Europa League
Dommer: Orel Grinfeld, Israel
Tor 13. feb kl. 18.45
MCH Arena
Spilforslag
Uafgjort
Odds 3.50
Odds fra april 7, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC Midtjylland:
I weekenden går det endelig løs i Superligaen igen, men inden da skal FC Midtjylland i aktion i Europa League, når Real Sociedad torsdag gæster MCH Arena til den første af to playoff-kampe om en plads i ottendedelsfinalen.
Selvom den bedste danske række har været i dvale siden december, bør de midtjyske ulve allerede være oppe i omdrejninger efter to glimrende præstationer mod Ludogorets og Fenerbahce i Europa League i slutningen af januar.
De to opgør kastede fire point af sig og det var lige akkurat nok til at spille sig videre fra ligaspillet til playoff-runden, hvor der venter hård spansk modstand torsdag aften.
Svær opgave, ja. Men midtjyderne er altså stærke hjemme på MCH Arena, hvor det i Superligaen er blevet til syv sejre ud af otte mulige i denne sæson, mens det i Europa blot er blevet til tre nederlag i de seneste 20 hjemmekampe.
Thomasbergs mandskab må nok indstille sig på ikke at se alverden til bolden, men med stærke omstillingsspillere i blandt andre Simsir og Osorio har de altså værktøjerne til at sætte kontrakniven ind undervejs.
Cho Gue-sung og Elias Olafsson er ude med skader, mens Kevin Mbabu er tvivlsom.
Real Sociedad:
Sidste sæsons nummer seks fra La Liga er ikke en ønskemodstander for FC Midtjylland, og der bør naturligvis være markant forskel på den bedste danske række og den bedste spanske række, men bedre har baskerne altså heller ikke været i denne sæson.
Ligaspillet bød på fire sejre ud af otte mulige. Her er det dog værd at bemærke, at Ajax var det eneste rigtigt gode hold, som Real Sociedad besejrede, mens det omvendt blev til nederlag mod Lazio, Anderlecht og Viktoria Plzen samt uafgjort mod Europa League-bundproppen Nice.
I den hjemlige liga har Imanol Alguacils tropper heller ikke imponeret og i særdeleshed ikke fra midten af december og frem, hvor det blot er blevet til to sejre ud af otte mulige og hele fire nederlag. Flere af pointtabene endda mod hold fra den nedre del af rækken.
Offensiven har været gæsternes helt store problem i sæsonen med yderst beskedne 20 scoringer i 23 ligakampe, men omvendt kan de bryste sig af en af La Ligas bedste defensiver, som dog har virket mere medgørlig i 2025.
Alvaro Odriozola er ude med karantæne, mens Aihen Munoz, Igor Zubeldia og Hamari Traore forventes ude med skader.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Real Sociedad: Alvaro Odriozola
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Andersson, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Silva, Sørensen – Osorio, Buksa, Simsir
Real Sociedad: (4-1-4-1): Remiro – Aramburu, Elustondo, Aguerd, Lopez – Zubimendi – Kubo, Sucic, Mendez, Gomez – Oyarzabal
Dom:
Real Sociedad har været et af La Ligas tørreste hold i denne sæson med et snit på under to mål pr. kamp, og det er tvivlsomt om de kommer til at vove pelsen på Heden, når de har et returopgør på hjemmebane til at afgøre tingene i.
FC Midtjylland er klare underdogs til første opgør, og måske også lidt for klare, når man tager de mange fine hjemmebanepræstationer i Europa i betragtning.
I hvad der må formodes at blive en tæt og målfattig affære, er der fine chancer for, at FC Midtjylland slipper med æren i behold og et brugbart resultat på hånden til returen.
Dommen lyder på 1-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 7, 2026 02:48 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
Færdig i Manchester City
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
EKSKLUSIVT