FCK: Sandsynligheden for tilskuere mod Basaksehir er meget lille

FC København afventer stadig svar på, om man kan få tilskuere i Parken til Europa League-kampen mod Istanbul Basaksehir.



FC København fik søndag afsluttet Superliga-sæsonen med en 2-1-sejr over FC Nordsjælland, hvorfor andenpladsen kom i hus.

Nu venter en lille ferie for FCK-spillerne, inden man allerede om ni dage skal i aktion i Europa League mod Istanbul Basaksehir.

Her spilles returkampen i 1/8-finalen af turneringen, men FC København mangler endnu at få svar fra UEFA på, om der kan lukkes tilskuere ind på stadion til opgøret – og det irriterer Dennis Rommedahl, som er Director of Football Operations & International Affairs i klubben.

Læs også:FCK-målscorer: Vi er trætte

– Det er en svær situation for os og de fans, der ønsker at komme ind og se kampen. Vi forstår naturligvis godt, at hele Covid-19-situationen rundt i verden kan gøre det svært for UEFA at træffe beslutninger lang tid i forvejen, men med godt en uge til kampen skal vi have klar besked nu. Vi mener, at det sportsligt er det rigtige at tillade tilskuere til kampen, forudsat at det sker på en forsvarlig måde. Det er klart, fortæller han til klubbens hjemmeside.

Rommedahl anser det nu for at være usandsynligt, at opgøret bliver spillet med mennesker på lægterne.

– Vi har haft og har stadig dialog med den øverste ledelse i UEFA, men hvis man beslutter at læne sig op ad den generelle holdning fra UEFA Executive Committee om ikke at tillade tilskuere, så vil vi gerne have en saglig begrundelse for det. Men vi er nået dertil, hvor vi anser muligheden for tilskuere som meget lille, da UEFA endnu ikke har forholdt sig konkret til vores sag.

Læs også:Medie: Dansk interesse for Club Brugge-målmand

– Vi har sendt alt materiale om, hvordan vi kan afvikle kampen på en sundhedsmæssig sikker måde, ligesom man har gjort det i 3F Superligaen i en periode nu. Vi har også løbende spurgt, om de mangler yderligere oplysninger fra os for at kunne tage stilling, men vi har fortsat ikke kunne få en melding fra UEFA retur.

– Vi mener, at når de lokale myndigheder tillader det til 3F Superliga-kampe i Danmark, så er der ikke for os at se nogen grund til, at det samme ikke skulle kunne lade sig gøre med den her kamp. Til vores udekamp i Istanbul tillod de lokale myndigheder tilskuere til fodbold frem til dagen efter kampen – og myndighederne i Danmark tillader tilskuere til fodbold nu, så for os er det svært at se forskellen.

– Vi er opmærksomme på, at Danmark er en speciel case i den her sammenhæng, men vi ønsker sådan set bare, at UEFA lytter til vores informationer, så vi kan få en gennemarbejdet afklaring.

Istanbul Basaksehir vandt det første opgør i Tyrkiet med 1-0.

Læs også:Blog: AGF skal fordoble budgettet for at indhente Brøndby og FCM
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juli
Læs også:FCK-emne kan blive solgt: Vi har drøftelser med andre klubber




Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Blæst fuldstændig omkuld

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

‘Det former ens karakter’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Laver aftale med Frederik Birk

Voldsom straf til Clement Bischoff

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Stjerne peger på Højlund

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Afviser mesterskabssnak

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

FC København med overtidssejr over Randers

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub