Europa League
Dommer: Orel Grinfeld, Israel
Tor 13. feb kl. 18.45
MCH Arena
Spilforslag
Uafgjort
Odds 3.50
Odds fra marts 25, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC Midtjylland:
I weekenden går det endelig løs i Superligaen igen, men inden da skal FC Midtjylland i aktion i Europa League, når Real Sociedad torsdag gæster MCH Arena til den første af to playoff-kampe om en plads i ottendedelsfinalen.
Selvom den bedste danske række har været i dvale siden december, bør de midtjyske ulve allerede være oppe i omdrejninger efter to glimrende præstationer mod Ludogorets og Fenerbahce i Europa League i slutningen af januar.
De to opgør kastede fire point af sig og det var lige akkurat nok til at spille sig videre fra ligaspillet til playoff-runden, hvor der venter hård spansk modstand torsdag aften.
Svær opgave, ja. Men midtjyderne er altså stærke hjemme på MCH Arena, hvor det i Superligaen er blevet til syv sejre ud af otte mulige i denne sæson, mens det i Europa blot er blevet til tre nederlag i de seneste 20 hjemmekampe.
Thomasbergs mandskab må nok indstille sig på ikke at se alverden til bolden, men med stærke omstillingsspillere i blandt andre Simsir og Osorio har de altså værktøjerne til at sætte kontrakniven ind undervejs.
Cho Gue-sung og Elias Olafsson er ude med skader, mens Kevin Mbabu er tvivlsom.
Real Sociedad:
Sidste sæsons nummer seks fra La Liga er ikke en ønskemodstander for FC Midtjylland, og der bør naturligvis være markant forskel på den bedste danske række og den bedste spanske række, men bedre har baskerne altså heller ikke været i denne sæson.
Ligaspillet bød på fire sejre ud af otte mulige. Her er det dog værd at bemærke, at Ajax var det eneste rigtigt gode hold, som Real Sociedad besejrede, mens det omvendt blev til nederlag mod Lazio, Anderlecht og Viktoria Plzen samt uafgjort mod Europa League-bundproppen Nice.
I den hjemlige liga har Imanol Alguacils tropper heller ikke imponeret og i særdeleshed ikke fra midten af december og frem, hvor det blot er blevet til to sejre ud af otte mulige og hele fire nederlag. Flere af pointtabene endda mod hold fra den nedre del af rækken.
Offensiven har været gæsternes helt store problem i sæsonen med yderst beskedne 20 scoringer i 23 ligakampe, men omvendt kan de bryste sig af en af La Ligas bedste defensiver, som dog har virket mere medgørlig i 2025.
Alvaro Odriozola er ude med karantæne, mens Aihen Munoz, Igor Zubeldia og Hamari Traore forventes ude med skader.
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Real Sociedad: Alvaro Odriozola
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland: (4-3-3): Lössl – Andersson, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Silva, Sørensen – Osorio, Buksa, Simsir
Real Sociedad: (4-1-4-1): Remiro – Aramburu, Elustondo, Aguerd, Lopez – Zubimendi – Kubo, Sucic, Mendez, Gomez – Oyarzabal
Dom:
Real Sociedad har været et af La Ligas tørreste hold i denne sæson med et snit på under to mål pr. kamp, og det er tvivlsomt om de kommer til at vove pelsen på Heden, når de har et returopgør på hjemmebane til at afgøre tingene i.
FC Midtjylland er klare underdogs til første opgør, og måske også lidt for klare, når man tager de mange fine hjemmebanepræstationer i Europa i betragtning.
I hvad der må formodes at blive en tæt og målfattig affære, er der fine chancer for, at FC Midtjylland slipper med æren i behold og et brugbart resultat på hånden til returen.
Dommen lyder på 1-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated marts 25, 2026 13:14 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Klar besked til danske debutanter
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
I chok over Steve Cooper-historie
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Det har hjemsøgt Højbjerg
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Mbappé afviser teori
NYHEDER