FC Midtjylland spillede torsdag aften 1-1 i Europa League mod serbiske Røde Stjerne. Her var det endnu en hjemmekamp for FCM, hvor de selv havde overtaget, men altså måtte nøjes med 1-1, ligesom mod Ludogorets.
Midtjydernes Erik Sviatchenko mener da også, at FCM havde meget ære af kampen. Det gør han klart i et interview med TV 2 Sport.
– Det er svært for mig at pointe ud, hvad der ikke lige var der. Igen er det en rigtig flot præstation hele vejen igennem. Fuld kontrol. De har absolut ingenting – og så scorer de på en dødbold, hvor vi desværre sover.
– Men vi har masser af chancer. I både første og anden halvleg presser vi på og er modige. Vi er over førsteboldene og andenboldene. Og så er de jo dygtige i forhold til at trække tiden. Det er jo europæisk, når det er bedst.
Desuden peger FCM-anføreren på, at det ikke er meget der skal til, når det kommer til om sejrene kommer i Europa League.
– Man kan sige er stolpe ud eller stolpe ind bare udtur eller kvalitet? Der vil jeg sige, at det er mere udtur, fordi den måde, som vi dominerer både Ludogorets og Røde Stjerne på hjemmebane, det siger meget om det hold her, fortæller Sviatchenko.
Han ærgrer sig selvsagt over, at det igen blev til et pointtab for dem, men han minder også om, at de er oppe mod nogle stærke modstandere.
– Man skal være dårlig til at analysere fodbold, hvis man synes, at det her er en let gruppe. Det er det slet ikke. Hvis vi scorer på vores chancer – eksempelvis at den går stolpe ind – så vinder vi de her kampe. De to præstationer har været på klasse-niveau, fortæller Erik Sviatchenko.
Sviatchenko selv kunne desuden se en indskifter spille en stor rolle i kampen. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Egypten – Iran
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
