Et VAR-dømt straffespark for hands blev afgørende, da FC Midtjylland torsdag bød Bundesligaens nummer to, Eintracht Frankfurt, op til dans i Herning.
2-1 vandt tyskerne, der også udgør en del af toppen i Europa Leagues ligaspil efter fem af otte runder.
Egyptiske Omar Marmoush og franske Hugo Ekitike danner en ualmindelig giftig og kreativ frontduo for Frankfurt, der er involveret i langt størsteparten af holdets mål.
Og torsdag blev duoen igen afgørende.
Ekitike som en evigt udfordrende trussel, og Marmoush med både assist og et afgørende mål på MCH Arena, som landsmanden Mohamed Zidan for 20 år siden tryllebandt med fem mål i åbningskampen mod AB.
FCM var til gengæld endnu en gang amputeret af Franculino, Aral Simsir og Dario Osorios fravær i offensiven.
En af afløserne, den 18-årige Mikel Gogorza, fremtvang kort inde i anden halvleg et tysk selvmål, inden han siden humpede fra banen efter en lovende præstation.
FCM står med nederlaget stille på syv point, og det rækker foreløbigt til en plads blandt de 24 af 36 hold, der går videre til slutspillet. Men der skal givetvis point på bordet i en eller flere af de tre sidste opgør mod FC Porto, Ludogorets og Fenerbahce for at fastholde den status.
Efter en særdeles løfterig og aggressiv indledning fik hjemmeholdet torsdag en tidlig mavepuster efter syv minutter, da gæsterne vandt en luftduel midt på banen.
Via hurtige kombinationer af Ekitike og Marmoush havnede bolden lynsnart for fødderne af den svenske midtbanespiller Hugo Larsson i feltet, og han klappede resolut Frankfurt på 1-0 lige foran et tætpakket og konstant flagviftende og syngende udebaneafsnit.
FCM virkede groggy i den følgende periode, men overlevede og genvandt fatningen omkring midtvejs gennem første halvleg, som midtjyderne sluttede bedst af.
Efter 35 minutter satte Joel Andersson, der igen spillede central midtbane, angriberen Adam Buksa smart i scene med en hælaflevering, og lidt senere kom svenskerens sukkerbold fra et hjørnespark, men i begge tilfælde manglede polakken den sidste saft og kraft.
Marmoush var meget tæt på at gøre det til 2-0 lige før pausen, men chippede i en helt fri position kuglen over både keeper Elias Olafsson og målrammen.
I stedet blev det 1-1 straks efter genstarten og en stor misset Frankfurt-mulighed. Gogorza udfordrede i venstre side og slog et indlæg, der via en Frankfurt-fod sejlede over keeper Kevin Trapp.
Glæden varede en håndfuld minutter. Marmoush tyrede fra kort afstand bolden ind på forsvarspiller Ousmane Diaos hånd, og det blev takseret til et straffespark, som egypteren sikkert omsatte til tysk 2-1-føring.
Selv om midtjyderne ikke fik kreeret en endnu en udligning, var der alligevel god lyd på FCM-fansene midtvejs gennem anden halvleg.
Her fik klubbens egenudviklede eksprofil Rasmus Nissen Kristensen, der fløj fra reden for syv år siden og nu er i Frankfurt, nemlig comeback efter en skadespause, og han gjorde en glimrende figur i en ellers halvrodet sidste del af opgøret.
FCM gjorde sit for at blive farlige, og efter 81 minutter kom den gyldne mulighed. Men fra kort afstand trillede Buksa svagt bolden forbi mål.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
AVIS
Interessant afsløring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
Kevin Diks skriver historie
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…