FCK’s Europa League-modstandere vinder det tyrkiske mesterskab

Istanbul Basaksehir sikrede sig søndag deres første tyrkiske mesterskab efter en 1-0-sejr over Kayserispor.



FC Københavns tyrkiske modstander i Europa League-ottendedelsfinale, Istanbul Basaksehir, sikrede sig søndag aften klubbens første mesterskab i deres 30-årige historie, da de vandt med 1-0 over nedrykningstruede Kayserispor.

Dermed kan Trabzonspor med de to tidligere FC Midtjylland-spillere Alexander Sørloth og Filip Novak i truppen ikke længere indhente dem, da de nu er syv point foran med én kamp tilbage af turneringen.

Den enlige scoring i Istanbul-klubbens mindeværdige kamp kom efter 19 minutters spil, da den tidligere Manchester City- og Arsenal-profil Gael Clichy assisterede Tekdemir, som endte som matchvinder i kampen.

Det kunne dog godt være blevet til en større sejr, da Visca havde muligheden for at score på et straffespark midtvejs i første halvleg, men det lykkedes ikke for ham.

I Trabzonspors kamp blev det til et-3-4-nederlag til Konyaspor, hvor det såmænd blev til to scoringer fra Sørloth og en enkelt fra Novak. Her var de foran med 3-1, da der manglede ti minutter, men alligevel tabte de.

FC København møder Basaksehir i Europa League 5. august i Parken, hvor københavnerklubben skal forsøge at indhente det tabte fra kampen i den tyrkiske storby, der endte med 1-0 til de nykårede mestre i Tyrkiet.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

Topboss sviner Barça til

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Serie A-klubber jagter Randers-profil

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’