UEFA har rejst en række kritik-punkter mod FCK i forbindelse med den seneste afvikling af Europa League-kampen mod Hannover.
Punkterne går på blandt andet, Utilstrækkelig organisering, manglende kontrol af billetsalg, utilstrækkeligt antal kontrollører, utilstrækkelig adskillelse af fans, for dårlig kropsvisitering og at fansene ikke blev holdt fra banen.
Efter afviklingen udtalte FCK-direktør Anders Hørsholt, at UEFA delegerede til kampen havde udtryk ros til FCK for afviklingen af kampen – en udtalelse, der ikke helt stemmer overens med de mange anklage-punkter, der kan komme til at koste FCK dyrt i form af bødestraffe og kampe uden tilskuere.
– UEFA er en mærkelig størrelse, og vi bliver nødt til at respektere det de siger, og vi må jo også gøre det, de beder os om at gøre, og sådan er det. Men vi har et stykke papir fra UEFA’s repræsentant på dagen, hvorpå der står, at vi har håndteret en vanskelig situation rigtig fint. Vi bliver jo bedømt på mange parametre efter kampen, og der har vi fået tilfredsstillende i mange af de punkter, der er adresseret her og hvad der så efterfølgende er sket, det må vi jo kigge på nu, men vi er meget rolige, vi er ikke så bekymret omkring det, siger Anders Hørsholt til eb.dk
LÆS OGSÅ: UEFA åbner sag mod FCK
Det tyske modstander-hold stillede med omkring 10.000 fans, hvilket betød, at de tyske gæster måtte placeres blandt andet på en af de øvre tribune-afsnit i parken – over danske fans men også på samme afsnit som flere danske fans.
Flere Hannover-fans havde medbragt romerlys og andet fyrværkeri, der blev fyret af, men Anders Hørsholt fastslår, at der ikke har været sløset med sikkerheden
– Vi visiterer så godt, som vi nu kan med de folk, vi nu engang har – romerlys og sådan nogle ting kan vi jo ikke visitere for, de kan jo gemmes de mærkeligste steder. Vi visiterede så godt, som vi kunne, og det gør vi til hver eneste kamp.
Direktøren afviser samtidig, at FCK har solgt for mange billetter til de tyske fans og beklager, hvis nogle danske fans har haft en dårlig oplevelse i forbindelse med kampen.
Omkring de mulige straffe i form af tomme tribuner og store bøder er direktøren ikke nervøs
– Vi tager det ganske stille og roligt, kampen blev afviklet fuldstændig tilfredsstillende – ingen kom til skade, alt foregik i ro og orden. Vi har ingen grund til bekymring i den sammenhæng. Det er slet ikke aktuelt, siger han.
Det er UEFAs disciplinærudvalg, der skal behandle de mange anklagepunkter – og de bliver behandlet separat med mulighed for sanktioner på hvert enkelt punkt.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
MEDIE De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT