FCK: Sandsynligheden for tilskuere mod Basaksehir er meget lille

FC København afventer stadig svar på, om man kan få tilskuere i Parken til Europa League-kampen mod Istanbul Basaksehir.



FC København fik søndag afsluttet Superliga-sæsonen med en 2-1-sejr over FC Nordsjælland, hvorfor andenpladsen kom i hus.

Nu venter en lille ferie for FCK-spillerne, inden man allerede om ni dage skal i aktion i Europa League mod Istanbul Basaksehir.

Her spilles returkampen i 1/8-finalen af turneringen, men FC København mangler endnu at få svar fra UEFA på, om der kan lukkes tilskuere ind på stadion til opgøret – og det irriterer Dennis Rommedahl, som er Director of Football Operations & International Affairs i klubben.

Læs også:FCK-målscorer: Vi er trætte

– Det er en svær situation for os og de fans, der ønsker at komme ind og se kampen. Vi forstår naturligvis godt, at hele Covid-19-situationen rundt i verden kan gøre det svært for UEFA at træffe beslutninger lang tid i forvejen, men med godt en uge til kampen skal vi have klar besked nu. Vi mener, at det sportsligt er det rigtige at tillade tilskuere til kampen, forudsat at det sker på en forsvarlig måde. Det er klart, fortæller han til klubbens hjemmeside.

Rommedahl anser det nu for at være usandsynligt, at opgøret bliver spillet med mennesker på lægterne.

– Vi har haft og har stadig dialog med den øverste ledelse i UEFA, men hvis man beslutter at læne sig op ad den generelle holdning fra UEFA Executive Committee om ikke at tillade tilskuere, så vil vi gerne have en saglig begrundelse for det. Men vi er nået dertil, hvor vi anser muligheden for tilskuere som meget lille, da UEFA endnu ikke har forholdt sig konkret til vores sag.

Læs også:Medie: Dansk interesse for Club Brugge-målmand

– Vi har sendt alt materiale om, hvordan vi kan afvikle kampen på en sundhedsmæssig sikker måde, ligesom man har gjort det i 3F Superligaen i en periode nu. Vi har også løbende spurgt, om de mangler yderligere oplysninger fra os for at kunne tage stilling, men vi har fortsat ikke kunne få en melding fra UEFA retur.

– Vi mener, at når de lokale myndigheder tillader det til 3F Superliga-kampe i Danmark, så er der ikke for os at se nogen grund til, at det samme ikke skulle kunne lade sig gøre med den her kamp. Til vores udekamp i Istanbul tillod de lokale myndigheder tilskuere til fodbold frem til dagen efter kampen – og myndighederne i Danmark tillader tilskuere til fodbold nu, så for os er det svært at se forskellen.

– Vi er opmærksomme på, at Danmark er en speciel case i den her sammenhæng, men vi ønsker sådan set bare, at UEFA lytter til vores informationer, så vi kan få en gennemarbejdet afklaring.

Istanbul Basaksehir vandt det første opgør i Tyrkiet med 1-0.

Læs også:Blog: AGF skal fordoble budgettet for at indhente Brøndby og FCM
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juli
Læs også:FCK-emne kan blive solgt: Vi har drøftelser med andre klubber




LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Møde afsløret – han vil til Manchester United

FC Midtjylland – Sønderjyske

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

‘Hvem fanden ringer man til?’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Nicolaisen scorede mod PSG

Det er han ekstremt god til



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

FCK bød på landsholdsmålmand

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Henter FC København-spiller

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Brøndby med opløftende nyt om profil

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper