Et VAR-dømt straffespark for hands blev afgørende, da FC Midtjylland torsdag bød Bundesligaens nummer to, Eintracht Frankfurt, op til dans i Herning.
2-1 vandt tyskerne, der også udgør en del af toppen i Europa Leagues ligaspil efter fem af otte runder.
Egyptiske Omar Marmoush og franske Hugo Ekitike danner en ualmindelig giftig og kreativ frontduo for Frankfurt, der er involveret i langt størsteparten af holdets mål.
Og torsdag blev duoen igen afgørende.
Ekitike som en evigt udfordrende trussel, og Marmoush med både assist og et afgørende mål på MCH Arena, som landsmanden Mohamed Zidan for 20 år siden tryllebandt med fem mål i åbningskampen mod AB.
FCM var til gengæld endnu en gang amputeret af Franculino, Aral Simsir og Dario Osorios fravær i offensiven.
En af afløserne, den 18-årige Mikel Gogorza, fremtvang kort inde i anden halvleg et tysk selvmål, inden han siden humpede fra banen efter en lovende præstation.
FCM står med nederlaget stille på syv point, og det rækker foreløbigt til en plads blandt de 24 af 36 hold, der går videre til slutspillet. Men der skal givetvis point på bordet i en eller flere af de tre sidste opgør mod FC Porto, Ludogorets og Fenerbahce for at fastholde den status.
Efter en særdeles løfterig og aggressiv indledning fik hjemmeholdet torsdag en tidlig mavepuster efter syv minutter, da gæsterne vandt en luftduel midt på banen.
Via hurtige kombinationer af Ekitike og Marmoush havnede bolden lynsnart for fødderne af den svenske midtbanespiller Hugo Larsson i feltet, og han klappede resolut Frankfurt på 1-0 lige foran et tætpakket og konstant flagviftende og syngende udebaneafsnit.
FCM virkede groggy i den følgende periode, men overlevede og genvandt fatningen omkring midtvejs gennem første halvleg, som midtjyderne sluttede bedst af.
Efter 35 minutter satte Joel Andersson, der igen spillede central midtbane, angriberen Adam Buksa smart i scene med en hælaflevering, og lidt senere kom svenskerens sukkerbold fra et hjørnespark, men i begge tilfælde manglede polakken den sidste saft og kraft.
Marmoush var meget tæt på at gøre det til 2-0 lige før pausen, men chippede i en helt fri position kuglen over både keeper Elias Olafsson og målrammen.
I stedet blev det 1-1 straks efter genstarten og en stor misset Frankfurt-mulighed. Gogorza udfordrede i venstre side og slog et indlæg, der via en Frankfurt-fod sejlede over keeper Kevin Trapp.
Glæden varede en håndfuld minutter. Marmoush tyrede fra kort afstand bolden ind på forsvarspiller Ousmane Diaos hånd, og det blev takseret til et straffespark, som egypteren sikkert omsatte til tysk 2-1-føring.
Selv om midtjyderne ikke fik kreeret en endnu en udligning, var der alligevel god lyd på FCM-fansene midtvejs gennem anden halvleg.
Her fik klubbens egenudviklede eksprofil Rasmus Nissen Kristensen, der fløj fra reden for syv år siden og nu er i Frankfurt, nemlig comeback efter en skadespause, og han gjorde en glimrende figur i en ellers halvrodet sidste del af opgøret.
FCM gjorde sit for at blive farlige, og efter 81 minutter kom den gyldne mulighed. Men fra kort afstand trillede Buksa svagt bolden forbi mål.
/ritzau/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Medie peger på FC København
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Vild udtalelse om Nathan Trott
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
Forlænger med stortalent
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER