FCK: Sandsynligheden for tilskuere mod Basaksehir er meget lille

FC København afventer stadig svar på, om man kan få tilskuere i Parken til Europa League-kampen mod Istanbul Basaksehir.



FC København fik søndag afsluttet Superliga-sæsonen med en 2-1-sejr over FC Nordsjælland, hvorfor andenpladsen kom i hus.

Nu venter en lille ferie for FCK-spillerne, inden man allerede om ni dage skal i aktion i Europa League mod Istanbul Basaksehir.

Her spilles returkampen i 1/8-finalen af turneringen, men FC København mangler endnu at få svar fra UEFA på, om der kan lukkes tilskuere ind på stadion til opgøret – og det irriterer Dennis Rommedahl, som er Director of Football Operations & International Affairs i klubben.

Læs også:FCK-målscorer: Vi er trætte

– Det er en svær situation for os og de fans, der ønsker at komme ind og se kampen. Vi forstår naturligvis godt, at hele Covid-19-situationen rundt i verden kan gøre det svært for UEFA at træffe beslutninger lang tid i forvejen, men med godt en uge til kampen skal vi have klar besked nu. Vi mener, at det sportsligt er det rigtige at tillade tilskuere til kampen, forudsat at det sker på en forsvarlig måde. Det er klart, fortæller han til klubbens hjemmeside.

Rommedahl anser det nu for at være usandsynligt, at opgøret bliver spillet med mennesker på lægterne.

– Vi har haft og har stadig dialog med den øverste ledelse i UEFA, men hvis man beslutter at læne sig op ad den generelle holdning fra UEFA Executive Committee om ikke at tillade tilskuere, så vil vi gerne have en saglig begrundelse for det. Men vi er nået dertil, hvor vi anser muligheden for tilskuere som meget lille, da UEFA endnu ikke har forholdt sig konkret til vores sag.

Læs også:Medie: Dansk interesse for Club Brugge-målmand

– Vi har sendt alt materiale om, hvordan vi kan afvikle kampen på en sundhedsmæssig sikker måde, ligesom man har gjort det i 3F Superligaen i en periode nu. Vi har også løbende spurgt, om de mangler yderligere oplysninger fra os for at kunne tage stilling, men vi har fortsat ikke kunne få en melding fra UEFA retur.

– Vi mener, at når de lokale myndigheder tillader det til 3F Superliga-kampe i Danmark, så er der ikke for os at se nogen grund til, at det samme ikke skulle kunne lade sig gøre med den her kamp. Til vores udekamp i Istanbul tillod de lokale myndigheder tilskuere til fodbold frem til dagen efter kampen – og myndighederne i Danmark tillader tilskuere til fodbold nu, så for os er det svært at se forskellen.

– Vi er opmærksomme på, at Danmark er en speciel case i den her sammenhæng, men vi ønsker sådan set bare, at UEFA lytter til vores informationer, så vi kan få en gennemarbejdet afklaring.

Istanbul Basaksehir vandt det første opgør i Tyrkiet med 1-0.

Læs også:Blog: AGF skal fordoble budgettet for at indhente Brøndby og FCM
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juli
Læs også:FCK-emne kan blive solgt: Vi har drøftelser med andre klubber




LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Riemer reagerer på stor landsholdschok

‘Så brænder hele København ned’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

OB siger farvel til seks spillere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Det er aldrig sket før

Kan koste Brøndby flere millioner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Ringet op af Brøndby-træner

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Chelsea – Manchester United

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ivan Toney klar på choktransfer

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu klager FC Barcelona igen

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Brøndby IF – Sønderjyske

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!