FC Midtjylland – Real Sociedad

Torsdagen byder på et spændende opgør i Herning, når FC Midtjylland tager imod Real Sociedad i den første af to kampe om en plads i Europa League-ottendedelsfinalen.



Europa League

Dommer: Orel Grinfeld, Israel

Tor 13. feb kl. 18.45

MCH Arena

Spilforslag

Uafgjort

Odds 3.50

Spil hos Expekt

Odds fra december 21, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
FC Midtjylland:

I weekenden går det endelig løs i Superligaen igen, men inden da skal FC Midtjylland i aktion i Europa League, når Real Sociedad torsdag gæster MCH Arena til den første af to playoff-kampe om en plads i ottendedelsfinalen.

Selvom den bedste danske række har været i dvale siden december, bør de midtjyske ulve allerede være oppe i omdrejninger efter to glimrende præstationer mod Ludogorets og Fenerbahce i Europa League i slutningen af januar.

De to opgør kastede fire point af sig og det var lige akkurat nok til at spille sig videre fra ligaspillet til playoff-runden, hvor der venter hård spansk modstand torsdag aften.

Svær opgave, ja. Men midtjyderne er altså stærke hjemme på MCH Arena, hvor det i Superligaen er blevet til syv sejre ud af otte mulige i denne sæson, mens det i Europa blot er blevet til tre nederlag i de seneste 20 hjemmekampe.

Thomasbergs mandskab må nok indstille sig på ikke at se alverden til bolden, men med stærke omstillingsspillere i blandt andre Simsir og Osorio har de altså værktøjerne til at sætte kontrakniven ind undervejs.

Cho Gue-sung og Elias Olafsson er ude med skader, mens Kevin Mbabu er tvivlsom.

Real Sociedad:

Sidste sæsons nummer seks fra La Liga er ikke en ønskemodstander for FC Midtjylland, og der bør naturligvis være markant forskel på den bedste danske række og den bedste spanske række, men bedre har baskerne altså heller ikke været i denne sæson.

Ligaspillet bød på fire sejre ud af otte mulige. Her er det dog værd at bemærke, at Ajax var det eneste rigtigt gode hold, som Real Sociedad besejrede, mens det omvendt blev til nederlag mod Lazio, Anderlecht og Viktoria Plzen samt uafgjort mod Europa League-bundproppen Nice.

I den hjemlige liga har Imanol Alguacils tropper heller ikke imponeret og i særdeleshed ikke fra midten af december og frem, hvor det blot er blevet til to sejre ud af otte mulige og hele fire nederlag. Flere af pointtabene endda mod hold fra den nedre del af rækken.

Offensiven har været gæsternes helt store problem i sæsonen med yderst beskedne 20 scoringer i 23 ligakampe, men omvendt kan de bryste sig af en af La Ligas bedste defensiver, som dog har virket mere medgørlig i 2025.

Alvaro Odriozola er ude med karantæne, mens Aihen Munoz, Igor Zubeldia og Hamari Traore forventes ude med skader.

Karantæner:

FC Midtjylland: Ingen
Real Sociedad: Alvaro Odriozola

Bud på startopstillinger:

FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Andersson, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Silva, Sørensen – Osorio, Buksa, Simsir

Real Sociedad: (4-1-4-1): Remiro – Aramburu, Elustondo, Aguerd, Lopez – Zubimendi – Kubo, Sucic, Mendez, Gomez – Oyarzabal

Dom:

Real Sociedad har været et af La Ligas tørreste hold i denne sæson med et snit på under to mål pr. kamp, og det er tvivlsomt om de kommer til at vove pelsen på Heden, når de har et returopgør på hjemmebane til at afgøre tingene i.

FC Midtjylland er klare underdogs til første opgør, og måske også lidt for klare, når man tager de mange fine hjemmebanepræstationer i Europa i betragtning.

I hvad der må formodes at blive en tæt og målfattig affære, er der fine chancer for, at FC Midtjylland slipper med æren i behold og et brugbart resultat på hånden til returen.

Dommen lyder på 1-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated december 21, 2025 10:44 am

Ligatabel:

Seneste resultater



Marokko er blevet fodboldens mekka

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

I svime over Oscar Schwartau

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Store navne kan forlade Brøndby IF

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Det kommer til at trække ud

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Jages af FCK – nu blander storklub sig

To danskere færdige i norsk klub

Intet aftryk!

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Vild Diant Ramaj-historie

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Er dette Oliver Christensens næste klub?

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Dansker trukket ind i skandalesag

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

I chok over Nicolai Poulsen

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte