Simsir og Osorio.

Spændende og underholdende affære i vente. Dommen lyder på 2-2.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated januar 17, 2026 11:05 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Verdensstjernes søn landet i København

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Vil undgå Bendtner-stunt

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

– Vi er pressede

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Topscorer færdig

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

På blokken i danskerklub

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag