Et VAR-dømt straffespark for hands blev afgørende, da FC Midtjylland torsdag bød Bundesligaens nummer to, Eintracht Frankfurt, op til dans i Herning.
2-1 vandt tyskerne, der også udgør en del af toppen i Europa Leagues ligaspil efter fem af otte runder.
Egyptiske Omar Marmoush og franske Hugo Ekitike danner en ualmindelig giftig og kreativ frontduo for Frankfurt, der er involveret i langt størsteparten af holdets mål.
Og torsdag blev duoen igen afgørende.
Ekitike som en evigt udfordrende trussel, og Marmoush med både assist og et afgørende mål på MCH Arena, som landsmanden Mohamed Zidan for 20 år siden tryllebandt med fem mål i åbningskampen mod AB.
FCM var til gengæld endnu en gang amputeret af Franculino, Aral Simsir og Dario Osorios fravær i offensiven.
En af afløserne, den 18-årige Mikel Gogorza, fremtvang kort inde i anden halvleg et tysk selvmål, inden han siden humpede fra banen efter en lovende præstation.
FCM står med nederlaget stille på syv point, og det rækker foreløbigt til en plads blandt de 24 af 36 hold, der går videre til slutspillet. Men der skal givetvis point på bordet i en eller flere af de tre sidste opgør mod FC Porto, Ludogorets og Fenerbahce for at fastholde den status.
Efter en særdeles løfterig og aggressiv indledning fik hjemmeholdet torsdag en tidlig mavepuster efter syv minutter, da gæsterne vandt en luftduel midt på banen.
Via hurtige kombinationer af Ekitike og Marmoush havnede bolden lynsnart for fødderne af den svenske midtbanespiller Hugo Larsson i feltet, og han klappede resolut Frankfurt på 1-0 lige foran et tætpakket og konstant flagviftende og syngende udebaneafsnit.
FCM virkede groggy i den følgende periode, men overlevede og genvandt fatningen omkring midtvejs gennem første halvleg, som midtjyderne sluttede bedst af.
Efter 35 minutter satte Joel Andersson, der igen spillede central midtbane, angriberen Adam Buksa smart i scene med en hælaflevering, og lidt senere kom svenskerens sukkerbold fra et hjørnespark, men i begge tilfælde manglede polakken den sidste saft og kraft.
Marmoush var meget tæt på at gøre det til 2-0 lige før pausen, men chippede i en helt fri position kuglen over både keeper Elias Olafsson og målrammen.
I stedet blev det 1-1 straks efter genstarten og en stor misset Frankfurt-mulighed. Gogorza udfordrede i venstre side og slog et indlæg, der via en Frankfurt-fod sejlede over keeper Kevin Trapp.
Glæden varede en håndfuld minutter. Marmoush tyrede fra kort afstand bolden ind på forsvarspiller Ousmane Diaos hånd, og det blev takseret til et straffespark, som egypteren sikkert omsatte til tysk 2-1-føring.
Selv om midtjyderne ikke fik kreeret en endnu en udligning, var der alligevel god lyd på FCM-fansene midtvejs gennem anden halvleg.
Her fik klubbens egenudviklede eksprofil Rasmus Nissen Kristensen, der fløj fra reden for syv år siden og nu er i Frankfurt, nemlig comeback efter en skadespause, og han gjorde en glimrende figur i en ellers halvrodet sidste del af opgøret.
FCM gjorde sit for at blive farlige, og efter 81 minutter kom den gyldne mulighed. Men fra kort afstand trillede Buksa svagt bolden forbi mål.
/ritzau/
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
LIVE: AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Afviser Anderlecht
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
Sean Dyche fyret
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
Liverpool tager smal sejr
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
– Det var en skuffelse
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner