FCK’s Europa League-modstandere vinder det tyrkiske mesterskab

Istanbul Basaksehir sikrede sig søndag deres første tyrkiske mesterskab efter en 1-0-sejr over Kayserispor.



FC Københavns tyrkiske modstander i Europa League-ottendedelsfinale, Istanbul Basaksehir, sikrede sig søndag aften klubbens første mesterskab i deres 30-årige historie, da de vandt med 1-0 over nedrykningstruede Kayserispor.

Dermed kan Trabzonspor med de to tidligere FC Midtjylland-spillere Alexander Sørloth og Filip Novak i truppen ikke længere indhente dem, da de nu er syv point foran med én kamp tilbage af turneringen.

Den enlige scoring i Istanbul-klubbens mindeværdige kamp kom efter 19 minutters spil, da den tidligere Manchester City- og Arsenal-profil Gael Clichy assisterede Tekdemir, som endte som matchvinder i kampen.

Det kunne dog godt være blevet til en større sejr, da Visca havde muligheden for at score på et straffespark midtvejs i første halvleg, men det lykkedes ikke for ham.

I Trabzonspors kamp blev det til et-3-4-nederlag til Konyaspor, hvor det såmænd blev til to scoringer fra Sørloth og en enkelt fra Novak. Her var de foran med 3-1, da der manglede ti minutter, men alligevel tabte de.

FC København møder Basaksehir i Europa League 5. august i Parken, hvor københavnerklubben skal forsøge at indhente det tabte fra kampen i den tyrkiske storby, der endte med 1-0 til de nykårede mestre i Tyrkiet.





Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

De bliver monstersalg til sommer

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Disse to er færdige i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Det er ringe ad helvede til’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Fredericia er nærmest rykket ned

Magiske Messi slår til igen

Randers FC – OB

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby IF – AGF

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

FCN med stor gave til AGF i guldkampen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

De er tilbage i Superligaen

FCK kørte Silkeborg over