FCK: Sandsynligheden for tilskuere mod Basaksehir er meget lille

FC København afventer stadig svar på, om man kan få tilskuere i Parken til Europa League-kampen mod Istanbul Basaksehir.



FC København fik søndag afsluttet Superliga-sæsonen med en 2-1-sejr over FC Nordsjælland, hvorfor andenpladsen kom i hus.

Nu venter en lille ferie for FCK-spillerne, inden man allerede om ni dage skal i aktion i Europa League mod Istanbul Basaksehir.

Her spilles returkampen i 1/8-finalen af turneringen, men FC København mangler endnu at få svar fra UEFA på, om der kan lukkes tilskuere ind på stadion til opgøret – og det irriterer Dennis Rommedahl, som er Director of Football Operations & International Affairs i klubben.

Læs også:FCK-målscorer: Vi er trætte

– Det er en svær situation for os og de fans, der ønsker at komme ind og se kampen. Vi forstår naturligvis godt, at hele Covid-19-situationen rundt i verden kan gøre det svært for UEFA at træffe beslutninger lang tid i forvejen, men med godt en uge til kampen skal vi have klar besked nu. Vi mener, at det sportsligt er det rigtige at tillade tilskuere til kampen, forudsat at det sker på en forsvarlig måde. Det er klart, fortæller han til klubbens hjemmeside.

Rommedahl anser det nu for at være usandsynligt, at opgøret bliver spillet med mennesker på lægterne.

– Vi har haft og har stadig dialog med den øverste ledelse i UEFA, men hvis man beslutter at læne sig op ad den generelle holdning fra UEFA Executive Committee om ikke at tillade tilskuere, så vil vi gerne have en saglig begrundelse for det. Men vi er nået dertil, hvor vi anser muligheden for tilskuere som meget lille, da UEFA endnu ikke har forholdt sig konkret til vores sag.

Læs også:Medie: Dansk interesse for Club Brugge-målmand

– Vi har sendt alt materiale om, hvordan vi kan afvikle kampen på en sundhedsmæssig sikker måde, ligesom man har gjort det i 3F Superligaen i en periode nu. Vi har også løbende spurgt, om de mangler yderligere oplysninger fra os for at kunne tage stilling, men vi har fortsat ikke kunne få en melding fra UEFA retur.

– Vi mener, at når de lokale myndigheder tillader det til 3F Superliga-kampe i Danmark, så er der ikke for os at se nogen grund til, at det samme ikke skulle kunne lade sig gøre med den her kamp. Til vores udekamp i Istanbul tillod de lokale myndigheder tilskuere til fodbold frem til dagen efter kampen – og myndighederne i Danmark tillader tilskuere til fodbold nu, så for os er det svært at se forskellen.

– Vi er opmærksomme på, at Danmark er en speciel case i den her sammenhæng, men vi ønsker sådan set bare, at UEFA lytter til vores informationer, så vi kan få en gennemarbejdet afklaring.

Istanbul Basaksehir vandt det første opgør i Tyrkiet med 1-0.

Læs også:Blog: AGF skal fordoble budgettet for at indhente Brøndby og FCM
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juli
Læs også:FCK-emne kan blive solgt: Vi har drøftelser med andre klubber


Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

– Den her sidder dybt i sjælen

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

– Det er en fin lodtrækning

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Millionregn over Ståle Solbakken

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Steve Coopers højre hånd afviser

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Lukas Lerager er færdig i FC København

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

– En humørdræber

Mål i luften i London

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK