FC Midtjylland kæmper forgæves mod Frankfurt

Et hæderligt nederlag efter et VAR-dømt straffespark blev facit for FCM's møde med Eintracht Frankfurt.



Et VAR-dømt straffespark for hands blev afgørende, da FC Midtjylland torsdag bød Bundesligaens nummer to, Eintracht Frankfurt, op til dans i Herning.

2-1 vandt tyskerne, der også udgør en del af toppen i Europa Leagues ligaspil efter fem af otte runder.

Egyptiske Omar Marmoush og franske Hugo Ekitike danner en ualmindelig giftig og kreativ frontduo for Frankfurt, der er involveret i langt størsteparten af holdets mål.

Og torsdag blev duoen igen afgørende.

Ekitike som en evigt udfordrende trussel, og Marmoush med både assist og et afgørende mål på MCH Arena, som landsmanden Mohamed Zidan for 20 år siden tryllebandt med fem mål i åbningskampen mod AB.

FCM var til gengæld endnu en gang amputeret af Franculino, Aral Simsir og Dario Osorios fravær i offensiven.

En af afløserne, den 18-årige Mikel Gogorza, fremtvang kort inde i anden halvleg et tysk selvmål, inden han siden humpede fra banen efter en lovende præstation.

FCM står med nederlaget stille på syv point, og det rækker foreløbigt til en plads blandt de 24 af 36 hold, der går videre til slutspillet. Men der skal givetvis point på bordet i en eller flere af de tre sidste opgør mod FC Porto, Ludogorets og Fenerbahce for at fastholde den status.

Efter en særdeles løfterig og aggressiv indledning fik hjemmeholdet torsdag en tidlig mavepuster efter syv minutter, da gæsterne vandt en luftduel midt på banen.

Via hurtige kombinationer af Ekitike og Marmoush havnede bolden lynsnart for fødderne af den svenske midtbanespiller Hugo Larsson i feltet, og han klappede resolut Frankfurt på 1-0 lige foran et tætpakket og konstant flagviftende og syngende udebaneafsnit.

FCM virkede groggy i den følgende periode, men overlevede og genvandt fatningen omkring midtvejs gennem første halvleg, som midtjyderne sluttede bedst af.

Efter 35 minutter satte Joel Andersson, der igen spillede central midtbane, angriberen Adam Buksa smart i scene med en hælaflevering, og lidt senere kom svenskerens sukkerbold fra et hjørnespark, men i begge tilfælde manglede polakken den sidste saft og kraft.

Marmoush var meget tæt på at gøre det til 2-0 lige før pausen, men chippede i en helt fri position kuglen over både keeper Elias Olafsson og målrammen.

I stedet blev det 1-1 straks efter genstarten og en stor misset Frankfurt-mulighed. Gogorza udfordrede i venstre side og slog et indlæg, der via en Frankfurt-fod sejlede over keeper Kevin Trapp.

Glæden varede en håndfuld minutter. Marmoush tyrede fra kort afstand bolden ind på forsvarspiller Ousmane Diaos hånd, og det blev takseret til et straffespark, som egypteren sikkert omsatte til tysk 2-1-føring.

Selv om midtjyderne ikke fik kreeret en endnu en udligning, var der alligevel god lyd på FCM-fansene midtvejs gennem anden halvleg.

Her fik klubbens egenudviklede eksprofil Rasmus Nissen Kristensen, der fløj fra reden for syv år siden og nu er i Frankfurt, nemlig comeback efter en skadespause, og han gjorde en glimrende figur i en ellers halvrodet sidste del af opgøret.

FCM gjorde sit for at blive farlige, og efter 81 minutter kom den gyldne mulighed. Men fra kort afstand trillede Buksa svagt bolden forbi mål.

/ritzau/





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Færdig i FC Midtjylland?

I svime over Højlund

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Samler informationer om FCK’er



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Vild udtalelse om Nathan Trott



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Medie peger på FC København

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Superliga-stortalenter topper international liste

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Forlænger med stortalent

Manchester United jagter Liverpool-profil

Han skal jo være Brøndby-mand

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

– Det er absolut bekymrende!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Trods krise: Freder Superliga-træner

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Brøndby henter stort målmandstalent

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Inter fryser i Nordnorge

Celtic – Stuttgart

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Benfica – Real Madrid

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha