FC Midtjylland spillede torsdag aften 1-1 i Europa League mod serbiske Røde Stjerne. Her var det endnu en hjemmekamp for FCM, hvor de selv havde overtaget, men altså måtte nøjes med 1-1, ligesom mod Ludogorets.
Midtjydernes Erik Sviatchenko mener da også, at FCM havde meget ære af kampen. Det gør han klart i et interview med TV 2 Sport.
– Det er svært for mig at pointe ud, hvad der ikke lige var der. Igen er det en rigtig flot præstation hele vejen igennem. Fuld kontrol. De har absolut ingenting – og så scorer de på en dødbold, hvor vi desværre sover.
– Men vi har masser af chancer. I både første og anden halvleg presser vi på og er modige. Vi er over førsteboldene og andenboldene. Og så er de jo dygtige i forhold til at trække tiden. Det er jo europæisk, når det er bedst.
Desuden peger FCM-anføreren på, at det ikke er meget der skal til, når det kommer til om sejrene kommer i Europa League.
– Man kan sige er stolpe ud eller stolpe ind bare udtur eller kvalitet? Der vil jeg sige, at det er mere udtur, fordi den måde, som vi dominerer både Ludogorets og Røde Stjerne på hjemmebane, det siger meget om det hold her, fortæller Sviatchenko.
Han ærgrer sig selvsagt over, at det igen blev til et pointtab for dem, men han minder også om, at de er oppe mod nogle stærke modstandere.
– Man skal være dårlig til at analysere fodbold, hvis man synes, at det her er en let gruppe. Det er det slet ikke. Hvis vi scorer på vores chancer – eksempelvis at den går stolpe ind – så vinder vi de her kampe. De to præstationer har været på klasse-niveau, fortæller Erik Sviatchenko.
Sviatchenko selv kunne desuden se en indskifter spille en stor rolle i kampen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
Knuser transferrekord
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
Stor profil ude af Frankrig-brag
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
