FC Midtjylland spillede torsdag aften 1-1 i Europa League mod serbiske Røde Stjerne. Her var det endnu en hjemmekamp for FCM, hvor de selv havde overtaget, men altså måtte nøjes med 1-1, ligesom mod Ludogorets.
Midtjydernes Erik Sviatchenko mener da også, at FCM havde meget ære af kampen. Det gør han klart i et interview med TV 2 Sport.
– Det er svært for mig at pointe ud, hvad der ikke lige var der. Igen er det en rigtig flot præstation hele vejen igennem. Fuld kontrol. De har absolut ingenting – og så scorer de på en dødbold, hvor vi desværre sover.
– Men vi har masser af chancer. I både første og anden halvleg presser vi på og er modige. Vi er over førsteboldene og andenboldene. Og så er de jo dygtige i forhold til at trække tiden. Det er jo europæisk, når det er bedst.
Desuden peger FCM-anføreren på, at det ikke er meget der skal til, når det kommer til om sejrene kommer i Europa League.
– Man kan sige er stolpe ud eller stolpe ind bare udtur eller kvalitet? Der vil jeg sige, at det er mere udtur, fordi den måde, som vi dominerer både Ludogorets og Røde Stjerne på hjemmebane, det siger meget om det hold her, fortæller Sviatchenko.
Han ærgrer sig selvsagt over, at det igen blev til et pointtab for dem, men han minder også om, at de er oppe mod nogle stærke modstandere.
– Man skal være dårlig til at analysere fodbold, hvis man synes, at det her er en let gruppe. Det er det slet ikke. Hvis vi scorer på vores chancer – eksempelvis at den går stolpe ind – så vinder vi de her kampe. De to præstationer har været på klasse-niveau, fortæller Erik Sviatchenko.
Sviatchenko selv kunne desuden se en indskifter spille en stor rolle i kampen. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: FC København-talent målamok
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
10. gang i træk
