FC Midtjylland kæmper forgæves mod Frankfurt

Et hæderligt nederlag efter et VAR-dømt straffespark blev facit for FCM's møde med Eintracht Frankfurt.



Et VAR-dømt straffespark for hands blev afgørende, da FC Midtjylland torsdag bød Bundesligaens nummer to, Eintracht Frankfurt, op til dans i Herning.

2-1 vandt tyskerne, der også udgør en del af toppen i Europa Leagues ligaspil efter fem af otte runder.

Egyptiske Omar Marmoush og franske Hugo Ekitike danner en ualmindelig giftig og kreativ frontduo for Frankfurt, der er involveret i langt størsteparten af holdets mål.

Og torsdag blev duoen igen afgørende.

Ekitike som en evigt udfordrende trussel, og Marmoush med både assist og et afgørende mål på MCH Arena, som landsmanden Mohamed Zidan for 20 år siden tryllebandt med fem mål i åbningskampen mod AB.

FCM var til gengæld endnu en gang amputeret af Franculino, Aral Simsir og Dario Osorios fravær i offensiven.

En af afløserne, den 18-årige Mikel Gogorza, fremtvang kort inde i anden halvleg et tysk selvmål, inden han siden humpede fra banen efter en lovende præstation.

FCM står med nederlaget stille på syv point, og det rækker foreløbigt til en plads blandt de 24 af 36 hold, der går videre til slutspillet. Men der skal givetvis point på bordet i en eller flere af de tre sidste opgør mod FC Porto, Ludogorets og Fenerbahce for at fastholde den status.

Efter en særdeles løfterig og aggressiv indledning fik hjemmeholdet torsdag en tidlig mavepuster efter syv minutter, da gæsterne vandt en luftduel midt på banen.

Via hurtige kombinationer af Ekitike og Marmoush havnede bolden lynsnart for fødderne af den svenske midtbanespiller Hugo Larsson i feltet, og han klappede resolut Frankfurt på 1-0 lige foran et tætpakket og konstant flagviftende og syngende udebaneafsnit.

FCM virkede groggy i den følgende periode, men overlevede og genvandt fatningen omkring midtvejs gennem første halvleg, som midtjyderne sluttede bedst af.

Efter 35 minutter satte Joel Andersson, der igen spillede central midtbane, angriberen Adam Buksa smart i scene med en hælaflevering, og lidt senere kom svenskerens sukkerbold fra et hjørnespark, men i begge tilfælde manglede polakken den sidste saft og kraft.

Marmoush var meget tæt på at gøre det til 2-0 lige før pausen, men chippede i en helt fri position kuglen over både keeper Elias Olafsson og målrammen.

I stedet blev det 1-1 straks efter genstarten og en stor misset Frankfurt-mulighed. Gogorza udfordrede i venstre side og slog et indlæg, der via en Frankfurt-fod sejlede over keeper Kevin Trapp.

Glæden varede en håndfuld minutter. Marmoush tyrede fra kort afstand bolden ind på forsvarspiller Ousmane Diaos hånd, og det blev takseret til et straffespark, som egypteren sikkert omsatte til tysk 2-1-føring.

Selv om midtjyderne ikke fik kreeret en endnu en udligning, var der alligevel god lyd på FCM-fansene midtvejs gennem anden halvleg.

Her fik klubbens egenudviklede eksprofil Rasmus Nissen Kristensen, der fløj fra reden for syv år siden og nu er i Frankfurt, nemlig comeback efter en skadespause, og han gjorde en glimrende figur i en ellers halvrodet sidste del af opgøret.

FCM gjorde sit for at blive farlige, og efter 81 minutter kom den gyldne mulighed. Men fra kort afstand trillede Buksa svagt bolden forbi mål.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: De har budt på Andreas Schjelderup

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

FC København tjente millioner tirsdag aften

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Brøndby-transfer glippet

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Højlund roser FC Københavns fans

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Angriber meldes tæt på

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub har ham på radaren

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Brøndby præsenterer stor profil

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Reagerer på katastrofalt rødt kort

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Norwich har budt på stor dansk profil

Brøndby vil holde på stjerne

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering