FC Midtjylland – Fenerbahce

FC Midtjylland får torsdag fint besøg i Europa League, når José Mourinhos stjernebesatte Fenerbahce gæster MCH Arena til en nervepirrende sidste spillerunde



Europa League

Dommer: Luis Godinho

Tor 30. jan kl. 21.00

Stream: Disney+

Spilforslag

Over 3.5 mål

Odds 2.38

Spil hos Bet365

Odds fra januar 12, 2026. Odds kan være ændret.

FC Midtjylland:

FC Midtjylland gik på vinterpause med tre Europa League-nederlag på stribe, og det der i starten af turneringen lignede et stensikkert videre avancement var pludselig ikke så sikkert længere.

Heldigvis for midtjyderne stemplede Thomas Thomasbergs tropper tilbage i sidste uge med en usandsynlig vigtig 2-0 sejr ude over Ludogorets.

Det var ikke voldsomt kønt, og i anden halvleg holdt det hårdt for ‘Ulvene’, men det er sådan set underordnet, for det altoverskyggende mål var en sejr, og det indfriede midtjyderne takket være et drømmemål af Dario Osorio i første halvleg og en sidste sekundsscoring fra Valdemar Byskov.

Ifølge de fleste beregninger er FC Midtjylland videre i turneringen med 96-97% chance, og det må give ro i sindet og sænkede skuldre inden sidste kamp mod Fenerbahce torsdag aften.

Danskerne var ikke meget på bolden i sidste uges kamp i Bulgarien, men var til gengæld skarpe i omstillingerne, og det bliver formentlig også udgangspunktet denne gang mod et tyrkisk mandskab, som skal frem over stepperne.

Cho Gue-sung, Franculino og Elias Olafsson er ude med skader, mens Emiliano Martínez i sidste uge blev solgt til Palmeiras.

Fenerbahce:

FC Midtjylland er snublende nær videre deltagelse i Europa League, men snakken er en lidt anden med det tyrkiske storhold Fenerbahce.

Tyrkerne, der trænes af legendariske José Mourinho, som selvfølgelig er karantæneramt til opgøret, befinder sig på 23. pladsen med kun ét point ned til den forkerte side af stregen.

De fire nederste i top-24 har alle ni point, men Fenerbahce har den næstdårligste målscore af de fire hold, og kan dermed langt fra vide sig sikre på videre avancement, selv ikke hvis det skulle blive til et enkelt point på MCH Arena.

Vi må derfor forvente, at Mourinhos disciple kommer til den jyske hede for at jagte sejren og afgøre tingene uden at skulle have gang i den helt store fintælling efter slutfløjtet.

Fenerbahce stiller til opgøret med en kavalkade af tidligere topspillere, og især offensiven med Tadic, Dzeko og En-Nesyri kan, hvis de rammer dagen, blive en ordentlig mundfuld for FC Midtjyllands bagkæde.

Sofyan Amrabat sidder ude med karantæne, mens målmand Livakovic, Muldur og Becao misser opgøret med skader. Og så er José Mourinho i karantæne til opgøret, så han er ikke på sidelinjen.

Karantæner:

FC Midtjylland: Ingen
Fenerbahce: Sofyan Amrabat

Bud på startopstillinger:

FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Andersson, Sørensen – Osorio, Buksa, Simsir

Fenerbahce: (3-4-1-2): Egribayat – Djiku, Soyuncu, Akcicek – Osayi-Samuel, Yandas, Fred, Szymanski – Tadic – Dzeko, En-Nesyri

Dom:

Fenerbahce er pressede, men har trods alt skæbnen i egne hænder, og kan med en sejr sikre videre deltagelse i Europa League.

Tyrkerne må således forventes at komme til Heden for at jagte sejren, da det er noget mere tvivlsomt om uafgjort er nok til at spille sig videre.

Det fordrer godt for underholdningen på MCH Arena, hvor FC Midtjylland kan stille sig tilbage på banen og lukrere på omstillinger til Simsir og Osorio.

Spændende og underholdende affære i vente. Dommen lyder på 2-2.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated januar 12, 2026 05:20 am

Ligatabel:

Seneste resultater



Galiciere kan vinde i Andalusien

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Peter Schmeichel taget på sengen

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Dansk bomber med vildt mål i England

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mareridt for FC Augsburg

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Arsenal ansætter dansk toptræner

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Bach Bak i svime over Uhre

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Går langt ned i løn

Gigantisk nedslagtning

Neestrup reagerer på brudt aftale

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Mohamed Daramy vender tilbage

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Rangers rundbarberer Dons igen