FC Midtjylland kæmper forgæves mod Frankfurt

Et hæderligt nederlag efter et VAR-dømt straffespark blev facit for FCM's møde med Eintracht Frankfurt.



Et VAR-dømt straffespark for hands blev afgørende, da FC Midtjylland torsdag bød Bundesligaens nummer to, Eintracht Frankfurt, op til dans i Herning.

2-1 vandt tyskerne, der også udgør en del af toppen i Europa Leagues ligaspil efter fem af otte runder.

Egyptiske Omar Marmoush og franske Hugo Ekitike danner en ualmindelig giftig og kreativ frontduo for Frankfurt, der er involveret i langt størsteparten af holdets mål.

Og torsdag blev duoen igen afgørende.

Ekitike som en evigt udfordrende trussel, og Marmoush med både assist og et afgørende mål på MCH Arena, som landsmanden Mohamed Zidan for 20 år siden tryllebandt med fem mål i åbningskampen mod AB.

FCM var til gengæld endnu en gang amputeret af Franculino, Aral Simsir og Dario Osorios fravær i offensiven.

En af afløserne, den 18-årige Mikel Gogorza, fremtvang kort inde i anden halvleg et tysk selvmål, inden han siden humpede fra banen efter en lovende præstation.

FCM står med nederlaget stille på syv point, og det rækker foreløbigt til en plads blandt de 24 af 36 hold, der går videre til slutspillet. Men der skal givetvis point på bordet i en eller flere af de tre sidste opgør mod FC Porto, Ludogorets og Fenerbahce for at fastholde den status.

Efter en særdeles løfterig og aggressiv indledning fik hjemmeholdet torsdag en tidlig mavepuster efter syv minutter, da gæsterne vandt en luftduel midt på banen.

Via hurtige kombinationer af Ekitike og Marmoush havnede bolden lynsnart for fødderne af den svenske midtbanespiller Hugo Larsson i feltet, og han klappede resolut Frankfurt på 1-0 lige foran et tætpakket og konstant flagviftende og syngende udebaneafsnit.

FCM virkede groggy i den følgende periode, men overlevede og genvandt fatningen omkring midtvejs gennem første halvleg, som midtjyderne sluttede bedst af.

Efter 35 minutter satte Joel Andersson, der igen spillede central midtbane, angriberen Adam Buksa smart i scene med en hælaflevering, og lidt senere kom svenskerens sukkerbold fra et hjørnespark, men i begge tilfælde manglede polakken den sidste saft og kraft.

Marmoush var meget tæt på at gøre det til 2-0 lige før pausen, men chippede i en helt fri position kuglen over både keeper Elias Olafsson og målrammen.

I stedet blev det 1-1 straks efter genstarten og en stor misset Frankfurt-mulighed. Gogorza udfordrede i venstre side og slog et indlæg, der via en Frankfurt-fod sejlede over keeper Kevin Trapp.

Glæden varede en håndfuld minutter. Marmoush tyrede fra kort afstand bolden ind på forsvarspiller Ousmane Diaos hånd, og det blev takseret til et straffespark, som egypteren sikkert omsatte til tysk 2-1-føring.

Selv om midtjyderne ikke fik kreeret en endnu en udligning, var der alligevel god lyd på FCM-fansene midtvejs gennem anden halvleg.

Her fik klubbens egenudviklede eksprofil Rasmus Nissen Kristensen, der fløj fra reden for syv år siden og nu er i Frankfurt, nemlig comeback efter en skadespause, og han gjorde en glimrende figur i en ellers halvrodet sidste del af opgøret.

FCM gjorde sit for at blive farlige, og efter 81 minutter kom den gyldne mulighed. Men fra kort afstand trillede Buksa svagt bolden forbi mål.

/ritzau/





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

‘Så er Clement Bischoff færdig’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Hugo Ekitike misser VM

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Heldige danske damer slår Sverige

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Langer ud efter Peter Sørensen

Blæst fuldstændig omkuld

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Øjner europæisk trofæ

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Legende stopper som cheftræner for Messi

Brøndby er de dårligste i Europa

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub