FCM-anfører: Let gruppe? Så analyserer man dårligt

Erik Sviatchenko peger desuden på, at Røde Stjerne var gode til at trække tiden.



FC Midtjylland spillede torsdag aften 1-1 i Europa League mod serbiske Røde Stjerne. Her var det endnu en hjemmekamp for FCM, hvor de selv havde overtaget, men altså måtte nøjes med 1-1, ligesom mod Ludogorets.

Midtjydernes Erik Sviatchenko mener da også, at FCM havde meget ære af kampen. Det gør han klart i et interview med TV 2 Sport.

– Det er svært for mig at pointe ud, hvad der ikke lige var der. Igen er det en rigtig flot præstation hele vejen igennem. Fuld kontrol. De har absolut ingenting – og så scorer de på en dødbold, hvor vi desværre sover. 

– Men vi har masser af chancer. I både første og anden halvleg presser vi på og er modige. Vi er over førsteboldene og andenboldene. Og så er de jo dygtige i forhold til at trække tiden. Det er jo europæisk, når det er bedst.

Desuden peger FCM-anføreren på, at det ikke er meget der skal til, når det kommer til om sejrene kommer i Europa League. 

– Man kan sige er stolpe ud eller stolpe ind bare udtur eller kvalitet? Der vil jeg sige, at det er mere udtur, fordi den måde, som vi dominerer både Ludogorets og Røde Stjerne på hjemmebane, det siger meget om det hold her, fortæller Sviatchenko.

Han ærgrer sig selvsagt over, at det igen blev til et pointtab for dem, men han minder også om, at de er oppe mod nogle stærke modstandere. 

– Man skal være dårlig til at analysere fodbold, hvis man synes, at det her er en let gruppe. Det er det slet ikke. Hvis vi scorer på vores chancer – eksempelvis at den går stolpe ind – så vinder vi de her kampe. De to præstationer har været på klasse-niveau, fortæller Erik Sviatchenko.

Sviatchenko selv kunne desuden se en indskifter spille en stor rolle i kampen. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Snød FC København for keeper

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

‘Horsens var et helvede’

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Spanien har et ekstra øje på Messi